Contre civilizate cu Becali

Gigi Becali a sunat in urma articolului care a aparut azi despre el. Discutia a fost civilizata, chiar daca am convenit ca avem pareri diferite in chestiuni importante. De pilda, am convingerea ca separarea intre stat si biserica e un lucru cistigat in evolutia societatii, in timp ce Becali viseaza un stat religios.

luni, 18 decembrie 2006, 3:09

Gigi Becali a sunat in urma articolului care a aparut azi despre el. Discutia a fost civilizata, chiar daca am convenit ca avem pareri diferite in chestiuni importante. De pilda, am convingerea ca separarea intre stat si biserica e un lucru cistigat in evolutia societatii, in timp ce Becali viseaza un stat religios.

In altele puncte insa, sintem de acord. Admit ca Becali a aparut pe scena publica drept reactie la prestatia jalnica si pradalnica a clasei politice din Romania.

Totusi, nu gasesc ca sintem siliti sa alegem intre radicalismul lui Becali si coruptia care ii domina pe actualii oameni politici. Pot exista si alte solutii, chiar daca acum nu se vad clar. 

Am ramas fiecare cu opinia lui. Becali zice ca va ajunge sa conduca Romania, eu sper ca nu va fi asa. El sustine ca, daca nu va fi ales presedinte, se va retrage din viata publica. In ceea ce ma priveste, sint convins ca ar fi bine sa nu se retraga, tocmai pentru ca are de transmis un mesaj. Nu cred nici o secunda in Becali politicianul salvator, dar il gasesc necesar pe Becali care sa zdruncine un sistem incremenit in dispretul fata de votanti.

Mai am doua precizari: 

1. Mai multi cititori mi-au semnalat ca Becali nu ar trebui sa aiba dreptul la opinie. Ii contrazic! Nu cred ca trebuie sa suspendam democratia doar pentru ca ne e teama de efectele ei. Romanii il vor refuza pe Becali in interiorul sistemului democratic, nu in afara lui. Cit de des e prezent Becali in media, asta e alta discutie.

2. Foarte multi cititori mi-au cerut sa-mi exprima parerea despre Partidul Conservator, condus de Dan Voiculescu, fondatorul companiei din care face parte si Gazeta. Voiculescu n-are tangenta cu sportul, dar pentru ca acesta este un blog personal, pot raspunde. Nu cred ca PC va intra in Parlament de unul singur. N-a facut-o niciodata, n-o va face nici la urmatoarele alegeri.


Comentarii (116)Adaugă comentariu

Jose  •  18 decembrie 2006, 18:39

Am revazut circul de azi din parlament. E incredibil, jenant si rusinos.

PRM a adus in sala huligani aidoma agitatorilor comunisti din anii ’40 sau al minerilor ’90. E tipic pentru comunisti sa profite de resentimentele pe care oamenii simpli le au fata de cei cu mai multa scoala decat ei.

Pe baza dictonului: pumnul proletarului mai tare ca teasta intelectualului.

Toate facute de acest individ V.C.Tudor care:

– afost poetul de curte al celei mai stupide dictaturi din Europa anilor 80
– este acuzat de pedofilie
– in revista sa Romania Mare s-a remarcat prin injurii din cele mai vulgare la adresa unor personalitati ale culturii romane: Culianu, Patapievici etc.
– a fost un turnator ordinar care practica delatiunea pentru a parveni si pentru a isi elimina rivalii
– s-a remarcat aruncand cu laturi in stanga si dreapta, nesfiindu-se sa jigneasca in cel mai vulgar mod
– partidul lui este un ciitir al elefantilor bolsevici, in care exista oameni ca Funar care a distrus orasul Cluj si s-a remarcat prin celebrele licitatii preferentiale castigate totdeauna de firmele fiului sau
– PRM e singurul partid ce nu a promovat in parlament nici o lege importanta din punct de vedere economic sau al intrarii Romaniei in UE ei parazitand timp de 14 ani parlamentul pe banii publici
– asta in timp ce nu scapau ocazia de a se da culmea ipocriziei, mari patrioti

Fata de asfel de indivizi jegosi, presedinti de partid, Becali e mai mult decat respectabil

Danielle  •  18 decembrie 2006, 18:40

Da chiar!De ce a fost scos de pe pagina GSP articolul?
La cererea Dlui Becali?
Contestatari prea multi ai articolului?Mult mai multi decat v-ati fi asteptat?

Cătălin Tolontan  •  18 decembrie 2006, 18:40

oborapid: articolele au ramas pe blog. nu le-a scos nimeni. articolele de pe home-ul gsp se alterneaza periodic

Danielle  •  18 decembrie 2006, 18:45

Pai Catalin,articolele postate ieri de Maria Andries si Adrian Georgescu de ex,inaintea articolului postat de tine,sunt si acum pe prima pagina GSP.
Nu ar fi fost normal sa dispara ele primele,conform alternantei despre care spui?

