Propriul interes

La Steaua, evenimentele se derulează în două planuri. La suprafaţă, asistăm la o susţinere izomorfă. Ataşament total, acelaşi interes, frazele de rigoare. În culise, fiecare acţionează conform propriului interes, ceea ce e normal.

joi, 1 martie 2007, 8:41

La Steaua, evenimentele se derulează în două planuri. La suprafaţă, asistăm la o susţinere izomorfă. Ataşament total, acelaşi interes, frazele de rigoare. În culise, fiecare acţionează conform propriului interes, ceea ce e normal.

Gigi nu mai are încredere în Oli, dar e oarecum precaut şi în ceea ce-l priveşte pe Hagi. Istoria e un prolog, iar istoria de antrenor a lui Hagi nu e încurajatoare. Mihai Stoica rămîne lîngă Olăroiu, dar numai pînă la punctul de rupere a destinelor. Pentru că, în timp ce Oli e un om care ar putea trăi toată viaţa cu ceea ce a adunat deja, preşedintele nu-şi permite acest lux.

Pentru MM e vital să lucreze şi, cel puţin în acest moment, n-are unde să facă acest lucru. De vreme ce şi-a construit imaginea unui stelist feroce, îi vine greu să se angajeze la un alt club. La FRF nici vorbă, pentru că acolo domneşte adversarul său declarat, Piţurcă.

Aşadar, Stoica va încerca să se adapteze dorinţelor patronului. Pe de altă parte, Hagi e atît de dispus să-şi vadă visul cu ochii şi să probeze că are forţă de antrenor, încît îl poate accepta pe MM.

Să vedem însă. Desfăşurarea e rapidă şi se poate întîmpla orice. Steaua are prima şansă azi, în Cupă. Dar nu e exclus ca Oli să fi adunat atîta obidă şi solitudine în ultima vreme încît să cedeze, încercînd să caute nu salvarea, ci doar un moment demn de a spune „La revedere!”.


Comentarii (361)Adaugă comentariu

Mrrr  •  1 martie 2007, 15:21

Este la pachet cu echipamentul nou ? ))))))

Mrrr  •  1 martie 2007, 15:25

Cate tricouri trebuie sa cumpar si eu sa primesc un maimutoi de 1.56 sa il agat de oglinda de la masina ? ))))))))))))))

MosIonRoata  •  1 martie 2007, 15:27

„sustinere izomorfa”…mamaaaa da ce dastept esti tu mai Tolontane!
Ie formatorii da opinie da o desteptaciune ce nu s-a mai vazut! Pute da desteptaciune, ce sa mai…

Sanatate!

alcide  •  1 martie 2007, 15:48

moment demn de a spune “La revedere!”…. nu sunt dintre cei care doresc schimbarea „guvernului”, insa faptele si realitatea ne arata ca: jucatorii cad ca mustele; jucatorii nu sunt in stare sa paseze decat lateral; nu este respectata nicio asezare tactica sanatoasa (care 433? care 4411… care?) daca primul dribling intr-un meci este facut de fundasul stanga in minutul 53, atunci sa-mi spuna si mie cineva, nu stiu sa dribleze sau nu sunt lasati? o pasa in adancime este imediat urmata de una inapoi si 2 laterale + 1 inapoi… si tot asa. Nu mai inteleg nimic….

Mitzu  •  1 martie 2007, 16:14

Steaua la ora actuala nu joaca nimic.Observam la Steaua, de ceva vreme, acelasi stil ineficient de joc.Desi protasov avea o echipa mai slaba era de multe ori mai eficace,si jocul Stelei era mult mai frumos.Cat despre venirea lui hagi, nu am o parere buna, ar trebui sa vina un antrenor adevarat si hagi inca nu e.Si mm sa ne mai lase cu transferurile lui „bomba”, ca nu vede nimic la echipa.(poate isi da demisia odata cu oli)

mihai  •  1 martie 2007, 16:40

Pt D-nul Tolontan: Sunt un suporter al Stelei si vreau sa va multumesc pentru ca ne pune-ti la dispozitie prin intermediul site-ului GSP cele mai noi informatii.De aceasta data va marturisesc ca sunt foarte mirat cand vad ca dumneavoastra domnule Tolontan si intreaga echipa GSP sustineti sus si tare ca la Steaua se va produce in perioada ce v-a urma schimbarea asta cu Popescu-Hagi.Eu nu stiu de unde aveti informatia asta dar mi-e greu sa cred mai ales cand vad cat de sigur e Gigi ca nu v-a schimba nimic.Cu tot respectul va spun ca daca nu se v-a adeverii aceasta schimbare de care ECHIPA GSP ESTE SIGURA CA SE VA PRODUCE, cred ca ve-ti pierde mult din CREDIBILITATE si probabil ca v-a trebui sa o scoate-ti la capat cumva ca sa nu fiti apoi criticati de publicul cititor.
Va multumesc inca odata pentru informatiile proaspete pe care le gasesc pe site in fiecare zi si tineti-o tot asa.
Cu respect, Mihai

