Absenţi motivaţi

În cazul în care campionatul ar fi fost cotat la bursă, s-ar fi numit Duminica Neagră. Cel mai mic număr de spectatori la o etapă de debut de sezon – 35.000 în 8 meciuri. Cea mai mică audienţă TV pentru un derby televizat – 200.000 de telespectatori la partida Rapid – Timişoara, duminică, în prime-time, pe Kanal D. Cei mai puţini privitori la emisiunile de analiză a etapei – 50.000.

luni, 26 februarie 2007, 1:40

În cazul în care campionatul ar fi fost cotat la bursă, s-ar fi numit Duminica Neagră. Cel mai mic număr de spectatori la o etapă de debut de sezon – 35.000 în 8 meciuri. Cea mai mică audienţă TV pentru un derby televizat – 200.000 de telespectatori la partida Rapid – Timişoara, duminică, în prime-time, pe Kanal D. Cei mai puţini privitori la emisiunile de analiză a etapei – 50.000.

Încă două mişcări geniale ale lui Dragomir şi se va ajunge la ceea ce i-a spus lui Horaţiu Nicolau, conform declaraţiei acestuia: „Nu mă interesează cui vinzi drepturile! Şi dacă se uită un om la televizor, important e să dai banii la cluburi”. Care bani s-au făcut mult mai puţini şi nici una dintre echipe nu pare a observa.

Duminică, 25 februarie, fotbalul românesc s-a nişat ca afacere. Economia, în general, şi ingineriile şefilor fotbalului, în particular, au calibrat sportul către o audienţă limitată pe TV şi, implicit, au redus capacitatea acestuia de a atrage finanţare. Nu s-au volatilizat doar aproximativ 500.000 de telespectatori, ci şi venituri importante din publicitate. Să vedem, de pildă, cum va gestiona criza firma care are drepturile de panotaj pe stadioane şi care, independent de voinţa ei, a livrat clienţilor şi agenţiilor mult mai puţină audienţă.

Interesează asta pe cineva din Ligă? Ei, aş! E Dragomir îngrijorat? Un moft, monşer! Bossul LPF pare mulţumit că, vreme de încă un an şi jumătate, cluburile vor primi sumele convenite. Dar…

1. Acestea ar fi putut fi mai mari încă de acum.

2. Banii pe care îi pierd azi televiziuni precum Kanal D sau Naţional TV, cu ratinguri mai mici decît ce ar avea nevoie să-şi acopere investiţia, vor atîrna în negocierile ulterioare. Şi dacă, din 2008, drepturile vor merge pe pay-tv, staţiile respective vor fi mult mai precaute în a licita de zece ori mai mult ca azi, cum se lăudau cei de la Ligă acum cîteva zile.
3. „Dacă noi ne luăm banii, nu ne interesează”, pot spune cluburile. Greşit! Pentru că una e să încasezi din sume pe care fotbalul le atrage, prin publicitate, şi altceva e să îţi iei banii cu preţul ruinării partenerilor. În primul caz e vorba de o afacere, în al doilea, de o rentă care nu poate dura.

4. Pus pe canale media cu forţă limitată, fotbalul însuşi îşi scade forţa , seducţia şi capacitatea de a face profit. Şi asta n-are nici o legătură cu producţiile sau comentariul Kanal D, care au fost în regulă. Pur şi simplu, e vorba de aşezarea businessului fotbalistic la altă scară decît cea cu care ne obişnuise.

Cînd o companie pierde brusc 70% din cota sa de piaţă, directorii sînt văzuţi prin parcuri, cu ziarele de anunţuri în mînă. La LPF se poate pune, cel mult, de-un şpriţ.


Comentarii (228)Adaugă comentariu

reddog  •  27 februarie 2007, 0:01

@mihaic

sluga cui esti???
-15…-16…brr…

petrisor  •  27 februarie 2007, 0:02

-15…-16…brrrrrrr…..ger mare!

linistit  •  27 februarie 2007, 0:14

Cred ca lui tolo ii e teama ca o sa-si injumatateasca tirajul gsp-ul odata cu castigarea drepturilor tv de catre Dogan. El stie foarte bine ca Ringier are 25% din actiuni si va face o publicitate agresiva Pro Sport-ului..d-le Tolo de disparitia lui Ioanitoaia nu spuneti nimic? Credeti ca a avut Dinamo – Jiul mai mult telespectatori???Umblati cu cioara vopsita…faceti managere on-line dupa ce ati dat teapa la Echipa Fantastica.

