Dincolo de bani

Da, e şi o chestiune de bani. Dar nu numai. Şahtior are un buget de 40 de milioane de euro, cu doar 20% mai mic decît al Valenciei, de pildă, însă n-a izbutit mare lucru în cupele europene. Dezvoltarea are un ritm natural, pe care nu poţi să-l bruschezi. Nici măcar în fotbal, acest Silicon Valley, unde se concentrează know-how tactic, ştiinţă medicală şi talente umane de elită.

vineri, 23 februarie 2007, 3:48

Da, e şi o chestiune de bani. Dar nu numai. Şahtior are un buget de 40 de milioane de euro, cu doar 20% mai mic decît al Valenciei, de pildă, însă n-a izbutit mare lucru în cupele europene. Dezvoltarea are un ritm natural, pe care nu poţi să-l bruschezi. Nici măcar în fotbal, acest Silicon Valley, unde se concentrează know-how tactic, ştiinţă medicală şi talente umane de elită.

La Moscova şi la Kiev, la Doneţk şi la Tiraspol se investeşte mult şi dur, se cumpără antrenori români şi jucători brazilieni. Asta nu înseamnă că echipele lor intră în elită.

Cînd le condamnăm pe ale noastre ar trebui să ţinem cont de acest lucru. Steaua a ajuns în 2006 la un buget de 15 milioane de euro, cel mai mare atins vreodată de un club românesc. Dinamo vorbeşte despre 8 milioane în acest an. De 10 ori mai puţin decît Benfica.

Cu o expresie tocită, banii sînt condiţia necesară, dar nu suficientă. Adaugi context social, baze de pregătire, un campionat şi o echipă naţională competitive, un climat sportiv civilizat şi motivant. Şi mai pui. Antrenori buni, cluburi organizate, un public entuziast, media în stare să-ţi ofere o măsură corectă a paşilor tăi, ca fotbalist sau ca echipă. Greu, nu?!

Unele ţin de sport, altele de ţară. Destule sînt decise de voinţa acţionarilor, cîteva depind de factori externi. Steaua, Dinamo şi Rapid au atins un prag. Aceasta e senzaţia. Următorul va putea fi depăşit cu bani, cu priceperea de a-i transforma într-o investiţie, nu în ploaie de euro, şi cu participarea tuturor. O fi un joc, însă e al naibii de complex!


Comentarii (97)Adaugă comentariu

afellow  •  23 februarie 2007, 23:19

Nu stiu cum masurati voi valoarea echipelor romanesti, dar eu sumt f bucuros ca avem ce comenta in iarna lui 2007 atata timp cat in urma cu 3 ani n-aveam puterea sa visam la asa ceva certandu-ne pe care face mai multe blaturi. Inca vad atacuri de genul acesta, dar in numar mai mic, sper sa dispara de tot si sunt sigur ca atunci vom avea si o „primavara” in CL. Am inceput vorbind de valoare asa ca in final as vrea sa-mi spuneti care este valoare lui Liverpool, 3-6 cu Ars. sau 2-1 ci Barc?

www.newsfromdiscovery.blogspot.com/  •  23 februarie 2007, 23:26

dincolo de mizeria din tara nu mai e n imic de zis

asta ne e valoarea tinand cont cum se castigfa la noi campionatul

vezi cum a fost castiga ultimul titlu din romania-interviuri goluri cartonase eliminari batai ale suporterilor Meme prezice hegemonia stelei si Gigi zice ca 30 de ani vor lua titlul, Rapidistii nervosi – un video mai mult decat suficient la
linkul din nume

GabiKoreanu  •  23 februarie 2007, 23:28

In spatele Stelei si a lui Rapid sta cate un singur om, in timp de in spatele cluburilor vest europene stau companii multinationale, asa ca mi se pare destul de greu, fie si pt unul ca Becali, sa investeasca 100 de milioane intr-o echipa.
In alta ordine de idei, eu cred ca principala diferenta intre est si vest este data de structura cluburilor. As fi tare curios sa stiu cum este calculata dieta fotbalistilor, dozarea antrenamentelor si consilierea lor psihologica.
De altfel, intr-un post mai vechi al tau, ai amintit de toate astea.
Eu cred ca la Steaua, si nu numai, toate astea sunt facute empiric. Asa se vede, ca fotbalistii nu rezista la „regimul” Olaroiu. Cand o plati si Becali, sau Copos sau Borcea, un nutritionist cu 100.000 EUR/an, mai vorbim, insa pana atunci raman doar vise.

