O bucurie intactă

Nu opunem o anchetă alteia. Ne urmăm doar tradiţia, care nu aparţine unor oameni, unui titlu de ziar, ci unui trecut imprescriptibil.

marți, 12 decembrie 2006, 7:30

Nu opunem o anchetă alteia. Ne urmăm doar tradiţia, care nu aparţine unor oameni, unui titlu de ziar, ci unui trecut imprescriptibil.

Nu pretindem că sîntem unica anchetă. Poate doar Ancheta. De 40 de ani, Gazeta Sporturilor îi invită pe antrenori, pe căpitanii de echipă, pe preşedinţii de club, pe propriii gazetari şi, mai nou, pe cititori să aleagă superlativele anului fotbalistic.

Cei mai buni se decantează după o formulă aproape neschimbată de decenii. Aşa a fost pe vremea lui Dobrin, aşa e şi azi, cînd Marica, Mutu, Niculescu sau Dică se bat pentru o coroană pe care orice fotbalist român şi-o doreşte.

Rezultatele sînt încă neclare, ascunse în spatele stropilor care fierb în retorta alchimiştilor. Se fac calcule, se dau ultimele apeluri sau mail-uri. Pe vremuri se suna cu taxă inversă. „O legătură la Petroşani, vă rog…”. Între timp au apărut Internetul şi  telefonia mobilă. Oamenii fotbalului sînt mai uşor de găsit. Doar nerăbdarea e aceeaşi şi bucuria de a participa la sondajul pe care unii îl ştiu de o viaţă. Într-o lume care îşi schimbă clima, bancnotele şi ameninţările, moştenirea aceasta frivolă şi pasionată te face să zîmbeşti.

Europa bate la uşă. Alegerile anticipate stau să vină. Fără să le substituie, fără să ţină loc de viaţă, de salarii sau de pensii, alegerile fotbalului sînt certe şi poartă pe 40 de ani acelaşi nume: Ancheta Gazetei Sporturilor.


Comentarii (117)Adaugă comentariu

Alex  •  13 decembrie 2006, 16:58

va certati ca niste penibili pt niste premii de doi lei, date la o gala de doi lei, de catre nu se stie cine… in tara asta toti sunt experti in fotbal! fiecare stie cel mai bine cui ar trebui sa i se dea premiul: mutu, dica, niculescu, marica, mutu, chivu s.a.m.d… ce ar fi sa ne pastram foecare parerea si sa nu ne intereseze premiile astea date de niste oameni la fel ca noi, care se cred cunoscatori ai fotbaului si au pretentia de autoritate in materie… cine sunt expertii care fac ancheta la gazeta? niste ziaristi, care desi nu recunosc, tin cu o echipa sau alta, iar cine sunt cei pe care ii intreaba? alti ziaristi, care la fel, nici usturoi n-au mancat, nici gura nu le pute? niste „conducatori” de club de genul jiji, porcea, copos, iancu? niste jucatori care se voteaza pe ei sau pe prietenii lor? suporterii care nu vad dincolo de jucatorii echipei pe care o sustin? nu se poate face in romania o ancheta obiectiva si general acceptata ca fiind valabila!!! sunt 20 de milioane de „experti”, fiecare cu parerea lui!

tony_big_fan  •  13 decembrie 2006, 17:17

Alt premiu nicu gheara:

„Premiu special – Dumitru Dragomir (presedinte LPF) pentru redresarea fotbalului romanesc”

Urmeaza premiul nu te supara frate:

„Cel mai sufletist fotbalist: Ionel Ganea (Dinamo)”

parca vad ca la anul vor aparea premiile: cel mai fitos jucator, cel mai inteligent jucator, cel mai inalt fotbalist …..

Penibilul a fost la el acasa la aceste premii.

EOL  •  13 decembrie 2006, 17:36

CU O ANTRENOARE CA OLAROAIA SI JUCATORI CA

CRLOS FERNANEZ DE KONGO DE KINSHASHA DE BANANIER…
-GIGEL COMAN(N ARE PIC DE CREIER! DOAR O RAUTATE PROSTEASCA IN JOC!ORIKUM JOACA PE LANGA MECI!),
-BANEL IESIT DIN FORMA,IL RESPECTAM PT CE A FACUT DAR NU PUTEM TRAI DIN AMINTIRI,SA FIE LASAT SA SE ODIHNEASCA,POATE A OBOSIT!
-BOSTINA
-OPRITA(IMI PARE RAU CA A SUFERIT O ASA ACCIDENTARE)
-OVIDIU PETRE,SI ASTA CU TOT CU GOLUL LUI KU LATU’

CE E HILAR,E FAPTUL CA DINAMO ARE JUCATORI DE ACEIASI VALOARE CA ASTIA,SI REDNIC ESTE ANTRENOR „DE MICA CIUPEALA” CA OLAROIU,SI SUNT PE LOCUL 1 DATORITA BLATURILOR SI BANILOR DATI LA ARBITRII!

