MM şi Hagi? Mai vorbim!

Pe lîngă spiralele din fotbal, banda lui Mobius e dreaptă ca o autostradă. Variantele se succed, nu există nici început şi nici sfîrşit, cine azi antrenează la Steaua, mîine poate ajunge la „Poli” Timişoara şi invers.

duminică, 18 februarie 2007, 3:35

Pe lîngă spiralele din fotbal, banda lui Mobius e dreaptă ca o autostradă. Variantele se succed, nu există nici început şi nici sfîrşit, cine azi antrenează la Steaua, mîine poate ajunge la „Poli” Timişoara şi invers.

Hagi se enervează degeaba. Cînd stai lîngă Gigi Becali la multe meciuri importante, cînd dai declaraţii fruste la final, cînd prietenul şi fostul tău secund Gabi Balint are un discurs acid şi cuprinzător la TV, se numeşte că vădeşti un interes, care sigur că-l deranjează pe actualul antrenor al Stelei. E adevărat că şi Olăroiu a făcut fix acelaşi lucru, apărînd într-o Timişoară inflamată după ce Hagi îi luase locul la „Poli”. Atunci a fost rîndul lui Oli să speculeze excelenta relaţie cu fanii echipei.

Ce rol joacă MM în toată această ecuaţie? E clar, îl sprijină pe Olăroiu. Nu doar din pragmatism, ci şi din sentimentul inerţial al culpei că, atunci cînd acesta a fost dat afară de la Steaua în mandatul anterior, nu a izbutit să facă nimic ca să-l păstreze.

Dar MM nu trebuie judecat la pachet cu Olăroiu. Oricît ar părea de hazardat pronosticul, e foarte probabil ca, undeva, cîndva, Hagi să lucreze cu MM. Să şi-l dorească alături. Amintiţi-vă! Cînd Hagi era la „Poli” şi ataca arbitrajele, el îl complimenta prin ricoşeu pe MM. „Nu e normal ca antrenorii să se expună şi să sară pentru club. Uitaţi-vă la Steaua cum se întîmplă lucrurile”, le explica el public celor de la Timişoara. Tabloul de la Steaua îl cunoaşteţi. MM în luptă cu toată lumea.

Un episod absolut autentic. Acum puţin timp, el a turbat din cauza unei informaţii care a scăpat din club şi a apărut în gsp. „M-am gîndit cine a putut-o da presei. Am restrîns cercul de suspecţi pînă am rămas eu. Am ajuns să mă bănuiesc pe mine!”. Omul e dus, însă un astfel de preşedinte inspiră încredere antrenorilor, care-şi pot vedea de treabă. El se ocupă cu nevroza, alţii, cu tactica.

Evoluţia de la Steaua va fi reglată, evident, de rezultatele din campionat. Însă reţineţi acest pariu pe termen lung: mulţi tehnicieni vor un partener ca MM, care se suspectează pe el însuşi că nu e suficient de fidel clubului.


Comentarii (226)Adaugă comentariu

butragueno79  •  19 februarie 2007, 12:37

Singura sansa pentru steaua e venirea lui Lacatus

butragueno  •  19 februarie 2007, 12:53

Lacatus chiar daca nu castiga nimic cu steaua timp de 2-3 ani suporterii nu-l vor contesta

Georgato´s  •  19 februarie 2007, 12:56

@Butragueno

Vrei sa zici singura sansa ca steaua sa redevina Steaua?

Darie  •  19 februarie 2007, 12:59

Salut Catalin! Ma dezamagesti!!! Nu-i mai face lobby „regelui” … Jos palaria ca, fotbalist, dar sa ne lase in pace cu gandirea lui pozitiva si alte tampenii.Unde a fost nu a facut nimic…O cupa a Turciei si aia obtinuta deoarece Fenrul a jucat cu echipa secunda.
Multumesc

razvy74  •  19 februarie 2007, 12:59

meme ar trebui sa se duca sa-i faca o super oferta lui protasov. asa nu mai merge.oli a reusit usor, usor sa isi impuna stilul de antrenor la steaua. adica a distus tot ce mai ramasese bun de la precedesorii lui. jos palaria in fata lui ca om , caracter si fair-play.aduceti-va aminte de el dupa meciul cu rapidul din uefa. dar noua la steaua in primul rand ne trebuie un antrenor care sa ne aduca rezultate. inca o solutie viabila din tara ar fi lacatus. cred ca este singurul antrenor care ar beneficia de rabdare din partea suporterilor.

