Comentariul promis, miine in Gazeta!

Vineri seara, in urma aparitiei in „Cotidianul” a articolului lui Traian Ungureanu despre Gigi Becali, am spus ca voi incerca sa prezint si varianta mea despre fenomenul public reprezentat de patronul Stelei.

duminică, 17 decembrie 2006, 6:42

Vineri seara, in urma aparitiei in „Cotidianul” a articolului lui Traian Ungureanu despre Gigi Becali, am spus ca voi incerca sa prezint si varianta mea despre fenomenul public reprezentat de patronul Stelei.

Dupa ce am documentat mai multe episoade necunoscute publicului, am scris textul. Articolul va aparea luni in Gazeta.


Comentarii (75)Adaugă comentariu

JOSE  •  17 decembrie 2006, 22:37

Constat ca mai nou Pimen si Becali fac un tandem mai de nedespartit decat Lolek si Bolek…

Marius Nicolescu  •  17 decembrie 2006, 22:37

Avand in vedere ca nu cunosc alt mod de a lua legatura cu Catalin Tolontan postez aici un comunicat – imi cer scuze pentru faptul ca este off-topic – sper sa fie luat in seama:

Blogul a inceput o campanie numita Best&Worst 2006. In cadrul acestui proiect dorim ca un numar cat mai mare de persoane sa nominalizeze cei mai buni sau cei mai nesatisfactori, apartenenti la una din urmatoarele categorii: bloguri, carti, programe TV, cantareti/trupe, ziare, jurnalisti, politiceni, posturi TV, filme. Nominalizarile se pot face la aceasta adresa: prin simpla adaugare la sfarsit a unui comentariu care sa contina respectivele nominalizari. Speram ca proiectul sa fie un succes si sa fie apreciat ca o icnercare de a afla si partile bune si cele rele din societatea noastra de consum, prin perspectiva utilizatorilor de internet.
Pentru mai multe detalii va rog sa ma contactati la adresa de email: man060@aubg.bg

Toate cele bune,
Marius A. Nicolescu, initiator proiect

andrei vornicu  •  17 decembrie 2006, 22:43

@Jose: numai un individ ros de invidie ar contesta generozitatea domnului Becali.

A construit case, a dat bani la copii necajiti si la oameni saraci sa isi plateasca curentu.

Si sa spui ca Pimen si Becali is ca Lolek si Bolek ii o nesimtire si o blasfemie care te poate duce direct in iad

Jose  •  17 decembrie 2006, 22:49

Singurul lucru care ma sperie in iad e sansa sa dau acolo peste Gigi Becali…

@corado: trecand acum la lucruri serioase sunt de acord ca performantele echipelor din Romania se datoreaza in mare parte subestimarii lor de adversari.

Traim din pacate intr-o societate in care calitatile apreciate sunt frivolitatea si superficialitatea, nu munca bine facuta si de aceea cred ca performantele echipelor romanesti vor fi sporadice.

Intr-un fel Gigi Becali are si rolul sau: e o oglinda a societatii in care traim, toti ne recunoastem defectele putin in el

Jose  •  17 decembrie 2006, 22:53

e partea mizerabila care exista in noi de fapt

Daca noi am ales sa o exhibam pe asta in fiecare zi in loc sa aratam lucrurile bune e problema noastra

LFC Bucharest  •  17 decembrie 2006, 22:53

Despre sport. Scrie despre sport.

Jose  •  17 decembrie 2006, 22:57

Campionatul nostru: locul 16 din Premier League face instructie cu leaderul detasat din Romania. Mult-laudatul Radu Stefan e ridiculizat ca un amator.

Pana cand presedintii de club nu vor realiza ca orice meci castigat cumparand jucatori adversi sau arbitrii se intoarce pana la urma impotriva ta, iti scade competitivitatea lucru care se vede la meciurile adevarate, cu miza din Europa nu vom putea emite pretentii. Iar sezoane ca 2005/2006 vor fi exceptia si nu regula

Jose  •  17 decembrie 2006, 23:03

te contrazic putin: Hamburg in momentul cand a fost batuta de Rapid era locul 2 in bundesliga, e la retrogradare acum dupa ce si-a vandut 2 jucatori de mare valoare, Van Buyten si Boulahrouz. cred ca putem spune ca a fost cea mai puternica echipa de club eliminata de o echipa de club din romania dupa 90, alaturi de Valencia, batuta de steaua

Jose  •  17 decembrie 2006, 23:15

intr-adevar Rapid a avut multa sansa si un Coman fenomenal la Hamburg.