Soccer Project  •  27 februarie 2007, 0:15

Manager de fotbal online. Peste 30 000 utilizatori. Contruieste-ti echipa si demonstreaza ca esti un bun manager intr-un mediu hiper competitiv.

http://www.soccerproject.com/index.php?section=3&lng=ro&uID=166857

Dany  •  27 februarie 2007, 0:19

Condesionarea drepturilor de televizare a ligii 1 acestui personaj Horaţiu Nicolau… face parte din multimea de manarii facute de Dumitru Dragomir. Daca ma ajuta memoria si cred ca ma ajuta aceasta vanzare prin intermediul firmelor off-shore a fost mediatizata acum vreo 3 ani…..dar nu s-a intamplat nimic. Si acum vom vedea meciurile si asa amarate din liga 1 la Kanal D, unde comentatorii rivalizeaza cu arbitrii la tropmetele etapei… mai bine s-ar lasa de meserie….. weekend-ul acesta am dat TV-ul pe mute… meciurile mi s-au parut mai frumoase..;)…..In fine… asta e traim in Romania….si nu mai e nimic de mirare…. cel putin pt. mine.

Sa auzim de bine

Tex  •  27 februarie 2007, 1:10

Salut.De foarte multi ani media de spectatori la diviza A este exagerat de mica,este inadmisibil ca la o populatie de 21 milioane de oameni sa ai media de spectatori la divizia A de doar….4.000…este rusinos,si nimeni nu afce nimic pt a atrage fanii pe stadioane,romanii au devenit comozi,pretentiosi,prefera sa stea acasa la tv,conditiile pe stadioane sunt de 2lei,infrastructura este de 2 lei,romanii nu au voie sa bea bere pe stadioane asa cum se intampla in Germania,Danemarca,Suedia,Norvegia etc. nu prea exista spectacol in tribune,pai uitati-va la un meci la vecinii nostri,steuaa rosie-partizan,gazdele au avut cred ca 150 de torte si 5-6 petarde…iar partizanii…au avut 50 de torte dintre care 10 le-au aruncat pe pista,si nu este nimeni suspendat,am vazut in liga la levski-barca au avut bulgarii 30 de torte si au aruncat 10 pe pista,au avut 10 steaguri cu svastica+un banner in care il faceau pe stoickov tigan de catalunia,si toate astea in liga campionilor,nu sa sesizat nici uefa,si federatia din bulgaria,nu au fost suspendati bulgarii,in curand la noi dupa ce ca vin 4000 la un meci nici atmosfera nu este,in ritmul asta comunistul de mitica o sa aiba un campionat de rasu lumii,nu mai vine nici draqu la stadion,pe mitica nu-l ingrijoreza faptul ca avem cea mai mica medie de spectatori din Europa!Forza „U” Craiova.

daniel  •  27 februarie 2007, 2:38

Audienta tine, intr-adevar, in mare masura de acoperirea pe care o are televiziunea. Dar National TV are o acoperire destul de mare si totusi in ultimele sezoane nu a inregistrat cine stie ce audiente. Transmite de obicei meciuri slabe. Combinate cu comentariul destul de nereusit (am vazut de curand pe SportKlub comentarii si mai slabe) creeaza o impresie neplacuta. Poate exagerez. Meciuri gen Fc Arges – U Craiova. Nu cred ca au fost mai mult de trei faze interesante la cele 2 porti iar mingea s-a plimbat mai mult pe la mijlocul terenului, fara ca vreo echipa sa aiba un tel precis. Frumos sutul lui Dorinel, insa meciul n-a aratat decat ca s-a jucat corect. E bine si asa. Dar audienta e influentata in mod direct de calitatea spectacolului. Nu o sa raman pe Telesport sa vad continuarea meciului, cand pot urmari un meci din Primera Division sau Seria A pe BoomSport.
In afara a catorva meciuri din campionat restul sunt umplutura. Iar din cele 18 echipe din prima divizie doar 10 ar merita sa fie urmarite.
Avem apoi trei serii in B si nu mai stiu la ce numar s-a ajuns in C. De D nici nu vreau sa ma gandesc. Toti avem in cartier mocirle in care joaca cate o formatie de divizie D, unii chiar mai multe. Si peste toate suntem tara din coada Uniunii Europene.
Un prim esalon cu 10-12 echipe si play-off la final, o singura serie in B de maxim 20 de echipe, o singura serie in C si D de 20-24 de echipe ar insemna un plus de spectacol pe stadioane si implicit in fata televizorului.
Dar bineinteles mai putine interese in culise. Si asta e tot ce conteaza uneori.