Rapidist in QC  •  1 martie 2007, 16:45

Gigi Becali este un grandoman si un incult si un „taran” … nu, nu este si prost …
Pentru ca stie sa profite de naivitatea muuuuultor romani si sa-i amageasca cu gesturile sale caritabile (biserici, dolari, inundatii etc.). In realitate isi face imagine pentru profitul sai viitor – si atat!!
Ca si Copos si, in general, ca si toti conducatorii de club. Fotbalul este o afacere – pentru bani actuali (transferuri, vanzari, meciuri aranjate, bani negri) si pentru bani viitori (veniti din functii, ministere, alegeri etc.).
Ideea e ca Gigi Becali este un personaj GROSOLAN care vrea sa reprezinte Romania; mai grav este ca multi din fanii Stelei considera ca Becali kiar reprezinta Romania. Nu pot sa uit cum intr-o emisiune televizata Becali sustinea ca are cultura pentru ca „poarta camasi de 200$, noi si de firma” … cam asta inseamna sa ai cultura in viziunea lui Becali.
Ca circar a fost amuzant sa-l urmaresti (ca si pe Vadim, pe vremuri); dar mie unul mi-e scarba de acest om.

Fotbal … cine? cine dintre Becali, Copos, conducrea lui Dinamo (whoever is there) sau alti presedinti de club, cine spune MEREU si cu tarie ca ekipa se face cum vor ei ca si conducatori / patroni „care dau banul” si nu cum vrea antrenorul ?? Cine? Asta este o dovada clara de lipsa de respect si de grandomanie!! Nu spun ca nu se baga si alti conducatori … dar, cel putin, nu fac declaratii de presa …

Cine vine antrenor la Steaua este terminat … pentru ca trebuie sa fie o MARIONETA … pe Olaroiu l-a lasat in pace la inceput – cand Becali a incercat sa-si drege imaginea … dar naravul nu se schimba asa usor … Becali nu poate sa stea departe de imaginea sa de atotputernic. Si, gata, a iesit la atac.

In final, dle Tolontan, vreau sa va spun un lucru – nu e nou, il stiti si l-am mai spus … presa, deci inclusiv, Dvs l-a facut mare pe Becali. Ziarele se vand cand avem circ pe prima pagina, e normal. Dar acum, cand vorbiti de un joc psihologic impotriva lui Olaroiu, ei bine, dvs. kiar participati de partea lui Becali la acest joc. „Vine Hagi” … apareti la TV si spuneti asta la ora de maxima audienta .. pagine intregi de ziar consacrate acestui eveniment „cedeaza Oli?” scrie kiar azi pe prima pagina … pai asta e jocul psihologic !!! Cand o „tara intreaga” sta cu okii pe Olaroui sa vada daca cedeaza … ma intreb, retoric, Dvs. dle Tolontan, faceti asta ca jurnalist avid de subiecte „fierbinti” sau ptr bani??? Ca naiv nu va cred!
Merci!
D.

uwe  •  1 martie 2007, 16:46

Pt. D-nul Mihai.
Domnule, nu stii sa scrii. Practic e bine ca stii anumite cuvinte din vocabular, da` saracele si alea… ie varzã. Bine ca esti suporter al Stelei. Esti unul de baza. Ce s-ar face Steaua fara de-astia ca tine…. Si ti-a luat cam mult timp sa observi ca Gazeta Sporturilor si nu numai, se ocupa cu zvonistica si speculatistica. Gratis. Aaaa… si sa nu uit. Cu femei dezbracate.

ioan plischi  •  1 martie 2007, 17:00

am fost convins pina acum ca machidonii sunt imuni la sindromul sinuciderii. oricit de papagal este – sau pare a fi – ooijeru’, in categoria idioti nu se incadreaza nicicum.

hagicianul  •  1 martie 2007, 20:06

abia astept sa vina hagi antrenor, sa traga steaua la locul 6

hai cu intertoto in ghencea!

emilian  •  2 martie 2007, 7:02

nu e nici chiar asa,

CuponOnline.ro este un site pe care se regasesc reduceri, promoti, discounturi si oferte speciale acordate de magazine,hoteluri, agentii de voiaj, agenti de turism, medici, restaurante, baruri,transportatori,cabinete de infrumusetare,farmacii,cabinete veterinare,farmacii veterinare,cluburi de noapte,saloane de masaj,sex shop-uri,cofetari,magazine pentru copii,saloane de masaj erotic, supermarket-uri, importatori, producatori, furnizori si mici meseriasi din Romania.Noi avem si cea mai utila revista ‘Reduceri club’.Din ea decupezi taloanele de reducere din localitatea ta.Scrie-ne la Cupon@CuponOnline.ro