Legături primejdioase

Ratarea drepturilor TV în regia lui Tudor Giurgiu.

joi, 8 februarie 2007, 8:34

Ratarea drepturilor TV în regia lui Tudor Giurgiu.

1. Televiziunea publică nu a pierdut, ci a redirecţionat drepturile TV către un concurent privat al său, Kanal D. Nimic nou. La fel s-a întîmplat la mai toate companiile de stat, în ultimii 18 ani. Ele au fost subminate din interior, pentru că dacă iei de la buget, e ca şi cum ai lua de undeva de unde nu se observă. Actualul scandal nu e o premieră în TVR. Champions League s-a evaporat tot printr-un sistem de complicităţi.

2. Cînd e vorba de un contract de 4,4 milioane de dolari, decizia aparţine directorului general. El ştie, hotărăşte, răspunde. Tudor Giurgiu nu se poate ascunde în spatele unei contabile „neglijente”, atribut din comunicatul oficial, decît cu riscul de a insulta inteligenţa publicului. În mod logic, el şi ceilalţi responsabili, inclusiv cei care fac achiziţiile programelor de sport, ar trebui să demisioneze fără ezitare. TVR nu mai poate evolua la nesfîrşit în altă realitate decît cea a ţării pe care legea o obligă să o servească mediatic. În orice companie sau organizaţie din România lui 2007, ratarea unui astfel de contract echivalează cu destituirea celor în culpă.

3. Dacă în cazul TVR asistăm la un eşec, mişcarea este salvatoare pentru Kanal D. În afară de fotbal, nu există în acest moment pe piaţa din România nici o achiziţie posibilă care să facă audienţă garantată, perpetuată de la un sezon la altul. E nu doar o investiţie în audienţă, ci şi în marketing.

4. Pentru telespectatori nu are nici o importanţă cine sînt proprietarii unui post TV, atît timp cît managementul este profesionist. Capitalul nu are naţionalitate. Nu e nicidecum ruşinos că opţiunile 1 şi 4 din Liga 1 au ajuns la turci. După cum, plecarea de pe TVR, chiar dacă va scădea audienţa, nu e în nici un caz o apocalipsă naţională. Va veni timpul cînd fotbalul se va plăti, ca peste tot în Europa.

5. Asistăm, aşadar, la finalul abrupt al unor mituri. Sub semnul banilor şi al trădărilor, TVR a pierdut şi altcineva a cîştigat. Cluburile protestează degeaba. Ar fi trebuit s-o facă atunci cînd drepturile au fost date firmei lui Horaţiu Nicolau, conectată vizibil la interesele lui Dumitru Dragomir. Cei doi au mai dat o lovitură. Dacă le iese şi cea de peste un an şi jumătate, noul contract, vor putea viziona Liga 1 de pe propria insulă. Nu cea din Herăstrău.


Comentarii (141)Adaugă comentariu

simplu suporter  •  8 februarie 2007, 14:34

pentru fraieru de leo:

fata aia consilier de marketing a fost director de marketing la connex vreo 3 ani – adica probabil postul de marketing cel mai ravnit din romania – si probabil si cel mai dur, iar in 3 ani acolo faci si inveti mai mult decat unii ca tine intr-o viata

apoi fata aia cat a fost insarcinata a muncit, dar n-ai tu de unde sa stii
„fiz”-ul tau e cati bani lua – mai bine ai face o comparatie intre tvr-ul de acum si cel de la everac sa vezi diferentele.

n-am nici o legatura cu TVR, dar am lucrat cu ei si iti spun cu cine am lucrat cel mai greu cu „cartitele”si amatorii, obositii care stau de 60 de ani in TVR, nu cu giurgiu.

