Mesajul Regelui

Evenimentul Zilei si Ziua publica azi mesajul pe care Regele Mihai il pregatise pentru sesiunea speciala a Parlamentului, dedicata condamnarii comunismului.

marți, 19 decembrie 2006, 4:41

Evenimentul Zilei si Ziua publica azi mesajul pe care Regele Mihai il pregatise pentru sesiunea speciala a Parlamentului, dedicata condamnarii comunismului.

Sint doar citeva rinduri, dar e tot ceea ce am citit in ultima vreme mai echilibrat, mai blind si mai ferm. Parlamentul n-a avut cele doua minute, dupa ceas, necesare acestui discurs. 


Comentarii (24)Adaugă comentariu

i`ve been away too long….  •  19 decembrie 2006, 16:58

nu-ti face probleme………las`ca au timp sa-si voteze diurnele,salariile primele de(prostie ,nesimtire,ignoranta,etc…),etc………..

Victor Ciutacu  •  19 decembrie 2006, 16:59

Parlamentul n-a avut nici timpul necesar ascultarii discursului lui Ion Diaconescu, om care a facut o caruta de puscarie politica…

pafnutie  •  19 decembrie 2006, 17:09

hmmmm…..credeam ca e vorba de regele gica

substitute  •  19 decembrie 2006, 17:34

mda, ca intotdeauna cand e vorba de ceva in care nu apar cuvinte steaua, dinamo, rapid apar mai putine comentarii…
din pacate din nou un gust amar pentru noi…
intrebare pt Catalin, mai mult sau mai putin ontopic – ti se pare corect ce a facut Robert Turceascu aseara – adica sa il invite pe Vadim Tudor la emisiune? sa ii dea prilejul sa mai arunce in noroi in toti si in toate?

barbie bitch  •  19 decembrie 2006, 17:43

din pacate, era de astaptat 🙁

tanase  •  19 decembrie 2006, 17:59

Domnu’ Ciutacu , dar de tembelismul cuplului Stan – Cristoiu, marii editorialisti ai JN, nimic, nimic?

octav  •  19 decembrie 2006, 18:06

Ex-regele mIHAI ar trebui judecat pt tradare si executat.

tolontane mi se pare mie sau regreti k nu l’a ascultat parlamentul ?

pai si normal. despre ex-regele mIHAi vreau sa se vb in parlament doar cand i se va citi necrologul. o sa stau beat 3 zile cand o sa se intample asta pt k el este:

CEL MAI MARE TRADATOR AL PATRIEI NOASTRE.

Victor Ciutacu  •  19 decembrie 2006, 18:09

@tanase, aici e vorba de altceva; daca nu te-ai prins inca, ai ocazia s-o faci acum. cristoiu a scris (si continua s-o faca) istorie-n prea romaneasca, iar stan e cel mai documentat analist din romania. deduc ca te-ar fi interesat parerea mea despre ei si mi-am permis s-o scriu aici

Masi  •  19 decembrie 2006, 18:17

Discursul a fost ţinut în cele din urmă, la Cotroceni. El a avut loc în jurul orei 19, aşa că nu a fost văzut live pe Antena 1 sau PRO TV, ci doar pe TVR 1 şi Realitatea TV.

Şi discursurile celor 2 oaspeţi de rang înalt au fost excelente, cel puţin mie mi-a plăcut extrem de mult ce a spus Jelio Jelev.

minutul & scorul  •  19 decembrie 2006, 18:40

@ Masi: Ce a spus J. Jelev: bate Romania la Sofia si se califica poate, in fine, la un turneu final?

Cristi Roman  •  19 decembrie 2006, 18:52

da, si eu am vazut discursul regelui mihai tinut la cotroceni. bine si acolo.

Jose  •  19 decembrie 2006, 18:53

@victor ciutacu: as fi vrut sa iti spun ca sa afirmi ca cristoiu a scris istorie in presa romaneasca e o tampenie.

Nu o fac pentru ca intr-adevar m-i se par istorice ineptiile cu gaina ce naste pui vii sau sa afisezi titlul pe frontispiciul ziarului A MURIT HAGI.

Emisiunea in care apar ei aproape seara de seara pe antena 3 este ea insasi penibila. Se transforma intr-un fel de portavoce implicata in rafuielile politice ale gurului Dan Voiculescu. Sunt un exemplu despre cumNU se face presa.

Nu ma indoiesc ca ieri seara daca au avut emisiune au facut varza, cu argumentele lor puerile, raportul de condamnare a comunismului. Se inscriu pe axa Vadim-Iliescu-Voiculescu si trebuia sa apere regimul in care Voiculescu s-a consacrat ca „expert financiar”

@Octav: vezi tu istoria e o chestie dificila. Comunistii au reusit sa ii indoctrineze pe multi falsificand istoria, sa le spele creierul.

Regele Mihai a spus ieri ca a supravietuit comunismului. Tu insa nu i-ai supravietuit. ai ramas prizonierul unui sistem mort. Condoleante!!

Victor Ciutacu  •  19 decembrie 2006, 19:01

@Jose, cand o sa-nveti (pentru inceput) cam cand si pe unde se despart cuvintele in scris (uita-te la m-i), o sa-ti capeti, in ochii mei, dreptul de a emite pareri despre facatorii de presa; daca, eventual, o sa comentezi emisiunile pe care le vezi, nu cele pe care banuiesti ca le-ar fi facut cineva, s-ar putea sa intarm si in dialog.
o seara buna si sarbatori fericite!

blast from the past  •  19 decembrie 2006, 19:02

Wow!!! … dupa 17 ani, fostul ministru fesenist Traian Basescu condamna comunismul. Poate acum semneaza si sustine si proclamatia de la Timisoara.

