Fotbal şi cancer

Cătălin Tolontan comentează o temă unde Gigi Becali are dreptate

marți, 13 februarie 2007, 3:54

Cătălin Tolontan comentează o temă unde Gigi Becali are dreptate

S-o fac? Să n-o fac? Fie! Gigi Becali a fost luat peste picior pentru că a pretins la o şedinţă a partidului său că va aduce în ţară un aparat care „poate să prevadă cancerul”. A fost numit, la mişto, „Războinicul Moleculelor”. Era citat şi doctorul Ioan Codorean, cel care a ales să stea alături de Becali. „A încercat să lămurească misterul acestui aparat”, s-a scris, printre rînduri care hohoteau. Pe scurt: Becali – un nebun, doctorul – un vraci, aparatul – o himeră. Toţi s-au făcut, vasăzică, de rahat.

O veste bună pentru omenire şi un pas mic în lateral pentru cei care s-au repezit. Aparatul există! Şi nu face parte din recuzita lui Houdini. Metoda se numeşte Tomoscintigrafie prin Emisie Pozitronică (PET).

Explicînd lucrurile cu limbajul unui copil de şcoală generală, cam acestea sînt şi cunoştinţele mele medicale, lucrurile stau astfel. PET poate să diagnosticheze cancerul înainte ca schimbările structurale să ajungă la nivel de tumoare. Dacă o radiografie vede anomaliile la scară de centimetri, iar rezonanţa magnetică, la milimetri, PET le evidenţiază la nivel celular. Practic, înainte ca boala să producă semne de masă în corp.

Cum e cu putinţă? Celulele canceroase au o rată metabolică mai crescută decît cele normale. Consumă mai multă energie. Pacientului i se injectează glucoză şi apoi este scanat. Eventualele zone cu activitate celulară anormală, unde se absoarbe glucoza, sînt sesizate imediat, cu o rată de acurateţe de 80-90% şi, uneori, cu cîţiva ani înainte de a putea fi diagnosticate prin alte metode.

Un astfel de aparat costă milioane de euro, numai softul reprezintă sute de mii, iar pentru un centru performant investiţia urcă spre 10 milioane de euro. În lume, se estimează că se vor face cîte 2 milioane de teste pe an. România nu are nici un aparat PET.

Partidul lui Becali? O năzdrăvănie! Stilul public al lui Becali? Un pericol pentru democraţie. Nu cred în viitorul său politic. Dar dacă fotbalul românesc a făcut cunoscut un om care va aduce în ţară un astfel de sistem, sau va motiva guvernul să investească, măcar de ruşine, în sănătate, ei bine, atunci sînt bucuros că sînt jurnalist sportiv. Şi că pot să-l critic sau să-l laud pe Becali, finanţatorul Stelei, războinicul celulelor, cele care strigă fără să le audă nimeni. Şi-i voi mulţumi.


Comentarii (362)Adaugă comentariu

Jose  •  14 februarie 2007, 13:04

un om Says:

February 14th, 2007 at 11:55 am
Acest PET exista numai in trei tari…SUA, Turcia si uluitor in Ungaria la Debretin si de el beneficiaza si oamenii cu bani de la noi

==========================================

… chiar si la modestul spital din Franta unde a fost subsemnatul negru pe plantatie exista PET; orice sistem medical care se respecta a investit in PETuri- sunt esentiale in diagnosticul si urmarirea postterapeutica a cancerului.

Recent a fost propusa utilizarea lui si in diagnosticul… bolilor psihice prin localizarea ariilor de hipermetabolism din creier

stelistu  •  14 februarie 2007, 13:05

Lev Bazil Says:

February 14th, 2007 at 11:57 am
Auziti, Tolontan, v-o spun cu toata responsabilitatea: lasati-va de cioace! Vreti sa ni-l bagati pe gat pe Becali, asta e, n’avem ce face. Dar daca aducem discutia despre PET, metoda care este (mirati-va!) in atentia multor medici din Romania, la nivel de tzatze si shantz, vai de capul nostru. Chiar doriti sa-l acreditati pe acest pitecantrop drept omul providential al Romaniei? Nu va este rusine? Daca multumita banilor castigati in mod dubios, Becali va aduce un astfel de aparat in tara (aparat care, fiti fara grija, va functiona contra cost), asta il va transforma intr-un taumaturg? Chiar atat de rudimentar sunteti? In cazul asta regret ca v-am citit, deseori cu satisfactie, atata vreme.
Ce fel de om sunteti? Imi vine in minte imaginea dvoastra la sosirea din Afganistan: obosit, batut de soare si posesor al unei noi cunoasteri – atat de jalnic! Nu am vrut sa dau credit acelei ipostaze si am continuat sa va pretuiesc, malgre tout, dar e din ce in ce mai greu. Chiar nu puteti uita ca Becali “exista”?

bravo

Jose  •  14 februarie 2007, 13:09

@mujotutun

…dc Becali ar primi o astfel de scrisoare ar pune banii in cont si ulterior ar fi laudat de Tolontan in gsp ca ajuta financiar nigerienii persecutati politic…:)

Jose  •  14 februarie 2007, 13:11

pe logica: nu conteaza cui dai banii si daca e tapa sau nu, ci daca gestul e mediatizat corespunzator (probabil direct proportional cu suma)

