Misterul drepturilor TV

Cătălin Tolontan dezvăluie lucruri necunoscute publicului despre televizarea Ligii 1

vineri, 2 februarie 2007, 5:25

Cătălin Tolontan dezvăluie lucruri necunoscute publicului despre televizarea Ligii 1

Atenţie, acest articol este antipatic! Vă mai previn încă o dată: este al dracului de enervant! Pentru că în el veţi găsi şi opinii pozitive despre TVR. Cîhhhhh! În România, cînd scrii despre televiziunea publică, e ca atunci cînd te bărbiereşti. Te tai, ustură şi întotdeauna rămîne o zonă nerasă. Mereu aceeaşi.

 Povestea. TVR n-a plătit drepturile de Liga 1. Nu pentru că a uitat, aşa cum sună comunicatul oficial, ci pentru că e în pană de bani. De luni de zile, producătorii independenţi care lucrează pentru TVR sînt neplătiţi. Furnizorii de programe au aceeaşi problemă.

În viaţa unei companii apar momente dificile de cash flow. Nu e o virtute, dar e o realitate. Uneori, te izbeşti de parteneri rău platnici, alteori îţi planifici greşit cheltuielile. Sau, poate acesta e cazul TVR, te-ai obişnuit să cheltuieşti dezechilibrat, pentru că la o adică se găsesc bani de la buget, şi nu mai faci faţă. Aici e o altă discuţie.

 În raport cu fotbalul românesc, TVR întîrzie pentru prima oară. De regulă, a achitat în avans. Ani de zile, televiziunea din Dorobanţi a fost cea care a compensat sincopele celorlalţi. Nu contează care! Aproape oricare. De multe ori posturilor comerciale le-a fost greu şi cluburile au ţipat. TVR a plătit, în timp ce datoriile altora către echipe s-au stins şi cu trei ani întîrziere. Există documente.

Acum, partenerul TVR, Telesport, a decis să rupă contractul. E dreptul său. Poate obţine o sumă mai mare la renegociere. Poate că drepturile vor fi luate tot de TVR şi, de ce nu?, poate că totul e o schemă prin care bugetul dă, că are de unde să dea!

Ceva însă nu e în regulă aici. Discutăm despre multe milioane de euro. Explicaţia cu „neglijenţa” nu ţine. Cineva a gîndit, cineva a speculat şi cineva plăteşte. Ultimul e adrisant cunoscut. Noi.


Comentarii (79)Adaugă comentariu

Traian Basescu  •  2 februarie 2007, 22:54

Mai baieti… aia de la TVR is niste banditi neprinsi… deci negustori cinstiti. Problema e ca noi platim ca niste fraieri pentru salariile lor regesti… Hotii!!!

porcea; fan dinamu!  •  2 februarie 2007, 22:55

costinescu

ne-ai dat pe spate cu msg asta; nici u nu stii ce-ai vrut sa spui ;cred ca-i vrut sa lovesti in suporterii stelei;dar in stil de maidanez rosu.
daca te-ai inscris in partidul lu’ jiji, inseamna k gandesti k el; ia-l si pe porcea cu tine in partidul lu’ jiji si schimbati-i numele din PNG in P. Gazele.Rosii.

Ion Iliescu  •  2 februarie 2007, 23:06

Sa-ti fie rusine, Traiane!!! Hotii striga hotii!!!

ANTI XEROX TV (ADICA ANTENA FELIX 1)  •  2 februarie 2007, 23:10

Tolontane, sa nu ne crezi prosti, stim ca ati pus ochii pe Divizia Mitica, nu ne mai aburi cu chestiile astea. Este drept ca nu poti sa nu faci ce iti „ordona” Felix, doar banii lui Ceausescu nu au miros, te inteleg, dar sa nu te astepti sa te credem.
Ne-au prostit destui pana acum, nu vrem sa patim asta de la tine, ne-a ajuns PC(r).

ANTI XEROX TV (ADICA ANTENA FELIX 1)  •  2 februarie 2007, 23:11

Tolontane, daca tot esti asa de servil lui Felix (nici nu stiu de ce ii scriu nemele cu majuscula pt ca nu merita), oare te uiti si la celelalte televiziuni ca sa il sfatuiesti ce emisiuni sa mai copeize?

ANTI XEROX TV (ADICA ANTENA FELIX 1)  •  2 februarie 2007, 23:12

Tolontane, iti recomand un site de sport adevarat: http://www.prosport.ro
Eventual poti afla de acolo stiri noi si proaspete, eu asa fac. Profesionisti.

