Demisia lui Lupescu?

Nici nu s-a scurs timpul de înjumătăţire a palincii de la sărbătoarea Naşului, că FIFA a şi muşcat de două ori din FRF.

marți, 13 martie 2007, 7:31

Nici nu s-a scurs timpul de înjumătăţire a palincii de la sărbătoarea Naşului, că FIFA a şi muşcat de două ori din FRF.

Întîi, în cazul palmaresului lui „Poli” Timişoara. Apoi, în speţa Shroj şi Abiodun, doi fotbalişti de sertar, care n-au jucat, dar s-au îndosariat.

Pe scurt, FIFA a sesizat două şmecherii ale FRF, din acelea care se fac cu zecile în fotbalul nostru, şi le-a luat la scărmănat. Interesant e că toate acestea vin după ce Sandu a fost ales în conducerea UEFA, forul european şi cel mondial avînd numeroase zone de impact neprietenos.

E posibil să fi picat între două plăci tectonice, dar e sigur că ne-am făcut-o cu mîna noastră. Şi, în loc să încercăm să ne raparăm imaginea de teritoriu al fărădelegii în fotbal, noi îi cerem demisia lui Ionuţ Lupescu. Noi, adică Marian Iancu. Preşedintele Timişoarei vede în Lupescu omul care a instrumentat din umbră scandalurile.

Numai că interesul şefului de la FRF nu a fost acesta. Pentru că, dacă FIFA va continua pe aceeaşi linie intransigentă şi oarecum ameninţătoare, FRF va trage ponoasele. Lui Lupescu nu-i convine ca Federaţia pe care o conduce să fie dată de exemplu drept un for care decide abuziv şi arbitrar prin comisii corupte sau interesate. În termenii de pînă acum, asta reiese. „Nu sînteţi în stare să vă faceţi singuri dreptate, las’ că venim noi!”, pare a spune FIFA.

Nu e o înfrîngere a lui „Poli”. E un eşec al unui mod incorect de a opera fotbalul intern. Şi, totodată, o explicaţie pentru cît de greu se reface sportul nostru. Pe teren ne mai descurcăm, însă culisele se lasă greu de tot reformate!


Comentarii (216)Adaugă comentariu

jijj  •  14 martie 2007, 14:22

Pai ce sa te astepti de la un tradator ca Ionut Lupescu? Hahalera asta a pactizat cu nasu Sandu dupa ce ani la rind l-a contestat,numai ca sa puna mina pe ciolan,vezi si mirsavia cu cedarea drepturilor de transmitere a meciurilor din liga a 2a la un post de radio de cartier,dar care l-a ajutat cind era in foame.Zdreanta asta de Lupescu nici ca antrenor n-a fost bun, nici ca sindicalist,nici ca conducator si nici limba romina nu stie sa o vorbeasca.Este o federatie de agramati:Belodedici abia daca stie sa spuna cum il cheama,Prunea nu are legatura cu gramatica limbii romine,Cassai este ungur,iar nasu Sandu e tata lor.Huooo bai neispravitilor.

X™  •  14 martie 2007, 14:35

Cum toate se platesc pe lumea asta, s-a strans latul, ca sa zic asa (vorba lui Dom Profesor Tomescu, Dumnezeu sa-l odihneasca). Suporterii n-au nici o vina ca in foamea dupa fotbal au infiat un bastard conceput in eprubetele „inginerului” Iancu.

TRAV  •  14 martie 2007, 14:47

UN SUPER JOC DE STRATEGIE ONLINE!!!!!!!!!!!

http://www.travian.ro/?uc=ro1_31452

mujotutun  •  14 martie 2007, 15:23

@otm, esti deplorabil. Pentru cine vrei sa lupti? Pentru Fulgerul Bragadiru? Pentru locul CUMPARAT in prima divizie? Pentru jucatorii lui Dinamo, Steaua, National, pe care-i adulati? Get a life, dude! Cu discursuri melodramatice gen „stare de spirit”, nu se rezolva lucrurile. Fiti barbati pana la capat si tineti cu ADEVARATA Poli din liga III, ori fiti pragmatici si sustineti „Poli 2002”, ori „Poliancu”, sau cum Dzeu veti vrea sa-i spuneti. Gandirea magica este fertila in arte, dar nu si in cotidian.

