Kanal D coboara la 0,4% in prime time

Kanal D a inregistrat luni, la a doua zi de la lansare, o audienta de 0,3% media intregii zile si 0,4 in prime-time, pe publicul 4+ All Urban. Audienta a fost sub cea a Antena 3, Realitatea TV, B1TV si National TV.

marți, 20 februarie 2007, 12:15

Kanal D a inregistrat luni, la a doua zi de la lansare, o audienta de 0,3% media intregii zile si 0,4 in prime-time, pe publicul 4+ All Urban. Audienta a fost sub cea a Antena 3, Realitatea TV, B1TV si National TV.


Comentarii (25)Adaugă comentariu

Adi  •  20 februarie 2007, 12:52

Domnule Tolontan riscati sa deveniti cel mai bun PR al noului post de televiziune. De ce acordati atata atentie evoultiei Kanal D? Audientele masurate in primele zile, nu cred ca sunt relevante si nici macar nu merita atata atentie.Cati din cititori stiu ce inseamna 0,4(aproximativ 45.000 de telespectatori)? Foarte putini….. Promovati excesiv acest produs….In privinta meciurilor vor avea audienta destul de buna….stau bine la acoperire si nu cred ca telespectatorii vor avea de suferit, cat despre comentatori si calitatea transmisiei sunt convins ca vor fi cel putin pe masura spectacolului pe care il ofera Liga 1.

diablo  •  20 februarie 2007, 13:07

Cataline, esti prea rautacios cu acest canal , a da , normal ca e concorenta , din grupul lor face parte si PROSPORT, asa ca il atacati indirect.
Si ce daca a avut 0,4( 45000 teles.), macar este in top 10 si depasit nonteleviziunile ca etno, taraf, ddtv, cosmos,otv si alti extraterestrii.
Vezi-ti de treburile cu sportul si nu te mai baga unde nu-ti fiebe oala, ca esti jurnalist de sport nu de media sau alte domenii.

Un Gog  •  20 februarie 2007, 13:15

Dan Diaconescu se pricepe cel mai bine la a ‘citi’ tabele de audienta. In direct. Catalin, de ce ii iei omului painea de la gura ?!!! D::)

123grp  •  20 februarie 2007, 13:15

E adevarat ce ne spune Catalin : Kanal D a avut market share de 0.9% intre 19.00-23.00, iar ca si split de advertising au avut 1% din piata.

Have a nice day.

Cristi Roman  •  20 februarie 2007, 13:43

Practic, eu, ieri, mi-am adus aminte pe la 11 seara ca exista si Kanal D, si tot n-am dat la ei. Sincer, daca nu vor face ceva revolutionar, vor sta doar in fotbal si vor pierde bani multi.
Iata ca Vacanta Mare nu face rating in alta parte decit PRO TV. Iata cum incepe sa se confrime faptul ca odata plecat din PRO TV, te stergi, incetul cu incetul. Florin Calinescu, Teo…..Vacanta Mare?

Andrei  •  20 februarie 2007, 13:44

Dupa cateva saptamani Kanal D o sa fie o simpla amintire. O sa-si dea seama turcii ca inca nu ne pot cuceri neaducand nimic nou.

bogdanlebu  •  20 februarie 2007, 13:52

era de asteptat… daca n-au reusit sa capitalizeze „curiozitatea” decat cu 1% si daca nu au satifacut aceasta curiozitate cu emisiuni calumea, 0,3% e normal!

Cătălin Tolontan  •  20 februarie 2007, 14:01

adi, diablo: puneti-va de acord, va rog. sint fie pr-ul lui Dogan, fie criticul interesat al lor 🙂

substitute  •  20 februarie 2007, 14:22

nu ma impresioneaza cu nimic Kanal D, si nici nu cred ca o sa aiba foarte mare succes, dar cred ca tolo, nu trage degeaba in Kanal D, cum nu cred ca tolo ar scrie dezinteresat vreun articol(inca ma mai intreb ce a vrut sa spuna cu articolul despre MM si Hagi)

violet_alex  •  20 februarie 2007, 14:49

Asteptati… sigur ii va depasi pe cei de la B1 care a devenit iry TV si pe cei de la National care mi se pare ca nici macar nu au o grila de programe definita… Plus ca vor veni meciurile… si chiar vor avea audienta.