Piru  •  2 februarie 2007, 23:14

Da esti chiar penibil buey TOLO, buey!
Nu mai fi invidios ca nu lucrezi la TVR alaturi de Naum si Enachescu… pei vezi, daca esti prea prost!

ionica  •  3 februarie 2007, 0:18

Tolo, de ce nu se mai poate citi ziarul online v-ati smekerit si voi acum cereti bani .. nemancatilor

forza r  •  3 februarie 2007, 0:47

ANTI XEROX TV (ADICA ANTENA FELIX 1)

Bravo tata, asa te vreau cu curaj… da cred ca o sa fi banat maine, dupa obiceiul lui Tolo…
Vezi ca tocmai i-a tras-o Petrisor, l-a certat ca a bagat in ele, i-a pus in gura vorbe care nu le zisese…

Zukko  •  3 februarie 2007, 0:50

ALOU ZIARISTII PROMPTI !! Ia uitati ce zice BBC…
http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/6326513.stm

banici  •  3 februarie 2007, 0:52

Stefan
Pai nici tolo nu intelege, stai linistit… Dar asa e la moda, sa scrie cash flow, web 2.0, wiki articole si nebunii din astea, e trendy el… Ma intelegi…
Citeste un comentariu pe aceeasi tema pe blogul lui nourescu, la prosport. Nu e el vreun mare impartial, dar macar poate fi inteles…

banici  •  3 februarie 2007, 0:59

ZUKKO
Sirea e buna, dar am citit-o demult, pe site-ul ProSport

coco21  •  3 februarie 2007, 1:00

Catalineeee mai Catalineeee , ia zine mai Caine cine tea pus sa scrii astea ? Sa iasa scandal ? Spune mai repede , sa nu cada totul dintro data. Mereu cand scrieti un articol nu scrieti tot ce stiti , ci doar ce vreti ca lumea sa se induca in eroare , pe care o aleg ei , fi mai spre stanga fie mai spre dreapta , niciodata calea de mijloc. Dar cum stii si tu … Sunteti ziaristi BUNI SUPER BUNI.
Altceva ? :))

creative  •  3 februarie 2007, 1:10

tolontane nu o mai arde aiurea cu tvr, ca poate uiti cu ce oameni faceti meciurile la antena..nu stiiu dc te ataci asa ca ia tvru meciurile cand voi oricum nu aveti cu ce oameni sa le faceti…iar ca tvr nu prea mai are bani e din cauza gayului de harry potter aka tudor giurgiu

lupino  •  3 februarie 2007, 1:25

Stimate Domnule Tolontan,
Daca analizam televiziunile romanesti observam unul din multele fenomene care caracterizeaza paradoxul capitalismului romanesc.
Este evidenta in ultimii ani ascensiunea posturilor piublice, din toate punctele de vedere – filme, stiri, sport si nu in ultimul rand cultura; este de asemenea, evidenta deraierea marilor posturi private. Lasand la o parte continutul general, sa ne limitam la sport. Transmisiunile in special a meciurilor de fotbal este relativ egala pentru toate posturile. Nu ascund ca ma plictisesc teribil pauzele publicitare de zeci de minute dintre meciurike din Ch L pe Pro Tv si rezumatele care urmeaza. Pe vremea cand mai prindeam si RTL care transmitea aceeasi competitie nu asteptam atat. Este de asemenea, penibila prin repetitie constanta a recomandarilor de a urmari aceste rezumate deoarece „se intampla mari surprize, scorurile sunt neasteptate”, etc. La postul fratior TV Sport, toate evenimentele sunt promovate prin vociferari, exclamatii, metafore stupide. Antena 1 nu prea are comentatori, ceea ce ste valabil si pt TVR, cu exceptia lui Emil Gradinescu.
In ceea ce priveste stirile de sport sunt insa multe de spus:
1. Antena 1 si mai ales, ProTV au rubrici foarte lungi, deseori fara legatura cu sportul. Chiar daca unele amanunte din viata de zi cu zi a sportivilor pot fi amuzante, se exagereaza fantastic. Cea mai tare poanta a fost cu nu mai stiu care fotbalist roman care era comparat cu Ronaldinho in promo, pt a afla dupa mult minute ca amandourura le-afost teama de un zbor cu avionul.
2. Cliseele verbale. M-am plicisit de oracolul din Balcesti,de muzica de fond din Nasul cand se vorbeste despre Mircea Sandu, de repetarea a 10000-a oara a denumirii „cuplul N & D”; dac observati nimeni nu ataca verbal pur si simplu, toti „ataca dur”. Aici se pot inscrie si ocheadele, zambetele si expresiile fetelor acelea, de altfel foarte dragute.
3. Nu pot sa nu observ ca stirile de la TVR contin mai mult sport. De aceea sunt si mai scurte. Nu poti sa nu apreciezi un comentator de sport precum Radu Naum. A propos, excelenta expresia din interviul acestuia cu ” ganditul liber la comanda” de la Pro TV.
4. Independenta stirilor sportive. Nu se poate sa nu ne amintim de lunile de zile in care 50% din rubrica de sport de la Pro TV reprezenta ideile, conceptiile si proprietatile (case, pamanturi, bani, masini, jucatori, etc.) ale lui Gigi.
5. Lipsa de inspiratie. Eu sunt rapidist si mi-a placut ideea cu imnul Rapidului de acum un an de la Antena 1. Dar repetarea exagerata a acelorasi acorduri, imagini de la filmari, m-au plictisit pana la urma. Mi-am dat seama cum ar gandi un stelist sau un dinamovist, mai ales anul asta cand au inregistrat imnul lui Dinamo si prezentau cate 4-5 secvente in fiecare buletin de stiri.
6. In ceea ce priveste drepturile de transmisie/retransmisie, sa nu ne mai miram; stim de unde s-a plecat cu Telesportul si este suficient. Nici nu avea cum sa se deruleze lucrurile conform normalitatii.

