Blogul lunii noiembrie

www.tolo.ro  a fost desemnat de către  jurnalismonline.ro  blogul lunii noiembrie. „Blogul lui Cătălin Tolontan a devenit cel mai citit şi mai comentat blog românesc. Succesul său nu ţine de vreo tehnică secretă legată de bloguri, ci se explică prin notorietatea autorului şi talentul său jurnalistic”, a motivat Carmen Holotescu decizia juriului din care mai fac parte analistul media Iulian Comănescu, jurnaliştii Alex Brăduţ Ulmanu, Sorin Matei, Cristian Manafu şi bloggerul Andrei Crivăţ.

luni, 4 decembrie 2006, 6:23

www.tolo.ro  a fost desemnat de către  jurnalismonline.ro  blogul lunii noiembrie. „Blogul lui Cătălin Tolontan a devenit cel mai citit şi mai comentat blog românesc. Succesul său nu ţine de vreo tehnică secretă legată de bloguri, ci se explică prin notorietatea autorului şi talentul său jurnalistic”, a motivat Carmen Holotescu decizia juriului din care mai fac parte analistul media Iulian Comănescu, jurnaliştii Alex Brăduţ Ulmanu, Sorin Matei, Cristian Manafu şi bloggerul Andrei Crivăţ.


Comentarii (28)Adaugă comentariu

kristian  •  4 decembrie 2006, 18:37

Daca ne luam dupa „cel mai citit şi mai comentat blog românesc” probabil vei pastra titlul multe luni de acum incolo. Felicitari!

bradutz  •  4 decembrie 2006, 18:40

Felicitari, Catalin :). Acum, cutuma e ca autorul blogului castigator primeste din partea jurnalismonline.ro o bere (sau suc, sau ceai fara zahar, in cazul meu, ca sint la regim). Si mai trebuie sa facem si o discutie (de obicei pe messenger), pe care s-o bag pe jurnalismonline.ro. Asa ca o sa te atac pe email, ca sa stabilim ce si cum, fireste, daca accepti.

Cătălin Tolontan  •  4 decembrie 2006, 19:06

bradutz: accept cu placere

e:nygma  •  4 decembrie 2006, 19:10

Bravo, Batman al blogului pe luna noiembrie!
Dar ce e chestia aia, „tehnica secreta” legata de bloguri, din „motivatia” scrisa de C.H.? Exista politisti secreti, la o adica se poate sa existe si tehnicieni secreti, nu?

Andrei Crivat  •  4 decembrie 2006, 19:24

Doua-trei modificari, necesare: nu Ionut Comănescu, ci Iulian COMANESCU. Nu Cristian Manaf, ci Cristian MANAFU. Si Andrei Crivat nu e doar blogger, dar intr-adevar, tine un blog. Felicitari pentru acest premiu, domnule Tolontan. Astept cu nerabdare discutia pe mess cu Bradut Ulmanu

iosef_hechter  •  4 decembrie 2006, 19:48

Ce-mi place asta cu „nu ţine de vreo tehnică secretă legată de bloguri”! Vasazica se poate si fara nu stiu ce tehnologii super-cali-fragelistice. Acolo unde merg mintea si condeiul restul raman in umbra. Catalin, dupa ce ai trecut prin zeci de formate publicistice, te-ai intors la basic. Fara ilustratie, fara asezare in pagina, fara grafici speciale. Pur si simplu, scrisul pe baza de idee si emotie.
Adicatelea, traseul cam tuturor trupelor si vocilor mari care mai devreme sau mai tarziu au ajuns la unplugged si la „a capella”. O scena, cateva instrumente „reci”, voce si public. Daca prestatorii de muzichie chiar au ceva de transmis, seara e something special. Atlfe, se alege praful.
Dupa cate se pare, pe tine te tine chitara 🙂
Bis!

bogdanlebu  •  4 decembrie 2006, 20:14

FELICITARI!

PS: comanescu e iulian si cristian e manafu…

florentina  •  4 decembrie 2006, 20:43

păi şi la veceu se duc mulţi

Sociopatul  •  4 decembrie 2006, 21:02

Florentina: da, dar nu toti cad in el …

junioru83  •  4 decembrie 2006, 23:16

felicitari pentru blog sau…copyblog in fine, premiu asta se da numai pentru continut?

bazaconii  •  5 decembrie 2006, 0:58

numarul de vizitatori este datorita apartenentei la gsp si faptului ca a fost si este promovat puternic blogul pe situl ziarului.
cel putin 2/3 din succesul acestui blog este ca anumite articole in loc sa apara in ziar apar pe tolo.ro si exista linkul si promovarea de la gsp la ei pe site. subtil si firav apare undeva ceva legat de blog, dar nu este explicit faptul ca vei iesi din situl initial si intri in blogul lui cutare…

in al doilea rand, daca subiectul discutiilor era istoria religiilor nici nu cred ca era vreun comentariu per articol.

in al treilea rand 90% din comentarii sunt injuraturi si balacareli.

pana la urma pt ce s-a dat premiul asta?