Hamburg nu era pe pasa proasta la momentul jocului cu Rapid, era pe 2 in Bundesliga cu victorie la Bayern.

Spre deosebire de Herthe care nu mai castigase de doua luni, sau betis care se batea la retrogradare.

Am vazut meciul Hertha-Rapid pe DSF inainte de meci, comentariul antrenorului neamt: Rapid nu are nici o sansa, noi avem pretentii europene si nu ne poate impiedica o echipa ca Rapidul. Clar subestimare!

Jose  •  17 decembrie 2006, 23:21

Imi e frica de inca ceva: prestatia lui dinamo cu Tottenham sa nu fie doar data de relaxarea prematura si deconcentrare ci sa reflecte valoarea adevarata a cainilor in Europa.

Imi amintesc si meciurile cu sansa cu Besiktas si Beitar si cred ca Benfica are prima sansa

Dr@Gosh  •  18 decembrie 2006, 0:02

asta e o tactica pt cumpararea ziarului…eu unul nu am mai luat gsp de vreo 2 luni, in conditiile in care inaintea blogurilor il cumparam zilnic mai mult pentru pagina de opinii…presupun k a scazut tirajul ingrozitor pe masura ce a crescut „audienta” pe blog…

Marian  •  18 decembrie 2006, 0:06

D-l Tolontan daca credeti ca din punct de vedere moral sunteti superior lui Gigi Becali atunci aveti curajul sa scoateti de pe site-ul ziarului pe care il conduceti cracii si tâţele expuse in diverse poziţii sexuale, cu scopul de a starnii pasiuni primare, pe care le postati la asa-zisa Divizie SEXI si apoi incetati cu subiectele de scandal si barfa, altfel nu este nici o diferenta intre D-voastra care tolerati astfel de mijloace pentru a face bani, si Gigi Becali.

Astept sa va dati demisia de la ziarul D-lui Voiculescu avand in vedere ca acesta a colaborat cu Securitatea. Asta o spun pentru ca evocati evenimentele de la Timisoara si D-l Voiculescu a fost unul impotriva caruia s-a facut revolutia, el reprezentand vechiul regim si nu oricum. Sau banii nu au miros cand e vorba de Dumneavoastra.

Marian  •  18 decembrie 2006, 0:09

Apropo astept si un raspuns.

hauhau  •  18 decembrie 2006, 0:11

Sunt fffff curios!!! Nu stiu daca am fost remarcat insa acuzatia de lipsa de cultura fotbalistica a fost,desigur,un mod de a-mi exprima dezacordul cu privire la tonul adoptat in privinta evolutiei dinamovistilor la Londra. Gigi Becali…..un subiect la moda…..un individ fara de care fotbalul romanesc ar fi la nivelul celui din Ungaria.Il urasc….sincer…..calca pe cadavre….nu respecta nici o lege……universul e doar al lui…….OMENESC VORBIND…..FOTBALISTIC E UN MECENA…..un idealist….generos…prostesc de darnic….IN CE CADRU SE VA INSCRIE ARTICOLUL???!!!??? Avand in vedere ca Gazeta e prosteaua,s-ar putea sa fie laudativ cu mici acoperiri de factura negativ-disimulative. OARE….SA FIE UN COMENTARIU ONEST??? REPET…..SUNT CURIOS!!!

