Enachescu pleaca de la TVR la Dogan

„S-a dus dupa drepturile TV la a caror pierdere are si el o contributie”, e varianta conducerii.”Am fost jignit pe nedrept si nu accept acest lucru, atita timp cit nu am nici o vina”, spune Enachescu.

miercuri, 14 februarie 2007, 11:31

„S-a dus dupa drepturile TV la a caror pierdere are si el o contributie”, e varianta conducerii.”Am fost jignit pe nedrept si nu accept acest lucru, atita timp cit nu am nici o vina”, spune Enachescu.

Nici una nu este o declaratie oficiala, dar ele au fost rostite azi dimineata in TVR si marcheaza despartirea lui Vlad Enachescu de televiziunea publica.  Destinatia probabila? Kanal D.
Surse din institutie sustin ca atit Enachescu, cit si Todan, un alt sef vizat de Tudor Giurgiu in declaratiile recente, sint pe punctul de a-si angaja avocati, pentru a se apara, daca TVR ii va da in judecata.
Plecarea a fost anticipata de schimbul de mail-uri pe care ieri l-au avut cei doi, publicat in editia de azi a Cotidianului.

Un observator neutru poate constata:

1. Va fi aproape imposibil ca TVR sa se ridice juridic impotriva celor doi. Oricit de precise ar fi procedurile unei institutii, nu poti acuza doi oameni de la Sport pentru o neplata, pe care ar trebui s-o faca Economicul.

2. In acelasi timp, cei doi pot fi sosotiti responsabili, dar nu juridic, nu pentru ceea ce au facut, ci pentru ceea ce n-au facut. E anormal ca ei sa asiste de pe margine la pierderea unui astfel de contract, fara sa dea nici macar un telefon directorului general. Pe care, cu alte ocazii, l-au sunat si pentru chestiuni contractuale infinit mai putin importante.

Un coleg imi semnaleaza ca si Gandul ofera azi detalii ale schimbului de mail-uri din TVR si ca plecarea lui Enachescu a fost anticipata de 7 plus imediat dupa ce drepturile  de Liga 1au fost pierdute. Corect!


Comentarii (42)Adaugă comentariu

master kaza  •  14 februarie 2007, 11:42

nu pot fi trasi la raspundere dar eu zic totusi k neplata asta face parte dintr-o strategie prin care tvr trebuia sa piarda drepturile de televizare si acum cand a aceasta „miscare: a avut castig de cauza cei care au facut parte din ea se retrag usor-usor si se disculpa dar sar in barca adversa!!! chestia asta eu cred k e chiar morala si deontologica !!! si bate la ochi!!
parerea mea!!

speedman  •  14 februarie 2007, 11:42

Aici cred ca se poate aplica perfect zicala „Cainii nu pleaca de la macelarie”.Atata timp cat tvr a avut carne nimeni nu a scos nici un cuvant,cand stocul a ajuns pe 0 toti se ingramadesc sa plece,lucru specific romanilor.

reddog  •  14 februarie 2007, 11:42

mai bine ca nu mai e fotbalu la tvr…ca sunt varza…iar enachescu mai bine statea la locul lui in tvr ca e la fel de comunist ca tvr

Haine / Adidasi de vanzare  •  14 februarie 2007, 11:46

Cel putin raman aceiasi comentatori la meciuri :p

TAViX  •  14 februarie 2007, 11:46

Eu zic ca fac bine daca pleaca de la TVR, un post comunist sau cel putin cu iz de pensionari si se duc in alta parte, asta doar in caul in care sunt cinstiti si nu au contribuit cu alte ‘chestii’ la pierderea drepturilor tv pt televiziunea nationala….

Matei  •  14 februarie 2007, 11:47

Cei doi ar avea de suferit intr-o companie privata, unde patronii inselati i-ar urmari in justitie pt ca au favorizat pierderea unui contract profitabil. In cazul TVR, nu se va intimpla nimic si, ca de obicei, toti sunt acoperiti – cei de la sport au transmis somatiile iar cei de la economic nu au avut bani.

