Frumuseţea unui moft

Golul de 9 milioane de euro al puştiului de 18 ani, plătit cu ultimul salariu la Steaua, 1.200 de euro pe lună (n-am uitat nici un zero!), dă cu tifla discursului militarist-financiar al fotbalului. Vine Ochiroşii şi zice: uite că nu e totul prestabilit şi bugetat pe zece ani de acum înainte!

luni, 2 aprilie 2007, 5:28

Golul de 9 milioane de euro al puştiului de 18 ani, plătit cu ultimul salariu la Steaua, 1.200 de euro pe lună (n-am uitat nici un zero!), dă cu tifla discursului militarist-financiar al fotbalului. Vine Ochiroşii şi zice: uite că nu e totul prestabilit şi bugetat pe zece ani de acum înainte!

Sportul găseşte resurse să dăruiască mici miracole. Unde se mai vede aşa ceva? Adică da, se poate întîmpla să ruleze un spot, pe o mică staţie TV americană, difuzat doar de dragul de a participa la un festival de publicitate. Reclama se numea „1984” şi, într-un decor orwellian, un computer ciudat, căruia îi atîrna un fir într-o parte, la capăt găsindu-se un mic şi incomod dispozitiv alb, anunţa că va schimba lumea. Specialiştii s-au oripilat. Astăzi, la 24 de ani distanţă, Apple Macintosh a fondat aproape o religie.

Asta se întîmplă o dată într-un secol. În fotbal, o dată pe etapă. Cine credea că Dinamo poate să tremure pentru titlu? Cine se aştepta că Bistriţa şi Jean Pădureanu, nomina odiosa, pot ajunge să tragă serios la Cupa UEFA? L-am uitat pe Sabău? Parcă nici nu există acolo, modest, tăcut şi gata pentru a da lovitura vieţii. Sau cine se aştepta ca CFR Cluj să devină favorită, conform clasamentului şi programului, la un loc de Champions League?!

Ne tot întrebăm de ce fascinează fotbalul. Printre altele, pentru că e imprevizibil. Pentru că nu poate fi amînat. Pentru că, în timp ce toate celelalte programe TV, de la filme la show-uri de divertisment, pot fi înregistrate pe televiziunea interactivă, reprogramate şi selectate după voinţa publicului, sportul te ia în stăpînire şi-ţi dă drumul cînd vrea el.
O fi un moft, o fi o bucurie a noastră, infantilii care vedem în joc o chestie bună şi împotriva caloriilor şi contra blazării, dar, oricum ar fi, are o formidabilă capacitate de a-şi conserva atractivitatea. 22 de bărbaţi, o minge şi ultimul dintre ei le decide destinul. Poţi adormi pe un asemenea scenariu?!


Comentarii (125)Adaugă comentariu

buba  •  3 aprilie 2007, 7:05

Extraordinar articol. Tolo esti cel mai bun asta e adevarul. Emotionante cuvinte prin simplitatea lor, adevarul e intotdeauna cea mai simpla logica; doar ca nu intotdeauna e usor de spus…

alex2002  •  3 aprilie 2007, 7:32

sigur, nu ai uitat nici o cifra. dar ca sa-ti iasa articolul ai denaturat un pic adevarul (prin omisiune, dar asa manipuleaza presa, vede doar ce ii convine ca sa-i iasa jucarica).
Ce nu a spus tolo si a vazut toata lumea: golul de 9 milioane de euro a fost creat de vali vadea.
de aici se mai poate discuta, greseala de aparare, inspiratia lui oli, istetimea lui mm etc.
draga tolo, demult mi-au placut articolele tale. se pare ca in acest razboi ti s-a terminat munitia si nici capitanul nu stie ce ordine sa-ti mai dea. Lasa-te un pic la vatra…
La urmatorul razboi promit ca te citesc din nou.

Calin  •  3 aprilie 2007, 8:31

anyway… daca iese clujul pe locul 2, eu plec in Congo 🙂

El Badron  •  3 aprilie 2007, 8:37

Mamaliga voastra de ziaristi… lasati omu sa joace… il bagati atat in seama pana i se urca la cap!!! vedeti-va de treaba voastra, oricum nu o faceti bine!!!

elle  •  3 aprilie 2007, 8:39

iar inventati vedete dupa un singur meci bunicel…

DIOGENE  •  3 aprilie 2007, 8:55

voi puteti intra pa blog la vochin?

soare  •  3 aprilie 2007, 8:56

Nu stiu ce tot insistati cu omu asta.A dat si el un gol cu poarta goala,a fost un tip norocos,dc voi credeti ca se naste o stea cand cineva da gol cu poarta goala dintr-o pasa excelenta inseamna ca nu stiti nimic despre fotbal

Cip  •  3 aprilie 2007, 9:16

Cam asa, dar si anul trecut tot cam asa se spunea si de Sportul studentesc si ……..
Nu putem spune ca a fost rau ca Dinamo a prins Cupa UEFA in ultimul moment, dar echipele „mici” trebuie sa sparga gheata odata ca altfel devin doar arbitrii si ierarhia locurilor 1-3 tot de Steaua, Rapid si Dinamo e dictata!
Eu pun pariu ca si anul asta tot asa o sa fie!
Pana una alta, asta e ierarhia si la coeficientul echipelor noastre in UEFA
si dupa parerea mea care nu sunt un suporter infocat al uneia sau alteia, consider ca un meci castigat in Europa iti da o satisfactie adevrata.
Meciuri Dinamo-Rapid, Staua-Dinamo si Steaua-Rapid vedem in fiecare an. Majoritatea sunt frumoase, dar nu au totusi emotia unui Boro-Steaua (am dat un exemplu oarecare)!

