Numirea lui Belu

O să le iasă pe nas. Şi va fi bine. Bine pentru sport, în primul rînd.

miercuri, 13 decembrie 2006, 7:42

O să le iasă pe nas. Şi va fi bine. Bine pentru sport, în primul rînd.

Numirea lui Belu va atrage consecinţe la care acum probabil că politicienii nu s-au gîndit. Cel mai mare antrenor din istoria sportului românesc nu e un ficus pe care partidul să-l planteze în birourile din Vasile Conta.

El va avea cereri, orgolii, se va bate pentru buget, va încerca să mişte lucrurile. Atenţie, tipul e tare! Ştie să joace dur, să şantajeze dacă e nevoie, are argumente, era un adevărat manager încă de pe vremea cînd stătea lîngă paralele, îmbrăcat în trening. Pe Belu nu-l trimiţi la colţ, spunîndu-i că gestioneză un domeniu decorativ.

Călin Popescu Tăriceanu face un gest recuperator după ce nici măcar n-a pomenit sportul în programul său de guvernare. Activează un mare nume şi foloseşte un creier special, dublat de o charismă pe măsură. Dar se leagă totodată la cap cu una dintre vanităţile insolvabile ale sportului.

Belu nu ştie să piardă. 


Comentarii (72)Adaugă comentariu

decebal  •  14 decembrie 2006, 8:42

esti tampit maestre

bobo  •  14 decembrie 2006, 9:23

E f bine ca joaca rapidu’ in deplasare 3 meciuri.
sunt rapidist dar nu prin asa comportament e interesant de iesit in fata.

oricum se vor intampla cateva lucruri rare in primavara:
rapidul sa joace meciul cu steaua la craiova 🙂

steaua va pierde in sfarsit la craiova, iar dorinta lui mititelu se va indeplini
cu uta sa joace la timisoara:)
iar cu poli la arad:)

mujotutun  •  14 decembrie 2006, 9:39

Un nou articol din panoplia wishfull thinking.
Eu am o cu totul alta parere despre Belu si cred ca entuziasmul dlui Tolo este nejustificat. Let’s see!

mujotutun  •  14 decembrie 2006, 9:43

# Jan Says:
December 13th, 2006 at 9:20 pm

Eu pe Belu l-as pune antrenor al nationalei de fotbal. Sa mor eu. Nu radeti, a fost un caz-prin anii ‘70-cand nationala Uruguayului(parca) a fost preluata de un antrenor(dat in ma-sa de-al dracului)de volei. Volei feminin 🙂 Asta dupa ce nationala lor de volei feminin luase campionatul mondial.

Eu stiu de un antrenor mancat de un rechin!

Raven  •  14 decembrie 2006, 9:51

Despre ce dreq e vorba aici ?

Mircea Scarlatescu  •  14 decembrie 2006, 9:54

Domnule Tolontan, sunt putin mai pesimist decat dumneavoastra.
Eu cred in domnul Belu, cred ca succesele gimnasticii au stat in dansul si in doamna Bitang.
Dar imi e greu sa cred ca adunatura de incompetenti aflati acum in ministere si alte institutii alte statului se va schimba si va deveni mai sensibila la nevoile sportului romanesc. Nimeni acolo nu constientizeaza ca principala metoda de a schimba in bine imaginea Romaniei in afara este sportul;

Asa ca sper sa aveti dumneavoastra dreptate si eu sa ma insel insa…..nu prea cred

Numai bine

Tarabostes  •  14 decembrie 2006, 10:20

Greşiţi.domnule Tolontan,şi nu este prima dată.Greşeşte şi domnul Belu,dar pe dumnealui îl înţelegem,a obost.Sau nu mai poate,şi este acelaşi lucru.
Domnia Sa trebuie să se exprime acolo unde a făcut-o cel mai bine,in sală!Da,este posibil să se zbată şi să „şantajeze” cu mai multă eficienţă decât mulţi alţii,dar pentru cine,şi pentru ce?Rezultatele nu vor mai fi ca pe vremea când antrenorul Belu se afla in sala de sport!
Păcat!
P.S.Motto-ul…

Mihai  •  14 decembrie 2006, 10:25

Astept inca personalitatea sub al carui steag sa-mi alatur constiinta si Belu a aratat deja ca este moral ,ca este incapatanat, ca este exigent si mai presus de toate este un CASTIGATOR !!! Bun venit in politica domnule Belu ! Asteptarile noastre sunt mari de la dvs si sperantele asisderea

GabiKoreanu  •  14 decembrie 2006, 11:06

Nu cred ca tariceanu apeleaza la el pentru o pozitie decorativa, ci mai degraba asta e o carte tare jucata inainte de anticipate. In locul lui Belu as astepta mai intai anticipatele, pentru ca sunt aproape sigur Belu va avea o oferta si dupa anticipate.
Ce e acum, e doar un „cantec de lebada” al guvernarii tariceanu.

freedom  •  14 decembrie 2006, 11:40

sa speram ca va fi mai bine.