PORCEA A CASTIGAT TOATE MECIURILE,SI TOT EL SE DA FURAT DE ARBITRII PT CA CHIPURILE NU LE A DAT 8 LOVITURI DE LA 11 METRII………
…..CAND CASTIGI APROAPE TOATE MECIURILE,SI ESTI AJUTAT SI DE ARBITRII,CE NEVOIE MAI ESTE DE 11 METRI URILE ALEA? CU STEAUA ATI JUCAT 11-9,SI TOT TU TE SIMTI FURAT DE ARBITRII,PORCEA?

tony_big_fan  •  13 decembrie 2006, 17:39

@EOL – La dinamo-STEAUA s-a jucat 13-9 sa nu-i uitam pe corpodean si nagy ce puteau linistiti sa imbrace tricoul lui dinamo.

frank  •  13 decembrie 2006, 17:40

tony_big_fan
corect!
si mai pune premiul pt cel mai tare tragator pe nas,adriana muta!

waddy  •  13 decembrie 2006, 17:42

Eol, stiti ce n-ati inteles voi, oile din GHENA? Ca sunteti prea mici pentru un razboi asa de mare! Vreti un binoclu saputeti sa ne mai zariti? Toni, pe tine te stiu mai bine. Frustrarea ta, baiatule, e fericirea noastra!

tony_big_fan  •  13 decembrie 2006, 17:48

@frank – din partea mea Mutu poate sa faca ce vrea in viata privata (atata timp cat lucrul asta nu afecteaza contributia lui la nationala) daca e sa vorbim strict numai de fotbal el este unul dintre cei mai talentati jucatori romani insa anul asta a fost clar al Stelei deci normal trebuie sa fie ales un jucator de la Steaua jucatorul anului (Mutu a iesit campion cu Juventus dar el mai mult a fost rezerva iar titlul a fost retras in urma scandalurilor de coruptie iar la nationala a avut meciuri bune dar romania s-a scaldat si anul asta in mediocritatea din ultimii ani).Daca e sa facem o comparatie Cannavaro a fost fotbalistul anului pt. ca Italia a fost echipa desi si el a avut destule meciuri slabe la Real exact ca si Dica la Steaua.

tony_big_fan  •  13 decembrie 2006, 17:50

@waddy – Cand vei avea ceva inteligent de spus iti voi raspunde. In rest din partea mea poti bate cat vrei campii.

waddy  •  13 decembrie 2006, 17:55

@Tony
Cam la ce nivel intelectual crezi ca putem comunica? Inteligent e un termen care-mi scapa!

waddy  •  13 decembrie 2006, 17:57

„La dinamo-STEAUA s-a jucat 13-9 sa nu-i uitam pe corpodean si nagy ce puteau linistiti sa imbrace tricoul lui dinamo.”
Asta da inteligenta. De oaie!

as  •  13 decembrie 2006, 17:59

v-au suspendat domeniiul blogdeliceu, ce bine mubseanba ca se mai misca ceva in tara asta:)

tony_big_fan  •  13 decembrie 2006, 17:59

@waddy – aia nu e inteligenta – e ironie …. iti mai explic daca e asa greu de inteles.

waddy  •  13 decembrie 2006, 18:00

@tony
Aia e frustrare, nu ironie! Mai explica-mi!

tony_big_fan  •  13 decembrie 2006, 18:04

@waddy – cred ca sti cum se zice …. cel mai inteligent cedeaza. Asa ca eu nu-ti mai raspund.

PS: abia astept sa vad daca poti scoate ceva jigniri mai noi nu din alea rasuflate gen: oaie,stana ……

waddy  •  13 decembrie 2006, 18:09

Inteligenta ta m-a lasat masca! Numai ca, fii atent: NUMAI PROSTII CEDEAZA! In rest, iti doresc sa vizitezi standurile NIKE. Sunt reduceri la hainele de iarna. La -13 grade, o sa va fie tare frig! ADIO!

coreligionarul  •  13 decembrie 2006, 18:11

io nu m-am prins…

waddy  •  13 decembrie 2006, 18:18

@eol
cacareaza, vezi ca imputi blogul!