Adelin Petrisor a intrat pe blog de la Bagdad: „Mai bine la Guantanamo decat la Ambasada Romaniei”

Ceva mai devreme, am aflat ca romanii retinuti si apoi eliberati de catre americani au cerut bani lui Adelin Petrisor, reporterul special al Antenei 1, ajuns cu greu in Ambasada Romaniei din Bagdad si primit acolo cu ostilitate de catre diplomati.
Adelin a intrat pe www.tolo.ro si a postat urmatorul mesaj:

vineri, 2 februarie 2007, 10:25

Ceva mai devreme, am aflat ca romanii retinuti si apoi eliberati de catre americani au cerut bani lui Adelin Petrisor, reporterul special al Antenei 1, ajuns cu greu in Ambasada Romaniei din Bagdad si primit acolo cu ostilitate de catre diplomati.
Adelin a intrat pe www.tolo.ro si a postat urmatorul mesaj:

Draga Catalin,
Iti multumesc pentru ca ai postat pe blog o parte din povestea mea de la Bagdad. Am insa citeva precizari:
-nu am traversat capitala intr-un tab ci intr-un Mercedes vechi, blindat, cu numere irakiene, insotit de niste fosti luptatori SAS;
-Antena 1 a inchiriat o echipa de securitate asa cum fac toate marile televiziuni;
-citatul de la sfirsitul materialului tau nu-mi apartine;
Trebuie sa-ti spun insa ca am fost primiti destul de rece. Eu si Dan Gecui am fost perchezitionati. Am stat in sosete in curtea ambasadei cit ne-au verificat manual bocancii iar in cladire am intrat dupa ce am lasat pe o masa din curte toate electronicele (camera, telefon, hands-free etc) si chiar si ceasul de la mina. Consulul Voicu a fost tot timpul defensiv si foarte reticent. In vizita la inchisoarea Guantanamo nu am fost privit cu atita suspiciune ca la Ambasada noastra din Bagdad.
Te-as ruga sa scoti citatul care nu-mi apartine.

Salutari din Bagdad!
Adelin Petrisor & Dan Gecui

Dupa ce am vazut postul am si vorbit la telefon cu Adelin Petrisor. Sunase el. Este inca sub impresia conduitei aproape dusmanoase a oficialilor romani de la ambasada. Un ziarist care a fost in zeci de zone de conflict nu se contrariaza si nu se irita din orice. El si cameramanul Dan Gecui au fost intimpinati acolo cu o ostilitate masiva si inexplicabila. „Ma simt mai bine printre soldatii americani decit in curtea ambasadei tarii mele”, a adaugat el. Cei doi evita sa patetizeze, au siguranta oamenilor care au vazut multe si care nu fac caz din faptul ca-si pun viata in pericol, insa e limpede ca au intilnit ceva la care nu se asteptau. Sa asteptam detalii in corespondentele lor, in zilele urmatoare la A1 / A3!


Comentarii (9)Adaugă comentariu

dan  •  2 februarie 2007, 23:24

despre ce citat vorbeste adelin?

Arhi  •  2 februarie 2007, 23:25

Si atunci, eu, ca roman simplu, cum sa nu ma gandesc la o teorie a conspiratiei pe scara nationala? Ajungi sa te gandesti sa iti faci un control psihiatric pentru ca vezi in tine reflexe vadimesti. Pot eu sa nu gandesc ca de fapt totul a fost o manarie clasica in stil Basescu? Pot eu sa nu ma gandesc a e o alta „fenta” gen lacrimi la „Draga Stolo”?

Scenariul simplist ar fi ca respectivii aveau o cu totul alta misiune in zona, si ar fi trebuit sa apara intr-un cu totul alt moment. Si atunci e normala starea de nervozitate, pentru ca nimeni nu stia ce scenariu sa adopte, ce sa se spuna, ce strategie lacrimogena sa se adopte.

