Dorinţa lui Rednic

Pe vremea cînd remarcam şuturile şi driblingurile lui Hagi, Radu Cosaşu ne-a tras de mînecă şi ne-a vorbit despre „decarul cu cele mai bune pase din fotbalul mondial”.

marți, 19 decembrie 2006, 5:37

Pe vremea cînd remarcam şuturile şi driblingurile lui Hagi, Radu Cosaşu ne-a tras de mînecă şi ne-a vorbit despre „decarul cu cele mai bune pase din fotbalul mondial”.

Păstrînd proporţiile, asta pierde Dinamo prin plecarea lui Cătălin Munteanu. El a jucat 28 de meciuri / 26 ca titular din totalul de 31, a marcat 4 goluri şi a reuşit 9 pase decisive. Rednic e curajos dacă vrea să modifice atît de radical mijlocul terenului, aducînd forţă şi viteză, acolo unde haita a avut tehnică şi joc elaborat.

Deocamdată, antrenorul a reuşit în aproape toate mişcările gîndite, dar nici n-a pierdut vreun fotbalist. Să vedem ce se va întîmpla după plecările lui Ganea şi lui Munteanu. Fotbalul nu se judecă la kil şi nu are nici o relevanţă o întrebare de genul: sînt Vranjkovici şi Bălace peste Munteanu şi Ganea?

Informaţiile din club spun că Rednic îşi doreşte un ritm mai alert şi o talie mai bună la mijlocul terenului. Ceea ce înseamnă că e posibil să mai asistăm la plecări şi sosiri în linia mediană a lui Dinamo. Poate că alt tehnician ar fi conservat lotul care i-a adus un sezon maiestuos, cel puţin pe plan intern, dar Rednic a decis să rişte. Dacă îi intră cărţile, e mare!


Comentarii (377)Adaugă comentariu

Idignatul  •  20 decembrie 2006, 11:35

Dupa terminarea sezonului 2005-2006, la Dinamo era tristete mare, pierdusera campionatul pe mana lor iar in cupa uefa se calificasera cu chiu cu vai. Apoi vine Rednic antrenor, incropeste pe graba echipa si se pune pe treaba. Dinamo incepe capionatul 2006- 2007 cu sansa a 5-a sau a 6-a, basca pe cap cu glumele nesarate ale lui jiji sau cu profetiile viscerale ale lui Iancu de Timisoara. Si atunci ca si acum vinovatii erau tot Borcea si Rednic („antrenor modest si fara anvergura”). Cine a urmarit meciul cu Tottenham si intelege fotbalul, a putut vedea ca intre a incopri o echipa si a gandi o echipa exista o mare diferenta. Rednic asta incearca acum sa faca, sa gandeasca si sa construiasca o echipa dupa vointa sa. A demonstrat ca poate, iar acum isi impune vointa. Poate va reusi poate ca nu, important este ca daca pana la final va reusi, metodele lui vor fi preluate si de catre alti antrenori si asta va fi in folosul fotbalului de pe la noi.
Succes Mircea !!!

Thanatos  •  20 decembrie 2006, 11:46

@ tony_big_..whatever( ca sa nu zici ca ma iau de tine )

vezi..tocmai ce spuneam.. muriti de grija noastra.. pe mine sincer nu ma intereseaza ce transferuri face steaua .. nici ce forma au jucatorii..de fapt singurul lucru care ma intereseaza este sa terminati pe 3 dupa de va croncane stancutzele in spate tot returul.. si sa pierdeti in ultima etapa locul 2 ..

Intradevar ..in afara de Niculescu, Pulhac ,Moti ,Cristea(partial ), Ropo si Blay nimeni nu a aratat nimik ..am asteptat sa l vad pe Ze in cupe dar a fost accidentat..sunt convins ca trecea ca racheta pe langa multi fundasi in uefa..In orice caz..viitorul suna bine pt noi si pute rau pt voi..
Si hai sa ti zic si de ce: Dinamo e activa..deocamdata a scapat de niste pietre de moara si a adus niste certitudini..se pregatesc din spate niste tineri super promitatori ( Mendy, Codreanu etc )..cea ce nu pot spune despre voi..

tony_big_fan  •  20 decembrie 2006, 11:46

@cristi maramures – hahahahahaha – deja-vu de acum vreo 3 sezoane – poate o sa va mai antrenati vreo 4 ani pt. Ch. League nu de alta dar eu n-as scoate total din calcule pe: AC Milan,Arsenal,Valenci,Liverpool … pt. castigarea Ch. League.

stelist  •  20 decembrie 2006, 11:52

mari jucatori, ganea si catalin munteanu!!!!!!!!!! ha ha ha

VLADIMIR COHN  •  20 decembrie 2006, 11:53

Voi chiar nu intelegeti?
Borcea a facut economie. Stiti cat il costau cei 2 jucatori? Sunt cativa jucatori care au specificate in contract prime de obiectiv foarte mari. Cum nu sunt bani, singura solutie = incheierea contractului pe cale amiabila. Pai altfel mai plecau ei liberi de contract? Nu lua ‘’borcica’’ niste bani? Mai copii! Ma uimiti!
Amintiti-va cum il certa Rednic pe piturca pt ca nu ii ia la nationala pe Munteanu si Ganea.
Cine urmeaza?