am lucrat si cu giurgiu si omul e super -profesionist dupa principiile de business profesionist – si va fi cel care va transforma TVR intr-un BBC romanesc. dar n-ai tu de unde sa stii asta, daca scopul tau e sa il ataci pe giurgiu. meteahna romaneasca, carticioasa si amatorista – „pe ei, pe mama lor”ca sa folosesc lbajul de stadion

ps: foarte surprinzator, nu zice nimeni, ca multi de la Dogan vin din TVR nu doar cosminica cernatica ci si marea directoare irina radu – care a fost director de canal la TVR1 – o dinozaura care a plecat din TVR pt ca nu se putea adapta la standardele lui giurgiu si si-a pregatit frumos razbunarea – l-a lucrat pe giurgiu ca sa ii ia drepturile de fotbal, altfel ea nu avea cum sa ridice kanal d-u’. ca meserie nu prea stie (am lucrat si cu ea si stiu ce profesionista e). ii doresc sa demonstreze ce meserie stie la kanal d. acolo i se va vedea valoarea ca audienta la TVR a cazut cel mai mult pe vremea ei. sic!

CaddY  •  8 februarie 2007, 14:35

PT. Adrian:

Vezi ca aici gresesti, nu se prinde acum (ca nu se prinde nicaieri pana pe 18) insa se va prinde in CJ si alba iulia etc. uitate pe kanald.ro la difuzori si chiar de mai multi difuzori nu doar de UPC, va fi transmis.
Prefer Kanal D decat TVR. televiziune comunista

munty  •  8 februarie 2007, 14:36

@adrian

pai nu prea are cum sa emita din moment ce inca nu transmite. din 18 februarie emit, mai multe informatii http://www.kanald.ro

alexutu7  •  8 februarie 2007, 14:36

pentru http://www.newsfromdiscovery.com
dinamovistul cu pricina era cristi irimia
cica e in lotul lui dinamo kiev acum
dar nu stiu daca pe post de fotbalist
ca n-am auzit de el sa joace

alexutu7  •  8 februarie 2007, 14:37

sau s-ar putea ca adi sa aiba dreptate
poate era perenyi
oricum 2 retarzi
forzza steaua!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Adrian  •  8 februarie 2007, 14:38

andone

nu o sa prinda pay-per-view-ul in Romania
nu acum cel putin
poate peste 20-30 de ani
in momentul de fata nu prea vad sa fie multi romani care sa arunce bani in stanga si in dreapta pt HBO sau alte programe speciale
pt ca, sa fim seriosi, romanii nu au bani de aruncat pe produse de lux
ori fotbalul incepe sa devina produs de lux

turcu

nu iti fa griji
daca nu vor fi multi cei care se vor uita la kanal d atunci abonamentele vor creste.pt ca trebuie sa isi scoata si ei cumva investitia
si daca abonamentele cresc tu platesti mai mult
nu cel care nu prinde meciul

pana una alta eu ma voi uita la meciuri pe internet.pe siteul prosport.dau toate meciurile din div a

sugestie pt gazeta: faceti si voi la fel ca prosportul!

phu-tay  •  8 februarie 2007, 14:39

simplu suporter.bai baiatule da tu esti o „enciclopedie” se pare ca ai lucrat si cu edison.am auzit ca l-ai ratat pe eisenstein ca nu-idadeau rusii viza dar,te-ai consolat cu jay leno.

Adrian  •  8 februarie 2007, 14:42

nu stiam de faza cu data de emisie
credeam ca postul emite deja
asta e
totusi
nu cred ca va acoperi intreaga Romanie

Oli  •  8 februarie 2007, 14:43

In sfarsit un articol care si-a atins tinta. Bine scris, bine gandit, bine tintit.
Si ca atare si raspunsul a fost pe masura: politicos si la obiect. Acum asteptam actiunile domnului Giurgiu. Si nu in 2 luni ci in 2 saptamani. Pt ca pierderea prilejuita nu e doar materiala ci si morala: daca citesti atent acest blog vei constata ca s-au rupt legaturile pe care le aveau romanii din afara cu tara.
Pt noi – privitorii – lucrurile se vor regla: canal D are tot interesul sa isi arate jucaria la cat mai multi romani. Adevarat: investitie in marketing – asa cum cei care au „comis-o” in TVR trebuie concediati cel putin pt „neglijenta in serviciu” tot asa cel de la canal D care a stat in spatele afacerii ar trebui premiat. Turcul plateste!
Pana la urma cel mai nasol e pt suporterii stelisti: pe stadion ba, la TVR nici…

