Atacul Balint – Vâjeu

Pe teren, Balint a avut de înfruntat prejudecata potrivit căreia trebuia să fii un jucător slab de vreme ce eşti inteligent. În studioul TV, Balint se luptă cu un alt stereotip. Lumea se aşteaptă ca un fost fotbalist să emită platitudini.

vineri, 13 aprilie 2007, 8:09

Pe teren, Balint a avut de înfruntat prejudecata potrivit căreia trebuia să fii un jucător slab de vreme ce eşti inteligent. În studioul TV, Balint se luptă cu un alt stereotip. Lumea se aşteaptă ca un fost fotbalist să emită platitudini.

Ei, bine, Balint infirmă ambele comodităţi. E un remarcabil comentator în studioul Champions League şi a fost unul dintre acei fotbalişti care răvăşeau o întreagă apărare cu driblingul de sprinter. Pe vremuri, cînd suporterii nu plecau la meci cu lanţurile pentru cîini, steliştilor li se spunea „vitezişti” datorită lui Lăcătuş şi lui Balint. Echipa juca niţel mai bine, tribunele erau mereu pline şi lumea avea alte culori, chiar şi văzută la televizoare alb-negru.

El a fost acela care a vorbit primul în faţa mulţimii sosite pe „Otopeni” ca să întîmpine trupa cîştigătoare a Cupei Campionilor Europeni. Asta e o precizare tot pentru cei care cred că fotbalul a început de la Claudiu Răducanu.

ProTV şi TV Sport au făcut bine că l-au păstrat pe Gabi Balint, în ciuda ofertei de la Kanal D. Au cîştigat un comentator avizat şi un om de bun-simţ, care lasă orgoliul deoparte şi-şi angajează un profesor de dicţie, înţelegînd că a păşit într-o meserie nouă, solicitantă dincolo de aparenţele lejere.

Perechea Balint -Vâjeu e, pentru Champions League, ceea ce înseamnă Banciu – Naum pentru Turul Franţei. Reverenţa valorii jurnalistice în faţa unor competiţii valoroase.


Comentarii (88)Adaugă comentariu

Kiddo  •  13 aprilie 2007, 10:13

@Cata
da scroll cu soarecu’ si gasesti rezultatele

Darie  •  13 aprilie 2007, 10:13

Salut Catalin! Gabi Balint e un mare domn… Este un baiat inteligent, modest, facan apreciere competente asupra jocurilor.
Multumesc

Lucas  •  13 aprilie 2007, 10:14

Imi place Balint ca si comentator dar Banciu si Naum m-au facut sa indragesc Turul Frantei!!

boogy  •  13 aprilie 2007, 10:23

Balint este intr-adevar un bun comentator dar nu poate fi comparat cu dublul de exceptie de la ciclism(nu comenteaza numai Turul Frantei impreuna ci majoritatea evenimentelor din ciclism). Ofera o lectie de istorie,geografie si in special de bun simtla fiecare comentariu.AUGH!AUGH!AUGH!

Marius  •  13 aprilie 2007, 10:27

Felicitari, Catalin!
Ai scris un articol foarte bun pentru un om care merita asta.

JE  •  13 aprilie 2007, 10:28

Intradevar un cuplu f reusit Balint- Vajeu. Oamenii sunt buni si se perfectioneaza in continuu. E o placere sa-i asculti , si stiu ce-i ala fotbal .
Bravo domnilor. La multe inainte (comentarii).

raijin  •  13 aprilie 2007, 10:38

nimeni nu a ajuns (nici macar pe-aproape) la nivelul de performanta atins de perechea de comentatori de la tvr1 care ne „incanta” la cursele de formula1. e o adevarata desfatare sa privesti o cursa de formula 1 cu sonorul luat! o idee despre cum putem scapa de ei?!?!?!
Balint si Vajeu sint ok!
despre Banciu si Naum, jos palaria!
interesanta si perechea Ancuta si Bontea, cei 2 snooker-isti!

Cip  •  13 aprilie 2007, 10:41

Bun si pe alocuri amuzant articolul!
Felicitari!

Steaua The Best  •  13 aprilie 2007, 10:42

Bv Tolo pt ca ai remarcat asta.Eu cred ca Balint ar fi si un antrenor bun daca ar vrea 😉

Valentin L.  •  13 aprilie 2007, 10:44

cred ca tu, tolo, erai singurul care puteai sa lauzi concurenta. nu ma asteptam, dar bravo tie. asa e, ai dreptate

adris  •  13 aprilie 2007, 10:46

Frumos elogiu adus unor colegi! Felicitari!

Valentin L.  •  13 aprilie 2007, 10:47

si inca ceva. vezi ca in momentul in care scrieti bine si laudele sunt pe masura? deci se poate..

