Dreptul selecţionerului şi dreptul publicului

Piţurcă are dreptul de a fi apreciat, elogiat şi privit drept ceea ce este: unicul antrenor din ultimii 10 ani care a dus „naţionala” la un turneu final şi e pe cale să repete performanţa. Putem invoca sorţii, grupa, contextul, faptul că a preluat echipa într-un moment în care cluburile scoseseră deja fotbalul românesc din impas, dar luciditatea ne obligă să realizăm că norocul e factor secundar în raţionament. Singură, şansa are viaţă scurtă în fotbal.

joi, 29 martie 2007, 2:32

Piţurcă are dreptul de a fi apreciat, elogiat şi privit drept ceea ce este: unicul antrenor din ultimii 10 ani care a dus „naţionala” la un turneu final şi e pe cale să repete performanţa. Putem invoca sorţii, grupa, contextul, faptul că a preluat echipa într-un moment în care cluburile scoseseră deja fotbalul românesc din impas, dar luciditatea ne obligă să realizăm că norocul e factor secundar în raţionament. Singură, şansa are viaţă scurtă în fotbal.

Fundamental rămîne complexul de decizii, organizatorice şi tehnice, prin care el a izbutit să readucă tonusul echipei şi rezultatele. Nu toate gesturile selecţionerului ni se par juste, însă trebuie să-l luăm aşa cum e, după cum şi selecţionerul e dator să accepte tabloul lumii de azi.

E o lume în care pînă şi aricii şi-au pierdut acele de stres şi poluare, informaţie din revistele ştiinţifice!, şi în care publicul controlează produsele pe care le consumă, echipa naţională nefiind altceva decît un love-brand. Îndrăgită, însă aflată permanent la dispoziţia suporterilor săi.

Preţuire, da. Linişte, nu! Aceasta este formula după care va curge existenţa selecţionerului şi a echipei în anii următori. O parte din banii care vin datorită acestei rumori vor intra în salariul lui Piţurcă şi în bonusurile jucătorilor. Zgomotul şi disconfortul sînt preţul plătit de fotbalişti şi de antrenori pretutindeni în lume. Aceasta e regula jocului şi nimeni, indiferent de performanţe, nu o poate suspenda.

Rezultatele se obţin în regim de viaţă reală, cu exagerările inerente, nu în sere. Tehnicianul are datoria de a nu-şi transforma succesul în devenire într-o captivitate pentru ceilalţi: oficiali FRF, opinie publică, presă, anumiţi jucători. De altfel, nu eşecurile i-au fost lui fatale pînă acum, ci reuşitele. Pe primele le-a îndurat demn, celelalte l-au orbit.


Comentarii (115)Adaugă comentariu

gilos  •  30 martie 2007, 9:45

Daca Piti califica din nou nationala, i se iarta toate pacatele.
Invingatorul ia totul.

Mamulos  •  30 martie 2007, 10:05

cristi_qx:
DE UNDE STI CA NU?

mujotutun  •  30 martie 2007, 10:05

Piturca este un mediocru si trebuie sa plece. Ducerea Nationalei la un turneu final este un vis de copil sarman si nu o performanta! Romania joaca mizerabil si numai un seclerat ca_Copos putea propune decorarea lui Piturca.
Doar doua vorbe despre meciul cu Luxemburgul: eu cred ca nu se impunea 11m la Mutu, dar faza aia balbaita, cand a „scos-o” Goian din poarta, a fost gol. Btw, va dati seama de debandada tactica daca Goian era IN poarta Luxemburgului? De altfel a luat si galben pentru simulare in careul advers.
Piturca este zero. Romania ar putea avea la aceasta ora o echipa competitiva, una dintre primele zece din lume; sub coducerea lui Piturca putem cel mult spera ca vom iesi in strada pentru o calificare (venita dupa atata timp!) chinuita. Cum sa-i ceri gainii sa fie pajura?

Mamulos  •  30 martie 2007, 10:09

mujotutun:
Ai dreptate partial. Sa-l lasam in pace sa piarda calificarea si dupa aia tot nu o sa-l dam afara. De ce oare???

mujotutun  •  30 martie 2007, 10:10

Eu nu pot sa-i mai inteleg pe oamenii astia! Ori se lamenteaza ca fotbalul nostru e de rahat, ca nu avem oameni etc – dar cer imperios calificarea, in vreme ce altii se sufoca de indignare ca nu este alcatuit cel mai bun 11, care ar putea spulbera combinata Brazilia-Argentina, dar s-ar multumi si cu o calificare jalnica.
Mai nou, vad ca prinde contur un concept pernicios: calificarea brat la brat (cu Bulgaria, mai ales). Tare descreierati mai suntem!