Scenariul oficial ar fi ca domnii respectivi sunt doar niste avari nerecuoscatori. Sa fim seriosi. Doi tamplari, sau ce meserie au respectivii, dupa ce scapa de o acuzatie de spionaj pasibila cu o condamnare la Abu-Ghraid pe viata, vin in fata Antenei1, adica una din sursele media care a contribuit la scoaterea lor, si cer brusc 10 000 USD, pentru un interviu.

Mie-mi suna foarte tare a sfat rapid:”Cereti-le bani si faceti-le vant repede”.

Mircea, fa-te ca lucrezi!

Radu  •  3 februarie 2007, 0:00

Cred ca Arhi are dreptate. Te mai mira ceva Cataline intr-o tara in care presedintele il face pe primul-ministru mincinos, intr-o tara in care cei doi isi arunca biletele si mizerii cu nesimtirea omului atotputernic, in fata noastra, prostii datorita carora sunt acolo, intr-o tara in care oamenii stau la cozi sa plateasca impozite pentru masinile ce nu le apartin, intr-o tara in care doamnele blonde apar la televizor sa faca ordine si sa se imbufneze ca n-au putut face o combinatie cu ceva terenuri moca, intr-o tara in care un om apare la tv mai des decat oricine vrei tu inmultit cu 10, in conditiile in care este usor agramat, intr-o tara in care absolut orice este susceptibil?
Ce ne mai miram ca amaratii aia doi au cerut zece mii?
Daca n-au avut noroc sa nu se prinda nimeni si sa nu se ajunga sa apara presedintele minunat pe calul alb al sotiei, in rol de salvator national si sa se scoata si ei?
Trebuia sa rezolve cumva si sa nu fi stat ca prostii doua luni degeaba!
N-a iesit, asta-i viata, mai incercam!

Radu  •  3 februarie 2007, 0:04

Am uitat ceva: le va face cu siguranta cate o casa omul ala care apare la tv mai multe decat oricine vrei tu inmultit cu zece. Sau macar cativa bani. Nu trebuie decat sa zica la televizor: Sa vinaaa…. si sigur el va aparea! E pacat sa piarda ocazia!

banici  •  3 februarie 2007, 1:17

V-as recomanda un comentariu mai pertinent, pe blogul lui nourescu de la prosport. Nu e nici el prea impartial, dar macar e mai citet… Sper sa nu fiu banat pt recomandare…

tudor  •  3 februarie 2007, 20:47

cum ar fi sa se intereseze ministerul de externe/primul ministru/presedintele de fiecare arestat din fiecare tara? atunci de ce mai avem atatea consulate si zeci de functionari platiti de la buget? Poate fotografiile le-au facut tot cu gandul sa le vanda. Cui, numai ei stiu. Foarte bine ca v-au cerut bani, poate asa va lamuriti ca nu erau chiar ingerasi. Si ce ar fi spus in interviu? Cat sunt ei de nevinovati?! Frumos, si reabilitati si platiti pentru asta.
PS daca nu ieseau din puscarie tot basescu era de vina. parca ati fi la emisiunea lui cristoiu.

vietnam  •  4 februarie 2007, 11:11

M-ai bine si-ar face si adelin un blog

Cornel Savin  •  5 februarie 2007, 23:07

Sunt un cititor fidel al Gazetei Sporturilor, totodata membru legitimat, si sunt profund dezamagit pentru ca astazi, 5 februarie ati omis sa scrieti cateva randuri in cinstea marelui fortbalist Gheorghe Hagi, care astazi a implinit 42 ani. Pacat, l`ati uitat prea repede!!!!

Idee interesanta a Romaniei Libere | Blog Oferta de Oferte  •  19 aprilie 2009, 14:47

[…] Adelin Petrisor a intrat pe blog de la Bagdad: “Mai bine la Guantanamo decat la Ambasada Roman… Ceva mai devreme, am aflat ca romanii retinuti si apoi… […]