Framintari in TVR pe tema drepturilor de sport

Astazi ar fi trebuit sa se stabileasca grila de transmisii TV pentru primele etape fotbalistice din aceasta primavara. Totul s-a aminat pentru saptamina viitoare, la cererea TVR.
Surse de pe piata sustin ca o lupa pusa pe costurile acestor drepturi a nemultumit conducerea televiziunii publice. „E posibil sa renunte la unele dintre optiuni”, se spune dinspre posturile concurente. Voci din TVR confirma ca sint discutii, dar adauga: „Probabil ca nu se vor opera modificari majore. Asemenea analize de rentabilitate se fac mereu, la fiecare statie tv”.

joi, 1 februarie 2007, 2:03

Astazi ar fi trebuit sa se stabileasca grila de transmisii TV pentru primele etape fotbalistice din aceasta primavara. Totul s-a aminat pentru saptamina viitoare, la cererea TVR.
Surse de pe piata sustin ca o lupa pusa pe costurile acestor drepturi a nemultumit conducerea televiziunii publice. „E posibil sa renunte la unele dintre optiuni”, se spune dinspre posturile concurente. Voci din TVR confirma ca sint discutii, dar adauga: „Probabil ca nu se vor opera modificari majore. Asemenea analize de rentabilitate se fac mereu, la fiecare statie tv”.

TVR detine in acest moment optiunile 1 si 4 din Liga 1.

 


Comentarii (21)Adaugă comentariu

Mircea Scarlatescu  •  1 februarie 2007, 14:56

Sa fie oare veniturile din publicitate mai mici in ultima vreme (sau in sezonul de toamna sa zicem?)

bogdanlebu  •  1 februarie 2007, 15:23

decizia s-ar putea sa nu fie tocmai rea… campionatul e decis…

craca_giulesti  •  1 februarie 2007, 15:49

Sint curios cine a pus lupa? Ai ceva informatii , Cataline?

dorian  •  1 februarie 2007, 16:56

sugetzi pula totzi de la gsp, oile dracului

carpisca  •  1 februarie 2007, 17:07

ahaaaa, de-asta a renuntat antena1la cupa uefa?vreti sa luati voi liga 1?

t.r.o  •  1 februarie 2007, 17:09

Veniturile nu sunt mici!
SALARIILE LOR SUNT NESIMTIT DE MARI! MILIARDE! ATAT AU NISTE AFONI SI NEPROFESIONISTI!

DAR DACA „ARE” OAMENII PILE CE SA LE FACI!?????

carpisca  •  1 februarie 2007, 17:10

toate ca toate eu tot pe ana mea am s-o iubesc

Buzarica  •  1 februarie 2007, 17:17

Mai gazetisti hoti! De cand costa editia pdf 8000 de lei??? Are hartie scumpa si consuma cerneala????? Si distributia cine o face si cat costa??? AHHHHH, distributia o facem noi cand descarcam pe banii nostrii!!!!!!
Niste hoti nemernici, asta sunteti! Editia pdf trebuie sa coste maxim 10% din editia tiparita tinand cont de costurile exprimate mai sus care intra in pret produs! Iar tinand cont de minciunile si inventiile continute nici macar gratis nu mi se pare un pret rezonabil!

Aveti noroc ca in lume proportia fraierilor si a prostilor este de peste 90%! Din fericire pentru voi! Din fericire pentru mine, eu nu ma aflu in acest procent!

Vlad  •  1 februarie 2007, 17:19

Dragilor, incercati sa nu va mai comportati ca-n codru pe acest blog, fiti mai civilizati, asa cum redactorii ziarului ne respecta pe noi, cititorii, oferindu-ne informatii mai mult sau mai putin adevarate (fiecare din noi isi selecteaza partea plina a paharului), asa si noi trebuie sa-i respectam, pt ca daca ar fi altfel, n-ar mai trebui sa vizitam site-ul Gazetei. Daca aveti ceva de spus, comentati la modul cel mai serios si civilizat. Marturisesc faptul ca nu sunt unul dintre cei mai infocati sustinatori ai Gazetei, ba mai mult de atat cumpar zilnic ProSportul. Insa incerc sa fiu cat mai bine informat, citind publicatia domnului Topescu, si completand cu informatiile publicate pe site-ul Gazetei, considerand ca cea din ultima publicatie are un site mai reusit decat ProSportul.
Referitor la transmisiile TV, nu inteleg de ce exista atat de multa agitatie in randul telespectatorului. Inteleg, la nivel de conduceri este vorba de multi bani la mijloc, cu drepturi de televizare, rating etc. Insa romanul, atata timp cat are un televizor unde sa poata urmari un meci de fotbal, trebuie sa spuna „Multumesc” cu varf si indesat. Amintiti-va doar cum era „pe vremuri” cand nu se transmiteau meciuri de la Campionate Mondiale, competitie care, la ora actuala, are un foarte mare impact asupra telespectatorului, in ciuda faptului ca „tricolorii” au tot ratat 2 editii consecutive. Din pct meu de vedere, am putea avea un Steaua-Dinamo si pe HBO. Atata timp cat este transmis, si am posibilitatea sa-l urmaresc, e ok …

Iskander  •  1 februarie 2007, 17:34

apropo de acest subiect, am si eu o intrebare. s-a stabilit programul returului?

vad ca scrie grila de programe…dar etapele, programul complet…cand se stabileste?