Adrian  •  27 februarie 2007, 5:54

Catalin,

de ce nu comentezi un pic prezenta lui Iacov la meciul Rapid – Poli (de la Craiova!!!), modul cum reactiona la golurile giulestenilor, totul corelat cu acea clauza din contractele de transfer ale lui Griffiths si Sapunaru?

radu  •  27 februarie 2007, 7:17

@mihaic

MUHahahahaha au ajuns rapidistii sa se planga de cati spectatori are Dinamo la meciuri….ei care au avut cel mai mic numar de spectatori din ultimii ani pe teren propriu…si faza cu jumate de stadion inchis nu tine ca oricum era gol si asa

Rapid-Jiul 3000
Rapid-Craiova 8000 Dinamo-Pandurii 5000

radu  •  27 februarie 2007, 7:17

@mihaic

MUHahahahaha au ajuns rapidistii sa se planga de cati spectatori are Dinamo la meciuri….ei care au avut cel mai mic numar de spectatori din ultimii ani pe teren propriu…si faza cu jumate de stadion inchis nu tine ca oricum era gol si asa

Rapid-Jiul 3000
Rapid-Craiova 8000 Dinamo-Pandurii 5000
Rapid-Vaslui 7000 Dinamo-Poli 10000
Rapid-Arges 4500 Dinamo-Uta 7000
Rapid-Farul 5000 Dinamo-steaua 15000
Rapid-Gloria 0 Dinamo-rapid 14000
Rapid-CFR 6000 Dinamo-Farul 0
Rapid-Unirea 4000 Dinamo-Poli Iasi 7000
Rapid-National 6000 Dinamo-Galati 3000
Rapid-Pandurii 1500 Dinamo-Ceahlaul 7000
Rapid-Poli 3500 Dinamo=National 8000
Dinamo-Jiul 4000

Medie de 5388 pt rapid, si 8000 pt Dinamo in conditiile in care amandoua echipele au jucat un meci fara spectatori….Dinamo a jucat ambele meciuri cu steaua si rapid acasa deja rapid inca nu …insa oricum ma indoiesc ca va avea rapid o medie de 10-11000 de spectatori la sfarsitul campionatului astfel incat sa poata „croncani” suporterii lor despre cati dinamovistii vor ramane peste nu stiu cati ani…wtf dude gandeste inainte sa postezi…
Cifrele sunt luate de pe http://www.romaniansoccer.ro si sunt cifrele gazetei …

DIOGENE  •  27 februarie 2007, 8:35

apropos de audienta mica la kanal d;daca au prima optiune si nu televizeaza steaua ,habar n-au de fotbal.oricine isi da seama ca avand cel mai mare nr de suporteri steaua este ceea mai urmarita indiferent cu cine joaca,astfel ca tot timpul ar tre3bui sa fie prima optiune.

NAD  •  27 februarie 2007, 8:37

Constantin Zotta, dezvăluind că oamenii lui Lucescu ţintesc sus. „Rivalele simt asta şi de aceea ne atacă”, a mai spus Zotta.

Inca un cretin apare pe firmament.Astia nu-s normali,patronul lui ataca prin declaratii acide atat Dinamo cat si Steaua si asta vede „atacuri”impotriva Rapidului.Nu ,astia nu ar trebui sa umble liberi.
ALO Balaceanca! nu vedeti ca nebunii umbla liberi?
Cine te ataca bai Zotta? Pacat bai ca te-ai nascut viu.