wallypif  •  18 decembrie 2006, 0:52

Becali – obsesia lui Voiculescu, unul dintre securistii care ne bateau parintii, fratii, surorile. Voi, Gazeta, sunteti angajatii lui. Kiar daca nu v-ar cere-o Voiculescu tot l-ati critica. In primul rand ca v-ar aduce audienta si in al doi-lea rand… sa se bucure „MOTANUL”.
Indiferent de partea carei ekipe sunteti sustinatori incercati, dragii mei, sa faceti acum diferenta dintre Becali si Voiculescu.
Becali – crescator de oi. Voiculescu – Informator, securist.
Diferenta este mare dar acest Becali nu a facut bani din hotie ci din targuiala, comert. Celalat lua energie electrica de la stat si o vindea tot noua cu un pret mai mare.
Becali nu a facut atatia bani nefiind inconjurat de oameni destepti si avocati. Stiti voi cata inteligenta pe metru patrat este in jurul lui?
Eu nu zic ca-i bun de presedinte dar… cand un om fura si in 2 luni isi cumpara un autoturism iar tu nu poti dovedi ca el are banii din munca necinstita nu poti sa-i faci nimic. Insa Becali este omul care i-ar lua masina inapoi pentru ca nu poate dovedi cu ce bani a luat-o.
Si acum ATENTIEEEEE. Ce propune Voiculescu??? Sa se reduk tva-ul la ulei si zahar. Sarmanul de el… se gandeste la cei nevoiasi. Si tot el propune: „Neimpozitarea profitului reinvestit” Cati dintre voi stiu ce inseamna asta? Adik va rupe pe toti bai amaratilor. Deci eu daca am un magazin nu mai platesc la stat impozit pentru ca doresc sa-mi cumpar „PENTRU FIRMA” un calculator, un aragaz, termopane, masini, trenuiri, avioane, tancuri sau ,de ce nu, luna de pe cer. Vedeti pe cine acuza Becali??? Pe acest om care v-ar nenoroci pe toti. In acest caz mai bine un cioban cinstit inconjurat de un card de intelectuali decat un informator hot.
ROMANIA TREZESTE-TE!!! indiferent daca esti rapidist sau dinamovist.

cris  •  18 decembrie 2006, 1:39

gigi e trecut prin multe. e smecherit rau. nu o sa scapam usor de el. cu banii multi pe care ii are o sa faca si mai multi. o sa inebuneasca. mai grav e ca ne inebuneste si pe noi. nu e om rau. . . dar exagereaza.

Mircea  •  18 decembrie 2006, 1:42

Oricum am invarti lucrurile,Steaua este oglinda Domnului Gigi Becali,un om care,de cativa ani incoace,sprijina financiar o echipa fanion a Romaniei.Ca se gasesc diversi care sa-l defaimeze nu e un lucru de speriat in Romania,pentru ca in Romania si-a facut loc dupa omorarea dictatorului Ceausescu tot felul de indivizi(pot zice si „individualitati”)care
au dat din maini si din picioare,multi chiar din gura,dupa cum i-a dus capul.Unii au reusit sa urce,altii sa coboare,in functie de ce-au reusit sa dea pe bune acestui popor.Timpul decanteaza aceste reusite,sau nereusite.
Degeaba unii il ridica in slavi pe ,sa-i zicem Gigi Becali,iar altii il improas-ca cu noroi pe acelasi personaj,sau pe Basescu,sau pe Geoana,sau…ca cel ce va decide este masa populatiei,cei multi ce resimt lipsurile l-a care I-AU SUPUS VECHILE OLIGARHII POLITICE.Si ,din acest punct de vedere,
democratia cere sa votezi in spatele unei perdele.Cati destepti a avut Romania dupa asa zisa revolutie?Abea de la 1 ianuarie 2007 vom putea sa alegem cu ochii larg deschisi,cu fata indreptata spre adevar si dreptate,nu destepti falsi,ci oameni onesti dar capabili,cu dragoste de tara si popor,cu capacitate de discernamant,cunoscatori ai fenomenului politic,pregatiti si harnici.Intr-un popor de douazeci de milioane,exista cel putin o mie de astfel de viitori conducatori.Aici o datorie sfanta revine ziarelor,televiziu-
nilor,mass-mediei in general.Daca ele isi vor face datoria cu pasiune pentru adevar,vom pasi curand in randul tarilor civilizate;daca se vor umple de adevaruri pe jumatate,de cardasii si mizerii,de minciuna si po-vesti ardelenesti,de carcotasi nefasti si slugi plecate pentru galbeni sunatori,ramanem la „plastelina unsuroasa”,la mizeria sociala,la ceea ce vroia Vlahuta sa ne spuna in poezioara sa memorabila despe „Minciuna…”.

cris  •  18 decembrie 2006, 1:44

catalineee. . . ai si tu ceva interse. nu esti tu sfant.