Adi  •  20 februarie 2007, 14:50

Merci de raspuns Catalin.E normal sa apara pareri diferite, cred ca si asta e rostul blog-ului.Diablo crede ca esti rautacios cu ei, eu cred ca ii bagi prea mult in seama si stii foarte bine zicala aia ” De rau, de bine important e ca se scrie”.Cred ca scriind constant in ultima perioada despre mutarile de la Dogan, evolutia audientei …. le faci un mare serviciu sau altfel spus publicitate moca….ar putea sa-ti gazduiasca blogul pe site-ul lor te misti mult mai repede la capitolul achizitii si date de audienta

violet_alex  •  20 februarie 2007, 14:52

P.S. Prima oara am incercat sa ma uit aseara in timpul stirilor de la Antena1… dar era CATA BOTE si ramona badescu sau ceva de genu…. nu chiar pe gustul meu pentru ora respectiva 🙂

AmNaM  •  20 februarie 2007, 15:29

Kanal D… pot spune urmatoarele despre ei:
1. Banii aduc fericirea (fie ea si de moment). Adica pompeaza bani in vedete, fotbal… aduc audienta, temporara, dar nu permanenta fie ea si de 0.4% sau cat o fi avut.
2. Lucrul turcesc e lucru turcesc ori explodeaza la lansare (adik varza) ori merg mai departe si acopera restul din mers.
3. Turcii sunt comercianti si nu mare ar fi mirarea sa cumpere unul sau unele din posturile comerciale care are deja audienta ;). Alde ProTV care nu se simte prea bine, alde PrimaTV (initial de acolo s-a plecat…)….etc.

Si inca o chestie…ei au venit pe o piata „plina”, si in Turcia au 61% sau ceva asemanator. Nu stiu ce i-ar face pe ei sa se mute de la primul loc…la ultimul.

Keep in touch.

Doggy  •  20 februarie 2007, 15:58

Doggy Says:

February 20th, 2007 at 1:54 pm
Tolo, aceste articole sunt bune de “Scanteia”…

Ce aveti fratilor cu “imperialistii” turci care au venit sa investeasca la noi?

Dupa logica lui Tolo si a admiratorilor sai entuziasti, ar trebui sa se introduca o lege prin care Liga 1, Andreea Marin si chiar Andreea Esca, importante generatoare de audienta sa fie arendate pe viata TVR-ului.

Nu inteleg ce se doreste…

Si de ce se arunca iar cu noroi in Kanal D, imediat ce Cooperativa Voiculescu a fost tradata de Cosmin Baleanu ?…

De ce Antena 1 are voie sa transmita meciuri din Liga 1? Dupa cum s-a mai precizat, Kanal D are o acoperire mai mare decat a postului voiculescian.

Tolo, aceasta combinatie intre Sancho Panza si Dr. Watson, se screme de vreo cateva saptamani incoace sa discrediteze un nou post tv, care pe de o parte este concurent periculos pentru Antena 1, dar care in acelasi timp face parte din trustul de presa Ringier, prin tot felul de “descoperiri senzationale” si “sKANdALuri” inchipuite…

Speram ca aceasta constipatie de idei sa dispara, si sa avem din nou parte de ceva mai bun de citit…

Amin!

Cătălin Tolontan Says:

February 20th, 2007 at 2:07 pm
doggy: e logic sa nu faci distinctia intre informatie si opinie. esti, probabil, de la pr-ul dogan sau ringier. ok, fa-ti treaba!

Doggy Says:

February 20th, 2007 at 3:53 pm
@ Cătălin Tolontan

Multumesc! Ma simt onorat… Daca mai bag doua-trei mesaje d-astea p-aici poate chiar ma angajaza… Asa ca multumesc pentru recomandare…

Desi am putea sa te banuim si pe tine ca ai fi spokesman-ul KANAL D… Vorba aia: Bad Publicity is Good Publicity…

Nu am nimic cu GSP sau cu tine, doar ca nu mi se pare ok sa se tina o discutie atat de lunga despre nimic…

Atitudinea GSP fata de noul post nu mi se pare fairplay…

sanchez  •  20 februarie 2007, 16:38

Propuneri de achizitii de vedete pentru Kanal D: Andreea Marin+ Surprizele, Andreea Raicu, Simona Patruleasa… deja m-am dus intr-un alt domeniu, dar pot si alte vedete.
Daca carcotasii accepta oferta Pro TV se poate spune ca in Romania orice e posibil la tv!

