Parodie dupa tolo.ro

In aceasta seara, dupa ce am plecat de la redactie, m-a oprit pe strada un suporter stelist care mi-a spus, amabil si curios cum voi reactiona, ca pe un site al fanilor din Ghencea este postat un interviu imaginar cu mine.

duminică, 4 februarie 2007, 11:11

In aceasta seara, dupa ce am plecat de la redactie, m-a oprit pe strada un suporter stelist care mi-a spus, amabil si curios cum voi reactiona, ca pe un site al fanilor din Ghencea este postat un interviu imaginar cu mine.

E o parodie dupa tolo.ro si, de fapt, o parodie dupa mine. Ca un om care incearca sa nu se ia prea tare in serios si admite ca greseste, va invit sa cititi interviul imaginat pe fcsteaua.ro de mihai rusu. Nu inseamna ca ma regasesc neaparat in aceasta fictiune, dar daca asa ma vad unii dintre microbisti, de ce sa nu le dau si lor cuvintul?

Nimeni nu a murit din cauza unor ironii. Si, ca jurnalist, trebuie sa mai si incasezi critici, nu doar sa le expediezi.

O singura precizare: si in acest interviu, si in alte luari de pozitie, tineri care n-au apucat presa de dinainte de 1989 ridica in slavi „seriozitatea” acesteia. In comparatie, evident, cu „derizoriul” celei de azi. Sint convins ca exista printre cititorii acestui blog oameni care mai tin minte cum arata ziarul Sportul din 1986, dupa ce Steaua a cistigat Cupa Campionilor Europeni. „Serioasa” presa de atunci a oferit o pagina 1 cu 90% PCR si 10% Steaua!

Cred, cu riscul de a primi injuraturi, ca sintem obligati sa datori marturie despre acele vremuri. Plus ca prea ne-au enervat popicele si alte sporturi infinitezimale care ocupau spatiu cit tenisul, handbalul sau fotbalul! 🙂


Comentarii (23)Adaugă comentariu

george stancu  •  4 februarie 2007, 23:22

ha, destul de funny…cam fortat totusi.. sa te „descrie” asa de egocentrist.. nici pe departe nu esti tu acela!! sau poate a vrut sa te prezinte ca un kontrariu al tau !?

interesanta ideea poate o kontinua.. as vrea sa citesk interviul cu nea ovi ))):

Cătălin Tolontan  •  4 februarie 2007, 23:24

george stancu: asa ma vad ei. cine stie, poate ca au dreptate in anumite privinte

george stancu  •  4 februarie 2007, 23:40

da,poate..

catalin, sunt sperante sa se afle ce a fost cu transferurile de fotbalisti: una in acte si alta prin conturi si/sau sacose?? debarcarea lui bodu punde piedici acestei nazuinte.. stiu ca gsp-ul are asa un obiectiv ambitios, sa skoate treaba la suprafata da’ o fi oare posibil??

Cătălin Tolontan  •  4 februarie 2007, 23:43

george stancu: vom continua. si vor mai veni dezvaluiri interesante

george stancu  •  4 februarie 2007, 23:44

nu pot sa uit ranjetul de sambelan al lui ioan b. la procesul; etapei (pe vremea aceea) cand a fost intrebat telefonic de un CERCETATOR de ce il vinde pe mutu la inter? in loc sa il lase sa kreaska in romania…

george stancu  •  4 februarie 2007, 23:48

cum vb IB de pe everest catre romanii de rand.. ca el STIE ce face si sa’l lasam cu pliktiseli d’astea el vb de 2-3 milioane (euro) si cercetatorul sa vb de 2-3 mii poate(lei)…cata ingamfare era de fata lui… offf off parca s’a intors roata!

MAREA mea kuriozitate pe aceasta tema: nea corleone a avut ceva % pe asa afaceri?!? mi’e greu sa kred ca a stat impasibil la asa skurgeri de bani.. multi si „ieftini” k sa zik asa…

OK, spor la dezvaluiri Catalin!! doar tu esti UNICUL gazetar konform interviului recent oferit stelistilor nu? )))::
sa vezi invidii in redaktiemaine dinineata cand o sa citeska interviul.. ):

george stancu  •  4 februarie 2007, 23:50

„or sa citeaska” ma rog.. kred ca ai mai mult de un koleg in gsp:))

telespectator  •  5 februarie 2007, 0:28

Domnule Tolontan, stiu ca nu are legatura cu subiectul, dar vreau sa va intreb ceva pentru ca aveti o pozitie de conducere la gsp.
Mai scrie Adrian Georgescu articolul referitor la fetele de pe site?
Ca pana una-alta a disparut si pagina de blog cu subiectul.

