Stare de revolta in TVR!

Mai multi angajati ai TVR considera ca miscarea de pierdere a drepturilor TV pe fotbal a beneficiat de complicitatea unor oameni din propria institutie.
Cifrat la aproximativ 4,4 milioane de dolari pe an, contractul de drepturi pe campionatul intern „nu se putea pierde pentru ca o contabila nu a dat drumul unui ordin de plata”, sustin surse. „Aici e vorba de mize de sute de mii de euro ca sa-ti risti pozitia”, spun ei.
Angajatii nu-si explica de ce Telesport, partener care a incasat bani de la TVR si a produs citiva ani inclusiv emisiunea lui Vlad Enachescu, „Minutul 91”, a actionat dintr-o data ostil TVR si cum ar fi putut face acest lucru fara complicitatea factorilor de decizie din televiziunea publica.

miercuri, 7 februarie 2007, 1:46

Mai multi angajati ai TVR considera ca miscarea de pierdere a drepturilor TV pe fotbal a beneficiat de complicitatea unor oameni din propria institutie.
Cifrat la aproximativ 4,4 milioane de dolari pe an, contractul de drepturi pe campionatul intern „nu se putea pierde pentru ca o contabila nu a dat drumul unui ordin de plata”, sustin surse. „Aici e vorba de mize de sute de mii de euro ca sa-ti risti pozitia”, spun ei.
Angajatii nu-si explica de ce Telesport, partener care a incasat bani de la TVR si a produs citiva ani inclusiv emisiunea lui Vlad Enachescu, „Minutul 91”, a actionat dintr-o data ostil TVR si cum ar fi putut face acest lucru fara complicitatea factorilor de decizie din televiziunea publica.

Surse de piata sustin ca Telesport a avut o oferta scrisa de 6 milioane de euro de la Boom TV, dar a preferat sa aleaga o oferta mai mica avind promisiunea ca turcii vor cumpara tot postul. Daca lucrurile stau asa, atunci cluburile ar fi putut primi bani mai multi. Pina la aceasta ora, Liga Profesionista n-a reactionat in nici un fel.

In acest moment, meciurile vor fi transmise astfel
1. Kanal D
2. Antena 1
3. National TV
4. Kanal D
5. National TV
Restul meciurilor – Telesport


Comentarii (189)Adaugă comentariu

alt dezamagit  •  7 februarie 2007, 16:34

Domnule Tolontan,
Cu parere de rau pentru dvs., si cei care practica acesta meserie, va trebui sa ma alatur si eu celor care considera gazetaria Romaneasca in plin declin.
Ceea ce scrieti dvs., gazetarii, in ziua de astazi, are tot mai multa legatura cu susanelele, barfele si situatiile penibile, ridicate la rang de stire de prime time.
Iar daca ne gandim putin si la salariile platite in gazetaria sportiva de astazi, devine explicabila si staruinta cu care va aparati bransa.
Trist, domnule Tolontan, trist…

runnin  •  7 februarie 2007, 16:39

sa le dea si drepturile pentru nationala sa stim o treaba sa nu platim abonamentul TV degeaba

Romanasul  •  7 februarie 2007, 16:40

Pai daca astia de la Kanal D au luat cascavalul, in America si in Canada se pare ca nu o sa mai vedem meciurile tari de fotbal ( chiar daca platesti abonament si pentru protv international , antena1 etc).

1923  •  7 februarie 2007, 16:44

ms ptr raspuns…tind sa cred k e un rasp sincer…dar e o vb…niciodata sa nu spui niciodata…si cosmin cernat se simtea nu bine chiar super bine la tvr si uite unde a ajuns:D…si ex pot continua…….teo;) cu toate k e la alt canal da uite k s-a „vandut”(poate e prea mult spus)….bafta sper sa faci treaba buna in continuare la gazeta(pensioneaza-l mai rpd pe ioanitoaia-n-am nik cu el e meserias da sa lase locu si la altii mai tineri)….aaaa si ink ceva…faptu k te simti bine la gazeta nu are nici o leg cu asocierea dintre dogan si ringier,care detin ziaru cancurent voua?[si sunt un simplu cititor curios:P nu am nici o trb cu dogan …stiu k stii;)….da ti-am mai zis asa…doamna dogan o sa te contacteze (k doar ai castigat premii in jurnalistica si ei vor sa aiba meseriasi in echipa)…cred…succes!!!…astept rasp…daca se poate:P

MirceaZ  •  7 februarie 2007, 16:56

Cea mai importanta problema e unde si de cand o sa se prinda postul asta, pentru ca cine transmite meciurile are o importanta mai mica, daca facem abstractie de comentariile destul de bune de la TVR?
DECI cine-o sa vada meciurile din Liga1? (mai important decat cine la transmite)

cristi  •  7 februarie 2007, 16:58

Cei care isi fac probleme ca nu o sa il aveti pe Kanal D in grila de programe a DigiTV…inseamna ca nu cititi tot.
DigiTV este proprietate RCS. RCS are in grila Kanal D. Rezulta ca ….

