Apr
13
A murit Kurt Vonnegut
13 April, 2007 | 24 comentarii
N-a condus pe Chelsea, dar a fost mai tare ca Mourinho. Unul dintre cei mai tari antrenori de rezistenta prin umor ai lumii. Un scriitor magnific, cinic si uman deopotriva. In Romania, romanele sale au fost traduse la Polirom si la Humanitas, dupa transferul Denisei Comanescu. Va recomand “Galapagos”, o teribila demonstratie de inteligenta lipsita de ostentatie. Un excelent articol despre disparitia lui a aparut azi in Cotidianul, sub semnatura Alinei Purcaru.
Citeste si...
- Cititi-l pe Baconsky! ...
- Culmea interactivitatii: comentarii la ceva ce nu exista ...
- LIVE 10:15, Presedintele IAA: “Publicitatea a murit!” ...
- Costi Rogozanu, in “Cotidianul” de azi ...
- “Şcoala românească a murit o dată cu cea rusească” ...



















April 13th, 2007 at 1:26 pm
de ce n’o fi nici un comentariu la acest post?
April 13th, 2007 at 1:31 pm
ics: pentru ca e pus de curind. ai un pic de rabdare. vei afla ca a fost dinamovist
April 13th, 2007 at 2:04 pm
comentariile sunt de prisos….
April 13th, 2007 at 2:09 pm
tolo este off subject dar ma tot intreb ce reprezinta ‘O-ul” ala pe GSP.ro roshu? vine de la opritza ?:))
April 13th, 2007 at 2:10 pm
eu va recomand “abatorul5″
April 13th, 2007 at 2:23 pm
O-ul este reclama la ceva …
April 13th, 2007 at 2:35 pm
Cand mai ai timp sa si citesti? Sau ai facut-o mai demult in tineretile indepartate? si da, e destul de evident ca Vonnegut fost dinamovist …
April 13th, 2007 at 2:49 pm
Cat de curand incepeti sa va certati si aici, cu rivalitatile voastre penibile…
April 13th, 2007 at 3:46 pm
RIP
April 13th, 2007 at 5:29 pm
vorba maestrului: “asa stau lucrurile” (and so on)
April 13th, 2007 at 5:52 pm
Multumesc, Catalin.
April 13th, 2007 at 6:43 pm
Te-am anticipat Cataline cu informatia asta, in mod nefericit pentru mine ca cititor de Vonnegut. A fost primul post pe blogul meu, nascut ieri. Pentru cei interesati de publicistica lui Kurt recomand site-ul magazinului politic In These Times, sunt acolo cateva articole senzationale marca Vonnegut.
April 13th, 2007 at 6:45 pm
Doar marii oameni mor şi noi ceilalţi le respectăm memoria.
Umanitatea a pierdut o valoare …
April 13th, 2007 at 6:47 pm
merci Vlad de informaţii
April 13th, 2007 at 8:03 pm
Am postat şi eu pe blogul meu informaţia, imediat ce am aflat de ea şi rămân surprins că GSP a avut timp să posteze despre asta.
Le recomand tuturor celor de pe aici “Breakfast of champions”, cu Bruce Willis în rolul principal, deşi mă tem că fără stereotipurile cu care i-a obişnuit actorul ăsta pe cinefilii de dc++, nu o să spună multă lume că este bun filmul.
April 13th, 2007 at 9:08 pm
Imi puteti spune cateva titluri ptr ca sunt interesat.. ms
April 13th, 2007 at 9:17 pm
Mihai, in romana e tradus la Polirom cu “Barba albastra”, “Hocus Pocus” si “Abatorul cinci” si la Humanitas cu “Bufoniada” si “Pianul mecanic”. Totusi, daca ai posibilitatea, eu iti recomand sa-l citesti in engleza de la mama lui de-acasa, are alta culoare si textura limbajul. Eu am vazut anul trecut la un targ de carte cateva “originale” Vonnegut, din pacate nu-mi mai amintesc editura. Good luck!
April 14th, 2007 at 12:07 pm
E clar ca ma timoreaza un post in al carui titlu regasesc verbul ” a muri” , contrar continutului sau care imbogateste dorinta de a (re)descoperi un scriitor.
Involuntar gandul meu s-a indreptat catre ultima ( daca nu ma insel ) emisiune “Altfel”. Subiect “despre moarte”. Indemn la (re)vizionarea acesteia, daca este posibil.
Multumiri pentru recomandarile facute in acest post.
April 14th, 2007 at 4:34 pm
Acum, ca a murit marele Kurt, vi-l recomand pe Kilgore Trout. Scrie la fel si i-a stat toata viata in umbra
April 16th, 2007 at 11:10 am
@bradut – LOL
@ultramihai – si Fii binecuvantat, domnule Rosewater! – a propos si de Kilgore Trout
April 16th, 2007 at 3:38 pm
1.
De ce nu pomeniti si de “Leaganul pisicii?”
2.
O-ul acela de pe gsp.ro am crezut ca era o reclama intarziata la produse pentru Pasti:)
April 16th, 2007 at 11:27 pm
1000.000 de vizitatori reali lunar pentru situl tau, are rezultate senzationale in internetul american. In doar 5 minute: click aici
May 5th, 2007 at 9:13 pm
‘kurt is up in Heaven now’