Eşecuri, dar la alt nivel

Cătălin Tolontan încearcă să păstreze măsura după eliminările din Cupa UEFA

joi, 22 februarie 2007, 11:33

Cătălin Tolontan încearcă să păstreze măsura după eliminările din Cupa UEFA

Cui îi e frică de UEFA să nu intre în Ligă! Acesta poate fi sloganul publicitar al primăverii. Felul abrupt în care Dinamo şi Steaua au părăsit Cupa UEFA ne poate servi drept lecţie. Nu gratuită, nu dulce, însă lecţie.

Dincolo de m… pe care cele două galerii şi le-au expediat aseară low cost peste Europa, cele două echipe au murit la fel. Sigur. Adversarii au avut calibru diferit, Dinamo a sperat mai mult, dar toate acestea devin detalii în faţa unei observaţii fundamental-comune:  sîntem la mijlocul drumului, şi nicidecum la finalul său. Adîncă, nu-i aşa?

Cluburile trebuie să crească bugetele, e nevoie de jucători de primă mînă, competiţia internă are nevoie de transparenţă, de arbitraje bune şi de o conducere nepartizană a LPF şi FRF. Faţă de acum cinci ani sîntem în progres, să fim rezonabili şi la înfrîngeri, nu doar entuziaşti la victorii!, însă nu trebuie să cedăm nici un metru în faţa vechilor obiceiuri, care pot reveni oricînd.

Blaturile, şmecheriile cu arbitrajele, observatorii şi comisiile au o capacitate incredibilă de regenerare. Dincolo de înfrîngerile de ieri, Steaua, Dinamo şi, anul trecut, Rapid merită admiraţia noastră pentru faptul că au deschis o epocă. Dar, ca la jocurile pe calculator, fiecare nivel pe care-l urcăm e tot mai greu.


Comentarii (413)Adaugă comentariu

parereless  •  23 februarie 2007, 14:17

Pt Paulo.
Ca sa joci in intertoto trebuie sa te inscrii intai.

Paulo  •  23 februarie 2007, 14:19

pt DonAdryan:

cum poti sa spui ca o echipa care are 61 de trofee, una care a castigat cupa uefa de curand sau una care a jucat o finala de LC sunt echipe de mana a doua ? nu o sa gasesc niciodata un stelist obiectiv…

oricum voi aveti treaba cu locul 2…sau 3…

necula  •  23 februarie 2007, 14:20

bai paulo, esti dus cu capu’, sahtior nu e ekipa mare si nu voi ati jucat cu ei ci rapid, iar daca everton e ekipa mare atunci steaua este ekipa supermare, grandioasa!

parereless  •  23 februarie 2007, 14:20

Tot pt Paulo.
Si daca luam iar bataie de la Dinamo crezi ca mai conteaza? Si daca luam campionatu tot moaca de nascut invins a lu’ Olaroiu o s-o vedem

Dora  •  23 februarie 2007, 14:24

PT. BRAD

RAPID
Cred că aş enerva pe toată lumea dacă m-aş apuca să vorbesc despre RAPID. Pt. că aş putea vorbi o viaţă întreagă şi tot ar fi puţin.
Deci, pe scurt:
1.Anul trecut a fost ca o poveste, un vis absolut minunat, care s-a terminat trist. Meciuri supebe pe Giuleşti cu echipe tari, goluri frumoase, ce mai, a fost super
2.Anul acesta… Hm, dacă n-ar fi existat anul trecut, nimeni nu zicea că am fost slabi. Dar raportat la sezonul trecut, e drept, am fost (mult) mai slabi. Fără scuze. N-am pierdut, dar nici n-am câştigat vreun meci.
3. Nu zic că n-am suferit din cauza necalificării în UEFA, dar asta e. Oricum, şi asta o spun sincer, Cupa Uefa nu contează foarte mult. UCL e adevărata competiţie. Şi sper din tot sufletul meu vişiniu să ajungem acolo.

necula  •  23 februarie 2007, 14:26

cristian munteanu famous player? du-te ma de-aici cu babicu tau, mi-e simpatic dar pana la jucator mare mai are…. ha ha ha

butragueno  •  23 februarie 2007, 14:27

ptr paru’ cret
daca ai mintea ca si paru’ stai calm ca nu are nimeni nevoie de statistici din astea comuniste ….. vad ca te mandresti si te lauzi tare cu bloc notes

Paulo  •  23 februarie 2007, 14:31

FORZA DINAMO FOREVER !!!
VA PRIVIM DE SUS !!!

paaa 🙂

DonAdryan  •  23 februarie 2007, 14:35

Paulo: nu sunt stelist si nici nu cred ca sunt obiectiv…obiectiv e numai judecatorul…noi vorbim despre fotbal…
Oricum, discutia imi place…mai ales tonul civilizat (in mare parte) si argumentativ…

necula  •  23 februarie 2007, 14:40

camataru e cumva ultima gheata de aur inainte de desfiintarea trofeului? 🙂

DonAdryan  •  23 februarie 2007, 14:41

Dora:
Intr-adevar, Rapidul a aratat ca o echipa anul trecut, dar nu prin valoarea lotului sau jocul echipei…ci prin ceea ce R.Luceascu a reusit sa construiasca: spiritul de lupta si dorinta de sacrificiu.
In ziua de azi, daca esti inferior valoric adversarului, ceea ce e de multe ori cazul echipelor noastre…sansa ta e jocul cu inima…devotamentul si ambitia. Rapidul a reusit anul trecut…insa nu poti sa dai lovituri la nesfarsit…dovada ca si anul asta au jucat la fel de barbateste, dar au intalnit echipe incomode…care nu au mai atacat si pus presiune…iar jocul pe forta si determinare nu a mai dat roade…concluziile la le traga R. Lucescu.
🙂

m26gl  •  23 februarie 2007, 16:19

Nu ma asteptam ca Dinamo sa nu se califice dar tare ma–m bucurat cand am vazut ca nu a facuto. Asta este in cupele europene nu mai merge BORCICA sa umble la arbitri ca nu se poate iar dovada se vede pe teren. Imi pare rau de Danciulescu si Niculescu care sunt singurii baieti de la echipa aia cu capul pe umeri in rest numai figuranti si blegi care nu isi dau seama ca au ajuns acolo datorita conduceri si mai putin lor.

P.S o sa va manance STEAUA cu fulgi cu toti GAINELOR ,hahahahahaha

kronimedia  •  23 februarie 2007, 20:52

Salutare tuturor,

Pacat de necalificarea echipelor in UEFA. Cel mai mult imi pare rau de Steua deoarece este echipa mea favorita, dar cred ca are puterea sa treaca peste acest esec si sa se concentreze mai mult pe rezultatele din Liga I.
Jucatorii acum nevoie de sustinerea fanilor mai mult ca niciodata, fiti alaturi de ei….
Pe curand si o seara buna tuturor stelistilor!!!!

http://www.kronimedia.com http://www.kronimedia.com http://www.kronimedia.com