În apărarea arbitrilor

„E o presiune incredibilă! De fier să fii şi tot nu rezişti psihic. Ce se doreşte: să ni se taie mîna cu care am dictat un penalty?!” — Sebastian Colţescu

joi, 8 martie 2007, 9:24

„E o presiune incredibilă! De fier să fii şi tot nu rezişti psihic. Ce se doreşte: să ni se taie mîna cu care am dictat un penalty?!” — Sebastian Colţescu

Are dreptate. O dată, de două ori, de cîte ori vreţi! În numele păcatelor vechii găştii, sînt suspectaţi, ba nu, direct condamnaţi, actualii arbitri. Colţescu, Tudor, Balaj, Berbecaru, Haţegan sau Martiş sînt victimele asaltului preşedinţilor şi antrenorilor şi al defensivei permanente în care se găsesc şefii lor, incapabili să-i apere.

Despre unii dintre ei n-aţi auzit şi nici nu veţi auzi pînă cînd nu vor deveni obiectul înjurăturilor generale. S-a ajuns ca şeful arbitrilor să ceară iertare unor finanţatori, dar n-a existat nici măcar un caz în care un oficial al echipelor să ofere scuze arbitrilor, după ce a revăzut faza la TV.

În condiţiile în care un fost mare arbitru, Adrian Porumboiu, susţine public ori de cîte ori are ocazia, în ultima vreme mai rar, pentru că echipa sa cîştigă, susţine, aşadar, teoria arbitrilor mîrşavi, la ce ne putem aştepta?!

E impopular să-i apreciezi pe arbitri, e comod să muţi discuţia pe ei, dar asta nu ne ajută în nici un fel. Ne procurăm alibiuri, nu explicaţii. Subterfugii, nu soluţii. Este legitim să apreciem noul val de antrenori, jucătorii, dar e totodată perfect incorect să nu observăm că ascensiunea fotbalului nostru s-a derulat în condiţiile apariţiei unor feţe proaspete în arbitraj.

Ei au un mare dezavantaj. Sînt conduşi, în general, de oameni aflaţi într-o relaţie de jenă cu propriul trecut sportiv. Timorarea aşa se explică. Nu arbitrii noi, ci şefii lor sînt fragili, compromişi, uneori şantajabili.


Comentarii (238)Adaugă comentariu

termopile  •  8 martie 2007, 14:11

SUPERDINAMOVISTA: CRED CA O SA SARBATORESTI CUM SE CUVINE ZIUA FEMEII…,TI-A ADUS SI UN MARTISOR DE PE PLATFORMA ? TOATE CELE BUNE

DRAGOS  •  8 martie 2007, 14:12

DRAGOS Says:

March 8th, 2007 at 12:17 pm
si vorbesc de fapte reale nu de SF

inainte de asta scrisesem cateva cuvinte despre arbitrrii de la divizia C si vad ca nu a aparut
nici nu ma intereseaza sa apar dar erau lucruri adevarate, pe care ceilalti care nu sunt pe langa echipe nu prea au de unde sa stie ce „invarteli” se fac

termopile  •  8 martie 2007, 14:15

X : MERCI DAR NU LE-AM FOLOSIT NUMELE PE POST DE NICK-URI.

X™  •  8 martie 2007, 14:16

Socio, buna. ?????? Ce-i cu surasul ?????

SUPER DINAMOVISTA  •  8 martie 2007, 14:17

termopile

multumesc; La multi ani si tie pt nevasta sau prietena, sora, ,mama

X™  •  8 martie 2007, 14:17

# termopile Says:
March 8th, 2007 at 2:15 pm

X : MERCI DAR NU LE-AM FOLOSIT NUMELE PE POST DE NICK-URI.

Banuiesc ca nu le-ai folosit dar cand apare numele in mesaj se blocheaza automat mesajul.

Socio, intra aici http://xulescu.wordpress.com/

Phantom  •  8 martie 2007, 14:17

Cum de un mare arbitru Porumboiu, isi permite sa finanteze o echipa si sa aiba afaceri de milioane de euro si sa acuze arbitrii de blat?Cum de un fost arbitru este asa de bogat si depinde un intreg judet (Vaslui) de el?Oare el nu facea blaturi ?Oare el nu s-a imbogatit de pe urma arbitrajului?

termopile  •  8 martie 2007, 14:18

Singurul blog care merge este acesta. Sa inteleg ca fiecare-si plateste facturile ca persoane fizice ? Nu plateste gazeta pentru toti ?

