Mesaj catre selectioner: „Cu cine v-ati bucurat cind v-ati prins in plasa la meciul Steaua – Anderlecht?”

E o imagine celebra. In 1986, Victor Piturca a inscris doua goluri in semifinala de Cupa Campionilor Steaua – Anderlecht 3-0. La a doua reusita, s-a repezit in poarta dinspre peluza I a stadionului Ghencea si camerele de luat vederi l-au aratat rizind din toata inima catre spectatori, cu pumnii scosi prin plasa. Secventa a ramas ca o efigie a sezonului in care Steaua cistiga Cupa Campionilor.
Dupa 21 de ani, un suporter al „nationalei” isi aminteste momentul. Si ii scrie selectionerului dupa ce acesta i-a numit „asa zis suporteri” pe cei care ii critica selectia pe siteuri si pe bloguri.   Iata scrisoarea lui Lucian Popa, sosita azi pe mailul gsp.

marți, 6 februarie 2007, 12:57

E o imagine celebra. In 1986, Victor Piturca a inscris doua goluri in semifinala de Cupa Campionilor Steaua – Anderlecht 3-0. La a doua reusita, s-a repezit in poarta dinspre peluza I a stadionului Ghencea si camerele de luat vederi l-au aratat rizind din toata inima catre spectatori, cu pumnii scosi prin plasa. Secventa a ramas ca o efigie a sezonului in care Steaua cistiga Cupa Campionilor.
Dupa 21 de ani, un suporter al „nationalei” isi aminteste momentul. Si ii scrie selectionerului dupa ce acesta i-a numit „asa zis suporteri” pe cei care ii critica selectia pe siteuri si pe bloguri.   Iata scrisoarea lui Lucian Popa, sosita azi pe mailul gsp.

„Ceea ce spun despre Piturca este  evident pentru toata lumea. El se comporta de parca nationala ar fi bunul sau personal iar noi suporterii niste nesimtiti care in loc sa-l veneram il agasam cu intrebari.
Conferinta de presa de ieri a fost un exemplu de aroganta si mojicie ale lui Piturca : i-a ironizat numindu-i “asa zisii suporteri ai echipei nationale” pe toti cei care scriu pe site-urile publicatiilor sportive intrebari referitoare la Ogararu si alti neconvocati, l-a jignit pe Radoi spunind ca nu e inca bun de nationala si ca “il chem eu daca am nevoie de el”, de Niculescu s-a declarat nemultumit, iar ca o mostra suprema de fair-play ne-a spus ca-si doreste ca accidentarea lui Robben sa dureze cit mai mult si “de ce nu ?,eventual sa recidiveze” inainte de a ne intilni cu Olanda.
Acesta este Piturca, antrenorul care nu ne mai reprezinta, al unei nationale pe care romanii nu o mai iubesc cum o faceau odata.
Puteti sa jucati la Craiova la Timisoara sau pe luna Domnule Piturca! Lumea o sa vina la un meci sa va vada iar de la al doilea o sa va critice. Asa cum ati patit in Bucuresti si apoi la Constanta o sa patiti peste tot.
N-ati inteles nimic din fotbalul pe care l-ati jucat! Pentru mine ati ramas agatat intre ochiurile plasei in care v-ati bucurat la golul 3 cu Anderlecht. Oare la cine va uitati atunci ? Cu cine v-ati bucurat impreuna ? Incercati sa va imaginati ce ridicol ati fi aratat jubilind frenetic in fata unei peluze goale”.


Comentarii (190)Adaugă comentariu

bvcois  •  6 februarie 2007, 18:04

Lucian Popa = 3xtolontan

cor  •  6 februarie 2007, 18:09

Vina lui Ogararu?

Pe om îl întreaba presa o data, a doua oara, a cincea oara, ce parere are despre neconvocarea lui si pâna la urma-si spune oful.

La fel si cu Contra: Pâna sa scuipe perlele pe care le-a scuipat, au stat ziaristii cu microfoanele dupa el de la iesirea din terminalul aeroportului pâna s-a urcat în masina.

Vinovati sunt jucatorii, dar si goana ziaristilor dupa scandal.