Luchian  •  18 decembrie 2006, 3:43

Cataline sa stii ca aici nu-i Cronica Poponarilor alora doi,de la Prima.Stim cine-i Gigi.Toti il criticati la birou si in studio dar s-a vazut atunci cand cu Gainusa ce viteji sunteti,asa ca nu o mai faceti pe vitejii.

Real Sport Romania  •  18 decembrie 2006, 3:47

da nu ne lasi ma cu imbecilul ala? .. asa imbecil e ala, la fel esti si tu ..

lucruri serioase numai la … http://real-sport.blogspot.com/

genial american  •  18 decembrie 2006, 7:38

@ tolo

e azi…unde-i articolu?

elle  •  18 decembrie 2006, 8:02

voi sunteti vinovati ca jiji a ajuns cunoscut…faceti vedete toti prostii!!!

PATRIOT  •  18 decembrie 2006, 9:17

Observ ca in comentariile voastre lipseste cu desavarsire credinta in Dumnezeu. Eu tocmai de asta il votez pe GEORGE BECALI pentru ca e SINGURA sansa a tarii noastre spre o apropiere de Dumnezeu , rau este ca multi sunteti atei si nu aveti nimic in comun cu DUMNEZEU.
Dar sa nu uitati ce a zis IISUS : „FARA DE MINE NU PUTETI FACE NIMIC”

FORZA GEORGE BECALI PANA LA MOARTE !!

Tolontan tu esti o sluga si un pupincurist nu ai demnitate si onoare tocmai ce promoveaza GEORGE BECALI pentru ROMANIA!!

p.s. : va scriu din America unde stau temporar si constat ca are dreptate domnul BECALI ca „Avem cel mai destept tineret din lume”

GEORGE BECALI PRESEDINTE!!
VOTATI PENTRU APROPIEREA DE DUMNEZEU !
FUGITI DE DRACU SI NU FITI SLUGA LUI CREDINCIOASA CA TOLONTAN!!!
GEORGE BECALI PRESEDINTE!!
VOTATI PENTRU APROPIEREA DE DUMNEZEU !
FUGITI DE DRACU SI NU FITI SLUGA LUI CREDINCIOASA CA TOLONTAN!!!
GEORGE BECALI PRESEDINTE!!
VOTATI PENTRU APROPIEREA DE DUMNEZEU !
FUGITI DE DRACU SI NU FITI SLUGA LUI CREDINCIOASA CA TOLONTAN!!!
GEORGE BECALI PRESEDINTE!!
VOTATI PENTRU APROPIEREA DE DUMNEZEU !
FUGEORGE BECALI PRESEDINTE!!
VOTATI PENTRU APROPIEREA DE DUMNEZEU !
FUGITI DE DRACU SI NU FITI SLUGA LUI CREDINCIOASA CA TOLONTAN!!!GITI DE DRACU NU FITI SLUGA LUI CREDINCIOASA CA TOLONTAN!!!

Tulalan  •  18 decembrie 2006, 9:48

decat sa impart acelasi D-zeu cu Becali, mai bine ateu.

vlad  •  18 decembrie 2006, 10:07

Domnule, chiar asa am ajuns? Sa scriem articole intregi despre Gigi Becali? Becali e un om ca oricare altul, ca unii il vor vota, treaba lor, ca ajuta oameni, construieste case si biserici, bravo lui, dar sa ajungem o tara intreaga, emisiuni peste emisiuni, ziare de politica, de can can si mai ales, cel mai grav de SPORT, sa scrie despre Becali 24 d ore din 24, 7 zile din 7, mi se pare exagerat. Voi il ridicati prin ceea ce scrieti. Daca n-ati scrie atat despre el ar fii o personalitate ca oricare alta si atat, nu o vedeta de prima pagina zi de zi.