GabiKoreanu  •  23 februarie 2007, 23:32

Citeam, daca nu ma insel chiar pe site-ul GSP, ca la inceputul carierei, Steven Gerrard avea mari probleme cu conditia fizica, si doctorii nu gaseau explicatia. In cele din urma s-a descoperit ca totul i se tragea de la niste carii.

bebe  •  23 februarie 2007, 23:40

http://www.madonna.sufx.net http://www.freewallpapers.evonet.ro

http://www.madonna.sufx.net http://www.freewallpapers.evonet.ro

http://www.madonna.sufx.net http://www.freewallpapers.evonet.ro

http://www.madonna.sufx.net http://www.freewallpapers.evonet.ro

Jairzinho  •  23 februarie 2007, 23:43

Daca nu ai tehnica si viteza in fotbalul actual, nu poti spera la ceva deosebit….nu e o coincidenta faptul ca echipele vestice sunt pline de sud-americani…..avem 3 echipe bunicele…..cati jucatori cu tehnica in regim de viteza regasim in loturile lor ? numarul tinde spre 0(zero)…

felix motanu  •  23 februarie 2007, 23:44

De ce ai blocat blogul cind a fost publicat articolul lui TRU?Tie frica de felix? Te-ai speriat cind ai vazut venind in avalansa mesaje pro TRU,si impotriva mentorului tau financiar Felix turnatorul si mai nou important spion,de el recunoscut in fata A.Mungiu.Nu ai coloana tolontane,doar creezi iluzia de corectitudine,dar esti si tu putin ,tot ca ei…amagitorii,farsorii si trepadusii care cica sunt formatori de opinii………

Basty  •  24 februarie 2007, 0:57

„Silicon Valley”, „Know How”,….
Cataline, foloseste niste cuvinte si expresii pe care sa le intelegem si noi cei de la dinamo

corsykanu  •  24 februarie 2007, 1:23

gabikoreanu de vand abramovici sau berlusconi sunt companii multinationale?

corsykanu  •  24 februarie 2007, 1:25

tolontan? cum de nu te`ai luat de jiji in editia asta ? sau in weekend faci pauza ? :))

corsykanu  •  24 februarie 2007, 1:26

knd o iesii mustata de la puskarie ai grija unde iti parchezi masina 😉

varu  •  24 februarie 2007, 1:27

BALARII.Pina nu se intimpla si la noi ce s-a intimplat in Italia cu retrogradari si depunctari campioana o sa una fictiva.Si atunci de unde pretentii in cupele europene

dodo  •  24 februarie 2007, 1:35

Cata Says:

February 23rd, 2007 at 8:05 pm
Un club de fotbal e ca si orice alta organzatie. trebuie sa-l faci sa aiba profit, acel profit sa-l repui in circulatie si tot asa sa-ti cresti bugetul. Pt steaua, doar liga+Ogararu = 13 mil E. cu putin management si pricepere, acei 13 mil E ar putea fi facuti 20 la anul, apoi 25, apoi 35 si s-ar putea ajunge la talia unui club european. Problema e ca acei 13 mil E se duc in campania electorala a lui Jiji probabil, pentru ca eu nu vad unde altundeva.

———————————————————————————

Lasa mai ca ii strange JIJI si la vara dupa ce ne calificam iar in CL o sa vedetzi voi ca o sa cumpere 2-3 jucatori de valoare f. mare!
O sa dea cateva milioane bune de euro pe fiecare…
Eu asa ma gandesc!

dodo  •  24 februarie 2007, 1:35

Si sa vedetzi cum ne calificam din grupele CL!!

corsykanu  •  24 februarie 2007, 1:43

bai tampitule becali avea in 2004 o avere de 300 de milioane de dolari iar acu sare de un miliard…ce nevoie are de bani de la club?
vb si tu ka sa nu taci

dodo  •  24 februarie 2007, 2:03

corsykanu Says:

February 24th, 2007 at 1:43 am
bai tampitule becali avea in 2004 o avere de 300 de milioane de dolari iar acu sare de un miliard…ce nevoie are de bani de la club?
vb si tu ka sa nu taci

———————————————————————————

Tu chiar crezi tot ce auzi pe la TV sau ce zice JIJI?