cc  •  8 februarie 2007, 14:45

pt Tudor …..pacat ca in cei 2 ani de cand esti in fruntea TVR nu te-ai debarasat de lingaii si lichelele teveriste…ba din contra pe unii i-ai promovat…multi si-au pus sperantele in tine , intr-o schimbare in bine……imi pare rau ….i-ai dezamagit….si ti-o spune un prieten

maradona  •  8 februarie 2007, 14:46

Poate ca felul in care Telesport a rupt intelegerea cu TvR nu este tocmai okay.Niste interese tot au fost dar practic Telesport actionand conform regulilor din contract se poate acoperi foarte bine.Faptul ca multi nu o sa mai urmareasca o partida de fotbal este altceva.Reamintesc ca traim in anul 2007 unde banul dicteaza in orice domeniu iar partea umana a lucrurilor cam nu mai este….. . In orice campionat puternic,acolo unde tinde si al nostru, meciurile de fotbal sunt transmise de televiziuni puternice in sistem pay-per-view.La noi acest tip de proiect este d-abia la inceput(doar Boom Tv ofera un asemenea sistem),cred ca in cativa ani o sa ne dorim sa vedem meciuri la Kanal D sau ProTv Antena1 si nu o sa mai putem….
Daca vor iesi transmisiuni de calitate ..vom vedea..deocamdata ne multumim ca le vedem gratis…

ibita  •  8 februarie 2007, 14:54

Pentru Tudor Giurgiu
In primul rand vreau sa va felicit pentru raspunsul civilizat dat acestui ziar de sport. Se pare ca mai exita speranta in Romania si ca un director al unei instituitii de stat, cosiderata de multi ca o ultima ramasita a vechiului regim, poate sa discute fara sa jigneasca sau sa faca ironii ieftine! Acum peste latura subiectiva, eu cred ca mesajul contine un optimism debordant….”am sa ma bat cu cartitele din tvr” …mai era unul ca d-voastra domnule giurgiu si in 2000 a spus ca l-au tradat serviciile….E f greu sa lupti cu cartitele cu oamenii curve care se vad la orice colt de strada…..Si nu numai in Romania…haideti sa luam america , model de democratie, pastrand proportiile in Serviciile lor secrete sunt cartite si sunt f greu de prins….. revenind la tvr, eu cred ca cei care au plecat…..Horatiu nicolau si Cosmin Cernat impreuna cu unii binevoitori din curtea propie am facut un mici puci….ca doar turcii trebuiau sa se remarce cu ceva pe piata…si asa ca vor avea 5 ore de emisiune sportiva live cu tot cu meci. va doresc mult succes la vanatoarea de sacali.

eu  •  8 februarie 2007, 15:09

http://prisacariuandreipaul.blogspot.com/

artanu  •  8 februarie 2007, 15:12

Felicitari dl Giurgiu ptr expunere si detali.

Acum in alta ordine de idei raspunzand criticilor dvs, domnilor este aproape imposibil sa conduci o institutie de stat. Fraza dlui Constantinescu (‘m-a infrant securitatea’) nu era o vorba in vant. Daca nu intri in ‘combinatii’ cu ei risti sa ti se intample tot felul de mizerii. Este simplu, ori cu ei ori impotriva lor, aceasta este deviza in institutiile romanesti.

Inteleg situatia dlui Giurgiu ptr ca am fost intr-o situatie similara, si d-asta m-am erijat intr-un avocat al dansului.

Succes dl Giurgiu, aveti o misiune aproape imposibila.

hidalgo  •  8 februarie 2007, 15:15

TVR e cea mai putin proasta
In ciuda celor reprosate mai sus, pentru mine TVR este cea mai buna televiziune din Romania, sau, ma rog, cea mai putin proasta.

