Televiziunea, de trei ori mai profitabila decit presa scrisa

Ringier, liderul pietei de presa scrisa din Romania, si-a prezentat rezultatele financiare pe 2006. La o cifra de afaceri de 60 de milioane de euro a inregistrat un profit de 8 milioane, ceea ce inseamna o margine de aproximativ 13%.

joi, 29 martie 2007, 11:17

Ringier, liderul pietei de presa scrisa din Romania, si-a prezentat rezultatele financiare pe 2006. La o cifra de afaceri de 60 de milioane de euro a inregistrat un profit de 8 milioane, ceea ce inseamna o margine de aproximativ 13%.

Cam aceasta este si profitabilitatea relativa a GSP, rezultatul integrat pe 2007 al ziarului, siteurilor, revistelor si proiectelor new media fiind de 0,75 milioane euro profit la aproximativ 6 milioane de euro cifra de afaceri.

E adevarat ca unele produse (Libertatea) au o margine sensibil mai mare, iar altele pierd bani, dar, in medie, marginea probeaza o diferenta majora fata de cea inregistrata in TV, acolo unde MPI a ajuns la 45% margine (50 milioane euro profit brut la 111 milioane venituri).

Antena 1 a realizat si ea o margine de 30% pe profotul brut, la o cifra de afaceri de aproximativ 60 de milioane de euro.


Comentarii (25)Adaugă comentariu

Andrei  •  29 martie 2007, 11:25

faceti o televiziune.

Dumi  •  29 martie 2007, 11:34

am zis ca nu mai intru niciodata pe blogul astam,dar trebuia s-o fac ca sa spun ca mi-a placut la nebunie mistoul facut de Mircea Badea la adresa Gazetei Sporturilor,bravo domnul Badea ati fost genial,tineti-o tot asa

Cătălin Tolontan  •  29 martie 2007, 11:46

dumi: e dreptul lui Mircea Badea sa faca ce doreste, cred ca puteti sa-i adresati felicitari pe site-ul http://www.antena 3.ro

Cătălin Tolontan  •  29 martie 2007, 11:46

dumi: http://www.antena3.ro

Dumi  •  29 martie 2007, 12:05

da, multumesc o sa-i transmit,dar pentru emisiune in general nu doar pt misto-l la adresa gsp

Blogureşti  •  29 martie 2007, 12:35

Dumi Says: mi-a placut la nebunie mistoul facut de Mircea Badea la adresa Gazetei Sporturilor

„la nebunie” fiind o expresie cat de poate de la locul ei

gaabi  •  29 martie 2007, 13:20

demisia Adrianei Saftoiu o comenteaza cineva aici?

Dumi  •  29 martie 2007, 13:23

esti tare mai bloguresti,ai fi cel mai smecher la gradinita,cu mistouri din astea

Cătălin Tolontan  •  29 martie 2007, 13:31

gaabi: ai nimeri gresit, scuze, noi ne ocupam de Stoicikov 🙂

gaabi  •  29 martie 2007, 13:39

pai mircea badea zicea ca pe blogul asta lumea, sau mai bine spus, ownerul lui, se pricepe la orice 🙂
asta ca sa fiu in ton cu ante-bloggerii

Parvan  •  29 martie 2007, 13:41

n-am indoieli ca televiziunea e mai „profitabila” cel putin in ultimii ani, dar si barierele de intrare sunt mai mari.

Totusi apropo de cifrele prezentate exista o distorsiune data de compararea unor TV lider (stabilite pe mult pe piata si aflata in plina faza de generare de profit) cu grup de presa cu multe „titluri” aflate in faza de investitie.

deci cred ca la nivel de industrie „de 3 ori” e un pic mai mult decat realitatea.

PS: merci pt gestul de azi, astept cu nerabdare reactia 🙂

Dumi  •  29 martie 2007, 13:41

hehe,stie gaabi ce stie,dar pe bune acum,e mai distractiv Stoicikov decat Saftoiu,e unu sper sa ramana,pt ca el va duce Bulgaria din esec in esec,oricum gata,ies si revin la promisiunea da a nu mai accesa blogul,o zi buna

Blogureşti  •  29 martie 2007, 13:44

dumi, felul in care scrii imi arata de ce preferi sa te uiti la mircea badea in loc sa citesti singur ziarele