Andrei  •  6 februarie 2007, 18:10

chestia cu Robben e de-a dreptul infecta si iresponsabila. cum poate afirma asa ceva? cred ca intr-o tara cu o federatie civilizata deja era demis. l-a auzit pe van basten spunand ca si-ar dori ca mutu sa traga pe nas linia careului de 16 metri? sau sa vina cu ranga si sa bata pe cineva? e rusinos

ysso  •  6 februarie 2007, 18:14

bravo acestui domn care a scris aceasta scrisoare, asa e d-le piturca fara noi suporterii nu a-ti exista, amintiti-va domnule piturca ca acum cateva sezoane ati organizat un complot impotriva echipei nationale, pe cand erati la steaua, chiar daca iubesc steaua nu pot sa spun si acelasi lucru despre dvs…in loc sa fiti acel atacant de pe banca nationalei care sa o duca pe aceasta spre glorie…sunteti doar rezerva fratilor becali si a federatiei….

ysso  •  6 februarie 2007, 18:22

sper ca aceste pareri sa-i fie aduse la cunostinta d-lui piturca…..si tolontane am speranta ca si in continuare o sa fii la fel de echidistant ca si pana acum……
multumesc pt acest blog….pt ca in felul acesta ne putem si noi expune parerile….
sper doar ca cineva va citi aceste mesaje….si daca este asa as dori sa-mi confirme cineva acest lucru

Hai Romania !!!  •  6 februarie 2007, 18:27

Portar Bogdan Lobont, fundasi Cristi Chivu, Iulian Tamas, Radu Stefan, Cosmin Contra, mijlocasi Catalin Munteanu, Adrian Cristea, Florentin Petre,
Nicolae Dica, atacanti Claudiu Niculescu, Ionel Danciulescu. Aceasta este nationala care ar avea sansele cele mai mari de calificare la Euro 2008 si de ce nu in fazele finale.

Darie  •  6 februarie 2007, 18:37

Salut Catalin! Piturca a dovedit de fiecare data ranchiuna…Traieste din amintiri, dar sincer cred ca o sa reuseasca in aceasta campanie! Neconvocarea anumitor jucatori e problema lui, deaorece e principalul raspunzator, dar aroganta cu , care trateaza suporterii , presa nu face decat sa-l descalifice…
Multumesc

tevezbd  •  6 februarie 2007, 19:00

nu judecati! haideti sa stam putin sa ne gandim la toate „activitatile” domnului piturca la conducerea nationalei noastre; haideti sa ne gandim bine; haideti sa mai facem asta inca o data, sa nu tragem concluzii gresite. acum haideti sa fim sinceri: domnule Lucian Popa, aveti foarte mare dreptate, si cred ca nu puteau fi spuse lucrurile mai bine decat ati facut-o dvs. FELICITARI! domnule piturca, eu ca suporter al echipei nationale ( si dati-mi voie sa cred ca nu sunt un „ASA ZIS SUPORTER”, ci chiar unul iesit in strada dupa marile victorii ale generatiei lui Hagi ), va rog sa cititi randurile scrise de acest om; iar daca sunteti OM, sa va ganditi bine; mai ganditi-va inca o data, domnule piturca…

MAN  •  6 februarie 2007, 19:24

piti piti lasa-ne lasa-ne!!!!!!!!!

NUMAI U  •  6 februarie 2007, 19:39

Nu pot sa cred ca a zis ca se bucura de Robben:)))). Bine ar fi sa li se prabuseasca avionul cand se aduna de la echipele de club. Sa faca accident de autocar. Sa moara toti, jucatorule de barbut, poate asa scoti si tu un egal

gabi stelea  •  6 februarie 2007, 19:40

aroganta nejustificata, un barbugiu, om fara caracter, orgoliu prostesc. daca ma voi bucura ca nu se va califica romania este numai din cauza lui, de ce? pt ca va trebuie sa demisioneze!!!!!!!!!!
MM is no.1! Forza Mirel!!!

Hai Romania !!!  •  6 februarie 2007, 19:43

Mama ce tevatura pe Ogararu asta !!! Vad ca va plac gaurile in aparare (mai ales la stelisti):))

pfff  •  6 februarie 2007, 19:58

sms shi ip pt pitzurca !!!!!

