Nevoile Stelei

Dacă pui un magnet lîngă o busolă, observi ce a însemnat Champions League pentru Steaua. Derută. Bulversare. Inversarea polilor şi a priorităţilor. Incapacitate de a ţine drumul drept.

luni, 11 decembrie 2006, 12:15

Dacă pui un magnet lîngă o busolă, observi ce a însemnat Champions League pentru Steaua. Derută. Bulversare. Inversarea polilor şi a priorităţilor. Incapacitate de a ţine drumul drept.

Steaua a făcut un mare bine fotbalului nostru şi a plătit în campionat cu un final de an aproape ratat. Accidentarea lui Opriţa, o crimă fără vinovat, a fost parcă o ultimă răsucire a acelor sezonului – ele au antrenat în mişcarea lor nestăpînită rotula unui om care mai avea doar o oră pînă la vacanţă!

În tot cinismul său, fotbalul i-a dat cîteva semne Stelei. Zîna i-a oferit „pohta ce-a pohtit” şi s-a văzut că nu era pe deplin pregătită pentru ea. Steaua are nevoie de transferuri, de un lot numeros şi de un club mai bine organizat. Are nevoie de mai mulţi bani. De linişte. Inclusiv de relaxarea sportivă de a admite că Dinamo a fost mai bună. Mult mai bună!


Comentarii (892)Adaugă comentariu

Doru11  •  11 decembrie 2006, 15:53

@necula
cu o floare nu se face primavara…din pacate. mie, personal, imi place cum joaca dinamo, daca si-ar intari apararea, ar fi chiar nasol…prin aparare inteleg si portar

cornel  •  11 decembrie 2006, 15:54

e ca tine. atunci am furat-o rau. intradevar , in perioada aia noi eram echipa de pluton.

bad_dog  •  11 decembrie 2006, 15:54

@momo

lasa ca poate trece Ganea la voi ca si asa e tot nemultumit..:)

momo  •  11 decembrie 2006, 15:55

@ bad_ dog
Si daca ni-l dati la pachet si pe Moti, am rezolvat-o. Nu mai luam campionatul 10 ani…

Doru11  •  11 decembrie 2006, 15:56

@cornel
:))) aham. hai, bafta joi!

bad_dog  •  11 decembrie 2006, 15:57

O fi Ganea goalgeter dar pe mine ca si caine infocat ma cam enerveaza…prea vorbeste fara el chiar daca uneori are dreptate.

bad_dog  •  11 decembrie 2006, 15:58

De ce momo?:))))

bad_dog  •  11 decembrie 2006, 15:59

@momo

Nu exagera cu Moti, ca ala nu vreau sa plece

momo  •  11 decembrie 2006, 16:01

@ bad_dog

Ganea acum profita de faptul ca Niculescu nu se simte chiar bine, si dinamo nu ar putea sa se dispensezse de el chiar acum. Oricum, Ganea e in stare sa se certe cu toata lumea, cred ca si cu Papa are ceva de impartit…
Oricum, Claudiu, din cate stiu, se va reface. Ii doresc sanatate. E un super baiat.

necula  •  11 decembrie 2006, 16:01

@doru11
mai discutam de frumusetea jocului lui dinamo prin primavara…
pana una alta, in meciurile importante ale lor nu au rupt gura targului:
nici cu steaua, nici cu besiktas nici cu bruges nici cu bayer, au scos ei puncte dar numai dumnezeu stie cum… iar de frumusete nici vorba!
pe cand noi am jucat frumos cu kiev (acolo) si cu real (acolo)

momo  •  11 decembrie 2006, 16:01

@ bad_dog: Chiar daca te superi, Moti este un aparator slab…

cornel  •  11 decembrie 2006, 16:02

daca puteam sa jucam cu voi in primavara chiar imi doream sa pierdem in anglia. ca adversar mai usor din CL nu puteam avea. parca asa ati zis si voi despre rapid anul trecut. dar macar acum este adevarat. pe langa Werder , voi sunteti IOB Bals , ca sa citez un ilustru necunoscut.

bad_dog  •  11 decembrie 2006, 16:06

@momo

Nu zic de Moti ca e super jucator dar face treaba langa Radu Stefan si altu mai bun cael pe postu ala nu avem acum..:)

necula  •  11 decembrie 2006, 16:06

lasa-i ma nu le zice 🙂
e bun motzi ma, pastrati-l! el cu margaritescu-s de baza, va rog nu-i dati!

momo  •  11 decembrie 2006, 16:07

@ bad_dog:

Adevaru e ca decat Galamaz, mai bine jucati in 10…

momo  •  11 decembrie 2006, 16:09

Sa vedem ce transferuri face dinamo in pauza asta… Am auzit ca urmariti vreo 10 jucatori… Vranikovici ceva?

bad_dog  •  11 decembrie 2006, 16:09

@momo
pai….vezi, ai cam asta am vrut sa spun..:)))

bad_dog  •  11 decembrie 2006, 16:10

am auzit si io ceva, dar numai zvonuri deocamdata

bad_dog  •  11 decembrie 2006, 16:11

Portar am adus dar sa-l vedem la treaba

momo  •  11 decembrie 2006, 16:11

Ati vazut ca Mitica deja face piar…Ca Vranicovi e de CL, mondiale s.a. Cat si-o lua si el la transfer? Sau ii face vreun serviciu lui Condescu?