Si ma refer la emisiuni-reportaj, documentare, filme mai „grele”, genuri disparute de mult din alte televiziuni.

Si chiar stirile incep cum ar incepe BBC, cu evenimentul cel mai relevant din acea zi, nu cu -” Un barbat din Satu Mare a fost strivit in timp ce…” sau „romanii au luat cu asalt…”, „romanii vor scoate din buzunar”, „nervi intinsi la maximum”, „cum va simtiti…”-intrebare adresata unei persoane indurerate si altele. Atata mizerie ca la Antena 1 si Stirile ProTV nu pot vedea in 10 ani la TVR, dar deh, cand reusesti sa enunti trei propozitii fara dezacord(dupa antrenamente seriaose) si asta te face jurnalist…

abg  •  8 februarie 2007, 15:15

radames, felicitari.

Matei  •  8 februarie 2007, 15:17

D-le Giurgiu, dupa ce dati afara cirtitele si hotii, va rog sa luati aceleasi masuri si in cazul redactorilor si comentatorilor pilosi si incompetent – Enachescu si Furdui. Ani de zile l-am suportat pe Graur, speram ca dupa ’90 vor intra mai greu, dar m-am inselat.

stelea  •  8 februarie 2007, 15:21

Radames = cartitza

radames  •  8 februarie 2007, 15:27

pentru stelea: cu toata sinceritatea iti spun: nu lucrez si n-am lucrat in TVR, ori macar in televiziune, in general. Deci n-am cum sa fiu cirtitza…Asta nu inseamna ca n-am ochi sa vad si urechi sa aud

oktay_steaua  •  8 februarie 2007, 15:29

kanal d nu s-a lansat ink…pe 18 februarie park….si nu creed k o sa se prinda pe toate companiile de cablu…deci marile derby-uri?unde o sa le vada marea majoritate a telespectatorilor?

adrian  •  8 februarie 2007, 15:36

Eu cred ca exista o legatura intre nou sef de la sport de la Dogan si faptul ca acesta a lucrat la TVR. In plus poate oameni importanti din Departamentele Sport si Economic din TVR se pregatesc sa treaca in barca cealalta si vor sa se vanda bine. Astfel de lucruri se practica in presa. Oricum toata lumea stie ca Horatiu Nicolau umbla sa isi vanda postul asa cum toata lumea stie ca baiatul lui Dragomir are ambitii de sef TV. De altfel a si cochetat cu treaba asta.

gin  •  8 februarie 2007, 15:37

Marius

Fostul MARE voleibalist Horatziu Nicolau nu este aceeasi persoana cu actualul conducator al Telesport. H. N., jucator la Rapid, evolua prin anii ’60, cind finalele CCE se jucau intre echipe rom=nesti. Daca privitzi vreo poza a patronului TeleS, va dati seama ca nu poate avea 60-70 de ani.

stelea  •  8 februarie 2007, 15:38

@radames:
am afirmat chestia cu cartitza intrucat sunteti f f bine informat in opinia mea….ati incheiat cu „credem noi”…ceea ce ma face sa cred ca nu ati scris singur cele de mai sus