X™  •  8 martie 2007, 14:18

!!!!!!!!!!!!!!!! LA MULTZI ANI FETELOR !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

SUPER DINAMOVISTA  •  8 martie 2007, 14:18

X

La multi ani pt nevasta ta; i-ai adus flori sau nu esti cu ea?

kronimedia  •  8 martie 2007, 14:19

Pentru toti cei care vor sa urmareasca filme live, televiziuni de stiri sa de sport pot accesa de acum noul site http://www.kronimedia.com
In curand voi da drumul unui super site de sport 100% cool impreuna cu o echipa tanara de studenti.
Forum special pentru iubitorii fotbalului romanesc si nu numai.

http://www.kronimedia.com

X™  •  8 martie 2007, 14:19

# termopile Says:
March 8th, 2007 at 2:18 pm

Singurul blog care merge este acesta. Sa inteleg ca fiecare-si plateste facturile ca persoane fizice ? Nu plateste gazeta pentru toti ?

Da dar Tolo e shefu’. Sau poate s-a suparat cand a vazut ca Georgescu are de 2 ori posturile lui shi-a scos serverul din priza, sau OP-urile de la plata.

kronimedia  •  8 martie 2007, 14:20

La multi ani tuturor domnisoarelor si doamnelor din Romania!!!!!!!!!

termopile  •  8 martie 2007, 14:21

SUPERDINAMOVISTA : Sper ca nu te-ai simtit jignita…,daca da , atunci mii de scuze, sincer…! Si inca odata : La multi ani !

SUPER DINAMOVISTA  •  8 martie 2007, 14:22

termopile

de ce sa ma simt jignita?

X™  •  8 martie 2007, 14:23

# SUPER DINAMOVISTA Says:
March 8th, 2007 at 2:18 pm

X

La multi ani pt nevasta ta; i-ai adus flori sau nu esti cu ea?

Poate doar daca le comand on-line. Apropos parca era un site de flori on-line. Shtie cineva adresa ?

Socio  •  8 martie 2007, 14:23

x: Suradeam la faza cu sevrajul 🙂

termopile  •  8 martie 2007, 14:26

SUPERDINAMOVISTA : Pai eu stiam ca pe platformele petroliere nu se prea gasesc martisoare…., sau le duce careva cu elicopterul ?

termopile  •  8 martie 2007, 14:28

Va salut pe toti ca azi e 8 Martie si am treaba…, am plecat. Pa !

Cipper  •  8 martie 2007, 14:30

@X™ : Exista mai multe siteuri. Unul dintre ele e buchete punct ro, altul este florarie punct com (asta ca sa fac reclama mascata) :-D.

Si ca sa revin la topic, arbitrii gresesc, oamenii gresesc, problema apare cand acea „greseala” e intentionata. Poate totusi cineva demonstra asha ceva?

PS: RAMBO, esti paranoic. Cred ca ti se trage de la Vietnam 😉

SUPER DINAMOVISTA  •  8 martie 2007, 14:31

termopile

din pacate tot ce putea sa-mi aduca este un titel de acolo de unde a forat

termopile  •  8 martie 2007, 14:40

SUPERDINAMOVISTA : Sa dea Dumnezeu sa ajunga sotul tau proprietar de platforma petroliera, poate asa cumparati pe DINAMO si ne scapati de Borcea

LAw  •  8 martie 2007, 14:44

auzi bai tolo …da tu dc le iei apararea???ai vazut macar ce-au fauct la piatraneamt…ai vazut ce-au facut la oradea???…taci dreaku din gura ca daca le mai ei apararea am sa cred ca esti unul la fel ca ei

X™  •  8 martie 2007, 14:53

Cipper, merci.

MosIonRoata  •  8 martie 2007, 15:12

Antrenorii si jucatorii nu ar trebui sa aiba dreptul sa comenteze arbitrajul la conferintele de presa…ce, arbitrii comenteaza cum au dat jucatorii cu stingu’n
dreptu’ ?

Sanatate!

necula  •  8 martie 2007, 15:19

mda, neurochirurgul nu opereaza sub presiune…
judecatorii si procurorii nu lucreaza sub presiune….
saracii arbitri, taman ei lucreaza singurii sub presiune in tara asta!
si binenteles, presiunea e o scuza foarte buna ca sa furi din greu…
cum se face ca in alte domenii se lucreaza sub presiune binisor si diriguitorii acelor domenii selecteaza uscaturile de restul?
da doamne sa le asculte cineva telefoanele ca sa aflam si cat castiga sub presiune saracii… e inadmisibil, steaua in 42 meciuri in europa n-a luat nici un cartonas rosu, iar aici nenorocitii astia dau meci de meci…

X™  •  8 martie 2007, 15:29

# necula Says:
March 8th, 2007 at 3:19 pm

Bai iarashi esti penibil. Dupa ce ca Mirel n-a stat decat o etapa iar pe Neshu l-a iertat de Roshu mai ai tupeu sa deschizi gura de arbitraje. Pai stai sa-tzi spun eu.