Cum poate fi relevanta prestatia unui fotbalist din campionatul Romaniei? Cum poti cere pe el 1 – 1,5 milioane euro? Prosti cu bani sa se gaseasca…

bad_dog  •  11 decembrie 2006, 16:12

@momo

dar voua ce va aduce jiji?…am auzit ca un portar brazilian

momo  •  11 decembrie 2006, 16:13

In Romania sunt multe petarde; eu i-as sfatui pe presedintii de club sa aduca de afara jucatori…

bad_dog  •  11 decembrie 2006, 16:13

Nu cred ca o sa dea cineva 1 mil pe bosniac, asta e gargara

bad_dog  •  11 decembrie 2006, 16:14

@momo
ai vazut ca astia de la CJ si-au adus doi din Bolivia?

momo  •  11 decembrie 2006, 16:15

Probabil ca este vreo lovitura a „maistrului” MM; cine stie, poate peste vreo doi ani facem echipa cu „cei care au fi putut fi”: Carlos – Saban, Panait, Coman….

cornel_laca  •  11 decembrie 2006, 16:15

bai tolo.. da chelsea de ce are nevoie… sau liverpool.. valencia… cu o singura exceptie OL LYONechipele care merg bine in campionat nu merg bine si in cupele europene manchester s-a calificat cu emotii in ultima etapa, la fel si barca.liverpool chelsea,bayern erau demult calificate…inca nu v-a intrat in cap ca jucatorii nu sunt roboti sa-i pui pe teren si sa le arati unde sa atace… acum 2 ani liverpool lua liga si era sa nu se califice dupa ce a ocupat locul 5 in premier league… arsenal, finalista de anul trecut s-a tirit prin campionat! si chiar si lyonul anul acesta, merge bine, dar are multe victorii chinuite in campionat si conduce detasat pentru ca celelalte echipe au probleme mari…asa ca bafta lu dinamo in uefa si sa-i vedem la anu …oricum mai au mult pina sa calce pe urmele inca proaspete ale stelei!

momo  •  11 decembrie 2006, 16:17

Clujul, desi nu sunt un fan al lui Muresan, acest dr. Ciomu al fotbalului romanesc, are o politica buna de transferuri… Au vreo doi portughezi buni de tot, cel putin Semedo…Pana acum s-a dovedit ca nu au gresit…

NYC  •  11 decembrie 2006, 16:21

bad_dog Says:

December 11th, 2006 at 3:40 pm
@NYC

pleci????

pai…s-a cam spart gasca.

ce sa fac?

sa ma uit cum zice necula ca vineri, daca pierdem, incepem cu explicatiile?

adica, exact asa cum fac ei???

sau ca nu stie cum am obtinut niste rezultate?

sau sa m-apuc sa-i spun ca meciul de la kiev a fost un accident, fapt pe care (in particular il spune toata lumea; public nu, ca de, cum sa te iei de steaua in CL)?
sigur, a fost un rezultat super, da’ un accident!!!

n-au mai avut un meci ca ala in toata toamna!

pe cand noi, asa urat cum zice el ca jucam!!! (ce dracu’ sa-i spui la asta???), am avut constanta in joc si rezultate…

deci, daca a plecat si doru 11…va cam salutez:).

NYC  •  11 decembrie 2006, 16:23

am pus degeaba niste paranteze.

stiti voi unde, ca sunteti baieti destepti:)))

momo  •  11 decembrie 2006, 16:24

Si eu va salut. Bafta cu Spurs…

NYC  •  11 decembrie 2006, 16:25

sau ca moti e slab!!!

ce sa zici? e parerea lui…sa si-o tina bine:)))

BLUE-ICE  •  11 decembrie 2006, 17:26

„the wolf”

toti dinamovistii sunteti analfabeti ?
iar cu meciul direct – stim si noi in ce conditii ati castigat !!!