Doggy  •  20 februarie 2007, 17:02

Incep sa inteleg:

„Meciurile de pe BOOM TV sînt comentate de redactorii Gazetei Sporturilor
GSP şi BOOM SPORT te cheamă să alegi!

Tu decizi meciurile din Italia (de duminica de la ora 16:00) si Spania (de duminica de la ora 18:00). In fiecare saptamana stabilesti ce meci vrei sa vezi. De marti pana vineri, asteptam raspunsul tau aici sau la e-mail fotbal@boomtv.ro. Fa-ne programul!”

andrew  •  20 februarie 2007, 19:43

1. vacanta mare intrase de mai multe saptamani in cadere libera, asa ca sarbu a zis „mersi” ca a scapat de ei
2. adi enache e entuziast si cam atat, in rest e nul pe sticla, nici macar gospodinele nu il mai plac, se poart banica si vieru
3. kanal d e prea general, prea tinteste toate categoriile, si tinerii si batranii, si telenovelistele si microbistii si manelistii si urbanul si folclorul si cei mai vreti voi

eu sper sa reuseasca, desi la telecomanda sunt pe pozitia 51, dupa good life si tvrm

The Silence Of The Lambs  •  20 februarie 2007, 20:13

De Kanal D nu stie lumea, inca!!

Dar decit ProTv-ul care a reusit culmea schizoismului de a vorbi la fiecare TV Sport numai despre Steaua (!!!? incredibil cit cretinism poate fi in in studiourile asa zisilor profesionisti!), orice nou studio TV nu poate fi decit o alta cale spre normalitate…

uwe  •  20 februarie 2007, 20:20

Nimic nou. Nimic interesant. Acelasi balamuc in care decesele sunt stiri, declaratiile sunt stiri, prezentatoarele sunt stiri, timpul e irelevant, telenovelele sunt filme, glumele tampite sunt divertisment… Ori cu el, ori fara el… Haideti ma… nu va dati odata seama ca sunteti la nivelul fotbalistilor la intelect? Toti din televiziuni. cu o exceptie: Simona Patruleasa e sub.

NemO  •  20 februarie 2007, 23:00

ma uit acum la kanal d si e o emisiune ”telezvon” un fel de ciao tv , nora ptr. mama = big brother , emisiunea lu’ enache=pepe(clar mana lu’ lazarov) vacanta mare=expirati(acum cativa ani nu ma asteptam) stiri din sport de la realitatea , Gasca=la bloc , pe Doroftei chiar nu il inteleg ce mai vrea?!?! . UN POST CE ADUCE NUMAI LUCRURI NOI. AAAAA sa nu uit de fotbal singurul care va avea aulienta la kanal.AUDIENTA FORTATA!!!.pa SI ZILE DOMNU’ TOLO ZILE DOMNU TOLO

sanchez  •  21 februarie 2007, 8:45

Pro TV & TV Sport au ‘datorii’ la Becali si normal ca dau stiri numai despre el si Steaua.

ducu  •  21 februarie 2007, 11:02

Draga Catalin, pe mine ma intereseaza in special audienta Kanal D in prime-time-ul de duminica, atunci cand va fi meciul. Totusi, nu m-as hazarda sa dau mai mult de 5%, fiind primul meci difuzat, si tinand cont ca are o acoperire mai mica decat Antena 1. Tine-ne la curent cu audientele, faci treaba buna!

FAN STEAUA+TGV  •  21 februarie 2007, 17:07

PENTRU ARTICOLUL DE AZI BARVO!!! D_LE TOLONTAN GSP DIN 21.02.07

freedom  •  21 februarie 2007, 23:35

Nu au nimic interesant.

mihai nedelcu  •  5 martie 2007, 11:51

Acest post (kanalD) face un bine celorlalte posturi ! Se pare ca are rolul unui dezinfectant. unui deparazitant. Din pacate pentru ei fac asta pe mult prea multi bani. In curand vom fi pe deplin vindecati de liga -I-a . Decand acest post transmite meciuri nu mai sunt interesat de fotbalul romanesc. Cataline ! ai facut bine mergand la turci ! Eu unul tin sa-ti multumesc pentru asta . Adio !