pe mine nu ma intereseaza ce premii sau distinctii se dau, cum le cheama, cine le face samd, dar ma doare cand sunt dezinformat atat de grosolan si mi se recomanda sa intru pe acest site, ca si cum cine stie ce filosofie sanatoasa de viata o sa am de invatat…

eu sunt dezamagit.

chiar daca ti s-a dat distinctia asta mai bine nu pomeneai nimic de ea.

florin  •  5 decembrie 2006, 1:28

am si eu o intrebare cine dracu este mm stoica asta mam saturat de fata lui de travestit trimetetil in parcu operei de jegos ce este

Tomy87  •  5 decembrie 2006, 2:02

Tolontane…uite-te frate la golu lu dinamo cu national si scrie despre offsaidu ala.
http://i91.photobucket.com/albums/k306/TomescuB/Diverse/untitled-1.jpg

cristy  •  5 decembrie 2006, 5:59

meme stoica este cancerul fotbalului romanesc care ar trebui sa dispara cit mai repede daca nu raspindeste si cind o face e de rau.

cristy  •  5 decembrie 2006, 6:03

tomy 87@
baiatule tu ai mai fost recent pe la oftalmolog ca cred ca ar trebui sa-ti schimbi lentilele.sau vorbeste invidia in tine ,papagalule tu n-ai vazut ca a fost gigi si la astia cu plasa cu bani dupa ce a dat dinamo gol puteau fugii si ei pina atunci se aruncau pe jos cite doi odata.

skeptiku  •  5 decembrie 2006, 7:17

„Recursul fără concurenţă
Pentru prima dată în acest sezon cînd a început la o oră comparabilă cu celelalte emisiuni sportive de duminică seară, Recursul şi-a spulberat concurenţa. Astfel, emisiunea moderată de Ovidiu Ioaniţoaia a înregistrat o audienţă dublă, triplă sau chiar de cinci ori mai mare decît unii dintre concurenţii săi. În ceea ce priveşte cota de piaţă, situaţia este asemănătoare. În această duminică, Minutul 91 nu a fost programat.” (!!!)

SA RIDEM CU GSP.
De fapt, ultima propozitie ar fi trebuit sa sune asa: „In aceasta duminica, in sfirsit Minutul 91 nu a fost programat”

johnny  •  5 decembrie 2006, 8:42

bravo ma tolo macar ca blogger sa iei premiu ca de „premiile Ioan Chirila ” nu ai valoare.. La mai multe premii de suprafata !!

laurentiu  •  5 decembrie 2006, 9:50

tolontan scrie la comanda,ca toata gazeta,de altfel.

agar  •  5 decembrie 2006, 10:07

Este normal sa fie asa pentru ca autorul acestui blog este unul dintre putinii care realizeaza un dialog activ cu cititorii si este preocupat de ceea ce spun ei.

faithless_soul  •  5 decembrie 2006, 10:26

[quote]Succesul său nu ţine de vreo tehnică secretă legată de bloguri, ci se explică prin notorietatea autorului şi talentul său jurnalistic”[quote]
O gluma foarte buna.
Cum se zicea si mai sus 95% din succesul [b]actual[/b] al blogului se datoreaza link-urilor de pe prima pagina a GSP.ro.
Daca chiar vrei sa stii unde te afli , renunta la ele , atunci o sa poti sa te lauzi cu performantele reusite in .ro-ul romanesc.
Apropo , a remarcat cineva diferenta in numar de comentarii (alt indicator nu avem la indemana) intre posturile care au link in gsp si cele fara ?

nichita  •  5 decembrie 2006, 13:47

mica corectie: manafu nu mai este jurnalist. Acum este consultant.

Spy009  •  5 decembrie 2006, 16:25

Talent jurnalistic…..SA FIM SERIOSI!!! :))))

tommy  •  5 decembrie 2006, 21:19

E interesanta caracterizarea doar ca n-am inteles bine cui ii este facuta.Jurnalistii din juriu sint cu totii niste adevarate constiinte la care noi muritorii de rind ne raportam.Ce Pamfil Seicariu.Ce Nicolae Iorga.Traiasca Tolontan care ne explica,cum e cu jocul pe aripile trascendentei fotbalului romanesc.

Zoro  •  7 decembrie 2006, 19:55

Cam autoreferentiala comisia de vot. De la Comanescu la Ulmanu, as cam zice ca toti se cunosc mai mult decat amical, ba chiar as suspecta ca se promoveaza in cross pe rand, mai mult decat in interviuri si blogroll… (de exemplu, as vrea sa inteleg daca in iulie, cand pe jurnalismonline.ro a iesit nr. 1 blogul lui Comanescu, tu si Manafu erati in comisie 😉

Mi se pare ca acesti cappi dei tutti capi ai consultantei on-line au ajuns precum juriul de la Cerbul de Aur. „Indiferent pe cine votam, sa nu uitam sa ne felicitam la sfarsit ca au castigat mereu tot ai nostrii!!!!”

