O schimbare în bine

E vorba despre Cristi Borcea. Acum cîţiva ani, cînd credea că doar banii contează, îi arunca pe la petreceri, o ninsoare de confeti verzi, peste podeaua unsuroasă. Se certa cu toată lumea. Umplea ecranul televizoarelor cu aerul strident, de om prost crescut, aşa cum şi-l aminteşte un impresar din Emirate, dezgustat după ce Borcea încercase să-l impresioneze cu bogăţia sa, care încăpea în tabachera arabului cu care discuta.

vineri, 15 decembrie 2006, 6:15

E vorba despre Cristi Borcea. Acum cîţiva ani, cînd credea că doar banii contează, îi arunca pe la petreceri, o ninsoare de confeti verzi, peste podeaua unsuroasă. Se certa cu toată lumea. Umplea ecranul televizoarelor cu aerul strident, de om prost crescut, aşa cum şi-l aminteşte un impresar din Emirate, dezgustat după ce Borcea încercase să-l impresioneze cu bogăţia sa, care încăpea în tabachera arabului cu care discuta.

2006 a fost anul schimbării lui Borcea. Treptat, el a devenit un personaj rezonabil, pe care îl asculţi cu încrederea că nu bate cîmpii. Informează, comunică, oferă încredere echipei şi fanilor.

După umilinţa de la Londra, a intervenit telefonic la Realitatea TV. A recunoscut că a greşit şi el cînd a transformat un meci într-o excursie fără sens. În acelaşi timp, a explicat că jucătorii îşi impun uneori voinţa peste cea a conducerii şi că sînt momente în care un manager pierde controlul asupra grupului.

Ieri, după tragerea la sorţi, Borcea a discutat calm despre dificultatea dublei cu Benfica. Şi n-a călcat, nici cu o silabă, peste hotarul profesiei sale. Transferuri, tactică, acestea sînt treaba lui Rednic, a spus directorul lui Dinamo.

Legenda spune că acum cîţiva ani, după ce i-a vizitat casa cea nouă, Dinu l-a ironizat pe Borcea: „Cum, măi, n-ai nici o carte în atîtea camere?”. Între timp, viaţa a fost cel mai bun bibliotecar pentru Borcea.


Comentarii (480)Adaugă comentariu

Almanahe  •  16 decembrie 2006, 1:54

me too bye

cicero  •  16 decembrie 2006, 4:01

http://www.gamebookers.com/cgi-bin/intro.cgi?rid=432795

Daca iti place sportul afla aici si cum poti face bani cu el.Pariuri
online cu cele mai bune cote si fara taxe pe cistiguri.In plus ai bonus 100%
la prima depunere.Tot ce ai nevoie este un card(cel mai bine un visa
electron de la BCR sau visa de la ING sau BANCA TRANSILVANIA)

reddog.constanta  •  16 decembrie 2006, 5:21

DINAMO CAMPIOANA

e_na  •  16 decembrie 2006, 5:39

nu am citit ce s-a scris ca sunt beat …dar oricum stiindu-te stelist banuiesc ca ai scris de el….de ce ai ciuda pe bani si pe popularitatea lui? …oricum oilor,,,no coment …si tie ca pt o eugeie te vinzi…;) frate esti de 2 lei ….io tie nu iti cumpar ziaru …(il citesc pe net) esti preaf prezenta ta imi strica chefu de viata…..

dinamuistul, pentru americani  •  16 decembrie 2006, 6:23

vizi Says:

December 15th, 2006 at 8:52 pm
sion_steaua, way nott?
^^^^ nu te-au dat americanii afara cand le-ai revolutionat regulile de scris?..moncher, grea germana asta…esti cool, daca tot zici ca esti in us, citeste cu atentie afise, ziare..inveti repede, e usor

genial american Says:

Scrie si tu cu litere mari ca altfel nu te intelegem… Uite tema: Cate stele are o Stea?
>>>>dupa ce termina dinamuistii de numarat bila, iti spun.

god bless america

gm  •  16 decembrie 2006, 6:43

stelisti imputiti, aveti mintea inghetata la – 13, normal.
Ati prins curaj dupa 2-8 acasa in CL?