Stefan  •  14 decembrie 2006, 11:43

Un om poti sa-l judeci numai dupa rezultate, dl.Octavian Belu nu duce lipsa de asa ceva ci din contra. Nu cred ca exista o persoana mai recomandata sa ocupe o astfel de pozitie in sportul romanesc. Ar fi o alegere europeana, o alegere bazata pe propria valoare nu impinsa de propriile interese in pragul integrarii in U.E. O bila alba pentru guvernul Tariceanu din partea mea. Avem nevoie de oameni ca Dl.Belu

Alex  •  14 decembrie 2006, 12:25

Nu cred ca rezista mai mult de 6 luni Belu…se va satura si va pleca singur

anonim  •  14 decembrie 2006, 12:44

Vastimez pentru tot ce faceti si maniera obiectiva in care scrieti pentru Gazeta,dar va sfatuiesc sa fiti mai atent cu Tepelin si Stamatoiu…….nu sunt benefici deloc pentru Gazeta si nu fac decat o selectie gresita pentru publicatia a carui redactor-sef sunteti. Va multumesc

B0ssu  •  14 decembrie 2006, 13:05

Stefan: platfomistule!!!!! 🙂 🙂 🙂

waddy  •  14 decembrie 2006, 13:16

Mai bine sa-l puna pe tiriac ca tot a zis el ca mai bun ar fi un manager decat un om de sport la sefia ANS!