Matei  •  14 februarie 2007, 11:49

Era sa uit: regret totusi ca il vom auzi in continuare pe Enachescu, unul dintre cei mai slabi comentatori, care nu are nici o legatura sau pasiune pentru sport.

master kaza  •  14 februarie 2007, 11:49

adik acelasi departament din tvr ,care a pierdut drepturile tv in favoarea kanal D se muta cu nesimtire in curtea kanal D!!! adik e chiar bataie de joc!!!eu zic k ar trebui interzisa aceasta migratie mercenara pt k totusi sunt niste strategii ,niste sisteme la mijloc pe care cei care au plecat le vor dezvalui sau poate chiar le vor pune ei in practica la noul post tv!! este vreo lege a confidentialitatii?astept rasp

rdirectoru  •  14 februarie 2007, 11:53

Ghinionul nostru e ca va merge la Kanal D si va comenta din nou meciuri, deci nu am scapat de penibilul si incapabilul acesta.Pe langa droaia asta de defecte mai are unul: e si Dinamovist (caine rosu)

grasu 76  •  14 februarie 2007, 11:55

Inca odata se confirma ceea ce se stia: faptul ca Dogan a luat drepturile printr-o conspiratie la care, pe langa Horatiu Nicolau, au participat cei din Tvr, Enachescu, Todan si altii..Eu, in locul conducerii Tvr si a Parlamentului, i-as actiona pe cei 2 tradatori in Justitie si as cere ca daune materiale contravaloarea contractului TVr cu Telesport, dar cum traimi in Romania, Enachescu iese in avantaj: a luat bani ca sa „uite” si acuma ia bani grei ca sa treaca la Kanal D…pacat de odul in care turcii intra pe piata, specific perioadei in care se aflau la conducere in Epoca Fanariota!

Ballack  •  14 februarie 2007, 11:58

Da-i dracu cu tvr-ul lor si cu abonamentul lor cu tot,bine au facut ca au plecat,tvr e un post de 2 lei care ia bani din toate partile si nu ofera nimic in schimb!

peter  •  14 februarie 2007, 11:58

enachescu,un tradator
enachescu,sclavul si lingaul lui cornet vinu

Valentin Iliu  •  14 februarie 2007, 11:59

Domnule Tolontan, draga Catalin, stimati microbisti,

Plecarea lui Enachescu de la TVR chiar aduce cu sine o schimbare importanta si ma refer aici la comentariul asigurat la meciurile Nationalei.

Pai cine, pe planeta asta, mai e in stare sa scuze un joc infect al Nationalei cum o facea Enachescu? La cine ati mai auzit un set atat de variat de expresii si formule in dialect „de lemn” cum am putut constata in palmaresul lui Vlad Enachescu?

Ganditi-va bine: cine a venit cu „gazon gripat”? Pasa „nefericita”?

Iata un number two in lista curiozitatilor mele, imediat dupa „ce o sa mai spuna Antena 3 cand n-o sa mai fie Base presedinte?” :

„Cum va suna comentariul unui meci al Nationalei, fara Enachescu?”

pau_gasol  •  14 februarie 2007, 11:59

Niste zdrente….. atat Telesport si Nicolau cat si Dogan Media

Kav  •  14 februarie 2007, 12:01

rdirectoru din cate stiu eu enachescu tine cu Sportul Studentesc
Suntem o tara libera si daca Enachescu se intelege cu cei de la Kanal D noi nu putem face nimic.Din punctul meu de vedere este un comentator bun care face o echipa buna cu Emil Gradinescu.
Toate cele bune

pau_gasol  •  14 februarie 2007, 12:01

@ Ballack

Nu-ti ofera tie, mie si altora care beneficiem de cu totul alte posibilitati de a viziona canale TV..Dar le ofera enorm multor oameni din tara asta care nu posibilitatea de a viziona decat TVR 1 si 2 … Asa ca mai bine taci draq din gura.

