În jurul vulturului Lobonţ

Mănuşile lui Lobonţ ar trebui puse să plutească deasupra stadionului Dinamo, aşa cum a zburat aseară vulturul pe Estadio da Luz. A avut cîteva ieşiri curajoase în debutul meciului, două-trei degajări sub presiune şi minunea de pe linia porţii, din minutul 16, cînd a reacţionat cu reflexele lui Bruce Lee mixat cu un portar de hochei.

miercuri, 14 februarie 2007, 11:50

Mănuşile lui Lobonţ ar trebui puse să plutească deasupra stadionului Dinamo, aşa cum a zburat aseară vulturul pe Estadio da Luz. A avut cîteva ieşiri curajoase în debutul meciului, două-trei degajări sub presiune şi minunea de pe linia porţii, din minutul 16, cînd a reacţionat cu reflexele lui Bruce Lee mixat cu un portar de hochei.

E posibil să fi revenit în fotbalul românesc la timp. Pentru el şi pentru noi. S-a întors în momentul în care anii l-au crestat cu amintiri, punînd şi sare şi frunze tămăduitoare pe răni. În jurul lui, are şansa să se maturizeze o întreagă gaşcă nebună. Poate Cristea va începe să dea drumul la minge, poate Moţi şi Radu Ştefan vor învăţa să fie mai puţin precipitaţi, poate Dinamo şi-a adus nu doar un portar, ci un lider, valoros tocmai pentru că a trecut prin atîtea, de la glorie la scandaluri. Şi le-a supravieţuit. În jurul lui se poate juca un retur de neuitat la Bucureşti!

Aţi observat? Cînd un român trece graniţa, el încetează să arunce hîrtii pe jos şi să traverseze anapoda. Aşa se explică prezenţa steliştilor alături de dinamovişti, în sectoarele de tribună ale diasporei, semn al toleranţei şi al civilizaţiei sportive. E posibil ca România normală să se construiască în exil. Să vedem cum o s-o importăm apoi!

Citiţi articolul de la întîlnirea dintre Eusebio şi Dinu, care s-au revăzut la ideea colegului meu Eduard Apostol! Sînt mărturii dintr-o altă lume, cu miros de mosc. Doi bărbaţi unul lîngă celălalt, supravieţitorii unui timp de care ni se face cu atît mai dor, cu cît sîntem mai siguri că-i sîntem superiori.


Comentarii (400)Adaugă comentariu

Robinho  •  15 februarie 2007, 11:40

@andrei

spurcat esti tu cu tac-tu…oricum nu ati jucat nimic aseara, daca nu era Lobont cu interventiile lui va dadeau astia 4; oricum sa va vedem la anul in Ch.League ce faceti…Doamne ce mult mi-as dori sa cadeti in grupa cu Barcelona, si sa zicem…o echipa din Italia. Sa vedem atunci cum va mananca aia de cur

NYC  •  15 februarie 2007, 11:43

X™ Says:

February 15th, 2007 at 11:39 am
Azi, shtiri scrise frumos cu verde sa sara-n ochi. Ieri a trebuit sa ma duc pe Sport Total sa aflu ca Pulhac are probleme. Cica era shi la voi shtirea, da’ nu o vedeam de inimioare shi silicoane.

hai noroc.

vezi ca pana acu’ m-am certat cu oile la ioanitoaia pe blog.

nu preiei tu?:)

n-ai vazut meciu’, nu?

Iionnutzzu  •  15 februarie 2007, 11:43

o sa cadem la fel ca voi…si o sa facem mai mult ca voi….;)

elle  •  15 februarie 2007, 11:46

X™ Says:

February 15th, 2007 at 11:39 am
Azi, shtiri scrise frumos cu verde sa sara-n ochi. Ieri a trebuit sa ma duc pe Sport Total sa aflu ca Pulhac are probleme. Cica era shi la voi shtirea, da’ nu o vedeam de inimioare shi silicoane.

pai daca intra jucatorii Seviliei pe gsp…sa vada verde ..te doare capul …dar nu ma mira ….acum nu mai spun ca au venit aia fara 5 titulari…daca juca Dinamo cu ei …spuneau ca baga juniorii…

NYC  •  15 februarie 2007, 11:50

elle Says:

February 15th, 2007 at 11:46 am
X™ Says:

February 15th, 2007 at 11:39 am
Azi, shtiri scrise frumos cu verde sa sara-n ochi. Ieri a trebuit sa ma duc pe Sport Total sa aflu ca Pulhac are probleme. Cica era shi la voi shtirea, da’ nu o vedeam de inimioare shi silicoane.

pai daca intra jucatorii Seviliei pe gsp…sa vada verde ..te doare capul …dar nu ma mira ….acum nu mai spun ca au venit aia fara 5 titulari…daca juca Dinamo cu ei …spuneau ca baga juniorii…

corect:).

da’ mai, da’ e sevilla, cea mai buna echipa din europa in 2006:))), la ei si rezervele sunt ca titularii.

cum iti permiti sa zici asa ceva?:)))

X™  •  15 februarie 2007, 11:50

NYC, am vazut meciul. L-am shi comentat azi noapte la AG pe blog.

Iionnutzzu  •  15 februarie 2007, 11:52

da wai nik…..da da ai avzut ce a fost declarata benfica?
😕

X™  •  15 februarie 2007, 11:53

NYC, nu vreau sa ma cert cu nimeni, ca ajung sa-mi doresc sa piarda Steaua diseara din cauza lor, doar ca sa vad Tacerea Mieilor. Nu. Bafta Steaua diseara. Sa dea Dumnezeu, sa se mai asheze lucrurile pt noi in retur.

ionica  •  15 februarie 2007, 11:54

bine mai baieti, am pierdut cu 1-0 sunteti fericiti , sa stiti ca fericirea voastra va dura foarte putin pt ca in retur ne vom califica , iar infrangerea asta din min 89, n-o s-o mai tina minte nimeni peste ani, calificarea va ramane in istorie, va doresc si voua succes diseara , incetati cu rautatile pt ca nu faceti nimic deosebit daca intrati pe un blog si injurati Dinamo sau fanii dinamovisti.FORZA DINAMO!

Iionnutzzu  •  15 februarie 2007, 11:54

oricum Dinamo la Bucuresti…..ii mananca pe ”vulturi”….cu greu au reusit aseara sa dea gol…..ce crezi ca vor face la Bucuresti…unde sunt 15 mii de caini……nici o sansa pentru ei….

elle  •  15 februarie 2007, 12:03

NYC
sa-mi fie rusine … 🙂

elle  •  15 februarie 2007, 12:04

X™ Says:

February 15th, 2007 at 11:53 am
NYC, nu vreau sa ma cert cu nimeni, ca ajung sa-mi doresc sa piarda Steaua diseara din cauza lor, doar ca sa vad Tacerea Mieilor. Nu. Bafta Steaua diseara. Sa dea Dumnezeu, sa se mai asheze lucrurile pt noi in retur.

te admir … eu nu am astfel de sentimente …ca nici ei nu au … 😉

X™  •  15 februarie 2007, 12:06

elle, stai putzin ca dupa 5 min la Nea Ovi pe blog, incep sa ma-ntarat.

iacob  •  15 februarie 2007, 12:10

BAI PISATILOR SUNTETI BUNI DE A CRITIK DESI NU STITI S AFACETI ACEST LUCRU, MAI DUVA-N PLM DE NEPOTI CE SUNTETI CA DACA ERATI VOI IN TEREN , IMEDIAT CUM CALCATI IARBA VA UDATI, PIZDELOR E USOR A VB DAR MAI GREU E SA FII IN TEREN ACOLO:) EU AM JUCAT FOTBAL SI STIU CUM ESTE SI PARCA LA INFRANGERE E MAI MISTO SA STAI IN TRIBUNA

CryO  •  15 februarie 2007, 12:12

bun articol…chiar e adevarat ca ne civilizam odata cu trecerea granitei, dar ce i care se simt adevarat romani, cu siguranta ca se vor intoarce!!!! intalnirea Dlui Dinu cu Eusebio mi se pare ok, dar faptul ca acestia au depanat amintiri mi se pare chiar haios!! Figo , atunci cand a fost intrebat daca isi aminteste de Dinamo, a raspuns sec NU! cum credeti ca isi aminteste Eusebio dupa 40 ani, de Cornel Dinu???

X™  •  15 februarie 2007, 12:14

iacob, shi vrei sa-i laudam ?

alexutu7  •  15 februarie 2007, 12:17

tolo, stii ceva de situatia lui vlad enachescu?
parca trebuia sa comenteze si el aseara…
a taiat giurgiu deja primul cap in urma scandalului drepturilor tv?

