Generaţia s-a născut la Lyon şi va confirma la Rotterdam



sâmbătă, 10 martie 2007, 9:14



A fost nevoie să nu-l mai recunoaştem pe Cristi Chivu pentru ca să-l recunoaştem.

Vă amintiţi reclama Coca-Cola? Chivu soseşte la aeroport şi nici un compatriot, de la şoferul de taxi şi pînă la fetele de pe stradă sau băiatul cu pizza, nu-l mai ştie. Obişnuit să fie tratat ca o vedetă, Cristi este nedumerit şi apoi îşi dă seamă că „e timpul să redevenim celebri!”.

Accidentul din Champions League l-a readus, dureros şi emoţionant, în prim-plan, asigurîndu-i respectul şi încrederea românilor. Suporterii au văzut că „naţionala” are un căpitan care poate învinge una dintre marile forţe ale lumii. La Lyon, sub ploaia de centrări şi de coate în faţă, românii i-au ţinut pumnii lui Chivu şi s-au încurajat astfel pe ei înşişi. Pentru prima oară după mult timp, am fost creditaţi cu optimism la cel mai înalt nivel posibil în fotbal.

Uneori, istoria are moduri ciudate de a ţi-o spune. Poate că băiatul acesta de nerecunoscut, care stă azi pe pagina întîi a ziarelor din România, ne anunţă că o generaţie celebră s-a născut. În cearcănele lui vineţii poţi citi, aşa cum o faci pe fundul unei ceşti de cafea, un semn straniu, despre un viitor demult promis.


Comentarii (69)Adaugă comentariu

Cătălin Tolontan  •  10 martie 2007, 13:29

darie: si eu cred ca nu pierdem la rotterdam

Cătălin Tolontan  •  10 martie 2007, 13:30

azet: la ultimul pronostic public am dat si scorul corect. dar, e adevarat, am mai si ratat. acum pronosticul meu este: romania nu pierde cu olanda

Cătălin Tolontan  •  10 martie 2007, 13:31

X: sint sanse mari sa joace

sandudumy  •  10 martie 2007, 13:33

Bati campii.Tot neamul a facut dintr-o accidentare involuntara ,a doua nastere alui ISUS.Asa este ,CRiSTI a facut un meci mare.Dar e primul meci bun anul asta.In rest greseli pe banda rulanta ,soldate cu multe goluri in poarta ROMEI.Cat despre meciul cu Olanda,nici-osansa.Romanii oricum nu mai cred demult in echipa nationala.Nu mai e dragostea de pe vremea lui HAGI,SINGURUL REGE.

bafta Romania  •  10 martie 2007, 13:35

Nici eu nu inteleg de ce nu au fost convocati inca Sergiu Radu si Vlad Munteanu. Acuma chiar pentru meciul cu Olanda e mai dificil pt ca ei nu au jukat niciodata in echipa cu toti ceilalti. La fel se intampla si cu Ogararu. In fine…daca o sa joace Chivu va avea cu sigurantza mult de munca…pt ca din pacate nu avem un inchizator la nivelul mijlocasilor ofensivi pe care ii are Van Basten…pe de alta parte nu vom lua 4…pt ca sunt domni si daca pot ne da iarasi doar 2 si ne lasa sa alergam pe teren de nebuni.
Cat despre a compara generatia Hagi cu actuala generatie….nu avem cum…inainte asteptam mult mai mult de la jucatori…acuma asteptam mult mai putin de la adversar sau mult prea mult de la zeita fortuna…
Sa avem bafta cu Bulgaria makar ca de Olanda e greu de trecut

X™  •  10 martie 2007, 13:41

Catalin, de ce astept eu pt moderare ? Sunt persona non grata ?

X™  •  10 martie 2007, 13:43

Catalin, scuze. M-am prins. Pt ti-am folosit numele in post. Credeam ca mi-ai citit articolul. Mi-am mai revenit acum.

relu  •  10 martie 2007, 13:47

Tolontane la fel cum speri tu sa se califice generatia asta asa spera si magaru sa-i creasca coarne si i-au crescut urechile. Daca Piturca ramane antrenor si dupa meciu cu Olanda care SIGUR o sa-l pierdem cred ca ar trebui organizat un miting la FRF ca sa-si dea demisia si el si Mircea Sandu ca in ultima vreme echipa nationala este un mare 0 barat si nesimtirea se pare ca nu mai are limite.

MmBr  •  10 martie 2007, 13:57

Da, la noi generatii se nasc mereu si mor inainte de a deveni vedete in fotbal, ca altfel de vedete sunt in permanenta.
Fotbalul se joaca pe teren si prin ziare … dar trebuie sa scrie oamenii si ei ceva altfel cum s-ar mai vinde ziarele.
Chivu este un produc bun al fotbalului romanesc, la fel ca si Mutu si ca alti 2-3 jucatori care vin la nationala, dar pacat ca nationala totusi e departe de fotbalul jucat in Europa. Piturca ca antrenor inca nu a inteles ce se joaca astazi in Europa la nivel de nationale.
Sa speram ca ne vom califica la un EURO, chiar daca vom face pe noi acolo, dar vom face un pas …
De la generatia lui Hagi, Popescu, Petrescu, etc … nu a mai aparut o generatie cu atatea talente, fiecare generatie a avut 1-2 talente si acam atat …sa nu uitam ca din generatia, numita de aur, echipa nationala avea jucatori care jucau la cele mai mari cluburi ale Europei …
Astazi nu stiu daca cate infomatii gasim in presa straina despre jucatorii romani care joaca afara … iar despre ai nostri in presa romana ce sa mai vorbim : doar cate case au, ce masini si-au cumparat, cu cine au fost vazuti … ca de ramas dupa antrenament, sau, au fost vazuti antrenandu.se si in privat (cum se vedeau Hagi, Popescu, Petrescu, Balint, etc….) nici vorba …