butragueno  •  19 februarie 2007, 13:00

Oricum nu va mai fi Steaua …. se duce in jos

butragueno  •  19 februarie 2007, 13:06

Cu oameni ca Becali nu poti face treaba pe termen lung ; pai daca ajungi sa te folosesti de echipa in scopuri electorale e nasol

Georgato´s  •  19 februarie 2007, 13:28

Pai se foloseste si de Tolontan in aceleasi scopuri. Ti se pare normal?

Cătălin Tolontan  •  19 februarie 2007, 13:39

darie: nu e nici un lobby, isi face singur 🙂

Cătălin Tolontan  •  19 februarie 2007, 13:40

Georgato´s: sint de acord cu tine ca antrenorii straini aduc un alt sistem. si nu doar de antrenament, ci si de conduita si de organizare

diego  •  19 februarie 2007, 13:53

decit sa vad steaua lui olaroiu cu 4 ocazii in ultimele 6 meciuri, si sa vad cum se termina meciul in cel mai rau caz 0-0, mai bine vine hagi.
cu sevilla, sincer, daca s-ar fi terminat 2-4, sau 3-5 nu-mi parea rau.
dar sa nu ai nici un pic de ambitie, nici o determinare, nici un orizont, nici o perspectiva….
hagi daca vine, la 0-1, il baga pe iacob fundas dreapta, ca mihalcea cu slovenia :), dar macar pleci cu ceva adrenalina consumata de la stadion.
Joi in ghencea, cind am plecat parca eram sedat…
daca dadeai cu cutitul in mine , nu iesea singe…
nici o emotie, nici o tresarire…
cum e posibil sa faci priam schimbare sa-l scoti pe ov petre si sa-l bagi pe paraschiv?!?!?!?!
cit de idiot de antrenor sa fii sa nu vezi ca astia doi nu sint in stare sa dea o pasa de 3 metri?!
plus finul mirel, care a dat din miini tot meciul de parca eram la handbal nu la fotbal!!!
tolo, acu de ce nu scrii ceva de Piti, un alt idiot patentat, dar care a avut si el o data ochi: Radoi e praf! e gras, joaca la alibi si imi aduce aminte de bucur bogdan, un alt kaiser care mi-a mincat ficatii pe vremea cind juca in ghencea…:)

sergiu – iasi  •  19 februarie 2007, 14:01

cred totusi ca e o falsa problema numirea sau …posibila numire a lui hagi ca antrenor la steaua…lui oli i se reproseaza mai ales jocul stelei din meciurile cl…fratolor real e real, lyon e lyon, iar sevilla a batut barca 3-0…ce mai vreti?
ma gandesc ca trebuie lasat oli pana la sfarsitul campionatului, si abia atunci trebuie tras linia…
chestia cu hagi nu face decat sa puna presiune inutil pe echipa si antrenor…va veni si momentul lui hagi la steaua, dar nu acu…

diego  •  19 februarie 2007, 14:05

sergiu iasi! mentalitate de coana chirita!
baa, real e real…da-i in mortii lor ca nu zice nimeni sa ii bati, dar macar inghesuei si tu un pic, joaca fotbal, da-ti viatza pe teren….nu intra cu chilotii in vine pe teren ….
au salarii de mii de euro…se plimba numai in basini prin toate mall-urile si cafenelele de fitze din bucuresti , se uita lumea la ei ca la niste zei si sint de fapt niste obositi imbuibati de bani si de faima!
uita-te la banel! cind a venit minca jaratec, acu seamana cu o musca fara cap! s-a dat jos din carutza si s-a suit in Audi A6!