ionut  •  8 februarie 2007, 15:47

D-le Tolontan, marketing intelegem, dar pe banii cui? De ce nu dezvoltati subiectul?
De ce nu s-a lansat postul Kanal D, sa zicem la 1 ianuarie 2007 (zi de referinta pt. Romania)? Ar fi fost tot un fel de marketing/publicitate, si ar fi avut timp sa-si faca o audienta si apoi sa zicem, putea cumpara si drepturile de difuzare din Liga I. Ati zice ca da, dar nu era nici un eveniment sportiv in acea perioada. Asa o fi, dar eu ma indoiesc ca in grila Kanal D figureaza numai sporturi din RO. Deci, puteau transmite altceva din alta parte a ce vreti dvs.
In schimb, asa le-a iesit lor din calcule elaborate si complexe, fix ziua de 18 februarie 2007! Oare asa sa fie? Nu cumva marketing-ul asat al lor se traduce printr-o hotie si o inselatorie pe banii telespectatorilor (si in special ai celor de fotbal, care sunt multi)? Si asta inseamna ca si-au calculat in amanunt pasii: cum si cand sa scape de TVR; timpul in care negociaza afacerea cu Telesport, contractul (daca mai era ceva de negociat) si timpul care sa ramana pana la inceperea returului, astfel incat „fraierii” sa aiba timp sa-si rezerve dreptul de a avea acces la acest canal.
Un canal care transmite meciuri din LigaI, in plus, in grila unui operator de cablu, se face pe banii telespectatorilor, si uite asa, creste audienta Kanal D fara sa fi facut practic nimic, in afara de o inselatorie (si care se traduce prin cheltuiala putina si bani garla din publicitate).
Si vin ei apoi si ne spun nou ca vor sa devina „un canal premium” unde „interesul telespectatorului primeaza”. Sa-i bag undeva cu premium-ul lor cu tot. D’aia ma oftic, ne iau si de prosti, dupa ce ne-au fraierit in prealabil, iar dvs. d-le Tolontan vorbiti de MARKETING.

PARTIAL  •  8 februarie 2007, 15:50

…..ok…se prea poate ca intotdeuana sa raspunda seful…pt ceea ce se intampla rau!!!..dar seful are OAMENi raspunzatori.. in cazul acesta DOMNUL ENACHESCU DE LA SPORT ar fi trebuit sa-i sparga usa sefului..”” SEFUUU NU SA PLATIT RATAAAAAA… dar probabil dansului ia convenit sa taca mälc..si apoi sa ia RATA ( pe 4roti ) care il va duce catre KANAL D..unde deja exista bunul sau prieten Cosmin Cernat. MAi greu o sa fie pt Vlad..ca ..acolo nu mai sunt parintii lui ** BASHTANI ** ca la TVR. Deci pt mine MAI VINOVAT ESTE SEFUL DE SECTOR SPORTIV…adica VLAD ENACHESCU!!! Sa ne explice domnul Enachescu de ce nu a dat BUZNA peste sef…intr-un moment ARZATOR cand telespectorii erau in pericol sa nu mai vada meciurile iar el sa-si piarda emisiunea!!! CHIAR NU L_A INTERESAT??? si asa ne explica mereu FOTBALUL PSIHOLOGIC impreuna cu expertul in materie CORNEL DINU
TVR redactia sport…PILOSI, AFONI, TRADATORI

ripley nu reply  •  8 februarie 2007, 15:53

Cel mai important meci al etapei va fi difuzat duminica seara in cadrul unui program sportiv de aproape 5 ore, gazduit de… Cosmin Cernat ( chiar incepuse sa imi placa de atitudinea lui,dar…), deci e clar ca ceai care au plecat din TVR sunt vinovati

ripley nu reply  •  8 februarie 2007, 16:01

IONUT SUNT DE ACORD CU TOT CE AI SCRIS. E MAI MULT DECAT EVIDENT CE SE INTAMPLA. In 18 pica Duminica iar peste o sapt incepe campionatul.

turcu  •  8 februarie 2007, 16:02

deci pana la urma unde se va difuza meciurile pe canak d sau tvr ???? vad ca ciobanu ala de becali zice ca tot pe tvr o sa fie meicurile de liga 1!!!!!?????