Student  •  3 februarie 2007, 3:23

Ref: (Catalin) „ai dreptate, numai ca apar sincope, pt ca proiectia de cash flow e posbil sa nu se realizeze.”

de acord cu tine, Catalin, insa planul contine si variante de finantare pt worst case scenarios…

ionescu  •  3 februarie 2007, 3:30

ia mai suge pula tolonane.

pitiku  •  3 februarie 2007, 4:19

ar trebui sa incep cu dle tolontan dar ai reusit, in urma subiectivismului ( atitudine personala, partinitoare) articolelor tale( si stii foarte bine la ce ma refer ), ca acest „dle” sa dispara de langa tolontan…am observat ca ti-ai „dezvoltat” acest talent de a arunca pisica in ograda vecinului…ca deh..sintem ( si nu „suntem” cum vor altii, in loc sa evoluam ca limba ne intoarcem in trecut..dar asta e alt subiect ) romani… te-ai luat de protv ca a luat Liga Campionilor… si de comentariile lor..dar nu ai scris niciodata ( sau nu am observat eu..ca prea esti partinitor si nu-ti mai citesc toate articolele..sau aberatiile personale…) despre comentariile celor de la antena 1 [chiar ti-am urmarit articolele-daca le mai putem numi asa-imediat dupa o transmisie de la antenat 1( vorbim de fotbal..se subintelege)///si surpriza..,nimic despre comentatorii de la antena 1///he he he sugubat mic ce esti…ai invatat scoala ceva..la dezinformare]… acum arunci pisica la TVR…si distragi atentia de la antena 1 care a renuntat la drepturile tv pentru cupa UEFA ( de la o anumita faza a competitie in sus..pana la finala)//si tot asa…TOLONTANE… apropo..ti-ai pus singur cenusa in cap cand ai inceput sa zici despre cah flow…STUDENTU ti-a dezvoltat ideea si sint si alti parametri de business pe care tu din pacate ai uitat sa-i amintesti…de ce spun ai uitat pentru ca stii foarte bine cum sta treaba cu afacerea GSP..nu conduce Ioanitoaia…ci tu conduci ziarul asa cum ai facut si la ProSport pana sa va vanda Sarbu…si acum stau sa ma intreb de unde ai scoala..de la Sarbu sau de la Felix?…oricum e retorica… fii obiectiv TOLONTANE…scrie cu aceeasi pasiune cu care scriai cand erai tanar si ambitios..cand trebuia sa demosntrezi la „babalaci” ca esti mai bun decat ei…si nu-mi mai vinde „gogosi” ca am stomac sensibil si ma scarbesti cand observ cat de „su(s)pus” esti intereselor…deh..interesul poarta fesul….apropo…stiu ca putin iti pasa de parerile celor de aici…daca ti-ar fi pasat..ai fi raspuns la toate…dar probabil..ca nu ai timp…si daca nu ai timp sa raspunzi..de ce ma directionezi cu articolele tale pe http://www.tolo.ro…?..iti bati joc de noi…?…sau iti bati joc de tine, tolontane?…DA UN RASPUNS TOLONTANE!!! …si nu ma lua cu GSP face..sau cu GSP drege..ca iar ma ia durerea de stomac…si daca ma doare stomacul..din cauza ta..inseamna ca nu-ti pasa de ceea ce scrii…si ca nu dai 2 bani pe cei de aici…care-ti raspund…si inca un apropo TOLONTANE…
„Citeşte numărul de azi din GAZETA SPORTURILOR pe computer!
Super-oferta!
Cu 10 euro cumperi prin card bancar 800 de credite! Un ziar descarcat costă 16 credite”///din regula de 3 simpla rezulta ca un ziar in format pdf costa 7000 lei…TOLONTANE..ITI BATI JOC DE NOI?…nu ma intereseaza ca e pentru cei de afara sau cei din tara..daca e pentru cei de afara…spune asta in reclama…daca e pentru cei din tara..TOLONTANE..ne crezi prosti?…