DANCIULESCU, MOTI, PULHAC, ZE KALANGA

DIN VARA RADU STEFAN SI SURPRIZE SURPRIZE … TURCU !
SE VA SATURA SA DEA SINGUR BANI LA DINAMO SI VA PLECA LANGA NETOIU.
🙂 🙂 🙂

1stelist  •  20 decembrie 2006, 12:00

trebuie sa recunoastem noi stelistii ca dinamo s-a intarit si are o echipa competitiva , care sigur va face fata in champions league anul viitor …
=)) =)) =)) =)) =)) = )) =)) =)) =)) = )) = )) = )) = ))

sa vedeti cum mai luati voi campionatul acum … fara ganea si catalin munteanu + cine o mai pleca …..lasati ma ca a venit balace ( zis si nedved =)) =)) = )) ) sa va ajute … hahahahaha.

KORG  •  20 decembrie 2006, 12:02

Sa nu va faceti probleme cu Balace!!! Eu sint din tm., si stiu cam care e atmosfera la poli.. nu mai era dorit aolo… tot timpul a fost o atmosfera de kkt, si pentru asta o sa joace ,,in draci” sa ii faca in ciuda lui Iancu… o sa vedeti….!!

tony_big_fan  •  20 decembrie 2006, 12:02

@VLADIMIR COHN – de nu se grabeste rapid sa-l vanda borcea pe radu stefan s-ar putea ca la vara sa nu-l poata vinde nici in congo, daca continua radu evolutiile din ultimele meciuri.

rapidu4ever  •  20 decembrie 2006, 12:11

@Iuly nu-ti bate capu’ cu viitorul vitezei de joc a Rapidului.Cand Munteanu si Ganea erau la Dinamo,cum se descurcau?Poate ca Razvan va schimba sistemul de joc(desi cum spunea el,e doar ptr.ziaristi).Am vazut destui care au scris ca Rednic a facut bine ca a scapat de Ganea!…Ipocriti mai sunteti voi aia care sustineti asta!A scris bine un stelist cand a spus ce de-aia sunteti voi cei mai urati din campionat.Cand jucatorii respectivi jucau bine si inscriau ptr voi era bine,acum cand nu mai e la voi sunt niste lenti si niste bosorogi,nu???

1stelist  •  20 decembrie 2006, 12:12

Korg :
probabil , da’ din cate spui tu o sa joace pentru el sa arate ce poate , nu pentru echipa …. deci profit STEAUA ….

tony_big_fan  •  20 decembrie 2006, 12:14

@rapidu4ever – cam asta-i caracterizeaza pe majoritatea fanilor dinamovisti cat timp jucatorul joaca la ei e cel mai tare iar apoi cand pleaca nu mai au pic de recunostinta fata de el – fara golurile lui Ganea nu cred ca dinamo era in aceiasi situatie.

Dan  •  20 decembrie 2006, 12:20

N-am citit nici unul din comentariile de mai sus.
Eu cred ca Rednic a vazut, la fel ca si tine Cataline, ca Munteanu nu e un jucator care poate sa faca ambele faze (atac si aparare). De multe ori Pulhac a fost lasat singur cu cate 2 adversari. Munteanu nu e un jucator de banda modern, cum se zice. Cred ca ti-au placut si tie Cataline cei doi jucatori de banda ai lui Tottenham care ne-au distrus practic in meciul Tottenham-Dinamo. In fotbalul de azi nu mai e loc de sentimentalisme si de pasatori gen Hagi, C. Munteanu. I-am vazut pe cei de la Nancy intr-un meci din campionatul Frantei si am ramas extrem de placut de fotbalul practicat, in viteza, cu pase din prima, din 3-4 atingeri mingea ajunge in preajma careului advers in 99% din cazuri pe benzile terenului (stia Cornel Dinu ce stia cand vorbea de fluidizarea jocului pe benzi). C. Munteanu nu este ceea ce Dinamo are nevoie pe banda. Sunt de acord cu tine Cataline ca e un jucator care paseaza bine si inteligent insa nu stiu daca asta era rolul lui la Dinamo. Golul 2 si 3 al lui Tottenham ne demonstreaza ca numarul 10 de altadata poate foarte bine sa lipseasca din teren. Nici marele Real Madrid nu-l mai are (joaca cu 2 inchizatori), nici Barcelona (desi il are pe Ronaldinho).
Tot ce le pot conducatorilor dinamovisti este modul cum s-au despartit de C. Munteanu. Nu-l merita. Si inca ceva. Trebuiau sa-i multumeasca pentru ce a facut pentru Dinamo, ca a facut.
Intrebarea mea, ca si a ta Cataline este: Balace e ceea ce ii trebuia lui Dinamo?

darkdraq  •  20 decembrie 2006, 12:34

Se intampla iarasi… Se mira borcea d c nu mai vin oamenii la stadion. Cred k isi poate raspunde singur in momentul asta. Eu sunt unul din suporterii care au ales sa nu mai vina pana nu pleaca actuala conducere.