Si daca-i asa, inseamna ca „spala bani la Steaua”, pt. ca nu vad de ce nu ar cumpara 2-3 jucatori de cate 20 mil. euroi fiecare…!
Adica un Hernan Crespo, Micolli, Cl. Pizzaro, etc, …astia imi vin in mine acum…

juju dracu  •  24 februarie 2007, 2:21

eu unul m-a, saturat de catalin tolontan cu pretentiile lui de mare ganditor – cataline lasa-te, sau publica o carte ; sau publica un articol in care sa nu ma mai plictisesti; stiu ca e o pretentie subiectiva; dar gandurile tale nu sunt nic macar originale, ca sa u vorbim despre citibile; pe de alta parte , ca sa revenim la fotbal – steaua/dinamo, lasati-ne

juju dracu  •  24 februarie 2007, 2:28

am uitat sa-mi cer scuze ptr greselile asa zis gramaticale – eram pur si simplu beat; ca si acum; dar asta nu face mai putin valabila afirmatia ca steaua si dinamo ar trebui sa ne lase, dimpreuna cu catalin ce se da in stamba mai sus cu un articol la fel de prost ca felul lui de a fi ; cataline, stim ca tii cu steaua, dar steaua va mai castiga ceva ……….

yemenroma  •  24 februarie 2007, 2:42

red-tico…….cu „albitri” tai nici sa „jicnesti” nu te pricepi……mai treci intai prin scoala elementara si abia apoi o sa ai voie sa conduci oile…..(vezi ca si acolo tb sa stii sa numeri…..ca si cu buteliile de altfel)!

dosoievski  •  24 februarie 2007, 2:50

cataline, stim ca un jurnalist sportiv e fie un sportiv ratat fie un romancier ratat; sau un romancier fara curaj

dostoievski  •  24 februarie 2007, 2:53

cataline, lasa-i pe astia si incearca sa fii tu insuti, scrie o carte, lasa fotbalul, chiar daca renunti la salariu un timp

lumeaeamea  •  24 februarie 2007, 3:41

multi prosti si pe aici si multi neinformati…bugetul unui club pe un an nu inseamna numai banii din care se fac transferuri.daca zice ca steaua are 15 mil buget asta nu inseamna k tre sa tranferejucatori de ei.din astia mai tre sa plateasa si salarile si prime de joc si deplasari si multe alte cheltiueli care intervin pe parcursul unui an.poate se strica un rovinet la dushuri si daca a cheltuit toti banii pe transferuri atuci pe ce mai cumpara robinet?
HAI STEAUA, M..E DINAMO!!!

Doze  •  24 februarie 2007, 5:00

Cataline, cred ca incurci termenii: bugetul Stelei daca ar fi fost de 15 milioane, atunci ar fi mers la transferuri minim 8. Pt ca mie greu sa cred k Steaua a avut/are cheltuieli mai mari de 5-6 milioane pe an neincluzand transferurile. Bugetul nu e totuna cu incasarile.

potaie  •  24 februarie 2007, 7:44

tolontane, ii faci un mare serviciu lu` jiji, cand spui k steaua a avut un buget de 15 mil de euro, in `06. tot ii place lui sa se laude k e cel mai mare investitor din ro, cand el saracu` n`a mai bagat un ban in echipa de vreo 3`4 ani, incoace.
jiji, investeste la steaua o parte(mica) din bani obtinuti din participarile in UCL SI CUPA UEFA, noi suporterii stelei nu i`am cerut lu` jiji sa aduca bani de acasa , ci i`am cerut sa investeasca in echipa bani obtinuti din UCL, bilete, drepturi TV…