kdante  •  16 decembrie 2006, 6:49

pt toti cei care au postat pana acum pe acest forum. sincer ….cu mici exceptii sunteti niste inculti si dobitoci de mare clasa.cum puteti sa afirmati asemenea prostii. aaaa pardon..postul este anonim….si ..ce dreaq…hai sa arat cat sunt eu de stelist si dinamovist. alo..natiune….sunte-ti romani fratilor.nu sunt eu mai destept decat voi…si nu am eu 3 perechi de cohones si voi numai una.as vrea sa imi spune ti si mie cati dintre voi a-ti mers la un meci de fotbal cu prietena.a-ti stat linistiti pe scaun mai atenti la ea decat la meci..a-ti savurat un hot-dog sau un sandwich si a-ti aplaudat.apoi nu se pune….ce sunt eu mai barbat decat voi care mergeti in galerie si strigati…”m..e steaua,m..e dinamo,m..e rapid ,craiova,timisoara sau cate or mai fi.fi-ti domnilor decenti…. si argumenta-ti-va opinia.domnul tolontan a scris un articol….e si ce…?? e opinia dumnealui. care e problema pana aici???nici una….aaaaaa pardon a scris impotriva echipei mele favorite….Ce pot sa mai zic.??? du te in mata tolontane.Da am zis-o si eu…dar in momentul cand nu mai imi place ce scrie ….nu mai citesc.Cand imi place ..ii spun…”jos palaria domnu tolontan.”
Dar nu …noi tre sa fiti mai cu 2 coarne si sa aratati cat de dobitoci sunt uniii.
Fi-ti domnilor decenti…si daca un derbedeu de liceu care abia a invatat sa scrie…dar are blog si e mare „destept” va raspunde intr-un mod in care doar crescatorii de vaci vorbesc..ignorati-l. nu e asa greu.
va multumesc.
fi-ti pt o clipa mandri ca sunte-ti romani…si da-ti dovada de decenta.
nu ma ascund in spatele unui nick name (englezismele sunt la moda in ultimul timp) iar daca….aveti ceva impotriva….numele meu este cosmin dulea si ma puteti gasi oricand la:
adresa de mail este k_danton_sauvage@yhoo.com
sau puteti sa imi lasati un comentariu la http://kdante.blogspot.com

nu imi fac reclama….sa imi aduc cititori pe pagina ci o sa raspund oricum…numai celor care o sa imi dea o replica decenta,argumentata.
mult respect si sa auzim numai de bine.

genial american  •  16 decembrie 2006, 7:50

@ dina…pt americani

1. Vizi scrie la misto…chiar ma mir cum nu te-ai prins!

2. bila se scrie cu B mare. Am numarat-o eu. Acu’ ne zici?

God bless the two most beautiful countries in the world: Romania and USA!!!

Silviu Neghina  •  16 decembrie 2006, 8:04

Dl.Tolontan, ce se intampla cu concursul cu scorul exact de la Totenham-Dinamo. Daca credeti ca nu a ghicit nimeni scorul, va rog sa verificati. Cel putin o persoana(mai exact eu) a ghicit acest scor. Va rog frumos sa afisati rezultatele concursului pe site. Va multumesc

nku  •  16 decembrie 2006, 8:35

lupul isi schimba parul dar naravul ba!!!!!!!!!!!!!

wlm shkspr  •  16 decembrie 2006, 9:25

Cataline ai fost genial! Excelent articol! Borcea a invata ca e bine ca in viata sa stai cit mai departe de Gigi Becali.

Si in general, e bine sa te desparta de el o biblioteca de carti!

laur  •  16 decembrie 2006, 9:27

Criogenia, salveaza Romania.
Datorita faptului ca acum suporterii stelisti hiberneaza la -13 grade, iar la primavara vor fi -17, sa se importe tehnologia necesara pentru salvarea atator suflete steliste….ca dupa cum posteaza unii, sunt deja afectati.

alex_stelistu  •  16 decembrie 2006, 9:56

Dinamovistilor de ce nu recunoasteti ca ati pierdut mai exact???
S-a vazut clar valoarea lui TOTENHAM indeosebi,iar stelistilor la cum au jucat englezii nu inseamna ca noi i-am fi batut 😛

tze tze  •  16 decembrie 2006, 10:08

De 2 zile tot citesc parerile stelistilor si nu imi vine sa cred. De unde atata tupeu.Ma distreaza bucuria lor saraca.Dupa un sezon unde au fost zdrobiti in CL au transformat rusinoasa eliminare intr-o spectaculoasa calificare in UEFA.Pe Nicolita l-au facut supervedeta dupa ce si-a ingropat echipa.In campionat sunt varza.Toti arbitrii ii ajuta iar ei tipa cel mai tare ca sunt furati.Si acum se bucura ca niste copii ca a pierdut Dinamo intr-un semi amical.Eu va sfatuiesc sa priviti din cand in cand clasamentul daca stiti sa numarati pana la 52 si sa scadeti 13.Probabil ca vor incepe niste analfabeti sa ma injure.Nu m-ar mira.Doar tin cu o echipa al carei presedinte isi bate suporterii.Oare cat vom fi nevoiti sa suportam iesirile acestor inculti aici si pe stadioane?Acum ma refer la TOATE galeriile din tara

genial american  •  16 decembrie 2006, 10:13

@ alex

Majoritatea dinamovistilor (daca nu chiar toti) am zis ca Tottenham a fost mult mai buna! Unde ai vazut tu altfel?