Cătălin Tolontan  •  29 martie 2007, 13:48

gaabi: Mircea Badea e un dragut si ne supraevalueaza. Nu ne pricepem la orice. Lucram la un ziar de sport, patru reviste, citeva emisiuni TV, 20 de siteuri, bloguri si trei platforme de continut pe telefonia mobila. Facem un profit de aproximativ 1 mil euro in 2007 si sintem cel mai citit ziar din Romania de catre barbatii 18-49, instruiti si cu profesii liberale. Suficiente motive ca sa fim injurati.

substitute  •  29 martie 2007, 14:16

Cataline din post si din ultimul tau comentariu, reiese clar ce ar trebui sa faci: o televiziune :). Si uite in lumina rebranduirii tvsport se poate chema simplu gsp.ro. Si apropo de asta stii daca e vreo televiziune de sport pe profit?

gaabi  •  29 martie 2007, 14:23

daaa!!! o e-televiziune, un e-radio…si ar mai lipsi sa fie purtator de cuvant in locul Adrianei Saftoiu:) desigur, poate fi un purtator de cuvant virtual ca sa se incadreze in proiectele new media

Cătălin Tolontan  •  29 martie 2007, 14:30

substitute: tv sport face profit

Diana  •  29 martie 2007, 14:56

Super joc strategie online

http://www.travian.ro/?uc=ro2_1065

sanchez  •  29 martie 2007, 17:06

tv sport face profit, este cel mai urmarit post tv de sport din Romania

demi  •  30 martie 2007, 0:30

cel putin eu am impresia ca tot ce face/spune M. Badea despre tine si GSP face parte dintr-o strategie de marketing. Daca tot e asa de „papagal” (in sensul bun al cuvantului) si ProSport este tot un ziar … tot de sport scrie si dupa parerea mea e mai penibil decat gazetasporturilor… si totusi DE EL DE CE NU pomeneste nimic? cred ca „agariciu” ala de-i cumpara ziarele isi opreste el prosportu’ sa-l citeasca la o cafeluta.

Horatiu Cioara  •  30 martie 2007, 11:28

Off Topic

Titlu in GSP: „Lobanovski a fost blatist”

Continut: După ce patronul Craiovei, Adrian Mititelu, l-a acuzat pe antrenorul Ionuţ Popa că nu s-a bucurat de victoria din tur cu Argeşul, deoarece a jucat „la două capete”, ieri tehnicianul a replicat: „Păi, dacă spune că eram serios pentru că am aranjat partida, atunci înseamnă că Lobanovski, Dumnezeu să-l ierte, a făcut numai blaturi în viaţa lui!”.

Hai sa fim seriosi, asta e noua stire fabricata gratie interpretarii de care stiti sa dati dovada! Groaznic…

cititor sau spectator?  •  30 martie 2007, 12:31

AŞA, ŞI? de mâine va fi mai puţină poluare şi mai multă relaxare? o să crească iar ţepii pe arici? sau ce? o informaţie absolut inutilă. şi încă o observaţie: e o greşeală de dactilografie sau GSP chiar ştie care sunt rezultatele financiare ale ziarului pe 2007? e cumva programat de anul trecut profitul pe anul ăsta? sau voiculescu îşi calculează atât de bine veniturile?

eLeM  •  30 martie 2007, 16:24

cititor sau spectator?:
de la o vreme, inclusiv in Romania, businessul nu mai e chiar ruleta. cistigi sau pierzi dupa cum ti-ai propus asta, dupa un plan bugetat. Sigur, iar n-o sa-ntelegi, cum e aia sa pierzi in mod programat? Iti dau un exemplu: anul asta faci investitii, de ex. schimbi reteaua de calculatoare ori cumperi echipamente din greu ca sa dai drumu’ la televiziunea aia, care va deveni profitabila incepind cu exercitiul bugetar urmator. Limbi straine? Huh, sa cautam un blog de initiere in abc-ul afacerilor. 🙂

dorel  •  20 aprilie 2007, 16:52

Mi-e scarba de acest parlament care ne-a tradat si pe noi .Cred ca la alegerii se va alege praful de ei.

maria  •  16 ianuarie 2008, 14:27

mircea badea a ramas acelasi caracter consecvent de acum zece ani iar ca om de masmedia a evoluat spectaculos.daca adaugam curajul de a spune lucrurilor pe nume in mod corect ma bucur ca inca nu am emigrat. mircea badea va avea dev spus multe in in si pentru romania. maria