Xulescu  •  11 decembrie 2006, 17:36

momo, cand Ganea calca in picioare apararea Angliei ti-a placut de el?

boa  •  11 decembrie 2006, 17:52

steaua are in primul rind nevoie de cinste, de oameni care sunt profesionisti si dupa aceea cocote mediatice. N-are nevoie de MM si isterizati ci de oameni calmi educati. De imagine. Da e vremea cind Steaua si-ar trabui sa-si permita bani de imagine. Dar nu de antiimagineMM.
Apoi e de invidiat dorinta lui JIJI de a cumpara. Dar…?!!!
Aici pot sa spun ca ce am observat negativ in vest, adica ca investitorul vrea sa eonomiseasca cel mai mult pe spezele celor ce joaca ca sa bage la buzunar cit mai mult e mai de observat la Dinamo, la Steaua se observa lipsa de profesionalism.
Eu simpatizez cu Steaua dar mi se pare a sata e realitatea.

StelistPanaLaMoarte  •  11 decembrie 2006, 18:41

Un penalty – 100E, O eliminare – 2000E, O victorie – 3000E, Un campionat castigat – 150000E, Pentru spectacol exista STEAUA.Pentru Dinamo si Rapid exista Master-Card!

Cristi  •  11 decembrie 2006, 18:45

Ce cauta panaramele astea de Nicolita si Coman in primu 11 cand vede toata lumea ca nu stiu sa dea o pasa buna…..De-aia olaroiu o sa ajunga sa fie dat de la Steaua, pt k are oameni mai buni in lot si el baga castravetii astia doi titulari….Putea sa-i schimbe macar dupa pauza…..aici se vede ca e un antrenor slab… 🙁

Bogdan_RD  •  11 decembrie 2006, 18:46

salutare caini

are cineva un paracetamol ceva ca am rau de inaltime ?

Bogdan_RD  •  11 decembrie 2006, 18:50

cristi

imprumuta un master card de la cineva sa-ti iei o haina de blana de oaie ca va asteapta o iarna friguroasa (-13)

da stai ca voi aveti blana voastra
BEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

Bogdan_RD  •  11 decembrie 2006, 18:52

BLUE-ICE Says:

December 11th, 2006 at 5:26 pm
“the wolf”

toti dinamovistii sunteti analfabeti ?
iar cu meciul direct – stim si noi in ce conditii ati castigat !!!

Si noi stim cum am castigat.
Printr-un blat ordinar si fara scrupule.Adica nu e posibil frate sa driblezi 4 jucatori si s-o mai dai si printre picioarele lu’ carlos.
A FOST BLAT
RUSINE !!!

-13

Deceneu  •  11 decembrie 2006, 19:04

Steaua , jucatorii, vorbind , sunt victime ale unei conduceri super-concentrate-DICTATORIALE. Exista doua componente: presiunea , pe de-o parte-si paradoxal, delasarea , pe cealalta. Delasarea , se manifesta ca urmare a sportului national de care s-a apucat Dl Becali, si anume alergatul cu punga cu bani, de la o echipa la alta. In aceeasi ordine de idei, se poate vorbi de presiune, sau de la caz la caz , de o anumita cointeresare a arbitrilor. Astfel stand lucrurile, de ce ar mai juca in teren jucatorii, cand totul se rezolva in culise. Pe urma GURA-MARE , stoica , sustinut de vasali ai mass-media , fac o publicitate rusinoasa unor asa-zisi fotbalisti precum dica(JUCATOR LENT, INCONSTANT, VLAGA-zero, sub nivelul cantaretei MADONNA)), ca fiind cel mai mare, cel mai tare. Aud , mai recent ca pleaca in Franta. Aceasta reprezinta cea mai mare greseala a vietii lui; acolo se joaca fotbal ,iar el la calitatile fizice pe care le poseda, va lustrui banca de rezerve, devenind un serios pretendent la categoria „REZERVE ETERNE”, din CARTEA RECORDURILOR. Amin !

belerefon  •  11 decembrie 2006, 19:52

Olaroiu kiar nu realizeaza ce face…il tine in teren pe penalul ala de coman si aseara la bagat in teren si pe puscarie ala de oprita….poate le ia cota parte din prime cum facea piturca cu paraschiv:))

FUn 2 B Peter  •  11 decembrie 2006, 20:47

Eu ama vut impresia ca unii jucatori stelisati au jucat suficient de bine si in acelasi timp suficient de prudent ca sa nu se accidenteze. Probabil accidentarea lui Oprita si jocul „hotarat” al Craiovei i-a facut pe unii cum ar fi Dica (sau aaltii care spera la un transfer in iarna) sa nu se accidenteze si sa rateze sansa lor, dupa ce au dovedit in Liga Campionilor. In alte conditii cred ca Steaua ar fi batut la Craiova fara probleme!