Doua articole interesante in EvZ

Evenimentul Zilei de azi publica un articol scris de Alexandru Bala, in care mai multe voci din presa mondiala explica felul in care ziarele migreaza catre statutul de organizatii media creatoare de continut pentru Internet si telefonia mobila, locuri unde se muta obiceiul de consum al publicului modern.

luni, 11 decembrie 2006, 11:19

Evenimentul Zilei de azi publica un articol scris de Alexandru Bala, in care mai multe voci din presa mondiala explica felul in care ziarele migreaza catre statutul de organizatii media creatoare de continut pentru Internet si telefonia mobila, locuri unde se muta obiceiul de consum al publicului modern.

Tot in Evenimentul Zilei, scriitorul Radu Paraschivescu amendeaza iesirea injusta si repetata a Carcotasilor la adresa colegului meu Cristian Geambasu. Despre asta a scris si editorialistul gsp in blogul sau.


Comentarii (16)Adaugă comentariu

penibil  •  11 decembrie 2006, 11:36

tolontan, te urmaresc de ceva vreme, principalul motiv fiind acela ca nu am cum scapa de tine. esti peste tot. daca ma apuc sa scriu despre cum te lauzi ca la tine la ziar e deontolgie si nu exista interterente patronale, nu mai termin azi. mai tolontane, tu scrii despre unirea urziceni, pandurii tg jiu, verticalizarea jocului si deschiderea pe flancuri. aaaaaa, era sa uit, si despre genunchiul lui radoi. cred ca interventiile si presiunile patronale sunt grup pe capul tau, dar tu esti un cavaler al deontolgiei, al moralitatii, al profesionalismului, si rezisti. penibil.deci, despre asta atat ca nu am nici ntimp, nici spatiu suficient. dar din toata presa de azi, tu ai gasit doua articole interesante?!?!?!?!? ale cui? ale lui Bala si Paraschivescu? Bala si Paraschivescu?!?!?!?!?!?!?!!? Tolontan, doar pentru ca s-a ieftinit aurolacul, nu inseamna ca trebuie sa faci exces.

Cătălin Tolontan  •  11 decembrie 2006, 11:52

penibil: sint articole despre media, esti pe blogul gresit, imi pare rau

penibil  •  11 decembrie 2006, 12:03

ai dreptate. eu sunt pe blogul gresit.iar tu esti deontolog si nu permiti amestecul politicii in profesia de ziarist. genunchiul lui radoi e bine?

Blog Cristi Roman  •  11 decembrie 2006, 12:21

Le-am citit si eu. As mai recomanda in plus articolul despre Octavian Costache, romanul de la Google, articol care insa, din punctul meu de vedere, putea iesi mult mai bine (foto mai bune+informatii mai vii din viata de angajat Google).

Baka  •  11 decembrie 2006, 12:25

Cred ca in finalul articolului lui Bala apare cel mai important aspect pe care GSP inca nu reuseste sa-l acopere: impachetarea atractiva si organizata a continutului.

Cătălin Tolontan  •  11 decembrie 2006, 12:30

baka: da, ai dreptate, ritmul dezvoltarii a fost mai important decit ambalajul. lucram la prezentarea mai atractiva a continutului. multumesc

Baka  •  11 decembrie 2006, 12:32

Si apropo de „impachetare”, GSP ar trebui sa tina cont ca afara, continutul valoros este oferit publicului prin intermediul unor organisme care servesc mediul online mult mai bine decit creatorii de continut. Adica, fiecare se focuseaza pe ceea ce face bine: ziarele pe creerea de continut, gigantii din mediul online pe oferirea acestui continut.

In Romania, nu este cazul ca GSP sa ofere altcuiva continutul (cu exceptia operatorilor de telefonie mobila), dar ar trebui sa lucreze mai mult la ambalaj. Este evident ca aveti continut excelent. La fel de evident cu faptul ca-l vindeti in ambalaj urit.

GabiKoreanu  •  11 decembrie 2006, 12:32

Catalin,
Ma bucur ca ai adus in discutie cazul carcotasilor. Frustratii astia, ca n-am cum sa le zic altfel, probabil ca sunt si in scadere de rating, insa de la o vreme sunt penibili rau. Si stii de ce? PSD-ul, a carui statuie dainuie in mintile lor bolnave, se duce rau la vale, acum colac peste pupaza se scufunda si Mitrea, si se naste o intrebare: pe ei cine ii mai plateste? Imi cer scuze pentru lipsa de modestie, insa acelasi gen de umor il practicam, chiar cu succes, pe bancile scolii. Era asa usor sa faci „misto” de limbajul de lemn al unor profesori, insa alea erau apucaturi de adolescent. A face umor e o treaba mult mai serioasa si mai complexa.

Baka  •  11 decembrie 2006, 12:33

Nu vazusem raspunsul.

Andrei Mil  •  11 decembrie 2006, 12:41

intr-adevar subiectul cu acesti carcotasi e arzator (la ordinea zilei). nu e vina lor, e vina publicitatii excesive, care le-a dezvoltat acest orgoliu unic in „presa romanesca”. ei critica (chiar si fara baza…cazul lui geambasu), dar in viziunea lor dreptul la replica e inexistent.

Bogdan  •  11 decembrie 2006, 13:15

Domnule Tolontan,
Imi pare rau, insa astfel de “glume” cum a facut domnul Geambasu nu se fac. Eventual, daca spunea “cum gresit spun unii conducatori din fotbal”, era OK. Ironiile subtile nu isi au rostul in fata unor telespectatori care, in proportie foarte mare, fac in mod curent greseli gramaticale grosolane. Ar trebui macar oameni cu o anumita cultura ca dvs. sau alti ziaristi sa ne dea exemple pozitive.

Blog Cristi Roman  •  11 decembrie 2006, 13:22

Serios, a inceput sa-mi placa mai mult Catalin Dezbracatu decit cei 2 circotasi. Daca stau bine sa ma gindesc, cred ca pastila lui Dezbracatu ma mai atrage in emisiunea celor 2. Iar legat de pozitia lor fata de Cristi Geambasu, nu cred ca poate fi vorba decit de o superficialitate cara, iata insa, poate aduce audienta.

Gabriel Iova  •  11 decembrie 2006, 14:27

In legatura cu replica colegului dvs sa stiti ca nici eu nu am prins gluma. Poate ca in aceeasi situatie au fost si carcotasii. Pacat si de explicatiile puerile ale aceluiasi personaj. Eu am vazut o mica gresala care a fost taxata, atata tot. Nimic mai mult.

iQ666  •  11 decembrie 2006, 14:48

tolo, voi va mentineti politica continut oferit gratis, cu publicitate pe site sau veti trece la continut platit, fara publicitate?

gogu  •  11 decembrie 2006, 15:50

Tolo aveti si arma si condeiul ca sa va aparati colegii de breasla in fata dobitociei si impaunarii astora de la carcodati.
La inceputuri au fost simpatici dar de o vreme se leaga de cine trebuie si cine nu trebuie.
Cred ca ceva li s-a suit la cap sper sa nu fie ce ma gandesc.
Oricum pupa energic si ei niste bucute mai mult sau mai putin spalate.
Nu va lasati si dati pe ei ca puteti.
Sanatate.

cezar marcus  •  12 decembrie 2006, 9:16

,,Carcotasii”sunt un show-pamflet.Citeodata reusit alteori nu.cred ca li-se da prea mare importanta.La ,,criticat”suntem campioni mondiali asa ca pt mine nu este nici o surpriza.