Adrian  •  19 decembrie 2006, 19:18

@Victor Ciutacu: Emisiunea de la Antena 3 este penibila. Punct! Este mult prea mult… am inteles : Voiculescu este complexat, niciodata nu o sa ajunga la nivelul omului politic Basescu (cu bune si rele!) insa sa folosesti IN FIECARE ZI emisiunea numai pentru a vorbi numai despre Basescu, este jenant pentru un post care se vrea de stiri (echilibrat, lucid, rece).
Stan (care Stan?), Cristoiu (care din analistul lucid pe care il admiram in anii 90 s-a transformat intr-o mica sluga peltica), Paler (are scuza anilor inaintati, se exprima din ce in ce mai greu anyway), Gadea (saracu’ vrea si gura lui sa mananca o paine…cred ca ar pleca la Realitatea la prima oferta) si binenteles Badea (acest fost viitor Conan O’Brien al Romaniei) sunt slugi penibile ale lui Voiculescu. La revedere, drum bun!
Dati-ni-l (am despartit corect?) inapoi pe JAY LENO!

Jose  •  19 decembrie 2006, 20:05

@victor ciutacu: hopa, avem un tanar nervos pe aici (vorba lui Cristoiu despre Ponta). Drepturile pe care le am in ochii tai (asta ca sa te parafrazez) nu ma prea intereseaza.

In alta ordine de idei eu nu doream sa intru in dialog cu tine, doar sa zgaltai putin miturile false pe care „t-i” le-ai creat. Daca tu nu ai realizat ca rolul trustului de presa care cuprinde Jurnalul si Antena 1 este doar de a sustine interesele mogulului Voiculescu e problema ta personala, dar de aici pana sa contesti drepturile altora de a exprima pareri e cale lunga.

Iti fac si eu o urare la sfarsit: Dormi linistit Dan Voiculescu vegheaza pentru informatiile tale

sunt de acord, pe de alta parte, ca Cristoiu face istorie. Istoria servilismului in presa.

Georgero  •  19 decembrie 2006, 23:03

Dle Tolontan. Nu Regele Mihai. Ci Majestatea Sa Regele Mihai.

dis  •  19 decembrie 2006, 23:12

tony: ce e mult, strica

mini ocru  •  20 decembrie 2006, 5:03

Dupa parerea mea, condamnand comunismul in 2006, iara nu 1990, presedintele Basescu nu ar mai trebui sa aduca vorba de „mediocritate” si „competenta”.

his  •  20 decembrie 2006, 6:34

tolontane esti penibil cu regele tau mihai!mai terminati odata cu regii astia cretini ceea ce este tipic pentru rasa lor spurcata de nemti dobitoci,jigodii si criminali notorii.eu i-as da inpoi tarii carei ii apartin in 24 de ore.daca nu-i vor atunci i-as arunca la gunoi.cine are nevoie in pamintul romanesc de viermii nemti?

pp  •  20 decembrie 2006, 6:38

pentru boii care se cred destepti

ba boilor iarasi va trag strainii teapa si nu vedeti!va condamnati singuri neamul cretinilor amestegind istoria si incurcind evenimentele intre ele.dobitocilor una a fost in romania sub ocupatia rusa cind s-au comis crime cu ingaduinta vesticilor pe care-i lingeti acum peste tot si alta dupa 1958 cind rusii au fost dati afara din tara.cretinilor ati luat plasa pentru ca nu stiti sa cititi!vitelor de ce nu ramineti pe cimpie la pascut ca asta stiti?

alexandra  •  20 decembrie 2006, 15:40

Parlamentul nu a fost in stare sa isi respecte propriul regulament si sa ii dea afara pe cei care deranjau sedinta (adica pe VC Tudor &Co), nu a fost in stare sa adopte legi care sa repare cite ceva din raul facut de comunism (chiar cind anticomunistii au avut majoritatea).
Asta e grav in legatura cu Parlamentul Romaniei. Si cum zicea cineva mai sus, mult mai mult respect pt Dl Diaconescu decit pt regele Mihai care spre deosebire de regele Bulgariei nu a avut curajul sa se opuna pe fata nici fascismului nici comunismului si este doar un actor si o victima colaterala (comunismul se instaura si fara el dar poate ca nu era cel mai clar mesaj pro-democratie sa deschida sedinta parlamentului rezultat din alegeri falsificate).
Parerea regelui Mihai e mult mai putin importanta. 2 min la Cotroceni e mai mult decit suficient pt Regele Mihai!

zoli  •  20 decembrie 2006, 15:42

Comunismul a facut intii rau sutelor de mii poate milioane de oameni care au fost inchisi pt cine erau si pt valorile in care credeau, si nu Regeluinm Mihai. Viata lor si a familiilor lor a fost distusa de comunism, iar suferinta lor si a familiilor lor ramine in continuare partea uitata (mentionata in raport dar putin discutata de presa si complet necunoscuta si neinteleasa de publicul larg). Consecintele ei sint nereparate (nici macar moral unii fiind in continuare considerati tradatori, iar proprietatile lor nu au fost restituite cum au fost cele ale regelui Mihai desi erau mult mai ieftine dar urmasii lor sint cetateni de rind si atunci who cares!)

Eu  •  26 noiembrie 2007, 15:43

BADEA…viitor CONAN O’BRIEN AL ROMANIEI ????????????????? FIIIIIIITI SERIOSI !!! :)))))))))))) De-ar fi asta un sfert de ce e conan o’brien