Nu vă daţi din calea Stelei!

Gigi Becali crede că România trebuie să facă în aşa fel încît să ducă Steaua pe locul doi ca să aibă echipă în Liga Campionilor. El mizează pe milioanele de suporteri stelişti, „cine protestează va fi înjurat”, ca şi cum logica ar putea fi suprimată prin votul majorităţii. Iar logica spune altceva: ca să avem echipe în Liga Campionilor avem nevoie nu de o ierarhie predconfigurată, ci de o competiţie dură şi cinstită.

miercuri, 28 martie 2007, 8:26

Gigi Becali crede că România trebuie să facă în aşa fel încît să ducă Steaua pe locul doi ca să aibă echipă în Liga Campionilor. El mizează pe milioanele de suporteri stelişti, „cine protestează va fi înjurat”, ca şi cum logica ar putea fi suprimată prin votul majorităţii. Iar logica spune altceva: ca să avem echipe în Liga Campionilor avem nevoie nu de o ierarhie predconfigurată, ci de o competiţie dură şi cinstită.

Da, din punctul de vedere al criteriilor UEFA, traseul Stelei ar fi mai uşor decît cel al lui Rapid sau al lui CFR Cluj, însă degeaba te duce elicopterul în tabăra de bază pe Everest dacă tu ai picioarele slabe.

Nu de echipe cocoţate pe valul unanimităţii avem nevoie, ci de învingători care să-şi cîştige prin muncă locul, să-şi crească valoarea şi să intre în bătăliile europene fără proptele afective.

Arbitrajele, Liga, Federaţia, observatorii şi adversarii nu sînt plătiţi ca să apere ceea ce Becali numeşte interesul naţional, ci ca să-şi facă meseria. De binele patriei se ocupă alte departamente, nu comisiile LPF-FRF şi nu tuşierii. Guvernul fotbalului trebuie doar să contureze un sistem corect şi apoi să se dea din faţa competiţiei, pentru ca aceasta să se deruleze în condiţii de egalitate sportivă. Aşa a ajuns Steaua în Ligă, nu prin apeluri patetice la scară naţională!


Comentarii (276)Adaugă comentariu

NYC  •  29 martie 2007, 14:22

andrei Says:

March 29th, 2007 at 2:17 pm

Sper ca alaturi de Dinamo (singura echipa cu tinuta europeana din estul Europei) sa participe in UCL CFR Cluj sau chiar Rapid – stiaua a dovedit ca nu are stofa de UCL, fiind in stare sa castige doar cu blaturi.

frate…e frumos ce spui…da’ las-o, ca macane…si mie, ca dinamovist, imi vine sa rad:))).

sau poate te gandeai la Dinamo Kiev…

NYC  •  29 martie 2007, 14:23

smartstarinfo

2005/2006 – vs Levski Sofia (d) 0-1 (umilitor)

de ce umilitor, ca n-am inteles?…

sau mai ziceai de polonia varsovia…daca au fost mai buni, care-i treaba?

altele sunt umilintele, da’ astea…?!

benjaminbreeg  •  29 martie 2007, 14:25

Paulo,mai este si FORESTA,asta daca tot ai amintit ca Steaua a pierdut finala cupei UEFA in ultimile minute.Pe langa dinamo-foresta,boro-steaua este mic copil,sau inca nu te nascuse-si pe vremea aceea?

NYC  •  29 martie 2007, 14:27

smartstarinfo

i-ati jumulit pe anderlecht in anu’ in care ati luat CCE

in anu’ urmator, v-au jumulit ei pe voi…

vezi? exact asa ma seaca la voi: ca nu mai aveti simtul masurii!

unde dracu’ vezi tu JUMULIT, cand intr-un an i-ati scos voi pe ei, iar in anul urmator, ei pe voi???

NYC  •  29 martie 2007, 14:29

benjaminbreeg

da, si mai e si bacau…si?

ba, io v-am mai zis…multi pasionati de istorie, ca disciplina scolara:))), in galeria stelei.

cred ca erati abonati la almanah istoric…sau sa zic, mai pe intelesu’ vostru, almanahe?:)))

ceco  •  29 martie 2007, 14:31

smartstarinfo

voi cu Hereenven, acasa, ati luat bataie (si nu juca huntelaar la ei )…asa ca…
cu Levski…a fost ghinion clar…a fost meci echilibrat..asa ca….

da’ si voi…

cu Flora Tallin…..wow….jenant…
cu Montpellier…8-0 total….jenant…
cu Panathinaikos…6-3….jenant…
cu BORO…de la 2-0 pt voi….jenant…

ceco  •  29 martie 2007, 14:35

benjaminbreeg

mai stii meciu’ stelei cu psg ????

ati castigat la bucuresti la MASA VERDE cu 3-0…iar la paris ati luat-o cu……….5-0….woooow…ce jenant….