Bobo Vieri  •  7 februarie 2007, 17:00

A inceput meciul Romania-Moldova pe TVR. Vocile lui Enachescu si a lui Gradinescu sunt schimbate 🙂 Se simte o apasare pe sufletul lor. 🙂 Parca au pierdut ceva din viata lor. Noroc cu meciurile nationalei, altfel nici nu am sti daca mai traiesc. Poate mai dau peste ceva contabil neatent si raman doar cu Formula 1 si al lor Miky Alexandrescu. 🙂 Aaa, sa nu uitam de Eurovision :))

Bogdan  •  7 februarie 2007, 17:04

Cand vom sti programarea etapelor returului?

1923  •  7 februarie 2007, 17:07

nu vad dc este asa de mare supararea „altui dezamagit”….asta e in gazetarie si in televiuzine mai totu se rezuma la barfe si la speculatii daca ar fi numai lucruri serioase si daca s-ar preciza sursa unde s’ar ajunge??? asta e …publicu o cere si nunumai in romania peste tot in lume cam la fel d’aia au tiraje „record” gazetele din tara si de pretutindeni ptr k asta cere publicu barfa, speculatii….dar e o vb fara fun nu iese foc deci la mijloc tot e ceva d’aia ies mereu astfel de zvonuri…are aproape toate duc intr-un final la aflarea adevarului…cine stie cunoaste….daca a ajuns irinel si cu monik sa-si faca show la tv va dati seama unde am ajuns….publicu o cere…si din cate stiu chiar are audienta…asta se intampla peste tot in lume…publicu e dependent de barfe si de zvonuri ….asa k nu inteleg dc va luati de gazetarii romani …s-au adptat ce cererea publicului…si daca a-ti citit cat de cat presa romaneasca a-ti fi vazut k sunt si multe lucruri bune …editorialele realizate de tolontan de ex,radu paraschivescu alt exemplu ,boanchis,satmari,chiar si ivanovici(care se da prieten la catarama cu mutu..si care am impresia k le cam umfla),paunescu care mai scrie si el din cand in cand si lista poate continua chiar cu editorialisti de la gazeta …da nu vreau sa se creada k am ceva (de bine) cu gazeta si k ii laud aiurea…..

tristan  •  7 februarie 2007, 17:18

Ce post fantoma mai e si asta , Kanal D si pe ce strazi se prinde …. k eu sincer nu am auzit de el …

Bogdan  •  7 februarie 2007, 17:24

CAAAAAAAAAND VOM STI PROGRAMUL RETURULUUUUUUUUUUUUUUUUI????????????????????????

MARILUC  •  7 februarie 2007, 17:40

TUDOR GIURGIU DE CAND A VENIT IN TELEVIZIUNE A PUS TVR PE BUTUCI.iN DOI ANI A FACUT TELEVIZIUNEA PRAF.S-A PIERDUT CERBUL DE AUR, CAMIONATUL DE FOTBALM SI ALTELE.BANI SE DUC PE PRODUCTI SLABE GEN MARI ROMANI,EMISIUN I CULTURALE,SERIALE PROASTE FACUTE CU DIVERSE CASE DE FILM, ETC. ALO DOMNILOR PARLAMENTARI CE PAZITI

Bogdan  •  7 februarie 2007, 17:59

mari romani, emisiuni culturale si seriale de succes in strainatate CONTRA cerbul de aur si liga 1….

asta face numai prostii!

HUO, tudorele!

catalin5500  •  7 februarie 2007, 18:33

Fratilor ce bine a asezat (pitzi) echipa in teren. Sigur smulgem 1 egal Moldovei. Avem echipa , avem valoare si nici in ____ nu ne doare…

catalin5500  •  7 februarie 2007, 18:34

gooooooooool
extraordinaaaaaaaar
conducem campioana lumiiiiiii
bravooooooooo pitziiiii

