Veşti de la „naţională”

Piţurcă împarte în continuare ziariştii în „buni” şi „răi”, dar nu despre el e vorba. Asta ştie, asta face! Lăsîndu-l în plata Domnului, „naţionala” şi FRF au părăsit Evul Mediu şi au intrat în business. Niţel contondent, însă măcar e business!

joi, 1 februarie 2007, 9:08

Piţurcă împarte în continuare ziariştii în „buni” şi „răi”, dar nu despre el e vorba. Asta ştie, asta face! Lăsîndu-l în plata Domnului, „naţionala” şi FRF au părăsit Evul Mediu şi au intrat în business. Niţel contondent, însă măcar e business!

Pentru prima oară în istorie, „tricolorii” vor fi disputaţi la tribunal. Pepsi a devenit noul sponsor, iar vechiul partener, Coca-Cola, intenţionează să dea FRF în judecată. Ceea ce înseamnă că echipa aceasta, iubită, hulită, dezamăgitoare şi emoţionantă, a rămas totuşi o miză.

Sigur că am fi vrut să primim certitudini printr-o calificare, nu printr-o citaţie, însă tot e bine! Cît timp sponsorii se duelează pentru a prinde un loc pe treningurile „naţionalei” înseamnă că mai avem o şansă. Şi o probă…

că nu doar victoriile contează;

că oamenii şi companiile caută o bună vecinătate, o imagine civilizată, o percepţie corectă;

că există lucruri care rămîn intacte şi în miezul celei mai adînci deziluzii dacă îţi păstrezi toleranţa şi încrederea.

Vai, cîte cuvinte frumoase pentru a descrie o situaţie simplă: avem un antrenor care vorbeşte ritos despre promisiunea calificărilor, în timp ce toţi din jur lui încearcă să-i explice, cu binişorul, că s-a schimbat mileniul.


Comentarii (34)Adaugă comentariu

Bursas  •  1 februarie 2007, 21:56

da nu este in regula cu contractu? de se judeca astie?

andrei  •  1 februarie 2007, 22:52

cei de la antena 1 si gsp sunteti niste idioti
imi cer scuze da nu mai pot sa va suport cu trasnsmisiunile voastra imbecile si cu dejectiile interminabile din presa scrisa

Bogdan  •  1 februarie 2007, 23:54

Articolul a fost un bun prilej de a vedea ca sponsorii nationalei nu au fost niciodata pusi la log de cinste pe site-ul Federatiei. Ceva motive or fi fost…
[Noroc cu Internet Archive – http://web.archive.org/web/*/http://www.frf.ro%5D

jan  •  2 februarie 2007, 1:50

degeaba toata cacanaria asta de nationala.sunt rasuflati toti de la sandu pana la femeia de serviciu.panarame!!!

constantin  •  2 februarie 2007, 5:55

Piturca e imbecil

constantin  •  2 februarie 2007, 5:55

pardon,oligofren

Darie  •  2 februarie 2007, 6:49

Salut Catalin! Nationala a fost mereu o buna imagine pentru marile firme…Chiar daca am mai pirdut calificari, echipa nationala a fost mai mereu in plin planul atentiei, rezultand o buna piata de desfacere..Nu cred ca se v-a ajunge la un proces. Mircea Sandu nu se „expune” la orice!
Multumesc

PATRONU  •  2 februarie 2007, 7:49

PEPSI- COCA COLA………………STEAUA-DINAMO acelasi lucru, rivalitati de mk si fiecare vrea sa fie n.1 in industrie si sa obtina potul cel mare !

victor b.  •  2 februarie 2007, 8:11

N-are legatura cu articolul dar iti scriu pt.ca esti redactor sef:aseara au fost la TV doua semifinale superbe de la CM de handbal,iar voi nu scrieti nimic in ziar despre asta .Pacat si sa va fie rusine ! Pt.voi nu exista ca sport decat fotbalul.Ar trebui sa botezati ziarul Gazeta fotbalului,e mai cinstit asa…

ioan plischi  •  2 februarie 2007, 8:25

daca nu era vorba despre pepsicola, pe aia de la cocacola ii durea fix in… coca de nationala noastra!

reddog.constanta  •  2 februarie 2007, 8:38

DINAMO CAMPIOANA LA BLATURI!

liviu  •  2 februarie 2007, 8:44

Draga Tolo, si tie iti explica cei din jur (latzul internetului, Tolo!! 🙂 ) multe si aproape degeaba…..

