Rapid în căutarea grupului

Răzvan are dreptate. Dacă învinge Steaua, Rapid devine favorită la locul doi. Nu neapărat pentru că punctele directe sînt preţioase ca platina, ci pentru că o victorie în etapa a treia de la reluare ar da giuleştenilor un alt moral. De fapt, i-ar repune în starea pe care au avut-o acum un an, fisurată după eliminarea din Cupa UEFA şi spartă în ultima etapă a campionatului, la Petroşani.

miercuri, 7 februarie 2007, 8:24

Răzvan are dreptate. Dacă învinge Steaua, Rapid devine favorită la locul doi. Nu neapărat pentru că punctele directe sînt preţioase ca platina, ci pentru că o victorie în etapa a treia de la reluare ar da giuleştenilor un alt moral. De fapt, i-ar repune în starea pe care au avut-o acum un an, fisurată după eliminarea din Cupa UEFA şi spartă în ultima etapă a campionatului, la Petroşani.

Atunci, sub strigătele „Steaua! Steaua!” ale minerilor stelişti, ceva s-a rupt în rapidişti şi i-a făcut să-şi piardă capul. Nici pînă azi nu şi l-au recîştigat.

Rapid greşeşte dacă aşteaptă să fie tratată ca pe vremuri. Echipa populară… Zîna cea Bună a fotbalului nostru… În sport, cînd eşti întîmpinat cu simpatie peste tot înseamnă că nu sperii pe nimeni. Ostilitatea ţine loc de recunoaştere. Să fii rapidist era pe vremuri o formă de boemie, legitimaţia perdanţilor simpatici. Mai bine acum, cînd echipa a devenit o forţă şi stîrneşte controverse!

Plus că, nici în cazul Stelei, afecţiunea naţională pe care o reclamă Becali nu e integral reală. Steaua e întîmpinată cu veneraţie în anumite oraşe, dar în nici un caz în unele dintre cele care au dat, de-a lungul timpului, echipe mari, rivale ale roş-albaştrilor. Craiova, Piteştiul, Timişoara sau Ploieştiul îşi susţin echipa lor, nu fac plecăciuni în faţa nimănui. Şi mai sînt exemple.

Dacă Rapid înţelege asta şi vede în competiţia, chiar şi indirectă, cu Steaua o ocazie de a strînge rîndurile, atunci are o şansă bună. Iar lupta pînă în ultima etapă pentru locul doi n-ar fi decît benefică pentru toată lumea, ca preludiu combativ al Ligii Campionilor.

Indiferent cine cîştigă la final.


Comentarii (159)Adaugă comentariu

SUPER DINAMOVISTA  •  7 februarie 2007, 17:56

johnny

nu prea mai stiu ce s-a intamplat in ultimele 10 zile ca nu mai sunt prin romania.dar m-as mira ca turcu sa ajunga la nivelul de patetism al lui mm;nimeni nu poate.si nu-l sustin pe turcu,departe de mine gandul

marian  •  7 februarie 2007, 17:57

@johnny

Declarat de catre gigi becali, hai sa fim seriosi!
Acest machedon a preluat echipa lui ceausescu, cu palmares, cu tot si acum se da de anticomunist.
Sa nu uitam ca era prieten cu nicu si valentin..
Nu ai nici un argument, pentru a spune ca steaua nu a fost infiintata de bolsevici

johnny_a32  •  7 februarie 2007, 18:01

@marian, nici nu sustin asta.

stiu chiar ca inainte de razboi rapidul ar fi trebuit sa joace o finala de cupa europeana care nu s-a mai disputat, iar steaua si dinamo nu existau.

dar ce legatura mai are comunismul cu steaua din 2007??????

acum se joaca fotbal in europa, se joaca pe bani, publicitate, drepturi de televizare. jucatorii vin si pleaca, gata, s-a terminat cu comunismul.

unii se incapataneaza sa traiasca in trecut.

ce-ar trebui sa se intample? sa se desfiinteze steaua si dinamo fiindca au fost infiintate de comunisti? si sa raman doar rapidul????

sa fim seriosi. lasati-o p-aia cu comunistii, acum suntem in UE. cel putin unii dintre noi 🙂

SUPER DINAMOVISTA  •  7 februarie 2007, 18:07

johnny

oricum apreciez ca esti civilizat si nu ma trimiti la cratita.noi am mai vb,asa-i?pe alte bloguri vreau sa zic.

Romanasul  •  7 februarie 2007, 18:19

@Titi Preda
Tare mi-e tema ca noi astia care am ajuns sa traim departe de tara n-o sa mai apucam sa vedem nici macar pe dvd-uri secvente din meciuri cu Dobrin,Marcel Raducanu si multi altii care au scris istorie.
Mai nou TVR au pierdut drepurile de emisie (optiune 1 si 4) in favoarea celor de la Kanal D. Cita spaga s-a luat la afacerea asta ???

dan_eclipse says  •  7 februarie 2007, 18:20

baiDINAMORLANDO esti frustrat rau frate.nu ma intereseaza citi ani ai dar sigur nu atatia cat ar trebuii ca sa stii si tu cine este cu adevarat o echipa de top.Voi va imbatati cu apa rece ca santeti cei mai buni numai prin ce ineptii scoate borcea si turcu pe gura.NUMAI VORBE.AVETI RABDARE SA SE TERMINE CAMPIONATUL SI PEURMA VB.S-au va este frica,ca nu mai apucati???ha ha ha.Uitativa si voi cum ati castigat vre-o 3 meciuri in retur cand in prima repriza nu ati avut nici o ratare macar si apoi dupa pauza v-ati revenit ca fat frumos in lupta cu zmeu si,i-ati batut pe saracii aia.Cu STEAUA pana nu a dat afara 2 jucatori nu ati reusit sa aveti o ocazie clara decat in min 80 asa ca mai ai rabdare doar primele 3 etape si peurma vorbiti daca o sa mai puteti.PROFITATI DIN PLIN ACUM SI VB. CA PEURMA IAR NU O SA MAI AUZIM DE VOI VRE-O 2 ANI.MAI ALES BORCEA.HA HA HA. FA UN CALCUL LA MECIURLE DIRECTE DIN ULTIMII 5 ANI NU MAI MULT SI PLANGI BAI BAIATULE.CA SA NU MAI SPUN CA DUPA 89 ATI BATUT SI VOI DUPA 10 10 10 10 10 ANI BAAAAAAAA.SI ATUNCI NE-AM BATUT SINGURI DATORITA LUI TIBI LUNG,CA ALTFEL MAI AVEATI DE ASTEPTAT.HA HA HA HA HA.3 LUNI DE FOTBAL BUN NU INSEAMNA PERFORMANTA CI NOROC.SA VEDEM CONTINUAREA.ASTEPT SI STIU CA NU MAI ESTE MULT.CAMPIONII ROMINIEI ADEVARATI SANTEM NOI.FORTA STEAUA.

SUPER DINAMOVISTA  •  7 februarie 2007, 18:26

Romanasul

pe unde esti?eu abia am inceput viata departe de tara mea si mi-e tare greu

SUPER DINAMOVISTA  •  7 februarie 2007, 18:32

dan

asta crezi tu.

Stelistu  •  7 februarie 2007, 19:23

un suporter,
Nu-i asa ca-ti face rau tzuica ieftina? Ia si tu un scobutil. Nu te face mai destept, dar nu mai vomiti aici, in vazul lumii.