mujotutun  •  14 martie 2007, 16:15

Chiar, de ce nu se gandeste Iancu (sic!) sa revitalizeze „Chinezul”, una dintre cele mai celebre echipe romanesti? Cred ca nu e roman, cunoscator de fotbal, indiferent cu ce echipa ar tine, care sa nu vibreze la denumirile Chinezul si Ripensia. Nu suntem chiar atat de „mitici” cum ne socot „violetii”. Ma tem ca intoleranta tafnoasa si contraproductiva, de la ei vine. Si atunci, nu se autodefinesc ca provinciali? Greseala lor!

CapSec  •  14 martie 2007, 16:34

marian iancu e o mizerie de om…si toata treaba cu palamaresu…corekt e al lui zambon…de fapt sunt 2 ekipe diferite

CapSec  •  14 martie 2007, 16:35

si bh mizerabililor nu mai faceti reclama la travian

rares  •  14 martie 2007, 16:44

adevarul ca de ripensia si de chinezul nu si’a batut inca joc iancu,mai alea trebuie sa le ponegreasca imaginea,avem noi romani un stil total ciudat de a privi lumea moderna.Eu zic sa incerce si pe ud resita ca si resita are un titlu in 30 castigat,sa faca o salata de echipe.

alex_ poli-tim  •  14 martie 2007, 16:45

catalunia

esti bolnav..
voi timisorenii sunteti permanent frustrati
ploua afara, bucurestiul e de vina.., se strica recolta, tot bucurestiul..

pana la urma vi l-a trimi bucurestiul pe zambon??
si de ce-a castigat zambon la lausanne? cu ce-i vinovat bucurestiul ca iancu nu a bagat in seama acest proces?

Bucurestiul este suma intregii tari! deci si a timisoarei

sirnorbi  •  14 martie 2007, 16:54

catalania: esti cel mai mare dobitoc care a intrat vreodata pe un blog

sirnorbi  •  14 martie 2007, 16:56

catalunia: esti cel mai mare dobitoc care a intrat vreodata pe un blog

sirnorbi  •  14 martie 2007, 17:00

singurul vinovat pt situatia de la poli este infatuatul de marian iancu. sia- batut joc de cate ori a avut ocazia de acest oras minunat investind bani murdari in echipa pt ai spala, inainte derbiurilor cu dinamo a facut mereu scandal parca pt a facilita succesul cainilor. rusine. acuma vrea sa retraga echipa din campionat pt ca el nu a avut chef sa-i plateasca 500.000$ pt palmares, nume si culori. nu a platit pt a face de ras aceasta echipa frumoasa. rusine.
un stelist

Mamalischi  •  14 martie 2007, 17:09

Lucrurile sunt foarte simple si ne-au fost aratate de catre niste straini care nu au nici o implicatie, sentimentala sau materiala, care judeca dupa regulamente si nu dupa interesele proprii cum judeca Sandu si Dragomir.

octavian  •  14 martie 2007, 17:41

e soare ,iar sunt devina bucurestenii astia offf nici vreama nu o lasa in pace,neam de victime ce suntem ,avem noi vreodata curajul sa ne ridicam cu demnitate sa spunem noi am gresit suportam consecintele!E vina noastra ca am lasat echipa pe mana unor netrebnici si ca am semnat contracte dupa spaga pe care o primeam.Nu de ce sa ne vedem barna din ochiul nostru,Fifa e de vina,Frf,Miticii toti toti toti pana si aia care vand flori in Bucuresti sunt de vina pt mersurile din fotbalul romanesc.

Un neam de inadaptati si complexati care niciodata nu a avut puterea sa isi recunoasca propriile greseli ,tot ce ne pricepem e sa dam vina pe altii,noi suntem perfecti.

de la resita va transmit multa ura impotriva fifei,frfului,bucurestiului,mititelu ca si ala ma enerveaza ca si’a facut echipa aia de copiii ,lui muresan cu portughezii aia ai lui,nici pe astia nu cred ca ii suport,lui Panduru ca e pe la faru,petre grigoras si pe tine te urasc,va urasc pe toti!