Sa fii iubit TOLONTANE…
ps..cat de raspunsurile pe care le astept din partea ta…nu te deranja..ptr ca stiu ca nu ai timp sa citesti tot ce e aici…si iar intreb…de ce ma trimiti pe http://www.tolo.ro ?

pitiku  •  3 februarie 2007, 4:41

am uitat sa-ti propun un deal….comenteaza si tu la antena 1 un meci de fotbal…dupa care fa o comparatie cu ce ai comentat tu si cu ce au comentat altii ( protv, tvr..restul nu se pun…ptr ca …n-au cu ce baietii ) si eu fac prinsoare pe o bere la carul cu bere ca esti mai slab decat ei…daca nu esti mai bun decat ei, TOLONTANE, de ce scrii articole despre comentariile de fotbal?…de ce nu scrii si tu despre un comentariu la handbal..la tenis…la snooker..la etc samd ?///tare as vrea sa-ti dau o bere dar stiu ca nu poti mai bine decat ei…te pricepi la altceva decat la a comenta o transmisiune sportiva (..sa zicem fotbal…he he he )///…apropo..se sint acele titluri..”exploziv…vezi cum cutarescu a facut nu-stiu-ce”..si cand colo o laba de articol sau de video…”senzational” cutarescu a facut nu-stiu-ce” si cand colo…o laba si mai mare…tot de articol sau video…si stau sa ma intreb TOLONTANE, voi chiar vreti ca aceste cuvinte sa-si piarda sensul lor adevarat din DEX?

SENZAŢIONÁL, -Ă, senzaţionali, -e, adj. Care impresionează puternic, uimeşte, emoţionează, care interesează în cel mai mare grad. [Pr.: -ţi-o-] – Din fr. sensationnel.

EXPLOZÍV, -Ă, explozivi, -e, adj. s.n. 1. Adj. Care poate exploda, care produce explozie; explozibil (1), fulminant. ♢ Sunet (sau consoană) exploziv(ă) (şi substantivat, f.) = consoană care produce, la deschiderea bruscă a canalului bucal, o explozie (5); sunet sau consoană ocluzivă. ♦ (Despre aparate, maşini etc.) Care acţionează prin explozia unor substanţe speciale cu care este încărcat. ♦ Fig. Susceptibil de a declanşa consecinţe grave. 2. S.n. Substanţă sau amestec de substanţe care, sub acţiunea căldurii sau a unui factor mecanic, are proprietatea de a se descompune brusc şi violent, cu dezvoltare de căldură, lumină şi gaze, provocând o creştere mare a presiunii la locul exploziei; explozibil (2). – Din fr. explosif.
..apropo..care sens il folositi voi in titlul articolului?…
si ce cauta gagici in puta goala intr-un ziar de sport?…sau galerii foto cu fete din liceu ?..sinteti pedofili?…
titlu..articol…
ŞOC!!!! AMICALUL ITALIA – ROMÂNIA A FOST ANULAT DIN CAUZA VIOLENŢELOR!!!! COMENTEAZĂ PE BLOG!!!!
ŞOC, şocuri, s.n. 1. Ciocnire, izbire bruscă şi violentă între două corpuri. ♢ Loc. adj. De şoc = (despre unităţi militare) destinat să îndeplinească o misiune grea în lupta ofensivă. ♦ Şoc termic = procedeu tehnologic în procesul de fabricaţie a unor vase de laborator, a unor produse etc., care constă în răcirea bruscă a pieselor. 2. Tulburare generală, bruscă şi violentă, a funcţiilor organismului (provocată de o cauză exterioară variată), care se manifestă printr-un dezechilibru fizic şi psihic; ictus. ♦ Spec. Formă particulară de dezechilibru acut al unor funcţii psihice, provocată de o emoţie puternică. – Din fr. choc

