Tactică extremă

FRF a pus pe capul turneului final din 2008 cea mai mare primă din istoria fotbalului românesc. Mişcarea nu aparţine unui singur pol de putere. Ea este rezultatul a trei voinţe distincte. Sandu, Lupescu şi Piţurcă au convenit să ridice miza calificării pînă la cote fără precedent. Sîntem în faţa unei tactici de motivare extremă. Declaraţia lor implicită: dacă nici aşa nu mergem la Campionatul European, atunci răspunderea e în totalitate a echipei!

miercuri, 27 decembrie 2006, 9:47

FRF a pus pe capul turneului final din 2008 cea mai mare primă din istoria fotbalului românesc. Mişcarea nu aparţine unui singur pol de putere. Ea este rezultatul a trei voinţe distincte. Sandu, Lupescu şi Piţurcă au convenit să ridice miza calificării pînă la cote fără precedent. Sîntem în faţa unei tactici de motivare extremă. Declaraţia lor implicită: dacă nici aşa nu mergem la Campionatul European, atunci răspunderea e în totalitate a echipei!

Practic, FRF va fi pe pierdere dacă luăm în calcul doar diferenţa dintre veniturile primite de la UEFA şi sumele cheltuite pe costul campaniei, inclusiv premierile. Şefii federali au înţeles însă că acesta nu-i decît un calcul parţial. Pentru că beneficiile unui succes vor fi, de fapt, incalculabile.. sponsori, noi parteneriate pe drepturile tv, revigorarea mărcii echipei naţionale…

Într-o Românie în creştere economică, integrată în UE, „naţionala” învingătoare poate deveni un magnet de bani şi de promisiuni de marketing. Dovadă că războiul cel mai longeviv al lumii afacerilor, cel dintre Coca-Cola şi Pepsi, se pregăteşte să se poarte pe panoul din spatele „tricolorilor”.

350.000 de euro pentru fiecare jucător. E mult? Ce înseamnă mult?! Noi nu mai ştim cît costă o calificare. Ceea ce am învăţat de ne-am săturat e cît costă necalificările!


Comentarii (65)Adaugă comentariu

genial american  •  28 decembrie 2006, 10:07

@ alma…

nu prea e… o echipa o formezi cu tineri + putini batrani si sacrifici chiar si o calificare…o selectionata este o carpeala de moment pentru moment…

Almanahe  •  28 decembrie 2006, 10:14

@GA

n-am sacrificat destule calificari?
nu e momentul sa ne mai si calificam?
nu piturca a vrut sa intinereasca echipa nationala dupa generatia de aur si a fost dat de-o parte?
din ce sa aleaga piturca?
suntem in criza de mijlocasi mare de tot…

mujotutun  •  28 decembrie 2006, 11:32

@mihai: cine „DIXIT”?:)
suma este ridicola pentru un fotbalist, chiar din campionatul intern. Nu conteaza ca ne lasa pe noi cracanati. Altminteri miza sta in cu totul alta parte.
Adica ei de asta nu se califica, fiindca nu sunt suficient stimulati pecuniar? Poti sa bati o gloaba deselata si cu nuiele de aur, tot nu va putea sa alerge. Probabil ca aceasta masura a fost luata ca sa va dea dvoastra ocazia sa o comentati, usor dat pe spate. Pentru mine este vax! Chiar, de ce scade credibilitatea presei romanesti? Reformulez: asa scade credibilitatea presei romanesti. Na!

danmihai  •  28 decembrie 2006, 11:34

si sa joace moca ar trebui sa traga sa ne califice din nou la un turneu final…ce dor ne e la toti sa vedem romania calificata,sa urmarim plini de emotie,sa batem echipe tari si sa ne faca sa iesim in strada…asa ca mutu,chivu,dica,radoi….trebuie,trebuie sa ne calificati!

dragon  •  28 decembrie 2006, 11:47

@alma

nu stiu ce sa zic mijlocasi ar fi : dica e in forma , rosu a dat randament la ultimele meciuri ale nationalei , fl petre e un om care isi da sufletu pe teren si asta se vede … cred ca lazar ar merge mai bine in locu lui codrea ar trebui incercat intr`un amical , si daca ar fi sa zicem un inlocuitor ptr rosu ar putea foarte bine sa fie cernat parerea mea

gilly  •  28 decembrie 2006, 11:49

bravo federatie bravo tolontan bravo nationala . fotbalul pe unde o mai fi ?

Dinny  •  28 decembrie 2006, 12:11

Ca de obicei…pro si …invers !
Si toata lumea are bucatica lui de dreptate !
Oricum „operatiuneaa..”prima barosana”…are un iz de mercantilism !
Jucatorii trebuie sa aibe niste asigurari bune pentru cazul accidentarilor…fie la club,FIE LA NATIONALA !
Si nu o tot dati pe nasu si FRF….astia au fost fotbalistii si antrenorii….cu astia am defilat !….
V-am mai amintit secretul lui Polichinele….cu Danemarca,Mutu si Bratu au ratat de 3 ori in situatia..”singur cu portarul”!….nu Nasu….!
Parca daca era fratele lui Dan Spataru la FRF facea altceva…..?!?