seby-yo  •  19 februarie 2007, 14:15

la steaua ar trebui transferuri

nu se face echipa mai buna decat e cu jucatori de 500 000 de pe la vaslui sau mai stiu eu ce bomba de echipa

daca nu se fac investitii din ce in ce mai mari (acelasi sume se plateau pt jucatori si acum 3 ani, cand erau bani mai putini) nu o sa trecem de locul 1-2-3 din spania ci de locul 15-16-17 cum a fost betis anul trecut

deci daca nu se fac transferuri, o sa stationam si o sa ne rugam se picam cu echipe iesite din forma ca sa ne calificam

seby-yo  •  19 februarie 2007, 14:16

si deabia daca se vor face transferuri putem vorbi de antrenori…nu-mi place olaroiu dar eu zic ca e in primii 5 antrenori din Romania

tomoxan  •  19 februarie 2007, 14:43

toti vorbesc de olaroiu dar la STEAUA cel mai slab este gigi . Este atat de incompetent incat nu este in stare sa vada ce vede o tara intreaga si anume ca STEAUA NU ARE O IDEE TACTICA . Echipa joaca la intamplare . Nu e vina lui oli pentru ca el atata poate . E vina lui gigi ca persista in prostie si nu schimba antrenorul . Gigi a mai mers pe prietenie si pe vremea lui piturca si s-a ales praful acum procedeaza la fel . Cu singurul neuron pe care il are gigi o sa-si dea seama peste inca 2-3 ani de oportunitatea schimbarii antrenorului. APROPO , DACA AJUNGE PRESEDINTE, ASA CUM ISI DORESTE , CUM O SA CONDUCA TARA ? TOT PE PRIETENII??? Intrbati-l dumneavoastra d-nule TOLONTAN in numele nostru , suporterilor stelisti.

roby  •  19 februarie 2007, 14:53

OLI sper sa ramana nici nu vreau sa aud de HAGI pt ca el e zero barat ca antrenor nu-l recomnada nimik pe HAGI k antrenor o cupa in Turcia e foarte putin,singuru care ar fi mai potrivit dupa parerea mea e LACATUS,el ad a confirmat sa aduci pe UTA care urma sa retrogradeze in liga a3a si sa o fcais ajoace cu jucatori adusi de el inseamna ca re un mare talent de antrenor cunoaste jucatori ca psihic stie sai motiveze

eu  •  19 februarie 2007, 14:55

Toata lumea comenteaza si air comenteaza dar uita un lucru esential: daca o echipa joaca bine spre f bine cealalta echipa, indiferent de numele ei si de jucatorii care o compun , arata dezastruos, ca si cum nu ar face nimik. nu face nimk deoarece adversara nu o lasa, iar fotbalul se joaca pe goluri si acestea, golurile, se marcheaza dupa una sau mai multe greseli, individuale sau in grup. daca nimeni nu greseste nu se inscrie, clar???

soryn  •  19 februarie 2007, 14:56

bai anti hagi tu cine esti ba ca sa vorbesti asa de hagi?ai jucat s-au antrenat in viata ta nu o echipa de fotbal ci 7 insi la miuta ca sa-ti dai cu parerea? esti un zero barat.la poli nu a avut cu cine sa faca treaba,eu sunt din timisoara si mergeam la antrenamente si ii vedeam pa gigel,cara,ovidiu cum se chinuiau sa dea o pasa simpla.daca nu ai cu cine .?!de fapt o sa vedeti valoarea lui ovidiu petre si gigel la steaua.oli e de vina ca l-a inlocuit pe paraschiv cu petre si il tot forteza.de ce nu l-a lasat pe paraschiv sa joace cu radoi impreuna cum au jucat de atatea ori si au facut lucruri bune?

NYC  •  19 februarie 2007, 14:57

eu Says:

February 19th, 2007 at 2:55 pm
Toata lumea comenteaza si air comenteaza dar uita un lucru esential: daca o echipa joaca bine spre f bine cealalta echipa, indiferent de numele ei si de jucatorii care o compun , arata dezastruos, ca si cum nu ar face nimik. nu face nimk deoarece adversara nu o lasa, iar fotbalul se joaca pe goluri si acestea, golurile, se marcheaza dupa una sau mai multe greseli, individuale sau in grup. daca nimeni nu greseste nu se inscrie, clar???

te referi la jocul intitulat tzurca?

soryn  •  19 februarie 2007, 14:57

a acelasi mesaj pt cei ANTI HAGI M..E!!!!!!!!!!!!!!!