Sport-Fan  •  14 decembrie 2006, 14:14

Se spune ca presa este dulaul de paza al democratiei; in Romania, ea este reprezentata in utlima vreme de catei care s egudura pe linga Putere, sa-i linga bocancii, in speranta ca va (mai) primi un os, o mingiiere pe crestet. Pentru ca la fotbal erau multi catelusi care sa se gudure pe linga Becali, d-nul Tolontan si-a gasit un subiect mai bun: dictatorul Belu.
1) Gazeta a scris (si declansat scandalul) despre fosta gimnasta Petrovschi, fortata sa se antreneze impotriva recomandarilor medicilor. D-nul tolontan sufera de amnezie sau Alzemeiner si nu-si aduce aminte? Gimnasta si-a copiat la xerox cu greu dosarul medical, la care in mod „normal” nu avea acces (a mai incercat la vremea ei si Marinescu sa-l obitna dar „nu mai era”).
2) Belu s-a remarcat in sport prin dictatura, cultul personalitatii, marginalizarea oricarui antrenor ce ar fi putut (si meritat) sa-i ia locul, etc.
3) Belu, desi nu este singurul antrenor care ia spaga (subiect pre dificil ptr Gazeta), este singurul DOVEDIT in Justitie. Cu alte cuvinte, singurul corupt dovedit din sport, sa reprezinte sportul? si asta acum, la intrarea in UE?…nici Ceausescu nu ar fi facut o astfel de numire!
4) Ca PD-ul este un partid oportunist o stim toti; ca-l propune Boc pe Belu este doar indeplinirea ordinului de la Palat, sa-l scape pe Base’ de B&B , care i s-au bagat pe git neinvitati (vezi Ziua, „Consilieri din intimplare”). In vara 2004, Belu sustinea la greu PSD-ul, inauguruind sali de sport cu Nastase-4-ase! Intre cele 2 tururi ale alegerilor, Belu se folosea (ca deobicei) de echipa „personala” de gimnastica a TARII ca sa-l sprijine pe Geoana (festivitate tabloid VIP, unde nu aveau ce cauta); mai tirziu, Belu si Ponor erau la…Partidul Romania Mare, sa primeasca un „Premiu”! Belu s-a gudurat mereu pe linga Putere, care a inchis ochii la abuzurile lui.
5) Belu s-a plins mereu, cind era la Deva, ca „nu se pricepe si nu face fata” la problemele administrative de acolo; daca nu facea fata la administrarea unui lot de 20 gimnaste, acum e bun ptr TOT sportul? Sa le faca a toti acte false sau ce????
6) Belu a beneficiat la greu, toata cariera lui, de mica smecherie cu actele false ale sportivelor; NU au avut bunul simt sa se opreasca dupa 1990, ba dimpotriva! Cum poate fi numit ministru un personaj DOVEDIT ca a fraudat in sport, folosind ani de zile acte false ptr sportive? (si primind elogii ptr medalii care pot fi oricind retrase?)
7) Cum sa fie numit intr-o pozitie publica cineva care a pretins, ilegal, bani de la gimnaste, chiar si cind primea (la limita Legii) bani neimpozabili drept „prime lunare” ? Cei 30% luati cu japca de la gimnaste nu au fost nici returnati, nici impozitati (dar nu e timpul trecut!), iar un astfel de personaj nu poate sa reprezinte ROMANIA!!!
8) Abuzurilor fizice ale lui Belu din anii ’80 li se adauga violentele verbale ale concubinei lui -Bitang-abuzuri care au continuat pina in ultimele luni ale carierei lor de antrenori! Stiti cum se spune, Ceausescu nu era chiar rau, dar EA era o mare scorpie!
9) Minciuni : sub semnatura, Belu a declarat ca cei 30% luati cu japca de la niste copii chinuiti erau folositi „ptr medicamente”; minciuna ordinara la care autoritatile au inchis ochii (musamalizat), in conditiile in care TVR1 arata in aprilie 2005 ca fetele isi „tratau” palmele cu …Super Glue, luat si ala pe banii lor! NICIODATA lui Belu nu i-a pasat de sportivele pregatite, dovada cazurile Marinescu, Petrovschi si…Olaru, care a fost si ea la un pas de paralizie!
10) TOATA lumea sportului (mai putin Tolontan) stie despre abuzurile si atmosfera de diccatura instaurata de Belu in gimnastica, om care si-a urmarit permanente propriile intereses, chiar si in dauna tarii (vezi scandalurile dese legate de plecarea lor de la lot, facatura cu fetelela bar si apoi disco, etc!).
11) La Cotroceni Belu nu a facut decit sa-si rezolve interese personale, gen:
a) sa-si faca Fundatie, in casa mentorului Ceausescu, ptr ca sa mai aiba un loc unde sa fie sefi B&B:
b) sa jurizeze, impreuna cu Bitang, un show de 2 bani la ProTv, menit sa ararte cum poti sa obtii bani sa te tratezi, dacacte umilesti la TV!
c) sa traga sfori, prin pupincuristii din presa-TV care-i fac pantofii; mai intii, ptr a reveni, acum ptr a fi numit sef si el undeva!
12) POLITIE POLITICA: In ziarul Adevarul, antrenorul Matei Stanei (care a pregatit-o pe Ponor) denunta legaturile lui Belu cu Secu’ (in plina conferinta de presa, da rnumai 1 ziar a preluat!); chiar in…Gazeta!, d-nul Ioanitoaia declara intr-un editorial cum s-a facut presiuni aspura fostei reviste Sport Magazin in 197, sa nu se publice ceva despre relatia Belu-Bitang , care atunci erau maindoi casatoriti! Cei doi au amenintat cu plecarea de la lot, daca s epublica ceva! De unde stiau ei si de ce au facut presiuni=politie politica, la fel ca si amenintarile lor din 2005 de a se razbuna impotriva celor care i-au criticat sau au dezvaluit aspecte incomode despre ei!…La fel si vizitele intempesive la redactii-inclusiv Gazeta- in Ian 2005, incercind sa „convinga” editorii sa nu mai publice ADEVARUL, adica chestii incomode ptr ei.
13) Poate fi Ministru o persoana cu moralitate discutabila, care, mai intii fiind casatorit si el, apoi numai ea, traieste cu o persoana casatorita cu altcineva? ce exemplu dam tinerilor? Ca, daca folosesti acte false si iei medalii nemeritat, poti sa ajungi Ministru?…
D-le Tolontan, il (mai) slaviti pe Ceausescu? Vad ca spiritul lui, da!prin articolul Dvs, cu laude ptr merite inventate- articol care este parca decupat din Sportul din luna Congreselor! Credeam ca menirea presei este nu sa publice poze sexi la kil (situl este jenant), nu sa faca orice ptr audiente de mahala (v-ati coborit la genunchiul Broastei), ci sa analizeze problemele Sportului, incercind sa le rezolve!
…ptr cei care au postat chestii gen sport ptr imaginea tarii: mai copii, sportul trebuie facut ptr sanatatea noastra si a copiilor, imaginea tarii sa vina din fapte reale si nu falsuri si „realizari” inchipuite! SUA au circa 5 MILIOANE de copii care fac si gimnastica, ptr sanatatea lor in primul rind (putini fac ptr performanta!) ; la noi copiii NU AU ACCES la salile de gimnastica, decit daca-si sacrifica viata ptr performanta!…cu care sa se laude politicieni de valoare ZERO, care nu au altceva de aratat!