Bebe Sabie  •  14 februarie 2007, 12:01

mda era de asteptat………..ce teapa au dat……

B0ssu  •  14 februarie 2007, 12:01

Sa-l ia si pe Dinu cu el…sa faca iar minutu91…emisiunea lu’ dinamo…

Un Gog  •  14 februarie 2007, 12:01

Deci nu mai comenteaza deseara.

L-a luat si pe C. Dinu?

In orice caza, daca va pleca la canalD toata chestiunea va ‘mirosi’ a premeditare. Chiar daca dpdv al responsabilitatii profesionale va iesi ‘curat’, moralmente va fi catalogat ca tradator. Urmatorul angajator trebuie sa fie foarte atent. Lupul nu isi schimba naravul. In plus, cam prea de tinar s-a ridicat (a fost ridicat , mai precis) acest baietas care in ce ma priveste poate lipsi de pe coloana sonora a unui meci sau din studioul unei emisiuni ca nici nu bag de seama. Eu l-as vedea mai degraba somer pentru o vreme, nicidecum ditai vedeta la un post Tv ‘cu greutate’ si cu salarii babane. Nu prea a demonstrat ca ar avea cine-stie-ce valoare nici in postura de comentator si nici in cea de realizator. Mie mi s-a parut a fi destul de mediocru in ciuda tupeului si a logoreei dezvoltate . De multe ori partinitor si uneori obraznic. Iar de cele mai multe ori de-a dreptul lingau. Sper sa ma insel, insa imaginea pe care si- creeaza un om e data de ‘prestatia’ sa. Iar daca e persoana publica se expune atat criticilor cat si aprecierilor consumatorului de media.

Gogol  •  14 februarie 2007, 12:01

Inca o mostra ca de banii publici nu te intereseaza decit atunci cind iti intra in propriul buzunar. Ceea ce a facut „Shpagutz” Enachescu este dezonorant, dar, in acelasi timp, nu mira pe nimeni. Era de asteptat. Si, ca de obicei, smecherii din presa cad in picioare.

Razvan  •  14 februarie 2007, 12:05

Sunt normale astfel de miscari intr-o piata …vezi Prosport versus GSP. E drept aicea e o chestie de moralitate care implica si bani publici pana la urma. Platim un functionar si avem asteptari de impartialitate de la el.
Ma inreb daca TVR va obtine din nou anul viitor prima optiune. Enachescu se intoarce ? Una peste alta nu stiu cata audienta aduce Vlad unui post. Tu stii cum statea in ratinguri minutul 91 fatza de Recurs. Ps. De ce nu participi la o emisiune de sport ca invitat permanent ? Ar fi zic eu o rasplata pentru cei care surfeaza blog-ul tau.

Cata86  •  14 februarie 2007, 12:06

„In acelasi timp, cei doi pot fi sosotiti responsabili” ……..soCotiti

Florin  •  14 februarie 2007, 12:11

Tudor Giurgiu cauta un tap ispasitor.Pacat de Enachescu, era un baiat bun la TVR , s-ar putea sa se „strice” la Dogan.

semeniuc ovidiu  •  14 februarie 2007, 12:11

Am si eu o intebare ? Directorul TVR ce face de obicei la serviciu ?
Asteapta in birou sa vina altul sa-i spuna ce probleme are ?
Pana la urma cei doi sunt jurnalisti .Ce treaba au ei cu contractele
institutiei ?
Prost sa fiu sa ma duc sa trag de sefu’ sa-i spun ca institutia e pe cale sa piarda un contract !!! pai ce ,sunt manager ??? cine e platit sa faca asta sa o faca !!!
ASA GANDESC EU !!!
Si daca s-a pierdut un contract si implicit bani …ar trebui ca toti cei implicati sa raspunda!!!

Mitza  •  14 februarie 2007, 12:11

Foarte bine ca a plecat. Asta arata ca e o economie de piata functionala. Nimeni nu sta o viata pe un post. Numai pe vremuri mai era asa cand din liceu pana la pensie stateai in aceasi fabrica. Mergi acolo unde iti dicteaza constiinta si mai ales banul!