Zufzuluf – Tolontan mută internetul pe stradă  •  5 februarie 2007, 0:29

[Cătălin susţine că a aflat pe stradă, de la un microbist, de năzbâtia steliştilor. Să se fi mutat netul în aer liber?!]

bogdanlebu  •  5 februarie 2007, 1:36

hahaha…

fly or die  •  5 februarie 2007, 9:36

tolo, normal ca nu te vad chiar asa, este o exagerare pentru a-ti atrage atentia ca uneori, si tu, si colegii tai, aveti tendinta de a exagera, doar in scopul traficului si a afisarilor. Eu unul, nu pot uita ca, dupa ce Steaua a castigat titlul in vara, pe prima pagina a GSP era postat mare si cu rosu ceva de genu: INCREDIBIL, GIGI BECALI SCAPA SAMPANIA – VEZI VIDEO, care era un link spre stelisti.ro. In rest, numa respect pt tine ca esti mare!

fly or die  •  5 februarie 2007, 9:44

si tot de pe fcsteaua.ro, un articol mai vechi, dar foarte interesant, tot despre gsp, scris de un om deosebit, sper sa il citesti http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/3294

alex  •  5 februarie 2007, 9:58

Auzi, te-a oprit un stelist pe strada sa iti spuna :)))))
De ce nu recunosti ca intri pe fcsteaua? 🙂

iQ666  •  5 februarie 2007, 10:30

e cam fortat interviul.. o fi avand tolo pacatele lui, da’ kiar asa egocentrist nu l-am remarcat.. si nici nostalgic.. si nici popicele nu-s sporturi infinitezimale, doar neexploatate comercial

elina  •  5 februarie 2007, 11:09

bun observator mihai rusu… sa vedem daca interviul real va fi mai bun decat cel imaginar. cu alte cuvinte e mai tare tolo real decat imaginarul tolo a lui mihai rusu.
o sa fac un site facsteaua.ro si se pot inscrie toti ceilalti

Dani  •  5 februarie 2007, 12:05

Ma bucur ca am fost luat in serios. Problema mi se pare usor mai sensibila decat pare la prima vedere. Eu ma consider un microbist foarte pasionat al echipei Steaua dar pot sa fiu, in acelasi timp – culmea -, un mare fan al lui Catalin Tolontan. Si asta pentru ca, pe langa ochii cu care citesc si gura cu care cateodata injur, am si un creier pe care il folosesc. Impartialitatea mai intotdeauna o sa dea nastere la frustrari colective, mai ales in situatia unei persoane in pozitia domnului Tolontan.

P.S. eu sunt cel care l’a oprit pe Domnul Tolontan pe strada si nu ma sfiesc sa’i dau mai multa dreptate dumnealui decat Domnului Mihai Rusu.

P.P.S. mi’ar placea sa stiu daca si cum as putea sa am parte de o adresa de e-mail a dumneavoastra Domnule Tolontan

Miel  •  5 februarie 2007, 13:07

Catalin,ca suporter stelist si fan al articolelor scrise de tine, iti spun ca nu prea ai cu cine purta o discutie bine argumentata.
A mai fost odata un articol pe siteul nostru despre Mircea Lucescu, in care, in mod incredibil, erau enumerate ca unice performante ale sale „castigarea unor titluri in campionate obscure”
La fel, pe siteul suporterilor dinamovisti e mai rau…toate realizarile Stelei, inclusiv Cupa Campionilor, au fost obtinute numai cu noroc sau datorita faptului ca adversarii erau foarte slabi,iar cand era vorba totusi de echipe „cu nume”-erau iesite din forma.
Ca sa nu mai zic ca pe ambele siteuri, toate titlurile (si ale Stelei si ale lui Dinamo) au fost obtinute prin blaturi.
Cu asemenea mentalitate mi se pare si normal ca apar tot timpul conflicte, ca exista o lipsa totala de fair play, ca unii se bucura cand jucatorii rivalei se accidenteaza sau ca apar asemenea articole.

alex  •  5 februarie 2007, 13:43

@ Dani

Tolontan de ce te deghizezi? :)))))

Dani  •  5 februarie 2007, 14:36

haios…stiai ca numai antropoizii rad de propriile actiuni ? guess that makes you a winner

alex  •  5 februarie 2007, 16:25

Cum zici tu tolo

Cătălin Tolontan  •  5 februarie 2007, 18:00

dani: catalin.tolontan@gsp.ro

necula  •  6 februarie 2007, 17:44

hehehe de parca faptul ca daca presa de atunci pupa din greu dosul pecereului ar fi o scuza pentru voi, intr-o tara acum libera, sa va bateti joc de meserie…. faine argumente!

allex  •  7 februarie 2007, 13:39

ti-am scris si eu ceva dar vad ca ai scos postu meu. Chiar atit de tare te doare adevarul?