FORZA RAPID

ripley nu reply  •  8 februarie 2007, 16:04

Meciurile se vad si se disputa in culise

ripley nu reply  •  8 februarie 2007, 16:14

GIGI BECALI PENTRU PRESEDINTE

Romanasul  •  8 februarie 2007, 16:16

Mioney…… Money…….. Money …………..
Banii vorbesc …. Banii te ridica ………….

xxxx  •  8 februarie 2007, 16:29

sa dea DUMNEZEU SA SE INTRODUCA PAY-PREVIW……….SA NU MAI VADA TOTI TARANII MECIURILE…..CINE E SMEKER CU BANI LE VEDE/………….CINE NU SUGE………ASTA……..E.EU ORICUM VREAU SA VAD DOAR MECIURILE LU DINAMO…..SI MECIURILE DINTRE STEAUA-RAPID.CARE SUNT PE VIATA SI PE MOARTE…STELISTILOR PREGATITIVA IN GIULESTI PT UN MECI…PE VIATA SI PE MOARTE………HAI DINAMO

Luchian  •  8 februarie 2007, 16:43

pt tampenia asta care s-a petrecut sub ochii tai trebuie sa-ti dai demisia prostanacule!!!esti un manager de caca….o sa ajungem sa ascultam la radio meciurile ca pe vremuri..sau nici asta nu mai e posibil???

dannyreddog  •  8 februarie 2007, 17:54

e ceva putred la mijolc

Adry  •  8 februarie 2007, 20:46

E o porcariepentru ca nu toata lumea o sa prinda acest post ,dar cum intotdeauna interesele financiare primeaza…….
Ma rog,acum fiecare catun are DG TV…………………..

florinel  •  8 februarie 2007, 21:53

TUDOR GIURGIU ESTE HOMOSEXUAL.CONSILIERII LUI SUNT HOMOSEXUALI.CU CE IL POATE CONSILIA HOMOSEXUALUL PE NUME GORDON DIN CEHIA, CARE A FALIMENTAT O TELEVIZIUNE CEHA PE GIURGIU?? CE IL POATE INVATA ACEST CONSILIER HOMOSEXUAL PE GIURGIU DECAT SA FURE SI SA FALIMENTEZE.TIN SA MENTIONEZ CA ACEST CONSILIER CASTIGA 80.000 DE EURO PE AN PLUS DIURNE SI CHELTUIELI AFERENTE PT CA ACEST CONSILIER HOMO PLEACA SAPTAMANAL IN CEHIA PE BANII TVR.IN LOC SA SE ASCUNDA IN SPATELE ANGAJATILOR SI IN LOC SA DEMITA JUMATATE DIN PERSONALUL TVR, MAI BINE AR AVEA DEMNITATEA SA ISI DEA DEMISIA TOATA GASCA DE POPONARI CARE CONDUC TVR-UL IN FRUNTE CU HOMOSEXUALUL SEF TUDOR GIURGIU, caci vorba aia veche”cine se aseamana se aduna” oare de ce se mai lauda ca are nevasta , ca sa nu se prinda lumea ca e gay??CONSILIERII AIA UMBLA ZI DE ZI PRIN TELEVIZIUNE CA NISTE DOMNISOARE LA CICLU, CU MAINILE PE SUS.RUSINEEE DEMISIA CONDUCERII TVR!!!!!

aciots  •  9 februarie 2007, 0:50

sunt fericit ca tvr pierde.inca vreo 10 ani si ne scuturam de ei.sunt stelist si ma dezic de stupizeniile lui g.b. mister 0. jos comunismul!

Gica  •  9 februarie 2007, 23:12

La baza tuturor intamplarilor sts prietenia f. f. mare dintre C. Cernat si V. Enachescu! Ma mir ca d-nul. Giurgiu inca bajbaie in gasirea vinovatilor! Ii dau un indiciu : Enachescu! V-au lucrat d-nule. Giurgiu, sau mai bine zis ne-au lucrat pe noi cei care urmarim fotbalul nostru, si asa sarac in spactaculozitate. Dar sunt bani multi in joc si „prietenii stiu de ce”! Cum de pana sa plece Cernat ;a alt post nu s-au pierdut drepturile de televizare, si acum dintr-o data „maistrul” Enachescu nu mai gaseste parghiile!!! F. interesant! Nu suntem prosti si nici nu putem fi prostiti! Fara fotbalul din campionatul intern pierdeti respectul intregii tari! Mai urmeaza ca si meciurile echipei nationale a Romaniei sa fie cedate de V.E. catre pritenul sau de suflet, si apoi o sa fiti de rasul lumii! Imaginativa daca in ITALIA, Rai-ul ar pirede transmisiile echipei nationale! Ar fi revolta populara! Iar la noi nu mai este mult pana a vinde si demnitatea nationala! Ganditi-va bine…