Jose  •  18 decembrie 2006, 18:49

@Valer: foarte bun punctul tau de vedere dar… vezi ca am copyright la comparatia Becali/Frankenstein

11  •  18 decembrie 2006, 19:04

Cu scuzele de rigoare, NU cred, dle. Tolontan ca Gigi Becali ar trebui sa aiba dreptul nu la replica, ci la imagine publica (y compris la replica…). Am asistat deunazi la vernisarea unei expozitii de icoane pe sticla a unor copii veniti de undeva, din provincie, de foarte departe. Spuneau ca isi doresc sa vina si Gigi Becali, cu bani, ca sa le cumpere lucrarile. Copii de clasa a saptea! Intelegeti in ce consta pericolul expunerii publice a unui atare personaj? Devine un model, o speranta, iertandu-i-se comportamentul deviat. Asa sa arate generatia viitoare?

nicolae  •  18 decembrie 2006, 19:08

nu va fie frica becali nu pica

godsaveultras  •  18 decembrie 2006, 19:15

bine ca ati discutat! ca de obicei va contrati, dar „draga tolo” daca becali nu era implicat la o echipa de fotbal mai scriai despre el??!!! eu cred ca nu!!! asociati imaginea clubului de fotbal cu cea a lui Becali! de ce nu scrii despre cariera ratata in politica a altui personaj: George Copos, de exemplu!!!! simplu pentru ca asociind imaginea clubului Steaua cu cea a ciobandantului suprem vei avea trafic pe site si ziarul se va vinde, mult mai bine!!! asadar lasa-ne cu aceste prezentari de cazuri si incearca sa mai inventati un personaj in cazul in care Becali se va retrage de pe soclu!!!!

pafnutie  •  18 decembrie 2006, 19:19

ce idee mareatza mi-a venit: un reality show,gen big brother, cu fam. columbeanu, jiji, basescu, adi copchilu minunat, plesu si mama urania.
super, as deveni dependent de tv si nu as mai citi minunatele aventuri ale lui tolontan in tara jurnalismului sportiv.

calin  •  18 decembrie 2006, 22:26

eu cred ca tu, Catalin Tolontan, ai reusit sa discuti civilizat cu Becali pentru ca tu ai cap, gandesti cum trebuie, spre deosebire de majoritatea moderatorilor si „ziaristilor” in cautare de rating si de articole cu care „sa rupa gura” cititorului. pe tine nu te intereseaza rating-ul ci sa iti faci meseria de jurnalist. din partea mea tot respectul!

mare dreptate are cel ce a scris asta  •  19 decembrie 2006, 5:13

stimate tolo

iti scriu tie pt ca vad ca dl vochin nu a aparut azi pe blog. as dori sa fie lamurita cumva pozitia gsp fata de nicu gheara si fata de cel mai mare spagar din presa de sport si cel mai lipsit de caracter jurnalist sportiv – ivanovici (ma rog poate nu e cel mai mare, dar e sigur in top5 – si voi stiti asta f bine) eu ca cititor fidel al gsp nu gasesc foarte onoranta asocierea voastra cu ivanovivi, cu fanatik show si prin extensie cu nicu gheara. stiti f bine ca ivanovici e sclavul lui gheara si cred ca unul care se da jurnalist si este defapt un slugoi al unui traficant de droguri ar trebui putin izolat de adevaratii jurnalisti. insa vochin se duce la emisiunea lui si mai mult face si dialoguri cu gheara la telefon. chestia asta m-a umplut de dezgust. parca tocmai tu ai scris acum ceva timp de incercarea interlopilor de a-si spala imaginea prin fotbal, incercare pe care o condamnai. de ce aveti voi nevoie de asemenea aparitii la tv la emisiunea slugii aleia? de ce aveti nevoie sa va incurcati cu un asemenea personaj? eu asta nu inteleg nici in ruptul capului!
as dori tare mult un raspuns. daca ai timp
multumesc

u2brurus  •  19 decembrie 2006, 8:27

Domule Tolontan, n-ai facut nici o branza cu articolul dumitale…ba, citind acum „Contre civilizate…” am impresia ca pt. asta a fost si scris articolul de ieri, ca un preambul al acestor „contre” care se termina apoteotic: ” il gasesc necesar pe Becali care sa zdruncine un sistem incremenit in dispretul fata de votanti.” Cata diferenta in atitudine fara de Tr. Ungureanu si fata de Nistorescu. Ati lasat impresia unui dulau asemenea celui din banc…caine rau care nu latra fiindca tine in el hehe.
Concluzie: daca taceati, anti-becali ramaneati.