Paulo  •  29 martie 2007, 14:36

pt smartstarinfo:

nu vezi ca devii penibil ?

ce scoruri am gasit eu si ce scoruri ai gasit tu ? 1-0, 2-1, 3-2…astea sunt umilinte dupa tine ?????

ce scrii de Hereenven ma cand voi ati pierdut cu ei pe „Lia Manoliu” ?? cat de comic poti fi…noi macar am facut egal dupa un meci in care nu au trecut de mijlocul terenului…si de ce ar fi umilitor o infrangere cu Levski, in minutul 93, care a jucat in Liga Campionilor…daca e dupa tine ar fi tare umilitor sa pierdem ci steaua in ghencea, nu ??

cu Manchester am jucat de la egal la egal la Bucuresti iar pe „Teatrul Viselor” am intrat cu 0-0 la pauza…

nu ti-ai gasit omul SMART MAN 😀

FORZA DINAMO FOREVER !!!

smartstarinfo  •  29 martie 2007, 14:40

Da, dar tot nu ne-a scos niciodata o ekipa cu nume de rupere la limba si fara vreun sens in fotbal…

😀 Knatspirnufelag 0-2 1-2 😀

Si daca observati, infrangerile Stelei vin atunci cand ekipa era deja CALIFICATA mai departe…

Ckarnatzspir…nufelag 🙂 intrece si pe Flora Talin si pe psg si orice

Paulo  •  29 martie 2007, 14:41

pt benjaminbreeg:

ma cred ca eram mai mic decat acuma 🙂 🙂

care e problema ca am pierdut cu Foresta ? se mai intampla…era doar un meci de campionat (pe care l-am castigat in acel sezon) pe cand voi FRAIERII ati pierdut sansa de a juca o finala…ce comparatii faci si tu…eu vorbeam de meciurile din Europa si cand ati vazut ca nu prea aveti ce face ati trecut la campionat…

ma intreb oare ce face smartstarinfo 🙂 mai sapa ???

FORZA DINAMO FOREVER !!!

smartstarinfo  •  29 martie 2007, 14:42

Si noi am jucat de la = la = cu PSG ca si voi , am batut cu 3-2 dar nu se pune, nu? Scoruri mici este adevarat dar si ekipele voastre sunt mici, nu vezi? Cum e cu omu’ ala gasit? 🙂

smartstarinfo  •  29 martie 2007, 14:47

Nu sap m-am oprit ca mi-e teama sa nu mai dau de vreo ekipa ultraanonima care a scos pe Dinamo 🙂

Uite aici, nu pot sa ma abtin …

1986/1987 – Turul 1 DINAMO – 17 Nentori Tirana 1-2 0-1
1987/1988 – Turul 1 DINAMO – FC Malines 0-2 0-1

Serios, a fost Steaua eliminata de vreo ekipa de genul asta???

NYC  •  29 martie 2007, 14:52

smartstarinfo

da’ tu stii ca malines a luat in anul ala cupa uefa?

pe bune, stiai?

Paulo  •  29 martie 2007, 14:55

pt smartstarinfo:

de astea ce zici?

steaua – Anorthosis Famagusta (2-2)
AGF Aarhus – steaua (3-2)
steaua – croatia zagreb (1-2)
Hajduk Split – steaua (1-0)

Paulo  •  29 martie 2007, 14:57

pt smartstarinfo:

ba se pune, dar vorbeam de infrangeri si nu de victorii, ca daca o luam asa iar pierzi…noi am batut Real Madrid, Inter Milano, Hamburg SV sau Benfica Lisabona…

smartstarinfo  •  29 martie 2007, 15:12

Paulo

Inca odata iti repet…iata ce zic

steaua – Anorthosis Famagusta (2-2) ai zis tu iar eu zic 2-0 parca in tur si ne-am calificat
AGF Aarhus – steaua (3-2) dar in retur 1-2 si ne-am calificat
steaua – croatia zagreb (1-2) si in retur 3-2 si iar ne-am calificat
Hajduk Split – steaua (1-0) si parca tot 2-5 si ne-am calificat

Cam asta zic…te mai tine?

smartstarinfo  •  29 martie 2007, 15:16

E posibil sa fi gresit niste scoruri dar stiu ca ne-am calificat de fiecare data…nu te referi numai la UN MECI 🙂

Paulo  •  29 martie 2007, 15:18

pt smartstarinfo:

vorbeam de meciuri „amice”, nu de calificari, de meciuri, de rezultate…intelegi ?? e chiar asa greu ?

FORZA DINAMO FOREVER !!!
http://www.FcDinamo.net
http://www.Descopera.net

Paulo  •  29 martie 2007, 15:25

va vad eu duminica 🙂

paa

smartstarinfo  •  29 martie 2007, 15:27

Paulo

Normal ca te referi la meciuri doar…asa castigi si tu ceva puncte ca daca ne luam dupa calificari… 🙂 Si ce conteaza pt tine? Un meci sau calificarea?Pierdeti acasa cu 2-3 sa zicem contra lui Milan cu toate ca jucati super bine iar in deplasare reusiti sa castigati cu 0-2 jucand urat si pragmatic.Ce conteaza, calificarea,nu?
Hai ca o tinem asa la infinit 😀

un_rapidist  •  29 martie 2007, 15:59

concluzia e una singura: tot RAPIDUL e mai buna !!!

ceco  •  29 martie 2007, 16:45

un_rapidist Says:

March 29th, 2007 at 3:59 pm
concluzia e una singura: tot RAPIDUL e mai buna !!!

rrrapidul e mai bun doar daca n-ai alt tren pe ruta respectiva (accelerat sau intercity)…da’ nu se merita sa-ti iei bilet…mergi cu nasu’..

un_rapidist  •  29 martie 2007, 16:49

@ ceco

mi-a placut poanta :))) u’re ok

Un_roman  •  30 martie 2007, 12:41

pentru preda: cioara du/te de te spala!

muzica si stiri divertisment  •  30 martie 2007, 21:21

Steaua si-a revenit ince incet!!!!!!!

rapiduletz  •  1 septembrie 2007, 19:36

Singurul loc unde puteti gasi felicitari animate dedicate Rapidului : http://ofelicitare.ro/component/option,com_felicitari/category_id,7/task,listCards/Itemid,26/felicitari,pentru-Rapid/ Hai Rapid!