Georgero  •  14 decembrie 2006, 14:20

@Sport-Fan

Din pacate pt dl Tolontan, sunt de acord cu Sport-Fan…

waddy  •  14 decembrie 2006, 14:25

Belu este cel mai mare antrenor din istoria sportului mondial. Romania, fii mandra ca Belu e unul de-al tau.

marius  •  14 decembrie 2006, 14:49

Ce tot atata frecari de palme si icnete de frenezie inaintea! unei numiri?? De cand e „tare” asa omul asta? Omul e bun antrenor, chiar foarte bun, dar mie frica , doar atat!

Hai sa ne reamintim! Omu a fost aa-zis „tare” doar cand a fost vorba de buzunarul lui, si a stiut sa „santajeze” (bine zis!) atunci cand era vorba de pungulita si munca lui, care, fie vb intre noi, cam tot timpu i se parea ca nu e deloc platita cum se cuvine, deh, era vb de doi acolo, nu numai de el, era un cuplu acolo, fierbinte si deocheat, in afara oricaror accepte publice decente, caci fiecare aveau angajamente „publice” si mai ales „morale” si „duhovnicesti” separat, fata de alte persoane, oameni cu care, printre altele, aveau si responsabilitatile conceperii, cresterii si educarii unor copii,…… deh!, ce sa mai zicem……., ce vroiam sa spun e ca mai intai , sa nu uitam ca era vb de un cuplu acolo, si normal , chelancaiala de foame era si mai mare, pe masura, si seful tribului, masculul, de aia striga atat de tare, era impins de la spate si de „leoaica” (bineinteles intr-un send figurat) careia i se facuse si ei foame……

apropos, ca sa incheiem subiectul asta „extra-sportiv”, v-ati dat seama acum de unde venea dezmatul fetelor, avalansa instinctiv-hormonala de care ele tot aveau parte frustrant in salile se antrenamente, si in contonamente, dormitoare etc. Pei daca ele aveau chiar sub nasul lor un exemplu de desfatare si placere vie, on-line, zi-de-zi, ceas-de-ceas , de un cuplu „stiut” a fi bine-inchegat si impreunat, cum sa nu iti vina sangele in cap si hormoneala sa dea navala, dincolo de obisnuitele intarzieri genetice si pastile aiuritoare………si bineinteles, cu atat mai excitant cu cat relatia era una „deocheata”, „neaccepta public”, va dati seama cat de fierbinte si pasionala putea sa fie (pt fete!) …… fructul oprit…….. hac, uite si acuma cand scriu imi dau seama, placerea unora = sacrificiul altora.

ok, bineinteles ca eu nu fac acum decat sa scot in evidenta aspectele exclusiv „neplacute” ale acestei relatii ale dlui Belu cu gimnastica. Fireste ca au fost sacrificii deopotriva, comune, nu numai dintr-un sens in altul……. e clar omul are talent si pricepere in ceea ce face acolo, sau mai bine zis facea…..

Nu stiu de ce trebuie musai sa extrapolam, si mai ales musai sa consideram ultra-valide niste intuitii pe care le putem avea dincolo de domeniul gimnasticii. Repet, omul avea tot interesul acolo, erau banii lui si numai ai lui, ba chiar si a consoartei „neoficiale” si „ne-legiuite”….. atat, si de aia a santajat la greu omu……., si sa nu-mi spuneti aici ca omul era bantuit de interogatii si nelinisti metafizice cu privire la gimnastica si la viitorul ei , ce s-a mai tavalit el pe jos pt asta…..!…….ii ghioraiau matele nene! si asta-i adevarul , avrut banu’ tata jos, cat mai mult!…….. si daca a considerat el ca merita mai mult, de ce nu ? bravo lui! era cel maiu tare si este! in domeniu, si a santajat pt asta „la greu!”, pana la maxim…..

