Sarbu si-a anuntat oamenii ca se gindeste la presa sportiva

Succesul financiar al TV Sport (aproximativ 1 mil de dolari profit pe 2006) si relansarea postului ca sport.ro au readus apetitul pentru produse de sport in grupul Pro. Acum citeva zile, Adrian Sarbu a anuntat o parte a conducerii ca ia in calcul lansarea / achizitionarea unor ziare / reviste de sport.

joi, 12 aprilie 2007, 12:34

Succesul financiar al TV Sport (aproximativ 1 mil de dolari profit pe 2006) si relansarea postului ca sport.ro au readus apetitul pentru produse de sport in grupul Pro. Acum citeva zile, Adrian Sarbu a anuntat o parte a conducerii ca ia in calcul lansarea / achizitionarea unor ziare / reviste de sport.

In decembrie 2007 expira perioada de gratie de 5 ani in interiorul careia Sarbu era conditionat sa nu detina un ziar de sport. Clauza era parte a contractului din decembrie 2002, cind a vindut ProSport catre Ringier cu o suma de aproximativ 7 milioane de dolari. 

Vinzarea a fost, in acel moment, solutia de cash prin care Sarbu a izbutit sa impiedice eliminarea sa certa ca actionar si posibila ca director general din ProTV. Nedorita de el, dar impusa de circumstante, tranzactia a stat la baza ascensiunii sale ulterioare si la redresarea financiara a mai multor segmente ale companiei, de la celelalte publicatii la tipografii.


Comentarii (19)Adaugă comentariu

Mircea Scarlatescu  •  12 aprilie 2007, 13:23

Cred ca e cam tarziu.

Mi-e greu sa cred ca un cotidian de sport ar mai prinde, deja piata pare sa fie ocupata de GSP, ProSport si chiar SPT.
POATE doar publicatii de nisa, axate pe anumite sporturi, etc…

Sa nu mai incheie vreun contract cu Becali in care sa-i faca imagine….. ca atunci sa vezi presa de sport…..

varabiescu  •  12 aprilie 2007, 13:43

asta da veste! Sarbu simte cu certitudine business-ul iar masinaria „pro stii si castigi” probabil ca va duce din nou greul.
Investitia mare, dar este un cost calculat.

iQ666  •  12 aprilie 2007, 14:01

ce-ar fi sa cumpere gsp? tolo, ai fi de acord?

Cristi Roman  •  12 aprilie 2007, 14:17

Nu comentez:))

Cristi Roman  •  12 aprilie 2007, 14:18

Ma refer la subiect, nu la ce a intrebat IQ666 🙂

ionete  •  12 aprilie 2007, 14:38

Cataline ,

te (va) paste competitia .competitia aia grea. spun asta in cunostinta de cauza.

chiar asa , ai putea sa-i raspunzi lui IQ 66! ( desi , sincer , in cazul asta ,nu-l vad pe vanzator vanzand si nici pe cumparator , cumparand).

ai grija , daca iti( va) vine vreun gand prin toamna , sa lasati la locul lor cainii din fata redactiei :).

Cătălin Tolontan  •  12 aprilie 2007, 14:39

ionete: 🙂

Vlad Dracul  •  12 aprilie 2007, 15:00

O chestiune pentru administratorii blogului (ăsta şi toate celelalte): Ar trebui găsită totuşi o soluţie care să nu permită celor care postează aici folosirea unor nick-uri care nu le aparţin… Am văzut nick-ul meu folosit de alte persoane, iar lucrul acesta este foarte deranjant.

Eu sunt un amator de fotbal care intră aici din când în când să-şi mai dea cu părerea şi în public, după ce mă contrazic la infinit cu prietenii mei 🙂 , nu mă înjur cu alţii, sunt neutru faţă de Divizia A, încerc să fiu cât de obiectiv mă lasă simpatiile mele interisto-blackburnisto-atleticodemadrido filo-germane mă lasă să fiu 😉

Poate sunt aici persoane cu care aş avea de discutat lucruri interesante la o bere, dar aceste persoane pot fi dezgustate văzând obscenităţi sau bazaconii scrise împotriva echipelor favorite de cineva care foloseşte nick-ul meu în mod abuziv (ca să zic aşa), iar numele de Vlad Dracul (domnul Ţării Româneşti, by the way) compromis total.

Ştiu că administratorii pot face diferenţa, având acces la adresa de mail şi la ip, dar ceilalţi blogeri nu, aşa că anumite măsuri se impun a fi luate…

un_rapidist  •  12 aprilie 2007, 17:03

@Vlad Dracul Says:

HAI LA O BERE 😉 !

cristian  •  12 aprilie 2007, 17:05

financiar si logistic poate. ar elimina mai intai pro sportu si apoi nici gsp nu ar fi o concurenta atat de serioasa.

Targu Mures  •  12 aprilie 2007, 18:27

ALTERNATIVE pt. meciuri fara spectatori (stadion suspendat)

http://www.linkutil.ro/forum/page/index.php?hid=759&lang=ro

depe  •  12 aprilie 2007, 19:48

pentru toti care spun ca nu ar mai avea nicio sansa sa se impuna pe piata un cotidian de sport de-al lui sarbu:
sa nu uitam ca, oricat de multi cititori ar avea gazeta, si pe print si pe net, audienta stirilor din sport de la pro tv e mult mai mare. iar asta inseamna reclama puternica, seara de seara, pentru noul ziar al publimedia.

ics  •  12 aprilie 2007, 21:24

o mica revolutie culturala intr’o anume cazarma, deci, si iar se vor misca masiv dispozitivele in presa de profil

cristi parvan  •  12 aprilie 2007, 21:56

Era previzibil ca atunci cand va putea MPI-ul va avea ziar de sport, cat de ambitios … vom vedea.

Personal nu cred ca Sarbu va cumpara un lider. Nu-mi aduc aminte sa o fi facut-o pana acum 🙂

Iann  •  13 aprilie 2007, 7:01

Rascumpara PS:)? Ca am citit tot aici ca inregistreaza pierderi.
Sau poate cumpara Sport Total (ziarul) plus radioul si mai dureaza putin pana iese careu de asi: TV, internet, print + radio.
Si cred ca nu mai e mult pana o sa transmita si meciuri din Liga I, dupa Champions League si Uefa (la care a renuntat A1)

Gheorghe_Hagi  •  13 aprilie 2007, 16:31

http://www80.hattrick.org/Common/default.asp

cristian  •  13 aprilie 2007, 17:42

frumos…comentariu meu a fost sters de reklama aia de mai sus e buna… feliictari am sa imi fac si eu reklama pe aici…fomisti de bani sunteti

abg  •  13 aprilie 2007, 22:49

iann- nu antena a renuntat la cupa uefa. uefa a renuntat la a1. si asta e mai neplacut pentru antena.

Sport.ro Este Noul No.1 « Daniel Popescu  •  8 iunie 2007, 15:17

[…] detinuta de GSP. Dar pana acolo mai este o cale destul de lunga. Merita luate in considerare si zvonurile din media potrivit carora Adrian Sarbu pregateste reintrarea pe piata presei tradionale de sport. Probabil cu […]