Mamulos  •  30 martie 2007, 10:27

Ce valori avem acum?
La ce echipe jucau inainte Hagi (Real Madrid, Barcelona), Popescu (Barcelona), Petrescu (Chelsea), Dumitrescu (Tottenham), Ad. Ilie (Valencia), Raducioiu (Milan) si la ce echipe evolueaza acum jucatorii din Nationala?
Mutu (Fiorentina), Chivu (Roma), Lobont (Dinamo), Marica (Sahtior), D. Niculae (Auxerre), Rat (Sahtior), Cocis (Lok. Moscova, Sheriff Tiraspol), Fl. Petre (TSKA Sofia), Contra (Getafe), etc.
Pai astea sunt echipe, in afara de Roma si poate Fiorentina, celelalte sunt ciurucuri. Si nici Roma nu se compara cu cele amintite mai sus din generatia de aur. Pai cu jucatori care evolueaza la astfel de echipe vrem sa facem ceva in Europa?
De ce credeti ca raman de ani de zile acolo? Si apoi se intorc in Romania. De ce oare?
De ce Niculescu si Danciulescu, celebrul cuplu nu pleaca „peste”? Pentru ca nu au valoare. Niculescu a fost si ce a facut, a venit inapoi si pe urma se mira de ce nu-l ia Piturca la Nationala. Nu pot sa uit ce-a spus Marinescu (fost rapidist) cand Copos a vrut sa-l ia la Rapid.
A spus ca prefera sa ia bani mai multi stand pe banca de rezerve, decat sa joace, luand mai putini bani. Asta spune tot despre conceptia jucatorilor romani. Banii, frate banii sunt mai importanti, decat faima.

Mamulos  •  30 martie 2007, 10:32

La ora actuala nu avem jucatori in Romania care stiu sa dribleze, care stiu sa traga de la distanta.
Nu am mai vazut mijlocasi care sa dribleze la mijlocul terenului, nu am vazut jucatori care sa traga tare pe poarta de la 15÷25 m. Unde sunteti fratilor?

djaghah  •  30 martie 2007, 10:37

Rapidist in QC citeste blogul lui Ioanitoaia si ai sa vezi de ce your comment is awaiting moderation. Perversi ordinari gazetari de doi lei

Mamaligarea song  •  30 martie 2007, 10:55

Romanians are very stupid people! They are gipsy. Mutu is gipsy, Nicolita is gipsy, and viktor Piturka is gipsy. You are mamaligarian. You lived ina country Mamaligaria! Mamamligar si mamaligar pentru numai mamaligar!!!

Mamaligarea  •  30 martie 2007, 10:55

“Mamaligarea din tei”

Mamaligari -ia-hii
Mamaligari-ia-huu
Mamaligari-ia-hoo
Mamamligari-ia-haha Miya-hee
Mamaligari-ia-hoo
Mamaligari-ia-ho
Mamaligari-ia-haha

– Verse 2 –

Alo, Salut, sunt eu, un mamaligaruc
Si te rog, iubirea mea, mamaligareste fericirea.
Alo, alo, sunt eu Mamaligaric,
Ti-am dat beep, si sunt voinic,
Dar sa stii nu mamaligar nimic.

Vrei sa pleci dar mamamliga,mamaliga iei,
Nu ma, nu ma iei, mamaliga mamaliga iei.
Chipul tau si mamaligarea din tei,
Mamaligan-tesc de ochii tai.

– Verse 4 –

Te sun, sa-ti spun, ce simt acum,
Alo, iubirea mea, sunt mamaligar, fericirea.
Alo, alo, sunt iarasi eu mamаligar,
Ti-am dat beep, si mamaligar voinic,
Dar sa stii nu mamaligar nimic.

Catalin Tolo  •  30 martie 2007, 11:32

Bai tolo sper ca nu te superi ca iti folosesc numele ca sa scriu pe blogurile colegilor tai de redacti, mai ales lui nea Ovidiu

Catalin Tolo  •  30 martie 2007, 11:38

Bai tolo sper ca nu te superi ca iti folosesc numele ca sa scriu pe blogurile colegilor tai de redactie, mai ales lui nea Ovidiu

HotStop  •  30 martie 2007, 11:48

http://www.hotstop.ro

http://www.hotstop.ro

http://www.hotstop.ro

mujotutun  •  30 martie 2007, 15:31

Ramane ca mai sus, dupa cateva ore trecute.
Viata e un lucru greu.

ceco  •  30 martie 2007, 15:52

mujotutun Says:

March 30th, 2007 at 10:10 am
Eu nu pot sa-i mai inteleg pe oamenii astia! Ori se lamenteaza ca fotbalul nostru e de rahat, ca nu avem oameni etc – dar cer imperios calificarea, in vreme ce altii se sufoca de indignare ca nu este alcatuit cel mai bun 11, care ar putea spulbera combinata Brazilia-Argentina, dar s-ar multumi si cu o calificare jalnica.
Mai nou, vad ca prinde contur un concept pernicios: calificarea brat la brat (cu Bulgaria, mai ales). Tare descreierati mai suntem!

cerd ca gresesti putin….calificarea cred ca se doreste chiar cu orice pret…insa se manifesta o neincrededre, avand in vedere valoarea fotbalistilor nostrii, asupra viitorului campaniei de calificare….oricum, pendularile intre mai multe puncte de vedere sunt caracteristice gazetarilor si, uneori, intradevar, se cam contrazic…da’ nu trebuie sa facem un capat de tara din asta …trebuie doar inteles fenomenu’…. 🙂