STEAUA TREBUIE DESFIINTATA !  •  27 februarie 2007, 10:01

Va rog frumos, faceti ceva si desfiintati acest club mafiot, pe nume Steaua, facut doar pt. politicieni sau mafioti analfabeti (Ceausescu, Jiji Fecali, V. Paunescu, C.V. Tudor), si unde vedem doar scalambaieli si urlete de dementi, ca HOTII (Mimi & Jiji) striga: HOTII !
Deja ni s-a acrit sa le vedem fata celor 2 dementi, care trebuie internati urgent, pentru ca vad doar conspiratii mondiale anti-Steaua, de zici ca Bush, Putin, Merkel, Blair si altii, vor ca „echipa Nationala” (???!!!) Steaua e un pericol pentru omenire, si trebuie stopata cu orice pret.
Dauneaza fotbalului vazut la TV aceasta petarda („PUSCARIE”, DUPA CUM GRAIESTE JIJI) de echipa, care nici macar un gol amarat nu poate da unui Ceahlaul, UTA, etc., decat cu ajutorul arbitrilor ! Si ce scandal e daca nu i se da un gol valabil ! Pentru ei nu se greseste deloc, ei sunt sfinti, si baga motivul politic in fata, precum niste curve.
DESFIINTATI STEAUA, CA NE-AM SATURAT DE DEMENTI SI POLITICIENI !
DOAR ASA VOM SCAPA DE ACEASTA CIUMA A ROMANIEI, CARE NE FACE DE RAS IN ORICE COLTISOR AL LUMII DATORITA CELOR DOI SARITI DE PE FIX DE ACOLO, APROAPE DE A FI DECLARATI PERSONA-NON-GRATA IN ROMANIA, SI, POATE SI IN LUME !!!!

Mihai  •  27 februarie 2007, 10:10

dragomir e un corupt si un nenorocit care face jocurile lu dinamo numa prin loja lor a umblat este umilitor pentru toti romanii sa ne rada jegosu asta in nas

mujotutun  •  27 februarie 2007, 10:16

Nu cred ca este vina KanalD pentru slaba audienta; mai degraba un accident.
Caveat primae noctis. Dar socot ca ce i-a facut Nicolau TVRului a fost o mare magarie si tare as fi bucuros ca Dumnezeul lui Gigi Becali sa-l pedepseasca pentru asta. Ca si pe Dragomir!

potaie  •  27 februarie 2007, 10:17

STEAUA TREBUIE DESFIINTATA !

steaua tb desfintata, ma`ta tb violata:)) in capul tau de maidanez, asta e singurul mod prin care echipa ta de suflet va deveni nr 1 in romania…

iulieanu pity  •  27 februarie 2007, 10:34

adevaru`i ca odata ce protv, tvr respectiv antena1 ( care`are insa o calitate scazuta a transmisiei), nu se implica in difuzarea meciurilor catre telespectatori audientele vor ramane la nivelul actual.lumea se va regasii doar in meciurile din cupele europene si ale nationalei si cam atat.publicul larg din romania nu mai are acces de asemenea la cele mai importante campionate.de accea si fluxul scazut spre stadioane.probabil cu un management mai bine organizat din partea cluburilor si trecerea peste epoca spriturilor de la liga se va reusii atragerea publicului spre sport, si educarea lui.dar asta presupune conducatori adevarati…cu programe plauzibile si transparente…poate`n secolul viitor.este o drama in toata regula ceea ce se intampla.

lalala  •  27 februarie 2007, 10:53

@potaie corect

lalala  •  27 februarie 2007, 11:24

@STEAUA TREBUIE DESFINTATA bah baiatule dute la un control k esti varza fmm

Mrrr  •  27 februarie 2007, 11:39

HUUUUUUUUUUUUUUAAAAAAAAAA rapid …vreti atacuri ? Pana acum nu am avut nimic cu voi jegosilor …ba chiar m-am bagat de cateva ori pt. voi cand se mai luau stelistii de voi …dar cand vad ce declara jegul ala de copos …pai tata aveti razboi cu noi …

potaie  •  27 februarie 2007, 11:59

STEAUA TREBUIE DESFIINTATA !

ce poate fi mai mafiot dk tigateta 2, cunoscuta si sub denumirea de tigareta dinamovista? ia spune mai (k)catelule…
ia spune cum a castigat dinamu ultimile trofee, si aici ma refer la cele 2 cupe ale romaniei, atunci cand i-ati jepcarit pe cei de la fc national si astra, cam castigat in detrimentul celor de la fc national..comunism ?pai fani lu` dinamu au curajul sa pronunte acest cuvant atata timp cat in tribuna dinam(u)ovista stau oameni gen ristea priboi(un tortionar) si gasca de PSD`isti, fosti FSN-isti, fosti comunisti, ce il are drept simbol pe „marele” adrian nastase…cand dinu plange la mormantul lu dinca(dc oare?)
nu spun k jiji e cel mai corect om din ro, dar cum plm poti vb tu de jiji, atata timp cat la conducere lu dinamu sunt oameni k turcu si porce…
asa ca mars in plm si plange la alta masa, k puti a maidanez..

ps . asta legat de comunism. supranumele lu` dinamu spune totul cainI(COMUNISTI) rosii(SECURISTI)..