catalin5500  •  7 februarie 2007, 18:35

pitzi este de departe antrenorul lunii 🙂 🙂 🙂

moro  •  7 februarie 2007, 19:17

Eu pot sa va spun ca din clipa in care am aflat aparitia Boom Tv si am vazut grila de programe precum si preturile, am constatat o asemanare extraordinara cu televiziunile „prin satelit” din Franta. Aici (Franta) exista doua asemenea consortii plus Canal plus. de ex pt Canal plus trebuie platit 35 euro pe luna – fiind televiziunea care are dreprurile exclusive asupra campionatului Frantei, Spaniei, Italiei si 90% din Liga Campionilor … nu prea ai ce face. Adica ai ce face, nu te uiti la fotbal si mai bine citesti.
Ideea mea e ca este evident ca Boom TV nu va putea avea abonati la preturile pe care le practica, decat daca pune mana pe fotbal si ca se va incerca prin orice mijloace aceasta manevra. Si nu incape indoiala ca cei de la TVR care „au uitat” sa vireze cateva sute de mii de euro au fost „unsi”.
In ceea ce ma priveste chestia asta nu ma afecteaza prea rau, chiar mizez pe faptul ca romanii inca nu-s suficienti de bogati sau prosti sa plateasca 20 sau 25 de euro pe luna ca sa vada niste meciuri (unele) suspecte de aranjamente… Si in doi ani Boom Tv va da faliment. Strategia lor nu e proasta, dar momentul nu e bine ales.

Acronim  •  7 februarie 2007, 19:19

Legatura dintre Kanal D si TVR este Irina Radu care s-a transferat de la o statie la alta pe post de director general. Cu siguranta stia cum tb procedat pt a obtine drepturile si cu cine din TVR tb discutat pt a nu face plata.
Ca sa aflam cine a intirziat plata e suficient sa monitorizam mutarile de personal de la TVR la Kanal D in perioada urmatoare.
In plus, TVR pierde unul din pionii importanti de publicitate. As fi curios ce are de spus Splendid Media la acest punct.

Alex  •  7 februarie 2007, 19:25

http://blogdeliceu.ro/barbu/

Alex  •  7 februarie 2007, 19:26

cronica meciului romania-moldova http://blogdeliceu.ro/barbu/

omul.invizibil  •  7 februarie 2007, 21:41

BRAVO CONCURENTEI,BRAVO!!!! tvr NU MERITA NICI UN EVENIMENT! CULTURAL, SPORTIV,POLITIC SAU DE CARE O FI. SA RAMANA CU antonio.srl(sau bittman.srl???); ittsy si bittsy; stupize,stupize; arde-ma(forgive me); pro patria; tezaur folcloric; halogen(reflector?); cotarca(ferma?); etc.

Sohil  •  7 februarie 2007, 21:47

Fotbalul a devenit o afacere tot mai jegoasa. Un unsuros ca Nicolau si o hahalera ca Mitica dau cu flit microbistilor, in numele afacerilor lor scabroase. Ce sa mai zic de Anglia, unde cluburi cu traditie sunt preluate de habarnisti rusi, americani sau arabi, putrezi de bogati, dar care nu vor intelege niciodata frumusetea pura a jocului de fotbal! Cat despre Kanal D, judecand dupa ,,vedetele” achizitionate, gen J-Enache, cei de la ,,Vacanta mare” sau ,,La bloc”, poate fi numit lejer: Kakanal D.

vicu  •  7 februarie 2007, 22:04

În marea majoritate a cazurilor ând sunt mişcări importante în companiile media , este nevoie ca să ai un mic ajutor din interiorul rivalilor. Piaţa are o singură regulă – să faci profit cât mai mare , într-o perioadă de timp cât mai lungă . TVR a tocat aiurea banii mei , fără strategii , fără planuri manageriale , fără viziune clară de obiectiv . Acum plăteşte preţul dispreţului faţă de cetăţenii care plătesc de ani de zile fără ca să se uite măcar 1 oră pe zi în medie la acest post.
îţi este scârbă să vezi că le plângeţi de milă aceştori profitori.
Interesele unei instituţii publice sunt interesele cetăţeanului , iar TVR a urmărit doar alte interese , întotdeauna!
BRAVO POSTURILOR TV COMERCIALE!!!!!
BRAVO POSTURILOR TV COMERCIALE!!!!!
BRAVO POSTURILOR TV COMERCIALE!!!!!

catalin5500  •  7 februarie 2007, 22:24

catalin Says:

February 7th, 2007 at 11:20 pm
http://www.newsfromdiscovery.blogspot.com/ Says:

frateeee ti se face pielea de gaina. trezeste amintiri. nu este un bun orator dar a facut multe pentru fotbal. pacat ca nu avem imagini si cu dobrin si ceilalti dinaintea lui sa vada si astia de acum ca fotbalul inseamna si altceva nu doar atletism.

lopez  •  7 februarie 2007, 22:28

super naspa treaba …cum draq sa nu mai dea TVR meciurile de fotbla , libidinosi aia nu se gandesc k la sate sunt oameni care se uita cu antenele la tv si nu prind 100 de programe ci cele mai importante …si fac pariu k si acolo sunt unii care ar dori sa se uite la un meci si nu au sansa ………….DECI RUSINE K NU VA GANDITI LA OAMENI …….. SUNTETI VARZA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!WAI SHAMAR ….

pasoptistii  •  7 februarie 2007, 22:48

revolutieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
he he he 🙂 🙂 🙂

horatiu nicolau  •  7 februarie 2007, 22:49

va provoc

ce puteti face?

flippy  •  7 februarie 2007, 23:32

Acum ramane sa asteptam Kanal D. Cine va comenta ?