In Europa atitudinea era de cershela la vestiarul lui Real pt tricouri.
In campionat atitudinea e: „Futu-va muma-n cur, voi shtitzi cine suntem noi ma’? Cum avetzi tupeu sa jucatzi bine shi sa ne facetzi de ras ? „

necula  •  8 martie 2007, 15:31

bai X
ce legatura are tricoul lui real madrid cu arbitrajul?
normal ca tu fiind dinamovist sari contra, pe voi nu va fura nimeni, dimpotriva! macar in problema arbitrajelor ar trebui sa ai decentza sa te abtiid e la comentarii… chiar pe bune!

necula  •  8 martie 2007, 15:33

si mai e ceva: daca e rosu la nesu, da rosu la nesu si lasa-l pe thereau draq in pace, e greu?

X™  •  8 martie 2007, 15:34

Mai necula, intrarea lui Radoi era de 1 etapa ?
Neshu merita Roshu ?

necula  •  8 martie 2007, 15:40

bai catzel!
nesu a intrat de rosu in min.46 thereau a fost eliminat in min.10, egreu sa faci socoteala care e dezavantajul?

intrarea lui radoi de la vaslui e fault de joc, aia de la oradea era de rosu direct si vreo 2-3 etape. dar sa nu uitam ca si onofras la iasi l-a bagat pe nesu in spital 5 luni si n-a luat nici galben ba a mai dat si gol, asa ca mai slabeste-ma, te rog mult!

X™  •  8 martie 2007, 15:44

Pai daca Mirel merita 2-3 etape cum mai ai tupeu sa te plangi de arbitraje. Jucatzi mult prea nervoshi dar arbitrii sunt de vina ca inchid ochii. De fapt nu jucatzi nimic.

necula  •  8 martie 2007, 15:49

vezi, de-aia nu va suporta nimeni in tara si plecati cu dubele de la meciuri, dupa ce furati din greu mai dati si lectii de regulamente, conduita si bune maniere. bine ma tata, fie ca tine, avem arbitraj corect, ura, traiasca arbitrajul din romania!

mcmxxiii_1923  •  8 martie 2007, 16:07

cred ca se face prea multa tevatura in romania cu arb care gresesc,sa ne uitam putin si prin alte campionate si observam ca si acolo arb greses.dar la ei gradul de civilizatie este mult mai mare.

X™  •  8 martie 2007, 16:18

# necula Says:
March 8th, 2007 at 3:49 pm

vezi, de-aia nu va suporta nimeni in tara si plecati cu dubele de la meciuri, dupa ce furati din greu mai dati si lectii de regulamente, conduita si bune maniere. bine ma tata, fie ca tine, avem arbitraj corect, ura, traiasca arbitrajul din romania!
Cel putzin voi anul asta n-avetzi dreptul sa deschidetzi gura de arbitraje. Mucles. Atzi ajuns campioni la panibilism in presa.

X™  •  8 martie 2007, 16:20

# mcmxxiii_1923 Says:
March 8th, 2007 at 4:07 pm

cred ca se face prea multa tevatura in romania cu arb care gresesc,sa ne uitam putin si prin alte campionate si observam ca si acolo arb greses.dar la ei gradul de civilizatie este mult mai mare.

Spune-i asta lu MM shi lu necula, tziitoru’ lu’ MM

X™  •  8 martie 2007, 16:21

Da’ mai Necula shtii care e culmea tupeului. Sa furi c-an codru (Salomir cu Rapidul) shi sa vii la TV shi sa faci crize de isterie impotriva arbitrajului. Apoi sa urli ca esti martelat. BALACEANCA.

Eugene O’Neil  •  9 martie 2007, 13:58

Acuzele aduse arbitrilor si jocul propriei echipe sunt lucruri diferite. Echipa joaca prost pt ca echipa joaca prost, arbitrul greseste pt ca arbitrul greseste..Hai sa nu ne mai mintim si sa ne spunem asa: Rapidul a luat o etapa de suspendare, Steaua 2 pt aceiasi vina, Steaua a fost oprita pe motiv de afara din joc la Arad, a mai fost scoasa si mingea din poarta, Rapidului i s a acordat sansa sa fie semnalizat atacantul Craiovei in offside…la Vaslui(SA FIM SERIOSI) nu s-a intamplat nimic. In tur, in meciul direct, premergator penaltiului neacordat la Zicu, a fost o calcare a lui Rada in terenul propriu, in meciul Steaua-Dinamo, Tames nu a fost eliminat..Thereau DA…foarte usor…La Iasi …samd…nu asta e relevant, stim cu totii ca si invers a fost de multe ori..S a acordat vreun penalti impotriva lui Dinamo in acest campionat? Idea e ca se judeca diferit aceiasi problema…de fiecare data. Arbitrii sunt foarte foarte slabi, sau rau intentionati, nimeni nu are vreo rezolvare pt nimic…asa ca tot ce avem e un razbel etern.