GabiKoreanu  •  27 februarie 2007, 12:09

@STEAUA TREBUIE DESFIINTATA !

My friend, ai incurcat borcanele, CV Tudor e de la Dinamo. Cat priveste corectitudinea nici Dinamo, nici Rapid nu-s mai breji: Dinamo inainte de revolutie, la concurenta cu Steaua, iar Rapidul dupa, ca doar jumatate din arbitrajul romanesc si-a deschis magazine Ana Electronic. Ce naiba, asta o stie si un copil de 10 ani.

STEAUA TREBUIE DESFIINTATA URGENT !  •  27 februarie 2007, 12:56

Gabitza cel din Coreea, se vede ca esti pusti de tzatza, si nu stii ca V.C. Tudor e stelist de-al vostru, de cand se stie !
De parca nu se stie ca el mergea cu Steaua in strainatate la mai toate meciurile prin anii ’80 !
Valentin Ceausescu il lua, ca doar avea legaturi cu Securitatea, acest V.C-u.
La Steaua mai era un Lacatus – rupatorul (la propriu) de oase (vai de Ardeleanu !) si cel care scuipa pe oricine, doar pt. ca era agreat si aparat de Valentin Ceausescu, mai era un Cl. Raducanu, ala care statea in bloc-notes, si inca multi altii, dar cei mai importanti, care au avut legatura cu Steaua, si care sunt si au fost sariti de pe fix (o stie toata tara, nu va mai ascundeti), au fost (si sunt): fam. Ceausescu, Jiji Berbecali, Mimi Stoica, maimuta-prostituata-dementa, buna de dus la Spitalul 9, ca si V.C. Tudor, alt stelist de cand se stie (a reafirmat asta acum vreo sase luni).
COPII STELISTI, DESTEPTAREA, CA VOI SUNTETI MICI, NU STITI NIMIC.
MAI TREBUIE SA CRESTETI PUTIN, SA VA CONTRAZICETI PE TEMA ASTA !

kronimedia  •  27 februarie 2007, 13:28

De cand si pana cand s-a ajuns la concluzia ca Steaua trebuie desfintata, sigur cel care a scris mai sus e dinamovist 100%….
Mai multi mafioti sunt la DINAMO decat la toate cluburile din Romania…
Fortza STEAUA STEAUA STEAUA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://www.kronimedia.com http://www.kronimedia.com

kronimedia  •  27 februarie 2007, 13:30

Unii dintre dinamovisti chiar sunt plini de venin??? Ce tot au cu Steaua?????????

http://www.kronimedia.com http://www.kronimedia.com

caine  •  27 februarie 2007, 14:09

asistam la „combinatii” tipice lui mitica…..La ce gunoaie umane sunt in fotbalul romanesc nici nu ma mira….Prin calificarile lor ,oricum cluburile au luat-o cu mult inaintea mentalitatii si investitiilor multora dintre ei. Ca dovada e dezinteresul lor pentru investitii (Dinamo, Rapid). Desemnarea kanal D pt transmisii din liga 1 se inscrie pe aceasta traiectorie a NESIMTIRII. Pana nu pleaca mafiotii, NU SE VA SCHIMBA NIMIC. G A R A N T A T…!!!
PS: turcii de la KANAL D NU AU TINUT CONT DE SPECIFICUL NOSTRU, DE ROMANI…NU E VORBA CA VROIAM PREZENTATOARE IN IE SAU BUNDITE, DAR NICI ASA IMBRACATE CA PE STAR TV…PARCA MA ASTEPT SA VORBEASCA TURCESTE DUDUILE…PANA SI COSMIN CERNAT SI-A LASAT „CIOC”. I S-O FI SUGERAT, MAI MULT SAU MAI PUTIN VOALAT?

STEAUA TREBUIE DESFIINTATA URGENT !  •  27 februarie 2007, 14:15