DIOGENE  •  1 februarie 2007, 17:57

cum ramane cu telesportul?se da in pachetul de baza sau nu?

blue  •  1 februarie 2007, 18:18

Ocazia viitorului
Salut,

Un site de “VIITOR”, asa este numit “AGLOCO”, reincarnarea celebrului site “AllAdvantage” al anilor ’98, care a platit la vremea lui milioane de dolari membrilor sai pentru navigare pe Internet (paid to surf) si aducerea altor persoane in sistem (referrals), 4 nivele.

O parte dintre fondatorii “AllAdvantage” au lansat de curand “AGLOCO”, acronim de la “A GLobal COmmunity”, un nou program de “paid to surf”.

Membri “AGLOCO” vor avea o bara de navigare, asa-numitul “Viewbar”, instalat gratuit si afisat in subsolul browserului. Noutatea consta in faptul ca plata pentru navigare nu se mai face pe baza unui tarif orar fix (care de fapt a cauzat falimentarea “AllAdvantage”, in momentul in care plata catre membri retelei depasea incasarile “AllAdvantage”); plata va fi procent din incasarile realizate de “Viewbar”. Membri vor primi actiuni “AGLOCO”, care ulterior vor putea fi valorificate. Pentru inceput, timpul maxim de navigare platit pentru fiecare membru este de 5 ore pe luna, dupa care puteti inchide Viewbar-ul pana luna urmatoare.

Cum devii membru “AGLOCO” ?

Inscrierea este foarte simpla, GRATUITA; dupa introducerea datelor in formular, veti primi un e-mail de confirmare (aveti grija sa va uitati si in folderul de spam), dupa care, prin activarea link-ului din acel e-mail, veti deveni membru “AGLOCO”.

”Viewbar-ul” nu este deocamdata disponibil, el fiind inca in testare Beta. Pana la lansare, puteti incepe deja sa va formati o retea de membri, ca sa puteti fi gata sa castigati cat mai mult, inca de la inceput. “Viewbar-ul” va fi destul de discret, securizat, si va avea posibilitatea anularii lui in orice moment.

Link-ul de inscriere GRATUITA este :http//www.agloco.com/r/BBBQ7934 NU RATATI ocazia de a va inscrie printre primii, sa asteptam sa dea drumul la site, la “viewbar” si sa-i lasam sa mai lucreze la “Terms” si mai ales la felul in care vor fi facute platile.

Asteptare placuta si spor la bani !

AfterD  •  1 februarie 2007, 18:26

Mda … fara sa injur GSP -ul , ca in general nu am nimic cu ei .. chiar aduc informatii interesante , si oricum sunt mult peste pro sport , trebuie sa ii dau dreptate lui Buzarica.Pretul pt. editia Pdf este enorm avand in vedere ca nu implica aproape nici un cost la hartie,tiparire,distributie.
Tolo, v-ati cam intins aici …plus ca site-ul incepe sa arate din ce in ce mai aiurea … ganditi-va serios la un upgrade.

Iskander  •  1 februarie 2007, 18:49

banuiesc ca pretul e justificat pentru ca se adreseaza diasporei. noua ni se pare mult ptr ca-l comparam cu cel tiparit.

revenind, cand vom sti programul returului?

fiat  •  1 februarie 2007, 21:09

ce-i asa mare pierderea ca tvr se framanta pe tema drepturilor de sport .
este competitie si intre televiziuni , totul se misca in jurul banilor , acestia sunt adusi de publicitate ( cu exceptia tvr care are si alte surse ) , cei care doresc ca produsele lor sa apara pe sticla se uita dupa cota de piata .
problema adevarata iese la iveala dupa parcurgerea acestui lant , pentru toti ceilalti este o afacere ( dublu GRP vs campionate externe ) numai pt tvr este gaura ! de ce ? management financiar dezastros , implicare politica dusa la extrem , profesionalism lipsa , de multe ori invitatii vorbesc doar de dragul de a se auzi vorbind ! nu mai exista motivatie intriseca ci doar baneasca , salarii cat China pt departamente supraincarcate !

adrian  •  1 februarie 2007, 21:09

Eu cred ca exista o legatura intre renuntarea Antenei 1 la cupa UEFA si discutiile din cadrul TVR. Colegii tai de trust or fi aflat de ce se pregateste la TVR si vor sa faca rost de bani pentru a investi in optiunile care se elibereaza.

andrei  •  1 februarie 2007, 22:50

cei de la antena 1 si gsp sunteti niste idioti
imi cer scuze da nu mai pot sa va suport cu trasnsmisiunile voastra imbecile si cu dejectiile interminabile din presa scrisa

andrei  •  1 februarie 2007, 22:51

cei de la antena 1 si gsp sunteti niste idioti
imi cer scuze da nu mai pot sa va suport cu trasnsmisiunile voastra imbecile si cu dejectiile interminabile din presa scrisa

Mircea  •  2 februarie 2007, 0:37

tolo cere-ti scuze ca ai dus fanii Stelei in eroare prin editorialul in care afirmai ca Steaua mai are doar o obtiune pentru lista de UEFA si trebuie sa renunte ori la Andrey ori la Cezar!!!

Cătălin Tolontan  •  2 februarie 2007, 17:25

Mircea: asa e, am gresit, a doua zi am publicat explicatiile