SEFU_LU_MIERLA  •  15 februarie 2007, 12:19

TOLONTANE TOLONTATE…!!!!

vali-turda  •  15 februarie 2007, 12:20

mai oameni buni!steaua ori bate ori face egal ori pierde.atat!doamne ajuta apara si pazeste.toate balivernele voastre sunt caca jambo.asteptati pana 22 30 apoi cataiti pana va sar plamanii.apropo la TURDA nu sunt tigani cocalari si alte specimene de care ziceti voi.doar suporteri stelisti,pace voua!!!

SEFU_LU_MIERLA  •  15 februarie 2007, 12:20

oricum bate steaua deseara si oricum dinamo e cea mai varza. Aseara am fost un ROMAN fericit pentru ca A LUAT BATAIE dinamo!!!

ionica  •  15 februarie 2007, 12:22

@SEFU_LU_MIERLA mai bine taceai… atat am sa-ti spun

X™  •  15 februarie 2007, 12:25

SEFU_LU_MIERLA, stai linishtit. Exista leac. Genul asta de „fericire” se trateaza la Balaceanca.

alexutzuu  •  15 februarie 2007, 12:53

Meci slab facut de Brnfica shi foarte slab de Dinamo, nu cred k am jucat mai bine decat pe white heart lane. Lobont intr-adevar, un mare jucator, in rest penibil, iar cel mai slab a fost ,,ronaldinho,, Cristea. Domnule borcea va rog nu mai face-ti de ras numele extraterestrului prin asemenea comparatzii. Sa speram k in retur vom juca ceva, pt-k e de ajuns sa jucam ceva shi nu foarte bine pentru a bate Benfica, acre aseara a aratat un nivel de Cfr Cluj. In rest , bafta stelei diseara, deshi nu-mi miroase foarte bine aceasta frica de ,,cea mai buna echipa din lume,, cand a venit lyon la bucureshti mimi spunea k e cea mai tare din lume, aceeashi poveste shi cu Real, speram sa trecem de Sevilla ca mimi sa spuna shi despre Nancy k e cea mai buna echipa din Europa.

raool  •  15 februarie 2007, 13:01

ce so mia dam in sus si in jos..dinamo sa chinuit aseara dar nu prea a aratat nimic…benfica nici atat..dar voi..dinamovisti infocati..de ce de fiecare data aveti aceleasi replici?:D..pe bune deci de cativa ani numai aceeasi placa o aveti..nu zic..aveti o echipa buna..sper sa va calificati..dar fiti fratilor realisti naibii..vb lu tolo..va trebuie putina experienta europeana sa va civilizati si voi cat de cat..acu in loc sa urati succes stelei k in pula mea va da posibilitatea sa intrati direct in grupe la anu(unde toata lumea stie k no sa faceti nimic)..voi injurati in stanga sin dreapta…k sa vezi ceo sa facem in retur..LASATI FAPTELE SA VORBEASCA..nu iq vostru de sub 100..HAI STEAUA STIU K POTI

elle  •  15 februarie 2007, 13:14

alexutzuu

tu acum te-ai prins ca echipele cu care joaca steaua sunt cele mai bune??? 🙂

wasp  •  15 februarie 2007, 13:29

Absolut sincer, mi se pare mai bine ca au mancat bataie cu 1-0, pentru ca un egal ar fi fost mincinos. Meciul nu a fost dezechilibrat (pentru cei ce sustin ca ar fi trebuit sa fie 3,4-0: dar cine isi concretizeaza toate ocaziile mari? Benfica a avut trei ocazii clare din care a inscris o data… nu e ceva anormal… chiar vazusem din campionatul Portugaliei ca sunt cam ratangii…) si nu a jucat prea bine, dar si asa a fost peste Dinamo.

Inclin sa cred ca rezultatul, scuzati cliseul, este exact „conform cu realitatea din teren”. Sa plece Dinamo cu 0-0 de acolo ar fi insemnat o auto-amagire foarte periculoasa (vezi „noi suntem romani” varianta Tottenham!!!). Asa s-a intamplat ce trebuia: un semnal de alarma suficient de serios: sansele de calificare categoric au scazut sub 50%, dar inca se poate…. dar bineinteles cu conditia sa joace mult schimbat in bine fata de aseara. Asta e cel mai greu.