LFC Bucharest  •  24 februarie 2007, 7:55

http://www.liverpoolfc.tv/news/drilldown/N155061070223-2358.htm

ioan plischi  •  24 februarie 2007, 8:07

banii sunt ca o bucata de carne de cea mai buna calitate, care nu face doi bani daca nu stii pe mina carui bucatar sa o dai.

deceneu  •  24 februarie 2007, 8:08

Tot batem apa in piua!! Are nevoie de bani un club ca Steaua. Pentru a investi cel putin 25 mil/an timp de 10-15 ani. In INFRASTRUCTURA SI MAI ALES LA JUNIORI!!!! Create in trei orase din tara cum ar fi Baia-Mare, Suceava si Medgidia plus Bucuresti centre de juniori ai clubului Steaua, dar care sa aibe la dispozitie trei-patru terenuri gazonate, incalzite cu nocturna. Fiecare centru sa aibe propria scoala, mini-hotel si sala de mese. Angajati antrenori dupa ce se face o radiografie a fotbalui international si de stabilit strategia si tactica dupa care sa fie crescuti juniorii, model Ajax!! Angajati metodisti si documentaristi pentru a se pune bazele unei banci de date despre viitorii sau potentialii adversari si pentru a fi la curent cu noutatile tehnico-tactice!! De constituit o echipa de scuderi care sa acopere o zona cat mai vasta si cat mai cuprizatoare. Cumperi ieftin, investesti si pe urma dupa ce innobilezi, vanzi scump, diferenta se numeste profit si el se reinvesteste in terenuri de antrenament moderne, sala de forta, stadioane. In privinta investitiei in stadioane daca se fac programe serioase, bine documentate si credibile se pot atrage chiar fonduri europene cu amortizare in maximul zece ani daca produci stiintific si valoare!! Pentru asta este nevoie de BUGETE mari!! Pentru CAPITALIZAREA CLUBURILOR, NU FALIMENTAREA!! Cine are minte si curaj asa trebuie sa faca!!

Mercury  •  24 februarie 2007, 8:15

Desi sunt stelist nu am putut sa nu observ ca Dinamo cu Benfica in repriza a doua avea trei negri in teren si nu erau mitittei deloc. Mai ales Blay e cat un cal ai nevoie si de forta in echipa da steaua a adus ceva de valoare nu se baga bani in transferuri numai gura e de becali si maybachu. Dk vrea echipa competitiva sa faca si steaua transferuri gen Lobont nu jucatori varza cu perspectiva

deceneu  •  24 februarie 2007, 8:18

Mai fratilor cum puteti sa cereti unui om sa se bage intr-o afacere si pentru simplu motiv ca sunt suporter sau, ma rog, chibit, sa-l oblig sa nu aibe profit!! Unde suntem? Intr-o economie de piata? Sau nu? Deci pe mine nu ma intereseaza de unde are banii!! Sa investeasca, sa faca profit, o parte sa reinvestesca si daca la sfarsit are si un castig, sa fie sanatos!! Sa-si plateasca darile la Stat, sau le le eludeze, ca Legile trebuiesc ELUDATE (asta am invatat-o de la alesi nostrii din Parlament) Ei prima oara isi „trag” salarii si pensii mari, nu se lasa controlati de nimeni, nu pot fi judecati de nimeni. Ce mai, daca l-am ales patru ani nu am ce sa-i fac!! Parlamentul daca o ia aiurea nu pot sa-l dizolv ca oamenii din Parlament trebuie patru ani sa-si recupereze banii „investiti”!!! si sa-si scoata si profit!! lor de ce nu le cereti din profit sa vi-l dea voua?

Chaplin  •  24 februarie 2007, 9:25

„Cu o expresie tocită, banii sînt condiţia necesară, dar nu suficientă. Adaugi context social, baze de pregătire, un campionat şi o echipă naţională competitive, un climat sportiv civilizat şi motivant. Şi mai pui. Antrenori buni, cluburi organizate, un public entuziast, media în stare să-ţi ofere o măsură corectă a paşilor tăi, ca fotbalist sau ca echipă. Greu, nu?!”