ŞOC s. 1. (MED.) ictus. 2. (MED.) şoc apexian = impuls cardiac. 3. (fig.) impact. (~ul viitorului.)
ŞOC1 ~uri n. 1) Ciocnire bruscă şi violentă între două corpuri în mişcare; coliziune. ♢ De ~ se spune despre grupuri de oameni, cărora le revin misiuni grele. 2) Tulburare puternică a funcţiilor organismului cauzată de acţiunea unor factori externi; ictus. ~ nervos. /

pitiku  •  3 februarie 2007, 4:43

ce cauta SOC in titlu?

arh.Gheorghe Petrescu  •  3 februarie 2007, 5:01

Eu nu cred ca Televiziunea Romana nu are bani, dar sant
convins ca vrea mai multi bani, asta o cred. De unde? De
la spectatori, caci ei platesc toate taxele. Hai Romania !

arh.Gheorghe Petrescu  •  3 februarie 2007, 5:02

Eu nu cred ca Televiziunea Romana nu are bani, dar sant
convins ca vrea mai multi bani, asta o cred. De unde? De
la telespectatori, caci ei platesc toate taxele. Hai Romania !

iulian  •  3 februarie 2007, 10:00

ce aveti wa toti cu tolo? e baiat da treaba;)
adevaru e ca ar fi bine sa nu maifie meciurile la tvr. n-au nici comentatori, transmit aiurea. de-asta va intreb ma oameni de ce va trebuie meciuri la tvr daca aveti cablu?

Salve  •  3 februarie 2007, 10:17

Vb. proStii, Iulian. Doar ca sa te afli in treaba. Dar daca ia BOOM meciurile? Ce faci ? Te p…i pe el cablu. Patesti ca si cu Primera sau Serie A.

Gohoreanu Stefan GALATI  •  3 februarie 2007, 10:39

Mai plătim mult taxa la TVR separat de taxa la cablu. Cine dă dreptul la jigodiile acestea să ne i-a bani suplimentari pentru o televiziune de 2 lei vechi.

iulian  •  3 februarie 2007, 10:43

@Salve: hahaha
chiar crezi tu ca televiziunile n-o sa se bata pentru meciuri… din ce inteleg sunt deja vreo 4 inscrise in cursa: antena 1, kanal d, prima si realitatea. deci stai calm n-o sa ia nici un boom.

iulian  •  3 februarie 2007, 10:45

@Gohoreanu Stefan GALATI: o sa mai platim pentru ca la noi toti flaushatzii ajunsi pe criterii securiste la putere se fac stat in stat si dau tot felul de decizii aberante…

remy  •  3 februarie 2007, 18:18

TOLONTANE,DESPRE INFIRMERIA DE LA BOLOGNIA CE SE MAI AUDE?CEVA NOUTATI?DE DICA S-A MAI INTERESAT CINEVA?NU SE MAI BAT NEMTII SI FRANCEZII SI ENGLEZII SI GALEZII SI PORTUGHEZII SI ITALIENII SI SPANIOLIISI………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. SI MAI ERAU 300 DE CLUBURI CARE L-AU MONITORIZAT.S-A HOTARAT GIGI CU CAT SA MAI MAREASCA CAPACITATEA STADIONULUI?SA-L FACA DE 90000 DE LOCURI.

Cristian Lazar  •  3 februarie 2007, 20:19

Imi este greu sa cred ca TVR-ul nu are bani, sau nu dispune de cash in acest moment. Comparativ cu televiziunile comerciale, TVR-ul dispune de doua surse de venit: banii publici – care nu sunt deloc de neglijat, si banii proveniti din reclamele funizate. Tinand cont de acest lucru punem si noi intrebarea unde se duc banii publici pe care ii colecteaza luna de luna TVR-ul? Ne vom trezi ca in curand nu vom mai vedea meciuri de fotbal din campionatul intern, chiar daca este bantuit de blaturi si conducatori ipocriti, tot al nostru ramane.