GR  •  14 februarie 2007, 13:17

Azi la pranz, intr-un cotidian de limba engleza din Abu Dhabi un articol pe o pagina intreaga: ”Steaua Bucuresti primeste maine vizita detinatoarei cupei Uefa”…”un meci in pe care gazdele ar fi vrut sa-l joace 9 luni mai devreme”.Printre altele se spune despre Bostina care o sa incerce sa-i tina locul magicianului Dica, aflat in refacere dupa operatia de la genunchi; detalii despre ghinionul din semifinala cu Middlesborough…
Meciul asta l-am urmarit in UK cu niste amici scotieni (care au tinut cu Steaua), m-am facut mic, mic…mi-am revenit de atunci. Ah, sa nu uit…sunt dinamovist, dar mai presus de toate sunt roman si ce am citit azi m-a bucurat…asa ca: Forza Dinamo, Hai Steaua!

Antidinamo  •  14 februarie 2007, 14:13

Ca de obicei toti care au „notat” cate ceva pe blog au fost pro-STEAUA sau antidinamo. Excluzandu-l pe JIJI din context reapare confruntarea dintre eternele rivale. Tolo tot respectul pentru articol dar nu prea isi avea locul aici. Iar intre noi fie vorba GSP scoate articole pe banda rulanta asa ca sa mai iasa „banu”. In rest STEAUA – dINAMO singurul derby adevarat 3-0. „Invidia vostra ne amuza” FORZA STEAUA.

deco  •  14 februarie 2007, 15:08

bravo gigi,

NYC  •  14 februarie 2007, 16:48

Antidinamo Says:

February 14th, 2007 at 2:13 pm
Ca de obicei toti care au “notat” cate ceva pe blog au fost pro-STEAUA sau antidinamo. Excluzandu-l pe JIJI din context reapare confruntarea dintre eternele rivale. Tolo tot respectul pentru articol dar nu prea isi avea locul aici. Iar intre noi fie vorba GSP scoate articole pe banda rulanta asa ca sa mai iasa “banu”. In rest STEAUA – dINAMO singurul derby adevarat 3-0. “Invidia vostra ne amuza” FORZA STEAUA.

iar penibilitatea te ne face sa radem de-a dreptu”:))))))))))))))))

(o explicatie sa fie si aia ca cei care tin cu dinamo mai si muncesc si nu prea au timp s-o frece pe blog-uri?:))))

Sany_VL  •  14 februarie 2007, 17:47

Desi sunt RAPIDIST INFOCAT si am o ura nemarginita fatza de tot ce inseamna aceste 2 reminiscente ale comnunismului pe teritoriul tzarii noastre-steaua&dinamo-,am ramas profund marcat de gestul lui BECALI,care desi nu vine din suflet,fie vb intre noi,el tot ce face,face cu presa in spate,totul intr-o goana nebuna dupa popularitate,iar mai nou,dupa ce a dobandit-o pe aceasta din urma,dupa voturi.DAR IMPORTANT E CA BECALI FACE CATE CEVA,restul „politicienilor” nu misca nimik!!!
SINCERE FELICITARI D-le TOLONTAN pt editorialul dvs de azi!!!!

belzie  •  14 februarie 2007, 19:19

si daca maine nu mai face nimik deosebit o sa scrii despre papucii lui de piele si cum incearca el prin cumpararea unei perechi de papuci foarte scumpi sa schimbe gandirea romanilor care se incalta cu papuci ieftini?!?
CE MA INTERESEAZA PE MINE IN GAZETA DE „APARATUL CARE DETECTEAZA CANCERUL” ????? CRECA AR TREBUI SA SCRI ASTEA IN ALTA PARTE! SI DACA VREI SA SCRII DE BECALI FATI ZIARUL TAU PROPRIU NU NE MAI INTOXICA PE NOI!!!!!

alina ici 88  •  11 aprilie 2007, 22:32

Si inca ceva, Catalin. In 88, ma topeam dupa tine 🙂

DUMI  •  12 aprilie 2007, 17:04

NU IMI VINE SA CRED CA UNII DINTRE VOI SUNT ASA NEMISCATI DE ACEST APARAT DE CARE ARE NEVOIE ATAT DE MULTA LUME …..
EU DE EX. SUNT DISPERATA, AM NEVOIE DE ACEST APARAT PENTRU CA AM 31 ANI SI AM FOST DIAGNOSTICATA CU CANCER ……
DAR SPRE FERICIREA MEA EU AM NOROCUL CA POT MERGE IN GERMANIA SA FACA ACEASTA ANALIZA.
DAR GANDITI-VA CA EXISTA ATAT DE MULTA LUME CARE AR DA ORICE SA POATA FACE ACEASTA ANALIZA DACA AR STI CA EXISTA NUMAI….
DOCTORII DE LA NOI NU AU HABAR CA EXISTA ASA CEVA …. ASTA ESTE CEL MAI GRAV LUCRU CU CARE SE CONFRUNTA SOCIETATEA NOASTRA….
PET SCAN UNGARIA – TEL. 0036.304.751.385, ASISTENTA EMILIA CARE VORBESTE ROMANESTE, PRETUL APROXIMATIV AL ANALIZEI ESTE DE 1000 EURO.