gika de la dedulesti  •  2 februarie 2007, 9:09

Bah voi nu stiti decat cateva lucruri si le publicati sub diferite titluri: huo steaua, hai rapid , asa si asa dinamo, si de fiecare data cand nationala are meci gasiti voi ceva sa dati in ei. Tolo lasa-ne tata ca asta nu e gazetarie sportiva e barfa!!

gika de la dedulesti  •  2 februarie 2007, 9:11

aaa si inca ceva mai scrieti si voi despre alte sporturi si nu 80% fotbal(doar pentru ca se vinde) si restul de 20 % alte sporturi ca sunteti gazetari sportivi nu gazetari de fotbal (parerea mea)

jon_jery  •  2 februarie 2007, 9:41

Cataline,

Esti dobitoc ! Si e destul de grav cand chiar colegii tai de trust te catalogheaza astfel (ma refer la Mircea Badea) .

In rest, ai facut o varza de articol (cred ca te-ai scremut destul de mult pt cele 5 randuri). Si nu stiu cum mai ai tupeul sa-l sustii pe Gica Popescu, dupa ce chiar voi l-ati prins cu evaziunea.

grekul  •  2 februarie 2007, 9:41

deci spune-mi motivul pentru care ai publicat acest articol? sensul lui?

vai voua!!  •  2 februarie 2007, 10:33

imagine civilizata…toleranta…incredere….hai ma, ma lasi?!…vorbim de fenomenul fotbal in Romania sau nu-mi dau eu bine seama?
E vorba doar de interes…in sensul acela cel mai pragmatic. Sustin ce zicea cineva mai sus…daca nu era vorba de pepsi ci de vreo marca de creioane nu stiu daca mai facea cocacola taraboi

liviu  •  2 februarie 2007, 10:59

Cataline, uitat-te atent la poza ta postata in susul paginii. Iti place privirea pe cae o vezi? Fatza e ok, ai avut noroc, da privirea? Tu stii cate poate spune privirea? Mai uita-te in oglinda Tolo, cu ochii inchisi si liniste in jur ……

gypsy care tzi o infipsi  •  2 februarie 2007, 10:59

Pai stii de ce nu a scris nimic de CM de handbal?
Acolo e liniste se joaca niste meciuri superbe dar nimeni nu se cearta, nu sunt femei goale , nu e pic de scandal . Deci nu e potrivit pentru GSp

Lev Bazil  •  2 februarie 2007, 11:00

@catalin: orice imbecil este oligofren, dar nu orice oligofren este imbecil. Asa ca mai bine ramaneai la prima asertiune.
In alta ordine de idei, cum poate explica dl Tolontan poza cu poponetul acelei cheerleader-e ilustrand Cupa liceelor McDonald? Un fund de fata astfel pozat nu te poate duce cu gandul decat la lascivitate; asta este scopul articolului? S-a depasit orice limita, GSP a devenit chiar mai scabroasa decat Libertatea, cu celebra ei „fata de la pg 5”. Si cum, mai mult ca sigur, fata este minora, Gazeta este de-a dreptul penala. Sa va fie mare rusine, dle Tolontan.
Pe legea mea, nu sunt un pudibond, dar ce treaba aveti dvoastra cu goliciunile si erosul? Doar ca sa se vanda ziarul? Si mai pretindeti o statura morala?

steaua forever  •  2 februarie 2007, 11:13

Din ciclul SOAPTELE SPORTULUI uite un subiect tare pe prima pagina ca si asa duce-ti lipsa: cica cei 1.500.000 de dinamovisti ii asteapta pe cei de la real madrid in infernul de pe „gheorghe stefan ARENA” Stirea nu a fost confirmata deocamdata. ramaneti in fata blogului ptr noi amanunte

PS: nu e vb de confirmarea locului de desfasurare ci a suporterilor dinamovisti care dupa trei beri se vad de 1000 de ori mai multi. insa vom cerceta sa nu zica dup-aia ca suntem rautaciosi

CTC  •  2 februarie 2007, 11:44

Constat spre surprinderea mea ca editorialul de azi nu este la cel mai inalt nivel… Domnule Tolontan va declar sincer ca sunteti unul dintre jurnalistii pe care ii pretuiesc cel mai mult dar cateodata nu va ridicati la nivelul celui mai mare jurnalist sportiv din romania (din noua generatie), desi eu va consider unul dintre principalii aspiranti la acest titlu… Ce exemplu sunteti dumneavoastra cu un asemenea editorial (biletel) pentru cei care mine care va considera un etalon? Subiectul este bun, dar totusi… Si un copil de clasa a VIII-a poate mai mult de atat… O sa scriu si eu un articol la fel de mare pentru maine la facultate… Si daca profesoara o sa faca vreun comentariu la adresa lui, o sa ii spun: Ssi domnul Tolontan de la GAZETA SPORTURILOR a facut unul la fel in editia de ieri! Ce pretentii aveti de la mine…