Red dog 5  •  28 decembrie 2006, 12:23

Foarte buna prestatia in compania lui CTP, alias crocodilu’, mai ales transfer de informatii prin internet in timp real. Mai ramine de rezolvat problema cea mai grea, luarea deciziei, caci indiferent de ceea ce se discuta pe aici, FRF executa ceea ce s-a hotarit. Sa credem mai departe in optimismul FRF in ciuda semnelor de intrebare: Piturca, relatiile intre jucatori, pregatire, rezultate, etc.? Pentru Mutu, Chivu si altii, 350000 nu inseamna mai nimic, insa ratarea poate fi ultima sansa de palmares, indiferent de ce vor spune Piturca, Sandu sau Mitica.

Cristian  •  28 decembrie 2006, 12:37

Panica mare la FRF daca se dau astfel de prime.Cred ca nimeni in Europa nu da astfel de prime. Numai daca castigi competitia in nici un caz pentru calificare.Si atunci ce prime vor mai da la turneul final? Le vor da 700000€ de caciula?In loc sa investeasca in infrastructura fac tot felul de aberatii.Oricum in primavara daca nu vin macar cu un punct din Olanda 99% calificarea este deja ratata iar nasul o sa fie bine merci ´´prieteni stiu de ce´´.

johnny_a32  •  28 decembrie 2006, 12:44

salutare!

mi se pare mai penibil gestul de a anunta cu tam-tam aceasta suma decat sacosa cu bani pregatita de gsp pentru finlandezi.

dar…..se pare ca banul dicteaza si iubirea pentru culorile tarii, si chiar datoria de a-ti face meseria (respectiv de a juca fotbal).

deci, dati bani, iubitii nostri oficiali pentru ca o adunatura de nesimtiti cu salarii de milioane sa catadicseasca sa bata echipe cu care „generatia de aur” stergea pe jos.

cat despre selectie, hm… sa ai in ultimii 3 ani echipe calificate in primavara europeana si sa te incapatanezi sa folosesti niste expirati pe motiv ca joaca afara = tampenie gen Piturca.

Costa  •  28 decembrie 2006, 14:25

Actuala generatie nu se va mai califica la niciun turneu.
Motivul este simplu: pentru ei nu exista nicio motivatie, reprezentativa tarii nu inseamna nimic pentru ei. toti sant interesati de un transfer la echipe din afara tarii pentru a se realiza financiar iar odata ajunsi acolo se multumesc sa-si incaseze salariile lasand pe locul doi cariera.
Mentalitatea lor ne va priva pe noi de bucuria de a vedea Romania la un turneu final.

mda  •  28 decembrie 2006, 14:27

DECI

petrix  •  28 decembrie 2006, 15:33

Domnule Tolontan, dvs cititi gazeta in intregime sau va preocupa doar articolul dvs? Pentru ca daca o citeati, la pagina 3 dl Viorel Tudorache scrie clar „Informatia care a razbatut recent dinspre Casa Fotbalului a fost INFIRMATA de conducerea Federatiei”. Si atunci pe ce se bazeaza articolul dvs??? Pe o informatie neconfirmata? Parerea mea e ca ati scris doar asa sa mai scrieti ceva de sarbatori… Pacat! Mai bine nu mai aparea ziarul azi… Va multumesc! Nu trebuie sa-mi raspundeti… oricum nu cred ca va place sa raspundeti pt ceea ce scrieti…

Christiansen  •  28 decembrie 2006, 19:45

@elle
Ba tocmai pentru ca sunt carismatici primesc bani … De ce crezi ca un superstar primeste un salriu consistent … pentru ca loveste bine mingea???
Ideea asta prinde la necunoscatori … salariul este proportional cu nivelul veniturilor aduse la club … daca un jucator nu este cautat de public, nu vinde tricouri, fotografii, nu aduce oameni in tribuna … OUT. Intelegi?
De aceea este foarte important pentru sportivi sa se faca placuti, de aceea este f important cum se comporta in afara arenei. Asta se numeste marketing sportiv. La noi sportivii merita salariul minim pe economie. Spune-mi te rog cate tricouri cu Dica a vandut Steaua? Sa-ti spun eu cate tricouri cu Ronaldinho pe spate se vand la magazinul Barcelonei la 80 euro bucata? Stiai ca Ronaldinho le aduce zilnic minim 100.000 euro numai din tricouri?
Si atunci daca anual Ronaldinho aduce numai din tricouri 2-3 milioane, ii dau si lui un procent considerabil, aici mai adaugam si alte benificii, toate calculate la sange … si rezulta o cifra modica de 6-7 milioane de euro … Acum pricepi de ce primesc sportivii bani?
Nimic nu e gratis pe lumea asta … doar banii dati fotbalistilor in Romania. Acum intelegi de ce nu o sa vindem niciun fotbalist pe o suma considerabila?
Beckham s-a amortizat in proportie de 50% din primele luni de contract …
Asta e sportul e un business … naivii cred ca e de ajuns sa dai cu piciorul in mige pt a lua bani …

AG17  •  28 decembrie 2006, 20:32

Eu as veni cu o contrapropunere: asa cum in cazul contractelor exista penalitati pentru neindeplinirea anumitor clauze, tot asa participantii la campania de calificare (presedinti onorifici, executivi si de cate feluri or mai fi, secretari generali executivi sau simpli, jucatori, antrenori, maseuri, bucatari, secretare, femei de serviciu si portari) sa fi pusi sa plateasca pentru ratarea calificarii! Este reversul medaliei. Daca le oferi sumele astea colosale, pentru o natie ca a noastra, solicita-le si despagubiri, in cazul in care pierd un meci la diferenta mai mare de doua goluri sau daca pierd in fata unei selectionate nationale aflate pe o pozitie inferioara noua in clasamentul mondial FIFA sau daca rateaza calificarea! E doar o idee.