Tolo, intre timp poate ne lamuresti transparent cum e cu blogul tau: e independent sau tine de blogsportul gazetei, se vinde publicitate prin intact sau nu, de ce link-ul de pe Carmen Holotescu ne ducea la un alt blog decat jurnalismonline, blog facut nu doar de Carmen si tot asa…

Carmen Holotescu  •  7 decembrie 2006, 21:55

Stimate d-le Zoro,

In fiecare luna un blog primeste un premiu simbolic de la http://www.jurnalismonline.ro/ , fiind declarat blogul lunii.

Toti cei care au fost castigatori compun juriul in lunile urmatoare.

Autorul lui http://www.jurnalismonline.ro/ este Bradut Ulmanu, iar eu sunt doar autoarea lui eLearningBlog, declarat blog castigator in august.

Numai bine,
Carmen Holotescu

Zoro  •  8 decembrie 2006, 0:31

Stimata doamna Holotescu,
poate ca Tolo nu a fost in comisia de vot la Dvs. sau dl. Comanescu (cel putin asta era intrebarea mea). Dar asta nu schimba faptul ca sistemul e autoreferential, mai exact faptul ca in blogroll/interviuri/articole, comisia descrisa mai sus de Tolo se cross-promoveaza de cel putin 6 luni (ca sa fiu modest 🙂 ). Nu ma intelegeti gresit, acest cross promo e absolut normal, pana in momentul in care Tolo incearca sa legitimeze un premiu simbolic (de la niste cunostiinte cu care colaboreaza indeaproape) ca pe un premiu independent, si asta in fata traficului gsp (fundamental diferit de cel care consuma bloguri gen jurnalismonline, imho). E ca si cum as anunta eu aici pe blog ca am castigat fara sa fac nimic un Mercedes, uitand sa spun ca prietenul meu cel mai bun e seful Mercedes si mi-a dat masina gratis (din nefericire, in viata reala, nu cunosc pe nimeni la mercedes 🙂 ). Probabil ca am exagerat un pic de dragul demonstratiei, dar – mutatis mutandis – sunt sigur ca ati inteles la ce ma refer.

Mircea H.  •  9 decembrie 2006, 20:26

Aveti un ziarist care in fiecare numar,atunci cind vb. despre Rednic il numeste””tehnicianul de 44 de ani”. Vreti sa-i spuneti ca am retinut virsta si sa renunte la aceasta enervanta si obsesiva repetitie.

Marius Alexandru  •  11 decembrie 2006, 20:45

Domnule Tolontan, as avea o rugaminte, stiu ca nu are nici o legatura cu subiectul care este pe blog, si imi cer scuze pt asta. Am o problema si din pacate sistemul si coruptia care este foarte mare incepand cu fotbalul de copii si juniori. Am un frate de 12 ani care s a inscris in 21.09.2001 la F.C. Fair Play. Peste un an o fost legitimat, s a semnat o hartie in care se specifica ca suntem de acord cu legitimare la acel club. Din 5.01.2006 nu s a mai prezentat la acest club, conditiile fiind precare. Presedintele clubului care este si antrenorul, domnul Ion Barbacioru care mai este si presedintele Comisiei de Judecata a Asociatiei Municipale de Fotbal, nu vrea sa i dea legitimatia,un an de zile fratele meu, un copil de 12 ani nu a putut sa joace. In aceasta perioada din ianuarie si pana acum i a folosit legitimatia, puneand alt copil sa joace cu legitimatia fratelui meu. Din noiembrie fratele meu este suspendat…pt ce nu stiu…el din ianuarie nu a mai calcat la acel club, de ce nu l a suspendat de la inceput din ianuarie?!? Acum el nu se mai poate muta la nici un club, cazul meu nu este singurul, multi parinti au patit la fel…care au vrut sa isi mute copii, platim 2 mil ca se ne asculte comisia de judecata al carei presedinte Domnul Ion Barbacioru ne rade in fata si ne ameninta ca nu o sa reusim nimic, cum e posibil sa fiu judecat de o persoana cu care sunt intr un litigiu??? Cum e posibil ca ascest „domn” sa isi bata joc de viitorul unor copii de 12 ani?!? S a platit catre F.C. Fair Play o cotizatie de 600 de mii pe luna, bani negri fara chitanta, la inceput cand suma a fost mai mica s a dat o chitanta de 150 de mii de lei. Parintii care au avut 1 sau 2 chitante s au prezentat cu ele la comisie si li s a spus ca nu sunt valabile, deoarce el nu mai figureaza ca F.C. Fair Play…ci ca A.S. Fair Play. Atuinci copii nu ar trebui sa fie liberi…ei au fost legitimati la F.C Fair Play….si asa isi bate joc acest „domn” Ion Barbacioru de familiile noastre si de copii cu perspectiva, si de bunici pensionari care alearga pt nepotii lor pe la aceasta comisie. Fratele meu a dat proba sportiva la Steaua si a fost acceptat, dar cand a auzit ca a jucat la F.C Fair Play, a spus ca nu se poate face mai nimic….deoarce presedinte este acest om , care distruge viitorul unor copii si poate viitorul fotbalului romanesc. Sper sa imi cititi acest mesaj si sa faceti ceva…orice un articol o investigatie…nu se poate asa ceva…o asemenea coruptie…nedreptate..nu stiu cum sa o numesc. Va multumesc anticipat