un stelist  •  2 februarie 2007, 11:57

Domnule, am si eu o problema. Faza cu amicalul Stelei de la Tiraspol anulat devine o problema foarte importanta din punctul meu de vedere… Va dati seama ca rusii de acolo sunt revoltati si… pe cine o sa-si verse ei oful decat pe romanii din Moldova?
In schimb, daca se disputa amicalul, nu era exclus sa fie o usoara apropiere intre cele doua comunitati. Nu asa se rezolva un conflict… unor asupritori trebuie sa l arati si alt mod de a se comporta, nu sa te porti cum se poarta ei… pentru ca iti vor demonstra ca nebunia lor n-are limite. Nu inteleg de ce era asa tragedie daca se juca amicalul la Tiraspol… Nu credeti ca anularea meciului reprezinta un rau mai mare decat jucarea lui (care, apropo, nu cred ca poate sa faca decat bine)…
Va multumesc!

un stelist  •  2 februarie 2007, 11:57

PS. Ma scuzati ca am postat aici, dar n-am gasit un loc mai bun (si mai gol) pentru ca toate blogurile sunt pline… de injuraturi in special

nesta  •  2 februarie 2007, 12:43

Dl Tolontan ce am citit e mai mult o stire decat un articol.

DeMaio  •  2 februarie 2007, 12:57

Mizeria voastra a ajuns la cer. Ati pozat dosula celei domnisoare, care este si minora…ce aveti de spus despre asta? De ce in cazul vostru nu se sesizeaza nimeni? Ca nu pricep. Sa va fie rusine. Sunteti niste animale, nu oameni.

deceneu  •  2 februarie 2007, 13:20

Cred ca dl Piturca este complet derutat!! Fratii Becali care ii faceau echipa au cazut in dizgratie!!Niste tampiti de jucatori romani care joaca in strainatate si-au bagatin cap sa joace constant bine, sunt in plin campionat si au enorma pretentie sa joace la nationala!! saracu Piti!! cum dumnezeu o sa-i bage la nationala pe jucatorii care ii dau taxa?

Alex  •  2 februarie 2007, 13:53

Tolo,

Ce se intampla, frate, cu gsp.ro? De doua zile e mort aproape non-stop

Nu asa cresti vanzarile

momo  •  2 februarie 2007, 13:53

Domnule Tolontan, mie poponetul fetei mi se pare mai mult decat OK, ca si articolul. Felicitari amandurora (si DVS. si poponetului sau posesoarei).

molko  •  2 februarie 2007, 15:23

Mie mi-ar fi rusine sa pozez poponeata de fetite… si sa le pun intr-un ziar de sport.

Dar probabil din cei 500 mii de cititori, 50% sunt pustani care acum fac laba in wc cu gandu’ la poponeata

GUR’STELISTU  •  2 februarie 2007, 15:27

tolo de ce nu scri tu despre hotii de la dinamo care incearca sa isi faca stadion pe spatele nostru al contribuablilor?astept sa vad un articol despre asta.chestia aduce grave prejudicii imaginii MAI si cu toate astea nimeni nu se sesizeaza.asta pt ca toti sunt niste hoti si niste corupti.halal de tara asta.credeam ca sa mai terminat cu escrocheriile sau macar ele sa fie facute mai pe sub mana dar vad ca spagarii de la militie nau nici un pic de rusine fata de oamenii care ii platesc si continua sa sa isi respecte renumele de spagari si si de oameni prosti fara rusine.FIRAR AI DRACU DE MILITIENI

GUR’STELISTU  •  2 februarie 2007, 15:32

CAT DESPRE STIREA ASTA NU SIU CE SA ZIC?AUZI CE A AJUNS SA NE BUCURE PE NOI?CA SE BAT SPONSORI DIN CINE STIE CE MOTIVE SA SPONSORIZEZE NATIONALA NOASTRA.MACAR ACESTA BUCURIE SA NE ADUCA SI NATIONALA NOASTRA CONDUSA DE NISTE HOTI SI INCOMPETENTI

Xumxum  •  2 februarie 2007, 15:48

mi s-a puuuus, pata pe tine.. lalalal :))

seriosenglez  •  2 februarie 2007, 18:33

Ronaldo loveste bara de trei ori intr un singur meci in sezonul 2006/2007.
intra pt a putea vedea clipul

http://newsfromdiscovery.blogspot.com/