Georgiana  •  19 decembrie 2006, 9:43

Ma bucur enorm sa citesc acest articol. Poate trebuia de ieri sa inteleg si latura cetateanului Tolontan, nu numai partea in care Dvs. sunteti ziarist de sport. Dar poate cel mai mult ma bucura nota civilizata in care sustineti ca ati purtat discutia cu Dl. Becali. Si pentru asta ma bucur mai mult pentru Dl. Becali, care sincer m-a uimit si observ ca a mai invatat sa nu mai tune si sa fulgere uneori.
Imi pareti oricum destul de optimist vizavi de „alte solutii”. Eu recunosc ca deocamdata nu le vad nici macar in ceatza si ma gandesc deja ca voi fi nevoita sa practic prostitutia politica, asa cum a trebuit sa o fac si in 2000. Dar acum trec la articolul dvs. despre fotbal… Si pe aceasta cale va multumesc ca astazi v-ati intors la fotbal, subiect de articole de nota 10 pentru Dl. Tolontan.

oborapid  •  19 decembrie 2006, 11:18

panutie…

Arfi mai potrivit un show cu andrei gheorghe si bheeecali

E singuru care l-a infruntat,si poate sa il infrunte..stie cum sal ia!!!

Valer  •  19 decembrie 2006, 15:13

Jose,
multumesc pentru aprecieri si acorda-mi, rogu-te, intelegere. n-am vrut sa copiez pe nimeni (n-am citit comparatia facuta de tine si imi cer scuze pentru asta), dar ma bucur ca nu sunt singurul care vede in GB o Creatura de genul celei imaginate de imaginaul dr Frankenstein. din pacate pentru noi, GB nu este imaginar… si nici presa care l-a creat nu este imaginara…
cum spuneam in primul emsaj, presa, profitind de prestatia clasei politice si de dorintele populatiei, s-a vrut Dumnezeu si a incercat o creatie. Si astfel, din imaginatia bolnava de „rating si tiraj”, presa-dr Frankenstein a creat un Monstru (GB). Iar acum, aceeasi presa incearca sa arunce responsabilitatea pentru ceea ce se va intimpla, pe…votanti.

cristian d  •  20 decembrie 2006, 12:01

Azi ar fi o revolutie comentata live pe messenger, inceputa si sfarsita cu castile in urechi pe biturile lui Tiesto. Intr-o piata a universitatii acoeprita de mi-li-oaaaaa-neee de beculete albastre.Ar fi blondele niste eroine? sau teposii imbracti in sacouri cu gluga? Dimineata, pe magheru, la baricada, imprastiate alandala sute de corpuri ciuruite de pearcing si patate de tatuaje in limba japoneza. Pe gat, pe antebrat pe timpla si pe creier.

adina_t (12/19/2006 10:41:21 AM): daca s-ar repeta revolutia m-as ascunde cat mai bine
adina_t (12/19/2006 10:41:29 AM): da, cred ca asta as face 🙂

Ar fi revoutia liceenilor glamour care invata in Xenopol si “Misu”, a nonconformistilor de la arhitectura ce-si poarta pe umar tolbele si a tinerilor manageri pe care-i vedm la stopuri in masinile lor branduite O revolutie care pe mine m-ar prinde langa mama carand spre casa niste pungi de la Carrefour
Dar traiesc intr-un oras in care, de la fimarile cu Ciupanezu nu s-au mai auzit nici o impuscatura.

Nu cred in revolutionari. Si nu ma dau in vant dupa discutiile care incearca sa faca lumina. Dar stiu sigur ca a fost ceva electrizant care i-a tinut pe oameni in piata, noaptea, iarna, printre gonate; o emotie, ceva ce nu mai exista acum. Prin headset si bluetooth nu se trasmite nici o emotie.
“In casa se vorbeste in soapta” esta un jurnal scris in ultimi ani ai comunismului de tanrul pe atunci scriitor, Stelian Tãnase “Singur. Aceeaşi strangere a stomacului. Cui sã dai un telefon ? Cui sã spui? Un gol acut în jur”. Sint pagini gri despre”uzurã, obosealã cronicã, deznadejde, risipre, depre lipsa orcãrei speranţe a acestor zile lipsite de sens pe care le resimt ca o greutate de metal pe umeri. Ce sã scriu? Sunt prezente, traiesc în mine, mã mişcã, ma carã prin oraş, vorbesc în locul meu.” Si apoi citesc dintr-un roman al talentatei scriitoare doomiiste pe nume Caludia Golea. Dialog:. “- O vezi pe fata frumoasa de acolo? -Da. -A zis ca vrea s-o futi. Treci la treaba!” Si mai departe:” În Piata Amzei, pe Christian Tell, este o casa în renovare. În fata ei, munti de cocaina. Uau! Scot o punga si-o umplu.” Ce misto!

Ideea
e ca noi astia, (uitati-va pe geam ca sa vedeti despre cine vorbesc) nu mai putem sa schimbam nimic. nici macar codul rutier aberant al politiei romane, nici macar politica editoriala a gazetei sporturilor care te indemana pe site: “fa-ti Gazeta!”. Nici macar… Avem doar impresia ca noi controlam macazurile vietii dar adevarul e in alta parte. Iar peste cateva zile, Romania intra in UE asa cum se adaposteste un zugrav prins de viscol, intr-o cladire care, pana la urma, se dovedeste a fi o sala de teatru.”Am intrat pentru ca era prea frig afara” se scuza el, cu fata marcata de nedumerire si vinarom.