Daca te crezi un bun manager de fotbal hai si te inscrie la adresa:
http://www.soccerproject.com/index.php?section=3&lng=en&uID=104764

Delgado  •  14 februarie 2007, 12:13

nu scapam de spurcatul ala de enachescu
sper sa se duca cu dinu si cu toata haita in turcia

Adryan  •  14 februarie 2007, 12:13

bun s-au pierdut DREPTURILE LIGII 1,VLAD ENACHESCU pleaca la fel si TODAN sau cum il cheama.Acu sa fii in locul lui DOGAN i-ai angaja pe T R A D A T O R I?????????????????????????????????????????????????????

dog_of_war  •  14 februarie 2007, 12:14

Vlad Enechescu asta dupa ce k e un comentator slabut mai e si ciubucar……l-am auzit comentand acum cativa ani un meci din Liga….juca Bayern Munchen, nu mai stiu cu cine……oricum dupa comentariul lui echipa germana a ajuns in prima finala de Cupa Campionilor in 1975 si a castigato cu Benfica in vreme ce in 1977 a castigat finala cu Juventus….in realitate e chipa germana a jucat prima finala de CC in 73/74 cu Atletico Madrid castigand cu 1-0,in 74/75 cu Leeds castigata cu 2-0si a 3 in 75/76 castigata cusaint Etienne castigata cu 3-1….in vreme ce Juventus nu a jucat decat in 84/85 in finala CC dar cu Hamburger SV iar Benfica nu a jucat in viata ei cu vreo echipa germana in finala CC,Fc Porto fiind cea care a jucat in 86/87 cu Bayern Munchen in finala pe care au castigat-o cu 2-1……alta data referinduse tot la fotbalul german vorbea de singurele finale de cupa europeana ale lui Hamburg SV,se referea la finalele de CC din 79/80 pierduta 1-0 cu Nottingham Forrest si la cea castigata cu Juventus din 83/84 dar a uitat de finala de Cupa Cupelor din 75/77 castigata in fata lui Anderlecht cu 2-0,plus finala de Cupa Uefa Intertoto din 2005 castigata cu 1-0 si 0-0 in fata Valenciei…..asa k slab rau Enachescu asta KanalTv nu a castigat aducandul!

Cătălin Tolontan  •  14 februarie 2007, 12:14

Razvan: Nu ma simt in largul meu la TV.

km_leon  •  14 februarie 2007, 12:19

– cum ramane cu vorba din batrani „dusmanul iubeste tradarea dar nu iubeste tradatorul”? se pare ca aici nu tine. acest kanal D nu isi pune aceasta intrebare. o sa zambim pe sub mustati cand acestia le vor da si lor lovitura sub centura. Kanal D pregatestete ca astfel de oameni iti vor da si tie lovitura cand vor urca in barca ta. vezi si tu migratiile de pe scena politica, cum se misca oamenii dupa interese proprii.

liviu  •  14 februarie 2007, 12:19

Adryan,

pai trebuie sa-i plateasca „legal” cumva. N-ai frica, le fac turcii contract ca de tradatori

gogu  •  14 februarie 2007, 12:21

bai, da’ parca acu’ vreo doua zilele urechiusele mele il auzeau pe enachescu asta laiv si in direct cum ca, citez din memorie, „nu voi parasi corabia atata timp cat asupra mea planeaza suspiciuni”.
Ete ca o parasi, si inca cum, le fura astora si busola, si compasu, si barca de salvare!!!
Hehehehe!

liviu  •  14 februarie 2007, 12:21

Draga administratorule de blog, recunosc, am sarit calul cand i-am injurat de mama pe Enachescu, Todan, Cernat (da, chiar si pe el!!) si Nicolau (mai ales pe el!!!). Dar cum spuneam, bunul simt isi mai are rostul cand vor rade de toti, inclusiv de voi, cei care stergeti mesajele pe care le merita?