www.avataruri.ro — cel mai tare site de avatare pt messenger, un chat full cu fete disponibile si baieti simpatici ,totul e gratis  •  11 februarie 2007, 21:38

steaua 3-0 sevilla

mandinio 77  •  12 februarie 2007, 13:26

salut domnul catalin!la inceput as vrea sa va spun ca sunteti un mare ziarist si un mare om de presa ,si eu va respect si va apreciez si va citesc cu placere toate articolele.
As vrea sa fac cateva precizari cu privire la echipa nationala,si sper sa nu supar pe nimeni:
-atata vreme cat selectia va fi facuta pe diferite criterii,ce nu apartin de o selectie stricta legata de perfomanta ,ci de telefoane date si pile puse,si tot felul manarii si smecherii,uneori cred ca sunt fotbalisti care il sun ape piti si ii spun „domnu piti mai cheama si pe mine poate ma vede vreo echipa mai buna si plec de aici din mizeria asta”sau uneori si patronii de club il mai suna sa mai puna cate o pila ptr un viitor hagi, sai popescu.
-de fiecare data cand vor juca in bucuresti publicul va fi impotriva tricolorilor,ptr ca adevaratii cunoscatori sunt microbistii din bucuresti,ei au vazut marile meciuri si calificari,nu nea x si coana y de la bacau sau de la piatra neamt,sau alte orase unde tricolorii sunt „iubiti”,acolo cand vine nationala e ca si cum vine „circul”
-unii jucatori nu au ce cauta la nationala,din campionatele externe,sunt jucatori mult mai buni aici in divizia a
-la nationala sunt adevarate bisericute ,si nu va mai fi niciodata ca pe vremea generatiei de aur ,unde toti erau ca o familie,de aici poporul roman nu va uita niciodata aceasta generatie de aur
eu doresc mult succesc echipei nationale ,si spor la calificari daca vor mai fi inseamna ca eu am gresit,dar cu domn mircea sus acolo,cred ca putem ajunge chiar in finala la euro 2008,deja visez nu?
In incheiere -hai steaua ,hai dinamo in cupa uefa sa nu ne dezamagiti,si un calduros:hai romania !!!!!

andr3y  •  12 februarie 2007, 13:43

Catalin,
Sunt oameni mari la conducerea echipelor, si aici ma refer la antrenori. Da! Mircea Rednic Si Cosmin Olaroiu ii consider oameni mari, si la propriu si la figurat.
Ei sunt cei care conduc echipele. Si sunt indeajuns de maturi in competitiile europene incat sa le conduca spre succes…
LA fel cum sunt oameni indeauns de maturi in viata incat sa isi construiasca viitorul si inafara fotbalului prin afaceri de succes. Am incredere in ei, in amndoi, ca in niste arhitecti de o valoare superioara si motivatie superioara patronilor, pe care ii vor trage dupa ei ca profesionisti, in profesionism. Vor da totul pt calificare. Sunt convins.
Am incredere in ei. Deoarece trecutul ii recomanda. SA nu uitam ca au suferit cum am suferit si noi in cupele europene o calificare aproape sigura (anderlecht-rapid 0-2 la pauza si boro-steaua 1-3 la pauza). Dar in timp ce noi am invatat sa avem rabdare cu ei, ei au invatat sa treaca peste si sa ajunga sa castige, sa devina invingatori, asa cum sunt si in afaceri.
Multumesc pt ocazia k am putut sa imi spun parerea.
Hai Romania! Hai Dinamo miercuri! Hai Steaua joi!