Alin B.  •  6 februarie 2007, 20:54

Fara pITURCA , avem sanse serioase sa ne calificam. Dumnezeule,pITURCA, LASA-NE !!!!!

francezu1923  •  6 februarie 2007, 21:19

imi pare rau sa te dezamagesc dar peluza stelei in ’86 chiar era goala … de fapt nu era goala erau cativa „ultrasi” in uniforme kaki … deci piturca se bucura cu soldatii trimisi de armata pt a umple stadionu unei echipe care nu avea suporteri la vremea aceea … :)) _|_ styaua

elkjaer  •  6 februarie 2007, 21:20

Zaruri,tunsoare zero,jucator mediocru,antrenor mediocru.Ce ar mai fi de spus?Da, ar fi mai ceva..aroganta lipsa de educatie si de cultura.Cu siguranta nu vom vizita cantoanele elvetiene in 2008.

Tolo fan  •  6 februarie 2007, 21:36

Va place, nu? aici la tolo pe blog
comentati da dc is atat de multe comentsuri?!………pt k cititi…….deaia….asa k mucles….:)

Red dog 5  •  6 februarie 2007, 22:18

Felicitari pentru curajul de a ataca selectionerul piturcat, ati anticipat bine dezastrul. Mai bine mai tirziu, decit niciodata.
Piturca a fost, probabil, un jucator slab, fara viteza, dribling, sut, cap, etc. Ca antrenor, in mod cert e mediocru.
Ar fi interesant un stop-cadru al momentului de bucurie si un comentariu a la Piturca.
In alta ordine de idei, care varianta jurnalistica indusa e corecta: Mitica de la Liga, sau Liga lui Mitica?

PETRACHE GEORGE  •  6 februarie 2007, 22:21

STIU CINE ESTE BAIATUL ACELA CU TRENING VERDE

ROMANIA FAN  •  6 februarie 2007, 22:35

Filmat de Politia rutiera cind a depasit coloana la bariera in 2004, Piti a replicat ca este selectionerul Nationalei, adica un VIP cu un geep negru, nr. B-56-PIV. Normal ca a scapat….

Gabi  •  6 februarie 2007, 22:35

Felicitari d-le Lucian Popa !!! Aveti mare dreptate. Desi sunt stelist si mai intai de toate sunt suporter al Romaniei si sunt dezgustat de acest om pe care il respect ca jucator si antrenor pt ce a facut la Steaua dar da dovada uneori de o nesimtire sub orice hal…..

Gabi  •  6 februarie 2007, 22:41

De ce D-le Tolondan echipa nationala joaca pe Stadionul National la ora 17 intr-o zi de miercuri cand lumea este la munca si nu pozte ajunge la meci??? De ce s-au stabilit preturi chiar modice la bilete pentru ca daca ar fi vrut sa aiba un stadion de 60000 plin ar fi trebuit sa lase intrarea libera pentru ca sigur ar fi fost plin fostul 23 August la ultimul meci pe acest stadion. Sunt foarte dezamagit…

cri  •  6 februarie 2007, 23:07

la nationala nu se bea se consuma si di toti astia convocatii in locul astora care nu s-au evidentiat cu viataza de noapte trimitetil acasa pe coman ca nu ii de nationala de el nu sa auzid nimik de „bun” aducetil pe el mai invoga u exemplu ptr copii aduceti-l peMARELEjucator a lui AJAX dar nu pe ogararu ca nu ii”bun” aduceti-l pe consacratul iubitor de tata pe MITEA mar fotbalis la fel ca si caracter
cu asta aratam ca si o selectionata de k k t

ULTRAS  •  6 februarie 2007, 23:30

BINE ZIS ! PROBABIL O SA APLAUDE CONTRA SI ALTI PENSIONARI CA EL PE CARE SE TOT INCAPATANEAZA SA-I SELECTEZE CU TOATE CA SI FARA OGARARU TOT AR EXISTA 1 SAU 2 JUCATORI MAI BUNI CA SI CONTRA PE POST ! IN RITMUL ACESTA NATIONALA RAMANE SI FARA ” ASA ZISII SUPORTERI ” PE CARE-I MAI ARE !!