Thanatos  •  20 decembrie 2006, 12:43

@ darkdraq

Daca iubesti intradevar Dinamo vii la stadion chiar si cu Borcea in conducere..
crezi ca mie imi place ?? tot ce putem face este sa speram ca se schimba ceva..deja ceva in bine este schimbat..inca nu sa vandut nici un jucator..daca intradevar se vinde vreunul de baza( dar intradevar de baza gen Moti sau Pulhac sau Niculescu ) at nici eu nu mai vin..o perioada

momo  •  20 decembrie 2006, 12:56

Articolul este f. bun, iar concluzia absolut intemeiata, ca sa ma exprim in termeni avocatesti!

rapidu4ever  •  20 decembrie 2006, 13:21

@Dan,incearca sa citesti macar unul din comentarii:Barcelona n-are coordonator de joc?!Gresesti,are 2(Deco si Ronaldinho),care culmea,mai finalizeaza si foarte des.Nu-ti trebuie o scoala de antrenori sa-ti dai seama ca Barca are 2 coordonatori de joc,e limpede ca lumina zilei.

fistik  •  20 decembrie 2006, 13:48

Cred ca rednic vrea sa arate ca poate pierde titlul si de la un avans de 13 ptc ….daca schimba acum jumatate de loc, inseamna ca are tupeu, dar eu cred ca e STELIST =))))))))))

doggy_dog  •  20 decembrie 2006, 13:50

ce bine ca a ramas C Munteanu, de Ganea nu-mi pasa, are prea multe figuri…
Forza Dinamo si atat..:)

dragos  •  20 decembrie 2006, 13:51

as dori ca, ganea sa ajunga la rapid e un jucator de clasa si cred ca e o mare pierdere pentru dinamo

doggy_dog  •  20 decembrie 2006, 13:53

@dragos
o fi ganea pierdere pt Dinamo, dar nici asa mare nu e doar n-o jucat singur, e atacant si trebuie sa marcheze, si-a facut meseria si atata tot.

rapidu4ever  •  20 decembrie 2006, 13:56

Opaaaa,iar ii ridica statuie dinamovistii lu’ Catalin Munteanu.Sa-i vad si pe ceilalti care pana acum spuneau ca a facut bine Dinamo ca a scapat de un jucator lent.Culmea ar fi sa se intorca si Ganea…sa vezi atunci rasu’ lumii cu suporterii dinamovisti!

doggy_dog  •  20 decembrie 2006, 14:00

@rapidu
nu-i ridica nimeni statuie lui Munteanu doar ca nie imi place chiar daca e cam lent, nu vad nici o problema in asta si legat de Ganea, EU mi-am dorit sa plece de cand a facut primul scandal…o sa vezi tu ce o sa faca la Rapid daca o sa semneze

rosu’  •  20 decembrie 2006, 14:36

e bine.nu o sa-mi fie dor de niciunu.decat un golgeter rapidist ca ganea,mai bine unu vai de capu lui,dar caine.munteanu…bunicel,da bine k a plecat.ne trebe inaltime,viteza,forta.pierdem campionatu?ok,asta e.da ne facem echipa.imi place rednic.e curajos,adica ce lipsea lui dinamo in cupele europene…ambitie,curaj,tupeu,lupta,incredere.chiar cu pretul umilintei,numai asa inveti si se poate naste o mare echipa.

meme  •  20 decembrie 2006, 14:43

Pai voi comparati pe Vrankovici si Balace cu Ganea si Munteanu???
E diferenta mare de experienta si valoare !! Imi pare bine ca a plecat Ganea
si-a dat seama ce club de kakao e dinamo

djaghah  •  20 decembrie 2006, 15:12

Domnu Tolontan cititi un pic articolul lui Tudor Octavian si reply-urile de pe blog asa de curiozitate…Pensionati-l dom’le ca e batran

moro_reddog  •  20 decembrie 2006, 18:18

Catalin Munteanu a ramas la Dinamo.. .. PUNCT !!!

Dinamo.Cta  •  21 decembrie 2006, 5:27

catalin a ramas la dinamo spre bucuria multora …. ii urez succes si sa faca de acum incolo ceea ce a facut si pana acum 🙂 .. apropo ,avem si noi un site in cta si un forum venite printr-un fanclub …intrati si voi si ajutati-ne sa crestem va rog http://www.reddogs.ro 🙂