Cand o sa invatam sa ne asumam greselile o sa mergem inainte,pana atunci o sa murim zilnic in circul nostru ieftin de 2 lei.

Rambo  •  14 martie 2007, 18:58

Ce nebunie de oras e timisoara asta, daca asculta de un venetic bucurestean, pe nume Marian Iancu. Asa patron, asa suporteri !
Voi va bazati pe coruptii de la FRF, pe care-i tot acuzati de toate relele, ca v-au ajutat, cu toate ca legile fotbalului de la FIFA trebuie respectate.
Asa ar trebui sa se faca pt. toti conducatorii, sa nu se mai judece in tara orice litigiu.
C. Iacov, esti deja in inimile multora, pt. ca tu te lupti cu adevarat, si cu indarjire, impotriva mafiotilor din FRF, LPF, si cu unii patroni care se cred stapanii lumii !
Asa sa se judece orice, numai in exterior, nu de mafia din Romania.
Nu avem nevoie de suspendari, doar pt. a satisface orgoliul unor mafioti ordinari ca Jiji si Iancu, care murdaresc istoria oricarui club, cand vad ca nu le iese pasienta !

Rambo  •  14 martie 2007, 21:07

NA, BELEA, TIMISORENI, CA ATI IMBULINAT-O, AUTONOMILOR !
ASA INVESTITOR AVETI, CARE IAR E PASIBIL DE PUSCARIE ?
DEJA V-A LINISTIT CU MITINGUL VOSTRU PENIBIL, ODATA CE POLI TIM. A AJUNS UN CLUB PENAL.

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Miercuri, 14 Martie 2007, 17:26:18
Exclusiv: Marian Iancu a ramas fara fotbalisti

Pentru Marian Iancu necazurile par sa nu se mai opreasca în aceste zile. Dupa ce Tribunalul Sportiv de la Lausanne i-a interzis sa mai foloseasca palmaresul echipei fondate în 1921, Directia Generala a Finantelor Publice a cîstigat miercuri în instanta drepturile de detinere asupra fotbalistilor de la Politehnica Timisoara, transmite corespondentul Onlinesport.

Fiscul a avut în anul 2005 o actiune de sechestrare asupra bunurilor mobile si drepturile de detinere a jucatorilor, însa dupa contestatia depusa de Marian Iancu, Judecatoria Timisoara a mentinut sechestrul doar pe bunurile mobile, admitînd cererea clubului privind jucatorii.

Administratia Financiara a facut recurs si prin decizia Tribunalului, ultima instanta în care se judeca toate contestatiile la executarile silite, a fost admis recursul si s-a decis modificarea deciziei.

Clubul Politehnica are de platit o datorie de aproximativ 98 de miliarde de lei, la bugetul de stat. Chiar daca exista o solicitare de rambursare a TVA-ului, în valoare de 16 miliarde de lei, clubul alb-violet tot ar ramîne cu o datorie de 84 de miliarde.

De-a lungul timpului, Fiscul a mai recuperat din datoriile clubului prin diferite opriri bancare, încasari din drepturi de televiziune, clubul avînd sechetrate cam toate bunurile mobile apartinînd patrimoniului ONG-ului, precum masinile de tuns iarba sau aparatele din sala de forta.

“Urmeaza sa vedem cum se vor putea pune in practica. Intentia noastra a fost ca jucatorii sa nu fie vinduti de club fara acceptul nostru si fara ca noi sa ne putem recupera datoriile la bugetul de stat. Lucrurile trebuie intelese bine. Nu este vorba de sechestrarea jucatorilor ca in filme. Avem insa posibilitatea de a recupera banii prin vinzarea lor, pentru ca se stie, se trazactoineaza sume destul de mari”, a declarat Doru Dusas, directorul finantelor publice.
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

CUM E, POLISTI CARE VRETI REVOLUTIE ?
TOT LUPESCU SI PRUNEA SUNT VINOVATI IN CAZUL ASTA ?
DAR, OARE DE CE-I ASA LINISTE PE BLOGURI PRINTRE TIMISORENI ?
N-O MAI PUNETI DE-O REVOLUTIE ???