Speranta moare ultima si HAI ROMANIA caci sangele apa nu se face …

catalin5500  •  10 martie 2007, 15:51

pt caracterul sau , cristi chivu merita mult mai mult decat o calificare. eu sper sa castige C.L. o merita. va amintiti ce a spus dupa golul marcat Angliei? ”tata a dat golul nu eu. el a pus mingea in vinclu. din acea pozitie eu nu aveam cum sa marchez.” vi-l amintiti la inundatii? era in cizme de cauciuc si se ferea de camere. a deranjat vreodata pe cineva OMUL asta?

da! pe horia ivanovici. n-a vrut sa-i dea bani, degeaba. 🙂 🙂 🙂

INSANATOSIRE GRABNICA, CRISTI! MULTA BAFTA!

Alex  •  10 martie 2007, 15:51

echipa olandei de acum nu mai este aceea care ne batea campania trecuta, si nici echipa noastra nu mai este aceea care lua bataie atat de usor, desi jucatorii sunt tot cam aia… chiar nu e imposibil sa ii batem, sau macar sa nu luam bataie si oricum se califica doua echipe… si sa nu uitam ca doi dintre cei mai buni jucatori ai lor nu joaca, van bommel si van nistelrooy… e aproape ca si cum noi am juca fara chivu si mutu…

Adry  •  10 martie 2007, 16:52

Ramane de vazut ce se va intampla cu Olanda,important e sa ne revenim si sa aratam ca o echipa mare care produce bucurie si asta se poate cu o selectie adecvata.Din pacate se pare ca selectia nu se face pe considerente de valoare…….ci pe simpatii…..Nu Chivu si Mutu sunt problema,macar sa joace toti ca ei.

Elyahu  •  10 martie 2007, 19:47

Multi cititori nu au sesizat ca e vorba despre Chivu, in acest articol. Generatia lui a ratat enorm, dar el ramine un baiat extraordinar: devotament, bun simt, talent, ghinion, munca si harisma. De mult nu am vazut un astfel de curaj intr-un meci.
Chivule, tot respectul, esti cu adevarat un capitan si un lider!

Blueee  •  10 martie 2007, 19:51

deci daca un jucator isi ia un cot in nanau inseamna ca poti sa-i citesti in cearcane si in nanaul rupt un mare viitor ? :)))))
s-a nascut o generatie pt ca si-a luat Chivu un cot in meclau ? 😛
du-te bre to bed 😛
nu mai abera
:)))))))

Ingerasul  •  10 martie 2007, 22:00

Ai drepatate! Iar acest barbat despre vb asa frumos chair a fost si este special fata de multi fotbalisti de la noi…Poate un exemplu pt ei…Tolo..ce mai pot spune te felicit pt tot si toate..imi place tot ce scrii tu! Se vede ca ai stil, educatie, bun simt si multa clasa! chiar daca altii au alta parere./..I totdeauna vor fi si nemultumiti dar cei care vad dincolo de cuvinte si patrund in intelesul lor vor sti sa citeasca in randurile tale…si sa vada adevarata valoare a celor care o au.TU O AI TOLO! NUMAI SUCCES!

mihaitza23  •  10 martie 2007, 22:19

superb articol..superb gestul capitanului…de a reincepe antrenamentele inca de sapt.viitoare….Sper sa trimita piturca un 11 de start cel mai in formasi sa poti scrie ,pt ca esti in stare,cel ai emotionant articol……HAI ROMANIA………………..incerati sa promovati mai mult meciurile nationalei..lasa ti l pe elton,njock si …semedo

mihaitza23  •  10 martie 2007, 22:30

baietii…..stati frumos si asteptati meciul si dupa ne dam cu parerea…LOBONT-PETRE MARIN,TAMAS,CHIVU,RAT-FL.PETRE,COCIS,RADOI,BOSTINA-MUTU,MARICA.suna bine?suna si mai bine cu ogararu in dreapta apararii acolo unde vine robben…..si dica in locul lui cocis…..

X™  •  11 martie 2007, 12:15

Frate’ cum arata saracu’-n poza.
mihaitza23, pt informarea ta: Rat e accidentat (incert), Cocis era accidentat (nu stiu), Marica e accidentat (incert), Chivu accidentat (el vrea, dar sa vedem daca shi poate)

Cătălin Tolontan scrie despre episodul 3 al SuperClasico: "Seară relativă" | StirileMedia.ro  •  27 aprilie 2011, 23:50

[…] Generaţia s-a născut la Lyon şi va confirma la Rotterdam … […]