Cohn şi focul de la Dinamo

Se poate spune şi aşa. Nu-mi place Turcu şi îmi place Cohn. Dar asta e o chestiune de gust, nu de business. De stil, nu de clasament. Pentru Dinamo, parvenitul Turcu a făcut mai mult decît sofisticatul Cohn.

marți, 3 aprilie 2007, 7:25

Se poate spune şi aşa. Nu-mi place Turcu şi îmi place Cohn. Dar asta e o chestiune de gust, nu de business. De stil, nu de clasament. Pentru Dinamo, parvenitul Turcu a făcut mai mult decît sofisticatul Cohn.

Ultimul se închină la Zeul Decibel. Îi place polemica. Zarva. În principal pe banii altora, evident. Companiile la care el este sau a fost proprietar unic îşi derulează activitatea într-o silenţiozitate eficientă. A devenit multimilionar în euro, cu se spune oare celor care sar de 20?, cu discreţia unui filatelist. Foarte bine, bogăţia nu e o ruşine!

Numai că la Dinamo, unde este minoritar, întreţine gălăgia. Cînd a fost pus să-şi majoreze contribuţia, aflăm că s-a albit. Normal. Păi, dacă se introduceau în contabilitate vocalizele sale, Dinamo rivaliza la buget cu Chelsea. Păcat că nu s-a descoperit capitalul vocal!
Indiferent de cine a fost pe bancă, de cine a condus clubul, de cum au mers lucrurile, Cohn s-a ocupat cu întreţinerea conflictelor. Cu opiniile deştepte de pe marginea efortului. Asta cînd n-a dat foc pur şi simplu stărilor.

Secta Linguriţei. Aşa numeşte scriitorul israelian Amos Oz partea de lume care, atunci cînd simte prăpădul, dă o mînă de ajutor. Spre deosebire de tînguitori, de prezicătorii profesionişti, „v-am zis eu că va fi jale!”, şi de cei care profită. Vladimir Cohn poate fi liniştit. Nu-l bănuieşte nimeni de apartenenţa la această sectă, a ineficienţilor care pun cîte o linguriţă de apă pe foc, în loc de un kil de motorină din cea mai bună.


Comentarii (62)Adaugă comentariu

del piero  •  4 aprilie 2007, 15:18

aici este mana si lui netoiu!cohn asta mai bine s-ar retrage!si asha nu face nik t dinamo!dinamo knd va fi fericita,knd va avea 20puncte avans!borcea a ales sa mearga pe mana lui rednic si a ales cartea castigatoare!e normal o echipa sa aiba si cateva etape de cadere dupa ce in tur a batut tot!si la dinamo sunt prea multi kre isi dau cu parerea!si de acolo singurii kre se pricep la acest fenomen sunt badea si borcea!dar n-au fortza sa o tina doar ei!mai tre si niste cohn pe acolo!

Stelistu  •  4 aprilie 2007, 15:38

Dinamo nu este un caz singular. In romania exista acesta tendintza a conducatorilor de cluburi, sa toarne gaz pe echipa, in timp ce-si aprind tzigara. Nu este numai Chon, este si Becali, si Copos, si Muresan de la CFR, un CFR care merge bine, dar Muresan era in tratative intense cu Andone pt a prelua echipa de saptamana trecuta. (Andone e prea destept pt a fi acceptat asa ceva), Mititelu care s-a luat tocmai de Stoica, un antrenor extrem de valoros, (timpul o v-a demonstra), iar exemplele pot continua. Faptele fiind evidente, ramane intrebarea, ce caueaza aceste reactii?
Am fi tentati sa credem ca este nepriceperea la fotbal, dar este doar asta?

ioan plischi  •  4 aprilie 2007, 15:53

ce se-ntimpla cu site-ul dv.? de azi dimineata incerc sa citesc gazeta si nu reusesc sa intru…

Bogdan  •  4 aprilie 2007, 15:54

e de aseara problema si vad ca nimeni nu se incumeta sa ne lumineze…

Bogdan  •  4 aprilie 2007, 16:31

poate ca s-au rebranduit…ca citeam pe blogul hotnews.ro un ymterviu cu tolo in care spunea ca dupa craciun :)) va aparea site-ul nou

AfterD  •  4 aprilie 2007, 17:11

@tolo

Se impune un sut serios pt . baietii de la RNC daca tot de la DNS -uri se trage. Daca e de la ai vostri …

ionica®  •  4 aprilie 2007, 18:04

Tolo, nu-mi mai merge gsp.ro . Ce ma fac? 🙂

bodomhc  •  4 aprilie 2007, 18:35

lasa-i frate in pace. tiganie a fost tot timpu’ la Dinamo; poate profitam si noi anu’ asta 🙂
FORZA STEAUA!!!

mihai vintila  •  4 aprilie 2007, 19:48

Am asteptat ca tema discursului sa fie una de actualitate sau macar importanta. Nu a fost asa. Presedintele a aruncat cu venin in parti ale societatii romanesti. A acuzat noul guvern ca fiind ultraminoritar, constitutia ca nu e perfecta, votul ca nu este uninominal, baietii destepti din energie, pe Tariceanu dar mai voalat si pe toata lumea in general. Numai el singur e ca un far ce lumineaza negura vietii noastre politice !

moisei  •  5 aprilie 2007, 5:00

nu ma interesaza sa faca galagie la STEAUA E CEA MAI MARE LINISTE
FORZA STEAUA!!!

REM  •  5 aprilie 2007, 10:58

Reteta detergentului Felix de spalare a banilor – George Lacatus

http://www.cotidianul.ro/index.php?id=10107&art=26913&cHash=ad63c004d3

Rambo  •  6 aprilie 2007, 9:31

LOBONT CU LACRIMI IN OCHI : ” PROMIT SA NU IAU GOL IN GHENCEA, PENTRU TINE ! ”

De multe ori uitam ca si fotbalistii sunt oameni ca si noi. Ca au si ei sentimente, ca se bucura sau sufera la fel ca noi, ca sunt lucruri care ii pot marca…In magazinul de prezentare al clubului Dinamo s-a petrecut o scena emotionanta. O scena ai carei eroi au fost un copil indragostit de Dinamo si portarul dinamovist Bogdan Lobont. Un copil chinuit de o boala ingrozitoare a venit cu tatal sau pentru a-si implini un vis: sa petreaca putin timp la Dinamo si sa-si intalneasca idolul.
Povestea lui l-a impresionat teribil pe Bogdan. Minute bune, cel care e atat de stapan pe sine in poarta dinamovista, a fost incapabil sa rosteasca vreun cuvant. Cu lacrimi in ochi si mainile tremurand Lobby i-a daruit pustiului tricoul sau….Si i-a facut o promisiune care cu siguranta a inseninat sufletul micutului : ‘’Pentru tine voi face tot posibilul sa nu iau gol in Ghencea ! ‘’ Sambata seara un copil va strange la piept tricoul lui Lobont si va sopti plin de speranta : ‘’Ai promis Lobby, ai promis…’’