Vadim  •  7 februarie 2007, 23:37

Drepturile vor ajunge din vara lui 2008 la
COSMOS TV. Sa moara Antena de ciuda.

TUDOR  •  8 februarie 2007, 1:13

@ cipi Esti un prost si imi pare rau ca trebuie sa te jignesc dar n-am alta varianta. Prietene inainte sa aberezi informeaza-te…Comentariile lui Cosmescu nu-s deloc in nuante alb-rosii…dar probabil ca acesta este nivelul tau de intelegere…

Zufzuluf – Cum vor comenta cei de la kanal D meciurile  •  8 februarie 2007, 3:26

[Vremurile când Hagi marca goluri pentru ghiauri…]

Comanescu  •  8 februarie 2007, 13:05

A ieşit şi Boom cu o chestie interesantă, spune că a oferit 7,92 milioane de dolari, dar n-ţşa fost băgat în seamă.

http://comanescu.hotnews.ro/boom-afirma-ca-a-oferit-6-milioane-pe-meciurile-dogan-dar-a-fost-trimis-la-plimbare.html

Armata Ultra  •  8 februarie 2007, 14:06

http://www.varadinum.com/2006/10/17/steaua-4-ever.html

Ali  •  8 februarie 2007, 14:45

Cred ca deja asta e inceputul colapsului pt. TVR. Prea multe interese pt. sumele ce intra in aceasta institutie. Personal cred ca aceasta criza va avea efecte benefice pt. toata piata media.

Adrian21  •  9 februarie 2007, 10:52

Ce e boom tv asta ca eu am cablu la rcs si nu prind nici un boom tv!

ady  •  10 februarie 2007, 10:23

eu totusi raman la parerea ca trebuie infiintate canale private ale cluburilor .gen spania si anglia, unde echipele mari au propriul post tv cu abonati
cat despre liga 1 …cred k posturile cu specializare in sport ar trebui sa faca aceste transmisii…

gabriel alexandru  •  10 februarie 2007, 11:33

rupe-le capul tolo.sa vada ca nu pot sa ne ia pe toti de fazani. tolo rulz!!!!!!

o Cirtita  •  11 februarie 2007, 17:29

2007, anul premierelor in premiera: bloguri meseriase pe care intra lumea si vorbeste civilizat, director TVR vorbind cu junalistul care isi face meseria, meciuri de interes national trecute la „non-interes national”, intr-un cuvint: 2007= BANI, BANI, BANI !

Horatiu Nicolau+Mitica s-au vazut strinsi cu usa de vremuri si au dat un tun!
Au reusit pe de-plin! Credeam ca TVR nu-i va lasa sa-si numere banii linisititi, dar la ce replici are Dl. Giurgiu… cred ca s-au culcat toti baietii rai cu zimbetul pe buze!

Eu ma revolt ca Dl. Giurgiu e asa de cu exagerat bun-simt intr-o situatie in care ar trbeui sa dea dovada de canibalism, si buldogism! Adica Nicolau ala a luat deja o parte din banii datorati pe rata respectiva, dar nu i-a primit pe toti si atunci a anulat contractul! Dar nici n-a returnat banii inca!

Pai atunci e aiurea sa vina Dl. Giurgiu sa spuna public ca au un contract dezavantajos din pacate si ca va fi greu de luptat cu dusmanul! Sa lase avocatii rai sa se ocupe de baietii rai, ca acu i-au ramas bani lu TVR sa anagajeze cele mai tari firme de avocati! Si de rea-credinta a auzit toata lumea ca e cap de acuzare la orice proces!

Nu mai despirc firul in 14, dar daca Dl. Girugiu asteapta cuminte in banca lui sa cada tot capete din subordinea lui, ar trebui sa-si dea primul demisia!
Ori lupta, ori pleaca cu ceilalti, dupa asa o rusine (necaz, ghinion, tragedie!).

DL. GIURGIUUUUU, HAI LA LUPTA, Dom’le! Hai ca plateste lumea abonametul degeaba pina incepe Euro 2008!!!!!!!!!!

WildOrchid  •  2 martie 2007, 19:53

salutare, dar bine ca numai de fotbal stiti sa vorbiti, de parca alt sport nu ar mai exista pe lumea asta, doar fotbal X( dar de FORMULA 1 poate sa imi zica cineva pe ce canal se va transmite in ROMANIA, in afara de RTL si RAI UNO? plssssssssssssssssssssssssssss