Cip  •  3 aprilie 2007, 9:20

Scuze pt greselile gramaticale!

DIOGENE  •  3 aprilie 2007, 9:21

nu te scuza ca nu-s „limbistii” pa blog

tzu  •  3 aprilie 2007, 9:48

pt milagros care a postat mai devreme ca badea are echipament incomplet… te rog viziteaza sectiunea FOTO de pe http://www.stelisti.ro si vei vedea ca pur si simplu badea are alt sistem de prindere al jambierelor de picior la un un loc cu aparatorile probabil…si deja incep sa cred ca pentru a posta p acest blog tre sa completezi un chestionar cu intrebari despre aspectele jocului de fotbal…chestii de genu „ce forma are mingea?” si „de ce e gazonul verde?”, nu de alta dar prea au toti dreptu la pareri si e obositor sa auzi numai aberatii de genu „ati castigat ca a gresit coman”, de park ar fi jucatoru stelei, sau, ca steaua a castigat in 6 ani un derby, de park istoria fotbalului se scrie de 6 ani incoace

butelie  •  3 aprilie 2007, 10:00

@ulysses Says:
April 2nd, 2007 at 6:58 pm

miranda, din ce telenovela ai fugit?
ps meciul trebuia oprit inca de la pauza fiindca la toti rapidistii li se vedeau frunzele de la morcovi iesindu-le din chiloti… :))

Tare chestia cu frunzele de la morcovi ! Mie mi-a placut ! Intrati si pe http://www.detoatepentrutoti.3xforum.ro !

andu  •  3 aprilie 2007, 10:34

mare dreptate are mircea badea despre tine tolo….BATI CAMPII!!!

Rambo  •  3 aprilie 2007, 12:19

DOVADA CA STEAUA CASTIGA DOAR CU NOROC, E AICI: http://www.ziua.net/display.php?data=2007-04-03&id=218581&ziua=3814f21fc40793b7abbea7d9a756755a.
DINAMO AR MERITA SA SPULBERE PE STEAUA, DUPA STILUL DE JOC, CU TOATE CA NU INSCRIU !

catalinmz  •  3 aprilie 2007, 12:55

Pai mie mi so parut ca Ochirosii o jucat extrem de slab…o pierdut majoritatea mingilor care le-o avut, o pasat la fel de slab si s-o nimerit sa fie in zona si s-o bage in poarta cand o trebuit…si in plus asta o fost duel de locu 3, nu de 9 milioane de euro..

tv live si divertisment  •  3 aprilie 2007, 13:07

Mi-a placut meciul Stelei cu Rapid.
insa imi manifest intoleranta fata de Mirel radoi pentru ca intra prea urat la jucatori. Tin cu Steaua dar nu pot fi de acord cu stilul lui brutal de a juca.pacat.

http://www.kronimedia.com

tibosu  •  3 aprilie 2007, 13:43

Imi cer scuze de la inceput ca nu o sa spun nimic la subiect; incerc de azi de dimineata sa intru pe blogul lui Andrei Vochin si nu se poate! Chiar nu se sesizeaza nimeni? Sunt nevoit sa intru pe prosport sau in alta parte ca sa vad ceva serios despre meciul Rapid-Steaua? Nu e posibil asa ceva si din motivul asta o sa pierdeti mult pentru ca sunt foarte multi microbisti care, mai ales dupa meciuri de genul asta, abia asteapta sa intre pe blogul lui Andrei Vochin unde gasesti cele mai interesante comentarii legate de tactica etc.
FACETI CEVA!!!

romario  •  3 aprilie 2007, 14:18

3000 ron amenda pt cioroi ar tb suspendati cel putin 5 etape……ds asta de ce nu scrii ?????????

leandros  •  3 aprilie 2007, 14:38

Te rog frumos, spune-mi si mie Cataline, de ce articolele tale le comenteaza 150 de cititori (si asta in zilele mai „proaste”) si pe Buzarin il injura 100 de cititori?… Va complaceti carand in carca ziaristi de duzina, si cu asta consumati bateria, efectuati un lucru mecanic inutil si, in plus, obositi, iar intr-un final, pierdeti.

antiultrasi (antiscursuri)  •  3 aprilie 2007, 15:39

interesant ca nu mi-a fost publicat comentariul…sunteti cred un pic prea stelisti voi ce de la gazeta

Dan Cristinel  •  3 aprilie 2007, 20:11

Ochirosii e un talent care trebuie crescut cu grija.

adi  •  4 aprilie 2007, 11:44

cataline esti FOARTE TARE FRATE comentezi fiecare lucru ce se intampla in fotbal

Rambo  •  4 aprilie 2007, 11:46

DINAMO, CFR CLUJ, GLORIA BISTRITA, ETC., BAT PE STEAUA !
SA VEDEM SEPUKKU LA JIJI SI MIMI ! AR FI SHOW !
ASTA AR FI POHTA CE-AM POHTIT !

adi  •  4 aprilie 2007, 11:48

despre meciul cu RAPID nu am ce spune. Un muci foarte bun in care RAPIDUL a jucat mai bine,dar STEAUA a profitat de greselile lui DANUTZ COMAN