rogozea  •  6 februarie 2007, 23:48

adevrate vorbe piturca e doar un mic oltean incapatanat orice jucator si orice antrenor traieste prin public acest fenomen numit fotbal fara suporteri fotbalul ar arata ca nationala lui piturca …singura in abis fara nimeni in spate care sa ii scandeze numele …… STEAUA 4 EVER si inca ceva radoi niculescu si ogararu la natioanala contra out….

ss  •  6 februarie 2007, 23:54

„Acesta este Piturca, antrenorul care nu ne mai reprezinta, al unei nationale pe care romanii nu o mai iubesc cum o faceau odata.”
Asa este, la aceasta ora aceeasi senzatie o traiesc si eu dar e incredibil cum aceasta nationala mie imi provoaca acum doar dezgust si nepasare. Am multe meciuri ale nationalei pe care nu le-am mai urmarit in ultima perioada ….iar asta mentioneaz eu un suporter care dupa prima infrangere de la campionatul european m-am sculat a 2-a zi satisfacut de somn pt. ca in momentul imediat urmator sa ma copleseasca dezamagirea datorita infrangerii nationalei din seara precedenta.

cipri_stelistu  •  6 februarie 2007, 23:58

Eu ma tot intreb unde e intinerirea lotului pe care a tot promis-o domnul Piturca? Calificarea la Mondial am ratat-o cu babacii da tot nu renunta la ei. Oricum Piturca avea sansa sa scoata nationala din starea in care o bagase Iordanescu si cascheta lui, da cred ca i-a dezamagit pe multi si e clar ca nu are capacitatea sa formeze o noua echipa, nu o adunatura de jucatori cu fite ca asa ma fac eu antrenor si tot am rezultatele lui. Da sa fie echipa un grup. Si daca ne calificam e vai de noi cu fotbalul pe care il jucam. Ne trebuie ori un antrenor strain ori unul dintre cei mai tineri din tara: Olaroiu, Lucescu, Sabau

ion  •  7 februarie 2007, 1:21

liverpool a fost cumparata de proprietarul echipei de hochei Montreal CanadiEns

Victor Piturca  •  7 februarie 2007, 1:22

Da… domnule tolontan cap de bolovan. Ma deranjez sa ti raspund pentru ca nu suport ca un mucos sa mi atace performantele si sa mi nege meritele. In acelasi mod in care sunt responsabil de rezultatele echipei nationale ar trebui sa fiu venerat la fiecare victorie. Dar asta e soarta antrenorilor… reusitele nu se contorizeaza. Va doresc succese multiple pe plan profesional, nu o sa mi mai bat capul cu ineptii de genul acesta. Trebuie sa ma gandesc la formula de echipa pentru maine, este totusi un meci… fie el si amical. NOAPTE BUNA tuturor. va multumesc voua, celor care credeti in mine!!!

Igor  •  7 februarie 2007, 1:30

Sî vî fut în cur di rumîni fraeri cum sunteţi toţi. Ios vinit aşi la facultati si vî spun cî suntiţi nişti jegoşi toţii mai ales bucureşteni. Dacî vreţi sî sîmţîţi adevartu sîngi alu Ştefan cel mari, şel cari a fost singuru şi adevartu conducator intraţi pi vvv.curaj.net şi o sî videţi cît esti di greu sî razghieşti printrie streini. Mâini va rupim la meci wăi!!! FORŢA MOLDOVA OLE OOLE OLE

www.newsfromdiscovery.blogspot.com/  •  7 februarie 2007, 1:58

ca tot veni vorba de mari fotbalisti romani:
Vedeti un videoclip despre HAGI- singurul capitan adevarat, un om de suflet si de fotbal la
http://www.newsfromdiscovery.blogspot.com