razvy74  •  19 februarie 2007, 15:04

pt a ajunge un bun antrenor hagi ar trebui sa ia o echipa di divizia b sau ma rog cum i se spune acum liga 2 si sa isi faca acolo ucenicia de antrenor. si abia dupa ce a reusit o promovare in liga 1 si merge cu aceeasi echipa pana pe locurile 1-10 poate sa spuna ca este antrenor. el s-a aruncat din prima la echipe prea mari. sa nu uitam ca nu toti marii jucatori au ajuns si mari antrenori. deci mai bine sa isi vada de treaba lui. steaua e o echipa mult prea mare pt el.

coco21  •  19 februarie 2007, 15:30

Alt SUBIECT care ne priveste pe toti.

Esti CATALIN TOLONTAN ?! Da ? Ai un cuvant mare de spus in acest ziar nu ?!
Exista aceasta aceast ,,brend,, care circula in fiecare zi si in fiecare ziar de sport, si anume ca , conducatori de club spun ca vor exista meciuri ,,trucate,, sau jocuri de ,,culise,, .De acord cu ei .De ce nu faceti voi o campanie , ca jurnalisti , sau ziaristi de sport , cum vreti voi ,care sa aduca in ochi FRF si LPF o nuantza de lumina , banuiesc alba , care sa faca o lege in care conducatori de club sau jucatori sa nu mai vorbeasca despre arbitri , pentru ca ei sunt singuri care nu se pot apara de acuzatiile grave care li se aduc , chiar daca sunt sau nu sunt adevarate.Pentru ca cei care spun ca iau furat arbitri , stiu cu siguranta ca au facut si ei manevre cu ei candva , si ar mai putea incerca , si sa ii dea in fapt.Asa veti putea creste ca ziar , cel putin pentru mine , si cu siguranta si pentru iubitori fotbalului.Sa ii dea in fapt cu am zis si M Sandu , ca sa il excluda , dar va trebui si ajutorul vostru … ar trebui sa va duca capul ca sunteti ziaristi , sau nu vreti ca nu mai aveti ce sa scrieti despre ei … 🙂
In tarile unde fotbalul conteaza nu se vorbeste in halul asta de arbitri , de ce ?
Pentru ca si ziarele au stiut ce sa faca , si iata de ce au atatea vanzari ziarele de sport din alte tari , chiar daca sunt mai bogati ca noi si ar putea sa il citeasca pe net. Dar voi nu dati incredere cititiorilor ,,, cel putin pana acuma …

Eu cred ca ar fi prea bine sa faceti acest lucru pentru arbitri , care sunt singuri impotriva tuturor.Va doresc succes …

Radhoo  •  19 februarie 2007, 16:25

Catalin te rog frumos in numele majoritatii cetatenilor stelisit ai acestei tari…daca cumva aflatzi,voi,Gazeta, ca meciul Stelei de la Sevilla va fii difuzat pe internet te rog foarte tare sa publicati adresa acelui site pt ca daca nu`l vedem la Tv poate pe internet o sa avem noroc …multumim !!!

Victor B.  •  19 februarie 2007, 17:11

Cred ca Olaroiu e un antrenor bun,dar are limitele lui-nu stie sa riste.Hagi ar merita o sansa sa antreneze Steaua ca si alti fosti stelisti si actuali antrenori-Lacatus,Dan Petrescu,Ilie Dumitrescu,Balint.

Sport 100% aici  •  20 februarie 2007, 13:55

Mie imi place felul in care Tolontan scrie in GSP, este un jurnalist de valoare si are experienta. Cat despre Hagi , cred ca mai are nevoie de timp pentru a antrena.
Experientele din trecut au demonstrat asta si este pacat pentru el.Ii apreciez talentul , daruirea dar fara suparare trebuie sa mai astepte.
Olaroiu este un foarte bun antrenor chiar daca Steua nu a reusit sa faca o figura frumoasa cu spaniolii. In curand voi lansa o pagina web pe langa cea de divertisment http://www.kronimedia.com care cuprinde muzica stiri si multe noutati, in care toti iubitorii de sport din Romania isi pot da intalnire si comenteze absolut orice este legat de fotbal…
http://www.kronimedia.com http://www.kronimedia.com http://www.kronimedia.com