După un sezon de Ligă

Cătălin Tolontan aminteşte cîteva dintre lecţiile pe care le-am primit cu toţii de la Steaua

marți, 5 decembrie 2006, 8:29

Cătălin Tolontan aminteşte cîteva dintre lecţiile pe care le-am primit cu toţii de la Steaua

Steaua se desparte de Ligă, purtînd cu ea suficiente amintiri încît nu mai trebuie să vină un jurnalist antipatic să tragă linie

pentru că Steaua a retrezit speranţa, de acord, pentru că a fost suficient ca fotbalul nostru să simtă banii şi aripa mătăsoasă a Ligii şi lucrurile s-au schimbat pentru totdeauna

dar Steaua are şi lucruri pe care ea însăşi trebuie să le înveţe, du-te încolo, măi ziaristule!, da, chiar aşa, conducerea ar trebui să priceapă că dacă ceri preţuri vestice pentru bilete e prea puţin să obţii un punct din trei meciuri pe teren propriu

după cum am aflat că în fotbal nu e suficient doar să participi, asta mergea la Olimpiade, şi acolo pe vremuri, lucrurile s-au schimbat

sau că e nevoie de vedete, dar şi de doctori care să vindece starurile, că am putut organiza şi transmite meciurile la standard Champions League, să terminăm în fine cu complexele de inferioritate!

nu sîntem inferiori

nu sîntem superiori

sîntem la fel cu ei şi asta e lecţia supremă a unei competiţii care pentru noi a început la Kiev şi se termină la trei ore cu avionul şi la două secole mai la Vest

la anul o s-o luăm de la capăt, probabil cu două echipe, mulţumim, Steaua, am scăpat de „acum sau niciodată!”


Comentarii (965)Adaugă comentariu

the wolf  •  6 decembrie 2006, 16:54

hai sa stabilim ceva o data pt totdeauna: diferenta majora intre stelisti si dinamovisti in ceea ce priveste conducerea consta in faptul ca noi dinamovistii am fost alaturi de ECHIPA in primul rand si nu de cei ce o conduc pt anumite perioade. de asemenea dinamovistii nu l-au sustinut nicicand orbeste pe borcea, netoiu, turcu, cohn sau oricine mai vreti voi. niciodata conducerea nu ne-a pus pumnul in gura si nu ne-a impus ce sa strigam pe stadioane.

lili  •  6 decembrie 2006, 16:57

te rog sa ma tutuiesti
eu nu rad, sunt o femeie cu capul pe umeri sa sa stii ca uneori
bine, cateodata rau,am trecut prin multe impreuna, ne iubim si ne respectam . E adevarat ca nu mai e chiar ca la inceput, probabil obisnuinta , dar e bine

1stelist  •  6 decembrie 2006, 16:57

Wolf :
nu te supara , da’ chiar in meciu’ cu national cand nu inscria dinamo , se auzeau ceva fluieraturi din tribune si stiu sigur ca erau adresate dinamovistilor , pentru ca ei aveau mingea in acel moment si se plimbau cu ea pe la mijlocul terenului ….. asta nu mi se pare sustinerea echipei mai ales cand aveti 11 puncte in plus .

Xulescu  •  6 decembrie 2006, 16:57

tony_big_fan, pai sustii numai tampenii aici. Cat despre cei 5 fani dinamovisti citeste ce-am scris mai sus. Diferentza stii care e . Eu ma bucur la orice meci al unei echipe romanesti afara, in timp ce tu, frustratul, plangi, ca Borcea, sub plapuma, cand castiga Dinamo. Apropos ti-au ajuns batistele acum o saptamana? Nu pune nimeni la indoiala performanta Stelei, dar eu unul m-am saturat sa mi se-arunce in fatza perf din 86 de niste pusti care s-au nascut in 90.

SUPER DINAMOVISTA  •  6 decembrie 2006, 16:59

pai te rog sa nu mai zici ca te-am innebunit cu sotul meu:ne-am casatorit de 4 luni si la o luna dupa el a plecat.Imi e greu si de aia vb asa mult de el.si lumea afost curioasa(mai ales colegii mei dinamovisti).Era mai bine daca injuram?Eu nu injur de fel.

Xulescu  •  6 decembrie 2006, 17:00

tony_big_fan, de ce crezi tu ca n-au devenit toti romanii fani Steaua? Iti spun eu de ce. Pt ca in perioada respectiva, anii 80, shi Dinamo, shi partial Craiova, au avut echipe la fel de bune. Steaua a beneficiat shi de un pic de bafta cu un culoar favorabil. Atat. D-aia au mai existat si altfel de fani dupa 86

the wolf  •  6 decembrie 2006, 17:02

@1stelist
asa o fi cum spui tu! eu unul nu am observat acest lucru dar mi-a ramas in minte atitudinea suporterilor dinamovisti de la meciul cu bayer.

SUPER DINAMOVISTA  •  6 decembrie 2006, 17:02

v-am lasat.salutare tuturor

Forza Dinamo!

the wolf  •  6 decembrie 2006, 17:03

sau si acolo ai auzit pe cineva fluierand?

tony_big_fan  •  6 decembrie 2006, 17:04

@Xulescu – Nici nu mi-as dori ca toti romanii sa fie fani Steaua pana la urma competitia te face mai bun, dar nu inteleg ura impotriva Stelei cand joaca in Europa, in rest in romania sunt total de acord sa-ti doresti tu ca fan dinamovist ca Steaua sa piarda toate meciurile.

tony_big_fan  •  6 decembrie 2006, 17:05

@Xulescu – Nu inteleg de unde esti asa sigur ca eu plang sub plapuma cand castiga dinamo in Europa.

Xulescu  •  6 decembrie 2006, 17:08

tony_big_fan Says:

December 6th, 2006 at 5:04 pm
@Xulescu – Nici nu mi-as dori ca toti romanii sa fie fani Steaua pana la urma competitia te face mai bun, dar nu inteleg ura impotriva Stelei cand joaca in Europa, in rest in romania sunt total de acord sa-ti doresti tu ca fan dinamovist ca Steaua sa piarda toate meciurile.

Fenomenul cu ura pe blog este ca un motor ce se alimenteaza continuu. Eu citesc ce-a scris unul shii raspund. tu citesti ce-am scris eu in raspuns shi-mi scrii shi tu ceva. Shi uite asa ajungem la o mie de post-uri, fara nici o legatura cu subiectul shi-l facem pe Tolo fericit.

lili  •  6 decembrie 2006, 17:17

normal ca nu era bine sa injuri

Xulescu  •  6 decembrie 2006, 17:36

tony_big_fan Says:

December 6th, 2006 at 5:05 pm
@Xulescu – Nu inteleg de unde esti asa sigur ca eu plang sub plapuma cand castiga dinamo in Europa.

Asa cum ai vazut tu ca-l aprobam pe Borcea

babes vizionarul  •  10 decembrie 2006, 14:57

ati vazut cum a cistigat dinamo la pandurii.cu arbitri dacaera steaua inb locul lui dinamo juca a 2 repriza in 10 oameni dec la faza cind gaev loveste pe unul de la panduri trebuia elimint si 11 metri pentru pandurii.diferenta de 11 puncte este facuta de bani lui borcea la arbitri .nea gigi e cu politica nu tine la steaua nu are timp de steaua daca va juca dinamo in liga va iesi din primul tur si va face romania de ras galeria lui dinamo provoaca violente peste tot unde merge sa vazut la actualita=ti dinamo fura campionatul nu castiga