Nu e chiar atat de greu. De fapt e nevoie doar de 3 lucruri: de bani, de un management bun al banilor (sa fie cheltuiti cum trebuie), si de „putintica rabdare”. Atat.

emiliano  •  24 februarie 2007, 9:38

da e adevarata faza cu bugetu…..dar asta nu scuza faptul ca dinamo a pierdut in fata unei echipe intr-o forma destul de slaba..care nu a aratat nimic…..iar steaua cu publicul in spate nu a reusit sa creeze faze de poarta…..parerea mea e ca dinamo nu a avut cu cine..jucatori adica…desi rednic i-a asezat f bine in teren……..in schimb la steaua este exact invers….adica o echipa sudata cu jucatori buni…dar o asezare pe teren de divizia c…..olaroiu nu stie sa-i puna in valoare…asezarea ti-o faci in functie de jucatori….

Flocea  •  24 februarie 2007, 9:39

Ce ma, ti-ai luat Tuareg ?!

Manimal  •  24 februarie 2007, 9:42

aciduzzu … ai uitat deplasarile, cazarea, charterele, mesele, echipamentul, salariul lui mirel radoi 500 k euro pe an, prime de joc, de obiectiv, pregatirea in afara sezonului cand steaua merge in austria sau in italia

flo  •  24 februarie 2007, 11:00

..bani sunt necesar pentru a face performanta dar nu este indeajuns……..ar trebui sa copiem modelul celor de la kiev Romania are nevoie de Brazilieni pentru a aduce un plus in jocul echipelo romanesti ..dar nude Brazilieni de liga a-3-a :)) sunt si la noi de liga a 3-a chiar daca nu sunt bralienijoaca la fel de bine…

andrei  •  24 februarie 2007, 11:00

Buna ziua
D-le Tolontan, am o mare rugaminte la dumneavoastra. Va rog sa-mi trimiteti, prin intermediul Blog-ului, numerele Eurogool din saptamana 19-24 februarie 2007. Nu le gasesc nicaieri pe site-ul gsp.ro.
La revedere

brutus  •  24 februarie 2007, 11:08

Ma intrb , daca arbitra Corpodean se califica Dinamo…

Dumi  •  24 februarie 2007, 12:39

uite ca si rusii au ieit cu ambele echipe,si au bugete colosale si au intalnit pe Macabi Haifa si Celta care nu se compara cu Benfica si Sevilla,conteaza si de noroc la tragerea la sorti,cum a avut Rapid anu trecut care a picat cu doua echipe germane eztrem de proaste plus a contat si arbitrajul care a defavorizat clar cele doua echipe la Bucuresti ata germanul cat si danezul

butragueno  •  24 februarie 2007, 12:47

ptr andrei
bai stelistule trebuie sa cumperi ziarele, nu le baga astia pe nici un site;
luni: 29 34 16 31 7 28
marti:5 12 33
miercuri:17 24 6
joi:10 35 22
vineri:11 30 14
sambata:9 3 25

bogdan  •  24 februarie 2007, 13:02

brutus Says:

February 24th, 2007 at 11:08 am
Ma intrb , daca arbitra Corpodean se califica Dinamo…

MA NTREB DAK MATA E FEMEIE…SI DAK DA, DE CE N-A FACUT AVORT CAND ERA GRAVIDA CU TINE?

Dinny  •  24 februarie 2007, 13:15

Tolo !
De acord cu ceace spui…insfarsit ai extins cercul vinovatilor…..INCLUSIV…MEDIA !!!
Dar chestia cu bugetul Stelei….e cam ….”UMFLATA „….sau asta este cota ce tre s-o dai in contul INTERESULUI SUBALTERN !

stan dan  •  24 februarie 2007, 13:21

the man says:
Articolul lui Georgescu nu a avut loc nici in gsp-ul de azi.