Gabriel R.  •  7 februarie 2007, 2:35

Spectatorul are perfectă dreptate.Important este ca scrisoarea să ajungă în mâinile „selecţionerului”,nu numai să apară în ziar,pentru că oricând ar putea invoca că nu a citit ziarul.Aceasta ar fi reacţia”normală” a „antrenorului”,care a devenit ,fără să dea examen,întrucât i s-a acordat diploma”PRO” pentru „ASA ZISE” performanţe anterioare.Acestea sunt o naţională de tineret care a câştigat o grupă de calificare,destul de uşoară,iar apoi în grupele finale JUCATE IN ROMANIA,nu a avut nici o victorie,după care a preluat naţionala”mare”,cu care a avut rezultate bune,dat fiind că jucătorii jucau de 8-9 ani împreună şi se visau şi noaptea.Acea naţională,cu asemenea vedete,putea fi antrenată de oricine şi avea rezultate.La Steaua i se cunosc „ASA ZISELE”performanţe.Acest”antrenor” pus în funcţie datorită prieteniei cu „şmenarul” Mitică şi datorită lobby-ului făcut de acesta este cel mai urât vis al fotbalului românesc.Toţi,dorim să ne trezim la realitate.Cu cât mai repede,cu atât mai bine…

nicusor chirca  •  7 februarie 2007, 2:47

Eu eram nebun dupa Piturca cand eram copil si el juca la Steaua marcand gol dupa gol. Am visat insa ca Romania va pierde meciul cu Moldova acasa, cu 0 la 2. Poate nu se intampla asa, dar de multe ori ce visez noaptea se intampla ziua, asa ca… mult succes echipei nationale si lu’ d-l Piturca… Ii recomand sa citeasca cartea Karma Pura a lui S N Lazarev. Si oricui vrea sa inteleage de ce se intampla anumite lucruri si cum putem manipula realitatea din jurul nostru manipulandu-ne mai intai pe noi, eliminand sau macar reducand emotiile negative si atasamentele noastre.

Eu am observat un lucru. Indiferent cat de puternica e o echipa de fotbal, nationala sau de club, cum incep sa se laude, sa le creasca mandria, sa se creada superiori, sa se ataseze de succes, calitatile lor de fotbalisti, propriul destin, acea echipa incepe sa piarda.

Gullit  •  7 februarie 2007, 3:17

+++nici Moldovenii nu vor sa joace contra Nationalei lui Piturca!! +++

PEACE !!!

HAI RAPIDULETUUU !!

Giumate  •  7 februarie 2007, 4:02

prost o fi radoi dak s`o mai duce la nationala knd il cheama piturca 😐

roman  •  7 februarie 2007, 5:09

Dupa ce am ragusit cantand 90 de min in Giulesti la Romania-Olanda,si am vazut presa de a 2-a zi cand Pitzi zicea ca spectatorii au fost sub orce critica,am incetat sa mai am incredere in el ca si selectioner al echipei nationale. Oriunde s-ar duce tot mediocru ar ramane pt ca asta e caracterul lui.

multescu  •  7 februarie 2007, 5:19

pentru toate problemele nationalei exista o solutie: Mircea Lucescu!

Lucione  •  7 februarie 2007, 7:27

vreaus a imi spuna si mie cineva cum a ajuns piturca selectioner … cate campionate cate cupe cate miscari geniale l-au impins in functzia aia ??
a fost un fotbalist mediocru asa este si ca antrenor .. despre fiul lui nu mai vb nimic catastrofa nucleara … l-a mai bagat si in echipa stelei … cand a plecat el a plecat si fisu` … LASA NE PITZURCA CU AERELE TALE DE MURINHO >>> ESTI MEDIOCRU SPRE SLAB daca era dupa tine il convocai si pe balint pt meciul cu moldova si il inlocuiai cu raducioiu la pauza

ioan plischi  •  7 februarie 2007, 7:39

cu cine s-a bucurat? il vazuse pe van basten in tribuna!

Majeste Naevoe  •  7 februarie 2007, 8:11

Domnu’ Tolo, ce pot sa spun, un om care practica cenzura intr-o publicatie il critica pe Piturca. Ce mai pot sa spun, proverbu’ ala cu paiu si barna si cu ochiu’.
Iar oamenii trebuie sa aplaude cum trece domnu’ Tolo cu jeep-ul. Sau nu?