leal240870  •  14 februarie 2007, 12:24

Cum putea sa supervizeze un contract bun un om de la sport. Parerea mea este ca a fost un complot general aici incluzind si oameni care trebuiau sa supravegheze institutia publica din partea Parlamentului.
Daca acest contract aducea atitia bani cit se vehiculeaza de ce nu s-au ocupat de el cu mai multa atentie conducatorii TVR care sunt platiti pentru aceste lucruri.
Concluzia este ca noi am dovedit si vom dovedi mereu ca in Romania este totul posibil.

fauritorul  •  14 februarie 2007, 12:27

LAS’ ca e mai bine ca a plecat …pt ca el era varza ca si comentator sportiv …tre sa mai ia lectii de la costi mocanu …chiar si de la emil gradinescu pe care il privea de sus …e mai bine asa …pai si cu c. dinu ce va face ?????

ion sandu  •  14 februarie 2007, 12:27

sa il ia si pe inconpetentul ala de gradinescu dupa el.

Mircea Scarlatescu  •  14 februarie 2007, 12:29

Perfect adevarat domnule Tolontan, ambele concluzii sunt pertinente.

Conversatia este super interesanta in Cotidianul, si eu cred ca arata clar ca cineva de la economic NU A VRUT sa plateasca, din interese personale. Daca nu erau bani, macar boss-ul TVR ar fi trebuit sa fie informat.
Asta e, amatorismul din TVR dublat de interesele unora au dictat, si intr-o zi vor infunda rau toata organizatia….

tatian  •  14 februarie 2007, 12:35

Era o miscare mai previzibila decat debarcarea Aliatilor in Normandia in 1944

pecos  •  14 februarie 2007, 13:07

frumos articol

X™  •  14 februarie 2007, 13:14

Catalin, dar Enachescu se jura acu’ 2 seri pe Realitatea, ca nu pleaca nicaieri. Acu’ e normal sa-i iei apararea. Voi shtitzi cel mai bine cum e sa lashi 2 redactzii goale peste noapte. Pardon, a doua plecare a fost cu preaviz.

sorin601  •  14 februarie 2007, 17:37

Citind articolele din ziarele mentionate de tine mi se pare usor nedrept articolul tau. Nu contest nici neprofesionalismul pe alocuri in comentariu meciurilor al lui Vlad si nici in a conduce o televiziune a lui Giurgiu. Insa dk asa cum spune in mail si Giurgiu nu neaga, acestia doi (Vlad si Todoran) au avertizat conducerea si pe Giurgiu despre neceistatea efectuarii platii. Acum ca ei nu au mers dupa el in team building unde era in acea perioada, ca nu i-au sunat prietenii sau rudele sa-i reaminteasca si alte chestii „disperate” este de discutat. Insa intre profesionisti cred ca un mail de avertizare e de ajuns 😉
Aceasta este o simpla observatie vis-a-vis de datele stiute la ora actuala si parerile evocate de amandoua partile. Dk dl. Tolontan stie si lucruri mai inside decat acestea rasuflate la presa, atunci imi fac mea culpa.

Avramescu  •  19 februarie 2007, 2:08

In mod evident enachescu e implicat si ar trebui sa faca putina pirnaie pt. cei 50.000 Euro pe care am auzit ca ar urma sa-i incaseze – in transe – pt tradare. Ca dovada ca s-a repliat exact acolo de unde a primit comanda.
Pt. TVR nu e nici o o pierdere acest submediocru, lpsit de orice forma de profesionalism, peltic si bilbiit. Individ de doi bani, a intrat in TVR datorita lui taticu, Enachescu Voicu fostul dirijor de coruri ceausiste al UTC-ului si el implicat in scandaluri de coruptie. De, aschia nu sare departe de trunnchi…mai ales in neamul tiganesc…obisnuit cu ciorditul. Numele real al familiei fiind Zoe http://www.romanialibera.com/articole/articol.php?step=articol&id=1945 ii uram lui Vladut sa pape repede spaga si sa fie „barbata” cind va intra la mititica…