Catalin Tolontan says:
E adevarat. Voi, cititorii, deveniti din ce in ce mai inteligenti si noi trebuie sa va punem poze din ce in ce mai mari.

ovidiup.  •  24 februarie 2007, 13:48

poezia asta ca n-avem bani, e foarte buna ca scuza mult din mizeria de sub pres. exercitiu de memorie: acum 4-5 ani, cand eram coada europei, scuza era ca nu avem bani si ca, mai mult nu se poate. acum, cu aceeasi bani, facem lucruri care atunci pareau sf.
da, este adevarat, banii in fotbalul de astazi inseamna mult, dar nu te ajuta cu mare lucru. exemplu graitor sunt rusii, ucrainienii, grecii si turcii. au bugete de peste 10 ori mai mari decat ale noastre, dar sunt sub noi, in cel mai bun caz, la nivelul nostru.
o radiografie simpla a fotbalului rahitic din romania se traduce printr-un scurt exercitiu de matematic, astfel: italia are 55 milioane si sere A de 20 de echipe, romania are 22 milioane si liga I de 18 echipe. asadar, o baza de selectie mult mai ingusta dar aproximativ aceleasi dimensiuni. pui la socoteala faptul ca, in italia se importa masiv valori in timp ce, in romania se exporta bruma de cheag care se mai formeaza, apoi se mai adauga si populatia imbatranita si avem in fata originea din care a rezultat actualul fotbal din romania.
pe romaneste, o liga cu 18 echipe nu face altceva decat sa scada concentratia valorica. practic, steaua, dinamo sau rapid platesc lipsa de valoare a unor echipe precum jiul, vaslui, ceahlaul iar lista e lunga, tot astfel cum lui dinamo nu-i foloseste nimic pentru a acumula valoric meciul de azi cu jiul.
daca s-ar renunta la balast, fie prin reducerea numarului de echipe, fie prin impartirea campionatului in play-off si play-out lucrurile ar sta cu totul altfel. practic, steaua-dinamo s-ar juca de 4 sau de 6 ori pe an in loc de numai 2 meciuri, tot ala fel cum toate celelalte echipe s-ar imbunatati radical valoarea. in aceasta situatie, valoarea unei echipe ar avea doi factori de multiplicare si anume ar creste numarul de meciuri tari, respectiv ar creste si implicit valoarea adversarilor.
si asta in conditiile in care avem cu cine (steaua, dinamo, rapid, cluj, timisoara, + alte 2, 3 echipe).
in momentul acesta, cele mai bune echipe platesc in cupele europene prin lipsa de meciuri tari la nivelul ligii I. ganditi-va un amanunt: cele mai multe echipe obiectiv in exitenta lor sa nu pice in B. atat si nimic mai mult.
si inca ceva, suntem una dintre cele mai sarace tari din europa. ar fi indecent sa investim 100 milioane $ in fotbal si sa-l lasam pe pensionari la coada la medicamente.
poate cineva reuseste sa inteleaga profunzimea acestei idei, dincolo de goliciunea cuvintelor care o exprima.

cristi  •  24 februarie 2007, 14:08

si daca au echipele bugete mari, ce se rezolva?
nu vedeti ca inca nu vrea nimeni (ma refer la jucatori din tari cu traditie fotbalistica, sau dintre aceia care au un nume in europa sau in lume) sa vina in Romania?
pai ei stiu despre romania doar ca e o tara undeva la capatul lumii, cu capitala la budapesta si un fotbal care l-a dat pe hagi, atat! in rest, doar declaratii de complezenta „aveti jucatori buni, etc, etc” dar unul nu stie macar un exemplu dintre cei contemporani…
un jucator bun, care sa creasca valoarea echipei si sansele de a se bate de la egal la egal cu cei mari, ar costa peste 2-3 mil .ok, sa spunem ca baga cineva banii astia, dar problema e – vine acel jucator in romania, sa-si rupa picioarele pe tapsanuri gen iasi, tg jiu sau sau constanta?
vine el sa castige 2-300 de mii de euro pe an, cand afara are un salariu garantat de min 5-600 mii chiar daca nu joaca?

nicusor  •  24 februarie 2007, 16:27

pt luciann…. Frate sa vezi cata nevoie avea becali de cateva milioane de euro.Sa fim seriosi tu crezi k de aia sa inbogatit el? de pe urma fotbalului??:)):)):))

ionica  •  24 februarie 2007, 21:04

Tolo, ce zici de prima transmisie a kanalului d , ti-a placut? am un „feeling” ca vei dedica un articol tocmai acestui subiect 😛