Campania Head pentru gsp a luat Grand Effie 2007!

In acest moment, se deruleaza Aseara a avut loc Gala EFFIE 2007, dupa opinia organizatorilor (IAA si RAAA) cea mai importanta manifestare a publicitatii din Romania. Aproape 500 de oameni sint au participat la eveniment.

joi, 29 martie 2007, 9:01

In acest moment, se deruleaza Aseara a avut loc Gala EFFIE 2007, dupa opinia organizatorilor (IAA si RAAA) cea mai importanta manifestare a publicitatii din Romania. Aproape 500 de oameni sint au participat la eveniment.

Lista completa a cistigatorilor o gasiti aici! Iar relatari gasiti si pe iqads, pe iaa sau pe media&advertising. Cu o precizare amicala pentru al treilea site: prin natura concursului, nu cistiga doar agentia, ci perechea agentie – client 🙂

Effie Awards sint axate pe ideea de eficienta, fiind singura festivitate unde pe scena urca atit agentia, ci si clientul. In lumea publicitatii se spune ca Effie este standardul de parteneriat client-agentie, care reusesc sa obtina impreuna rezultate exceptionale.

Premiile EFFIE celebreaza simbioza dintre creatie si efect, concentrind valoarea de business a unei campanii.  

La categoria Media & Entertainment, campania Headvertising pentru trecerea Gazetei Sporturilor la formatul compact a fost distinsa cu Gold! 

E al treilea premiul generat de colaborarea Head – GSP. In 2003, campania de relansare a Gazetei a adus pentru Head un spectaculos Golden Watch la Portoroz, prima campanie romaneasca recompensata international la acest nivel!
Iar, in 2004, aceeasi campanie a luat Silver Effie.

La final a fost acordat Marele Premiu, Grand Effie. Cistigatoarea? Campania Head pentru GSP!!! 

Publicul isi aminteste spotul amuzant cu redactia piticilor. In spatele sau a stat inovatia Head. Aceasta creatie a fost continuata apoi de redactie, care a respectat munca agentiei si comunicarea originara. Rezultatul?  O sporire spectaculoasa de audienta, de incasari din publicitate si de tiraj. Si o crestere a profitului gsp cu 500% in 2006 fata de 2005. Acest tip de eficienta a fost recompensata la Effie.

Peste 70 de campanii au participat la toate categoriile.

Asa cum a punctat la eveniment si Dochita Zenoveiov, directorul de marketing al gsp, pentru ziar este o onoare sa primeasca acest premiu din partea unei industrii care, in conceptia noastra, este parte integranta in dezvoltarea media si, implicit, in serviciile aduse pietei si comunitatii.

Multumim formulei creative conduse de Serban Alexandrescu, intregii echipe de la Head, casei de productie 411 si tuturor agentiilor si clientilor din Romania! Fara ei, proiectul gsp, un mediu curajos, liber si spectaculos al dezbaterii despre sport, nu ar fi fost posibil!

CLICK — AICI — PENTRU A VIZIONA CLIPUL

Multumim Antenei 1, cea care a facut ca acest spot, parte a campaniei cistigatoare, sa fie unul dintre cele mai urmarite din primavara anului 2006. O idee fara rating ar fi ramas fara efect si fara Grand Effie!


Comentarii (72)Adaugă comentariu

toto  •  29 martie 2007, 23:57

daniel: cum ziceam am glumit:)
tolo: simtul umorului e mai mult decat atat; dar ce vb eu, ca nu cred ca il am..:)

toto  •  30 martie 2007, 0:01

tolo: „toto: simtul umorului e atunci cind rizi de poantele facute la adresa ta”
pare o forma de egocentrism

Daniel  •  30 martie 2007, 0:02

Cristi 🙂 Da chiar! Eu stau pe blog aici si era cat pe ce sa uit ca-n seara asta da Dan verdictul pe OTV in „cazul doctorului tranca”.
Plus ca e si „rasturnare spectaculoasa de situatie in cazul anghelescu”.

Diana  •  30 martie 2007, 9:29

Superjoc strategie online

http://www.travian.ro/?uc=ro2_1065

daniboy  •  30 martie 2007, 10:40

COMUNICAREA ORIGINARA… cata minte… ORIGINARA! cum poti sa tastezi asa ceva analfabetule!

Publicul isi aminteste spotul amuzant cu redactia piticilor. In spatele sau a stat inovatia Head. Aceasta creatie a fost continuata apoi de redactie, care a respectat munca agentiei si comunicarea originara.