@ wlm shkspr

salut

Doctorul  •  16 decembrie 2006, 10:16

Viata este cel mai bun bibliotecar pentru oricare dintre noi care vrem sa prindem ceva si de care se prinde ceva, evident.

Atata ca viata nu sta scrisa in carti. Doar unele domenii se invata obligatoriu din carti

Imi aduc aminte de vorbele unui profesor de politici publice:

„Dumneavoastra daca vreti sa faceti politica, nu invatati din ce va predau eu, ca nu are nici o legatura reala cu politica. In politica e ca in razboi…inveti in linia intai.”

Respect pentru cei care au citit macar o carte in viata lor…nu ca i-ar ajuta la ceva dar sunt de apreciat.

Educatia iti e data de primii 7 ani de acasa, viata doar te slefuieste….

Borcea se schimba…

Ca stelist si devorator de fotbal ma bucura faptul asta, numai sa-l tina schimbarea

Cu respect,
Doctorul

capirossi  •  16 decembrie 2006, 10:21

Pe cand un articol de acest gen si despre MM Stoica?

catzelu’  •  16 decembrie 2006, 10:28

Borcea are mentalitatea de afacerist. Cam dubios ce-i drept dar in afaceri inveti sau dai chix. Trebuie sa avem incredere in viitor. Primavara va fi un sfetnic bun. Pentru cele doua echipe. Cata energie pentru injurii originale… Dar in definitiv asa e peste tot..

tze tze  •  16 decembrie 2006, 10:52

la stirile antenei 1 au zis ca Dinamo a luat gol in 7 secunde.sunt de acord.va rog sa sesizati bucuria din glasul celui care comenteaza.ii transmit pe aceasta cale ca MA BUCUR ENORM ca steaua a fost umilita in CL.nu am fost mereu asa dar cei ca el ca gigi si ca mm m-au facut sa devin asa.oricum se vede clar ca 90%din presa si din tv sunt stelisti.asta ma face sa fiu si mai mandru ca sunt caine.locuiesc in dr taberei si imi place enorm sa ma bucur cand ia steaua gol si cand pierde

traian  •  16 decembrie 2006, 11:02

Dorin Spoaller
Ne obosesti bai baiatule !
Du-te si impusca-te !
Stim ca esti stelist, gata, lasa-ne !

genial american  •  16 decembrie 2006, 11:10

@ john doe

Ce parere ai de Dan Petrescu?

orion  •  16 decembrie 2006, 12:12

borcea a avut o schimbare doar din toamna,de cand dinamo a jucat fotbal mai bine,in primavara a fost acelasi de dinainte.
Iar acum sunt convins ca nu este decat o schimbare de suprafata,in privire i se citeste aceeiasi smecherie de mitocan si schimbator de valuta la coltul strazii.
In plus o parte din sarcini au fost preluate de turcu,un borcea …care nu sta cu frica ca ar putea exploda o butelie si…..cu cm in minus.
Faptul ca a fost declarat presedintele anului cared ca este o compensatie de acum cativa ani cand a falsificat semnatura lui M.Niculae!

Almanahe  •  16 decembrie 2006, 13:03

@John Doe
vad ca somnul nu ti-a priit deloc…

Almanahe  •  16 decembrie 2006, 13:19

@John Doe
ti-am spus si aseara… descarca-te aici k la volan… o sa regreti 😀

kakao  •  16 decembrie 2006, 13:29

tolontane lasa te de lins !

Mama Stoica  •  16 decembrie 2006, 16:35

Bravo Tolo, bine ca te apuci sa-l pupi in cl_lr pe Borcea…..Cel care intretine aprinsa ura pentru tot ce e diferit de Dinamo….Bietii zombi din tribuna au de la cine lua exemplu….
Si nu stiu cum naibii se face ca in anul asta l-am auzit pe Borcea spunint la fel de multe timpenii ca in trecut (cea cu Dinamo jucind in Pakistan e de-a dreptul monumentala)

Mircea Scarlatescu  •  16 decembrie 2006, 23:19

Domnule Tolontan, dati-mi voie sa nu fiu de acord, cel putin pe moment.
Schimburile de replica intre Borcea si cei de la Steaua dovedesc ca totul este un paravan pentru acelasi om care nu prea a invatat nimic de la viata…
Sau poate mai are de invatat….

georgek  •  17 decembrie 2006, 17:32

Rugam respectuos pe dele Borcea sa traca pe la Liceul … xsport si sa cerea indrumari tehnice.Aviz amatorilor

Dukulainen  •  18 decembrie 2006, 15:25

Aaa, sa nu uit, Tolo, mai poti de atata linguseala pe langa motanu’ Felix?

ion  •  18 decembrie 2006, 15:57

Ma-i tolomacule! Oaie esti tu nu suporteri stelei. Mai baga-ti pixul ala in fund.Tu esti ziarist sportiv.Ce te asezi ca musca pe… in politica? Mai mult de atat te si aliezi cu securistul ala de Nistorescu.