John Doe  •  15 februarie 2007, 13:29

cat mult asteptati sa pierdem un meci ca sa ne sariti la gat…indiferent de adversar…de faptul ca practic am avut un gol anulat. benfica a fost peste dinamo aseara si cred ca tolontan a reflectat corect ce s-a intamplat…dar ma simt mandru ca sunt dinamovist cand va citesc frustrarile…ura voastra e „hrana” iubirii noastre pentru dinamo…nu steaua ne da posibilitatea sa jucam in grupe cl pentru ca…nu steaua va iesi campioana si ne apoi ne va ceda locul…punctele stelei nu ar fii fost suficiente fara cele aduse de rapid si dinamo…steaua nu a jucat pentru dinamo, rapid sau poli, a jucat pentru steaua…
apropo domnule raool…daca numiti civilizatie expresia „in p*** mea” ma intreb ce iq aveti dumneavoastra…?

socar  •  15 februarie 2007, 13:33

CEI MAI SLABI:
BALACE
ZE KALANGA
DANCIULESCU
E greu sa construiesti fara un coordonator de joc !
MOTI SI RADU STEFAN AU JUCAT BINE, CU O SINGURA EXCEPTIE:
FAZA GOLULUI !

deco  •  15 februarie 2007, 13:33

steaua va castiga deseara, daca joaca cu tupeu si avem putin noroc. sper sa fie un joc fain.

dodo  •  15 februarie 2007, 13:42

Mie mi se parea mai OK un 0-0 la cum a decurs meciul, dar nu trebuia jucat la 0-0!
Cred ca si Rednic are partea lu de vina aici…sa nu se supere dinamovistii pe mine!
Trebuia fortat un pic in atac! de ce nu l-a incercat pe acel Mendy? Era mai bine cu el decat cu Ze Kalanga…

dodo  •  15 februarie 2007, 13:46

@Hyat:

Balace a ajuns in primul 11 pt. ca s-a accidentat Vranjkovici! Altfel cred ca nu era…

De’, si voi ati ras de noi cand s-a accidentat Andrey!!!

NYC  •  15 februarie 2007, 13:47

John Doe

nuuu…aia e civilizatie de ghencea:))))))))))

asa inteleg ei civilizatia

boaCFR  •  15 februarie 2007, 13:48

E Dinamo formată dintr-un portar doi pari(două bare) şi-atît. Fotbal zero. La Bucureşti cînd se dechid vin contrele şi s-a dus vaporaşul…

Lobonţica  •  15 februarie 2007, 13:50

Lobby a fost singurul caruia nu ai ce sa-i reprosezi dupa un asa meci. pacat insa ca altii si-au batut joc de munca lui…si l-au lasat sa ia gol la meciul revenirii lui pe scena marelui fotbal. de admirat insa ca toti s-au strans in jurul lui si l-au aparat 😉 si ce bine ar fi pt dinamo daca s-ar indeplini si asta: „Mănuşile lui Lobonţ ar trebui puse să plutească deasupra stadionului Dinamo, aşa cum a zburat aseară vulturul pe Estadio da Luz”… dar pt ca nu sunt dinamovista…sper sa nu se intample 😛

NYC  •  15 februarie 2007, 13:52

Lobontica

nu esti dinamovista?

aaa…esti oita?:)))

raool  •  15 februarie 2007, 13:54

@john doe dak civilizatia la tine inseamna a vorbi frumos..scuze.,.esti pe dinafara..in plus..din postu meu nu am dat de inteles k as fi civilizat..nici nu pretind asta..si chiar dak nu miam mai facut de mult un test iq presupun k e mai mare k al tau oricum…btw:vorbeam de civilizatie fotbalistica..in mare parte..si as fi curios sa aflu ce iq aveti dumneavoastra..domnule john ar fi putut juca rapidul(care chiar daca anul acesta nu joaca la potential maxim..e mult mia civilizata in joc decat dinamo) si dinamo pana imbatraneam eu si tot nu am fi intrecut portugalia in clasamentul coeficietilor uefa..parerea mea..bafta steaua

dodo  •  15 februarie 2007, 13:55

ionica Says:

February 15th, 2007 at 11:54 am
bine mai baieti, am pierdut cu 1-0 sunteti fericiti , sa stiti ca fericirea voastra va dura foarte putin pt ca in retur ne vom califica , iar infrangerea asta din min 89, n-o s-o mai tina minte nimeni peste ani, calificarea va ramane in istorie, va doresc si voua succes diseara , incetati cu rautatile pt ca nu faceti nimic deosebit daca intrati pe un blog si injurati Dinamo sau fanii dinamovisti.FORZA DINAMO
———————————————————————————–

Imi pare rau, nu cred ca va veti califica!! Desi as vrea ca Dinamo sa se califice (pt. coeficienti da tara…)!
1-0 e un scor ideal pt. Benfica!! Chiar crezi ca aia nu sunt in stare sa marcheze la Buc.? Sunt portughezi si f. tehnici! Dau gol si de la 40 m.!
Ati uitat de bara de aseara?