Du-te si angajeaza-te la REBU ca in presa nu ai ce sa cauti!

daniboy  •  30 martie 2007, 10:42

sau poate m-am inselat eu

Cătălin Tolontan  •  30 martie 2007, 10:48

daniboy: esti simpatic, intii injuri si dupa aceea te intrebi dc nu cumva te inseli. Ei bine, te inseli! Originara, adica initiala. Intr-o strategie de comunicare, problema e ca, de multe ori, comunicarea initiala, cea gindita de agentie dupa brief-ul clientului, se pierde pe parcurs, nu e respectata… In cazul GSP – Head, urmarim aceeasi idee din 2003 – echipa. Asadar, originar si poate si original 🙂

Ionut  •  30 martie 2007, 10:48

Misto reclama asta: http://www.youtube.com/watch?v=PCE3kgCXktg

Dar acum se mai verifica stirile din 3 surse? Ca e de ajuns o barfa a femeii de serviciu a lui Copos si apare stirea pe prima pagina 🙂

DJ TROR  •  30 martie 2007, 11:24

Tolo ai spus ca n-ai vorbit cu Badea totusi el te ataca.Asta inseamna ca ai o problema cu un apropiat al sau,prieten apropiat,coleg,sef,l-ai atacat tu pe vreunul de la Romania Mare si cum el e cu sufletul cam pe acolo….Iti aplica practic „reteta Costi Rogozanu” dar la ala macar stim ca l-a luat in balon pe Oreste iar Badea s-a autosesizat din oficiu,nu cred eu ca Oreste e chiar atat de papa lapte incat sa-i ceara ajutorul….Zi-ne si noua ca practic ne-a scos din orice teorie cu atitudinea asta i-as spune „basescianista” fatza de tine.

depe  •  30 martie 2007, 11:35

am vazut clipul in cauza, dar am o nelamurire. poate imi explica cineva: de ce e o chestie buna, sau macar neutru spre buna, faptul ca redactorii gazetei nu s-au obisnuit cu noul format?

Cătălin Tolontan  •  30 martie 2007, 11:39

depe: o autoironie e bine venita uneori. prea ne luam in serios ca jurnalisti
dj tror: chiar nu stiu

ics  •  30 martie 2007, 11:48

LOL @ cristi roman!
mai, fratilor, da’ chiar atata audienta are Badea asta? daca lui tot timpul ii e ocupat de traitul in Romania, voua timpul vi’l ocupa digeratul vorbelor lu’ Badea? si, iarasi, cata dreptate are cristi roman – luati exemplu si aminte! LOL din nou!

Apropo de Head si Grand Effie 2007 » Gusti Roman  •  30 martie 2007, 23:27

[…] Clipul aici. Pe larg la Tolo. […]

g  •  30 martie 2007, 23:38

@tolo : ms de raspuns

X™  •  31 martie 2007, 8:19

Ma moderezi pe mine ?

X™  •  31 martie 2007, 8:21

Aha deci nu pe mine, care e cuvantul problema ?

X™  •  31 martie 2007, 8:22

# X™ Says: Your comment is awaiting moderation.
March 31st, 2007 at 8:18 am

Aha moderation. Deci subiectul Mirce@ Bade@ e Tabu. Ia da-aici:

# X™ Says: Your comment is awaiting moderation.
March 31st, 2007 at 8:17 am

Hai Tolo, un c@p in gur@ lui Mirce@ B@dea, nimic? Stati asa impasibili si incasati ? N-aveti si voi nimic de declarat ? Hai ca vrem “s@nge”, noi cititorii. Doar stii asta foarte bine ca numai “s@nge” ne serviti in ziar. Apropos, a fost blat sub Pietricica, aseara ?

X™  •  31 martie 2007, 8:23

Uraaa. In sfarsit no moderation. Deci c@p in gur@ sau s@nge va deranjeaza.

domnul q  •  31 martie 2007, 11:28

VREI NUMAI OSANALE???
De ce au disparut de pe blog,articolele in care cititorii GSP erau putin ironici la adresa ta,pe seama disputei cu mult mai cunoscutul si carismaticul M.Badea???
Este ascuns in tine un mic dictator,avid de osanale si laude desarte?
Sincer GSP naste monstriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii????????????????

spectator  •  31 martie 2007, 12:57

bravo, oreste, bine le zici :)))

Polar  •  31 martie 2007, 17:00

t0l0 n-are nicio sansa in fata lui bad3a … poate doar in baie care face submarine maro mai mari

mobila  •  29 iulie 2008, 20:42

da valiza ?! valiza ?!…cat costa valiza ??