Dar ce ne face sa credem acum ca acest „manager adevarat” are „argumente” pt intregul sport, cand nu mai e nici un interes nemijlocit in fata? Orgoliile „cavalerului” vor batea pt „bugetul” largit al sportivilor acum? Sa credem asa orbeste ca cel care ne-a virat randurile de sus, ca acel „creier special” -izat in santaje personale ori ca „charisma” adulterinului va aduce atatea roade acum in sportul nostru largit……..?

Am cateva mici indoieli in privinta asta.

p.s.: Bineinteles ca nu ma astept neaparat la un raspuns, caci vorba aia replica mea a picat deseori undeva „in afara” subiectului strict afisat in cele cateva randuri ale Autorului.

Sport-Fan  •  14 decembrie 2006, 14:53

@waddy: daca inlocuim „antrenor” cu „profitor”, sunt de acord cu tine:-);
pina atunci, mi-e rusine ca Romania l-a „dat” pe Belu !…adica i-a dat pe mina sistemul abuziv si fraudulos de obtinut medalii, doar ptr a supravietui mafia gimnasticii si a gidila la orgolii politicieni impotenti!

exista o categorie „antrenori de podium” , adica Matei Stanei munceste 11 ani la C-ta cu o gimnasta-Catalina Ponor, apoi Belu (si ALTI 4 antrenori) lucreaza cu ea la Deva , apoi sportiva iese Campioana Olimpica, „pregatita -doar?-de Marii B&B” ; iar Stanei merge pe banii lui la Atena la Olimpiada, unde Bitang spune „ce cauta si asta aici?!” , de parca nu le ajungea „proprietatea” asupra gimnasticii in tara, voiau sa fie Stapini si la JO?…

Cine vrea sa afle mai mult exista (la librarie Mall sau pe Net dol[.]ro, cartea „Secretele Gimnastei” (poate faceti cheta si i-o trimiteti si lui Base’ , care poate n-a aflat de ea); cartea este doar virful aisbergului abuzurilor B&B si a fost PREMIATA DE ASOCIATIA PRESEI SPORTIVE (!!!), care reprezinta TOTI ziaristii de sport, deci ei au acordat indirect girul lor celor scrise in carte (cunoscind prea bine abuzurile , doar ca trebuie niste Cochones mari si tari sa te iei de astia!) !
Mai multe dovezi decit cele girate de toata presa sportiva, ce mai vreti?!

bila  •  14 decembrie 2006, 14:57

Sport-Fan … Atat de multe „detalii tehnice”…,ma fac sa cred ca esti altceva,….decat „sport-fan”… 🙂 Cariera celor doi e „un pic” 🙂 mai mult decat ceea ce arati tu(…un pct de vedere…,nicidecum o axioma 🙂 ). As vrea sa vad de la tine 13 pct bune ale cuplului Bitang-Belu. 🙂 … Dar nu ai cum!…:) Veninul te impiedica… 🙂

tommy  •  14 decembrie 2006, 16:26

Belu a fost dupa umilele mele cunostinte antrenor,nu manager sau administrator al lotului de gimnastica.E posibil ca omul sa aiba si calitati mangeriale dar intii ar trebui sa asteptam rezultatele muncii sale.Nu vreau sa spun ca nu e o alegere buna tinind cont de notorietatea sa,dar din pacate uneori,notorietatea nu e dovada obligatorie si suficienta a reusitei.Din nefericire pentru sport si din fericire pentru Belu ,rezultatele predecesorilor sai nu-l obliga.Chiar daca se va dovedi o experienta nereusita,nu putem sa o condamnam ,tocmai pentru ca rezultatelor celorlalti care au ocupat aceasta functie tind asimptotic spre zero.Sint de asemenea ingrijorat de pasiunea cu care unii cititori,si se pare suficient de inteligenti,au intrat in jocul unor jurnalisti englezi,care-si scriu editorialele prin saloanele unor clinici de dezalcolizare sau pe a caror bilete de iesire din sanatoriu cerneala e inca proaspata.Sarbatori fericite si unora si altora.