NYC  •  15 februarie 2007, 13:59

dodo

corect, bara aia a fost de la 40 de m.

mai cum le stiti (si vedeti) voi pe toate ca niste oameni mari!:)))))))))))))

bai, eu inteleg sa nu tii cu o echipa…da’ sa te apuci sa vorbesti prostii insemnand cam 75% din tot ce spui… si sa te mai si bati cu pumnu’ in piept ca tu esti detinatorul adevarului…

zii si tu: ce-am spus mai sus nu e definitia prostului???:)))

andrei  •  15 februarie 2007, 14:12

Cei care sustin ca Benfica bate lejer la Bucuresti exagereaza tare. Frate, nu-s chiar asa de speriat; cu un joc exact, determinat si ofensiv (ca in meciul cu Leverkusen) ii putem bate.
E greu, da, dar nu imposibil.

dodo  •  15 februarie 2007, 14:14

@NYC:

Da’ de ce te-ai suparat?
Nici pe departe nu cred ca eu detin adevarul…
Oricum, Dinamo a jucat la 0-0 ca mai toti romanii, nu crezi? Sau poate gresesc eu…

ionica  •  15 februarie 2007, 14:15

@dodo dupa mintea ta n-ar mai trebui sa ne prezentam la meci in retur nu? hai ca esti tare , pe Dinamo NE VOM CALIFCA tine minte ce iti scriu acum 😉

X™  •  15 februarie 2007, 14:19

Gresheshti dodo. N-au jucat nici cu frica, nici crispatzi. pur shi simplu atat au putut fizic acum. Plus mainile moarte din echipa pe care nu prea ai cu ce sa le-nlocuieshti.

Maximus Craioveanus  •  15 februarie 2007, 14:49

Slab slab foarte slab!!! sindromul romanului-inekatul la mal!….bafta steaua!,,,,HAI CRAIOVAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

JepcaR  •  15 februarie 2007, 15:03

Sunt rapidist , dar nu pot sa nu apreciez prestatia lui Lobont care a facut minuni si a demonstrat ca merita sa fie rezerva lui Coman la nationala. Pe Coman e greu sa-l scoti din poarta pentru ca a facut foarte multe meciuri bune . Sa nu-l uitam pe George Blay care a facut din nou minuni in aparare … daca nu era el Benfica mai inscria cel putin de 2 ori ! GG Dinamo si pacat de golul din 89.

Andrei  •  15 februarie 2007, 15:37

pacat ca Lobont isi arata valoarea la Dinamo si nu la Fiorentina sau Ajax.

mishu  •  15 februarie 2007, 16:03

S-a tot facut tam tam pe seama faptului ca dinamo vine din pauza competitionala si asta a fost motivul jocului slab de aseara.
Va intreb pe voi, fani ai lui dinamo, de ce oare anul trecut acest aspect nu s-a observat in meciurile stelei, respectiv rapidului???
Raspunsul este unul singur: steaua si rapid au o valoare mai ridicata si o mentalitate de invingator.
Cand a facut dinamo, sincer acum, un meci cu adevarat mare in fata unui adversar de calibru????
Si sa nu-mi apune-ti everton, pentru ca inseamna ca nu stiti fotbal…

red-tico  •  15 februarie 2007, 16:20

@mishu
oaie uite-te pe clasament si vezi valoarea si mai concentreaza-te pe sTEAUA ca presimt ca iar primeste caruta de goluri

dodo  •  15 februarie 2007, 16:32

@red-tico:

Ce-i tot dati cu clasamentul?
Vezi sa nu aveti vreo surpriza pana la sfarsitul campionatului daca jucati tot asa! Si CFR Cluj se credeau campioni dupa primele 5-6 etape!!!

martin_dinca  •  15 februarie 2007, 17:53

Tolontan ,esti cel mai bun .Nu ai obosit sa arati asta?
In rest ,ai dreptate .

cristi  •  19 februarie 2007, 10:38