Steaua The Best  •  13 aprilie 2007, 10:52

http://www.gabibalint.ro i`a intrati sa vedeti ce site are ..smecher rau 🙂

Alex  •  13 aprilie 2007, 10:56

offtopic: cum intri pe gsp, vezi link catre un video Bomba du Brazil, aparut la stirile sportive ale Antenei 1…in videoclip e vorba despre ze roberto, jucator la botafogo, 26 de ani, dorit de dinamo..
problema este ca in stire, oamenii de la antena 1 au pus si imagini cu ze roberto din nationala braziliei, jucator de 32 de ani si care momentan activeaza la santos si este dorit de ac milan…si la gsp apare exact poza cu ze roberto de la santos…poate macar scoateti imaginea…

stiaua  •  13 aprilie 2007, 11:02

ba lasa ca cistiga livarpul cupa si dinmoa nu se cafilincan liga hahahahahah ce masmai ride atuncia

my  •  13 aprilie 2007, 11:08

e bun articolul, asta da.

boogy  •  13 aprilie 2007, 11:14

Pretene „stiaua” vezi ca s-a inventat cratima.In ghena acolo la voi nu a aparut?AUGH!AUGH!AUGH!

del piero  •  13 aprilie 2007, 11:35

saracu boogy a inceput sa latre! ce te doare tinere spartan?:))

Quark  •  13 aprilie 2007, 11:50

augh…auuuu…si alte gemete

rautacios fiind acum, si un pic offtopic, spartanii erau cunoscuti pentru relatiile extrem de duioase din cadrul armatei lor.Erau „incur”ajati sa lege prietenii in perechi, sau in grup. Ma gandesc ca numai pe terenul tolerant al PCH astfel de relatii sunt modele demne de urmat.Nu ne punem cu fericirea altora, asteptam prima coregrafie cu celebrul curcubeu, pe acordurile „Doggy style….Doggy style” al si mai celebrului Adi de Vito.

PCH  •  13 aprilie 2007, 11:55

Quark

comentariul tau este penibil. daca erai la gradinita cred ca te-ar fi exmatriculat pentru infantilism.

PCH  •  13 aprilie 2007, 11:57

stiaua

bine ai venit! repet ce am zis si aseara: esti cel mai tare blogger care poate exista vreodata in lumea bloggerilor! desi aseara citva epigoni au incercat sa te imite – tu esti unic!
STIAUA – ESTI CEL MAI TAREEEEEEE!!!!!!!!

Cata  •  13 aprilie 2007, 12:05

Balint = un jucator senzational, un mare caracter si un profesionist desavarsit. Un model de urmat pentru multi.

Cătălin Tolontan  •  13 aprilie 2007, 12:32

affy: multumesc

Cătălin Tolontan  •  13 aprilie 2007, 12:36

cata: da, ar putea fi urmat si de alti fotbalisti

PCH  •  13 aprilie 2007, 12:38

mie mi se pare ca balint este mult peste vijeu. crad ca as fi mult mai multumit fara vijeu. parerea mea.

ceco  •  13 aprilie 2007, 12:51

Quark Says:

April 13th, 2007 at 11:50 am
augh…auuuu…si alte gemete

rautacios fiind acum, si un pic offtopic, spartanii erau cunoscuti pentru relatiile extrem de duioase din cadrul armatei lor.Erau “incur”ajati sa lege prietenii in perechi, sau in grup. Ma gandesc ca numai pe terenul tolerant al PCH astfel de relatii sunt modele demne de urmat.Nu ne punem cu fericirea altora, asteptam prima coregrafie cu celebrul curcubeu, pe acordurile “Doggy style….Doggy style” al si mai celebrului Adi de Vito.

nu-i nevoie sa te scuzi…dobytocii nu pot fi rautaciosi…dimpotriva, sunt simpatici (a se vedea si ‘stiaua’)…

BONANO  •  13 aprilie 2007, 12:54

Un cuplu de comentatori format din Hagi si Sfantul GIGI ,ca au DICTIE buna,ce zici? Balint merita banii,Vajeu e septar.

Dorin  •  13 aprilie 2007, 13:12

Balint e un bun comentator – corect. Dar cred ca ti-a scapat ceva . Eu unul cred ca este si un bun antrenor. N-a avut ocazia s-o dovedeasca clar dar eu cred ca inteligenta ambitia caracterul modestia si experienta bogata in fotbal il recomanda ca un antrenor excelent. Cred ca fata de Hagi de exemplu stie sa gestioneze mai bine relatiile cu jucatorii. Pentru mine este de neinteles de ce nu este vazut ca o varianta pentru unele echipe din Liga I chiar pentru Steaua. Eu cred ca este peste multi antrenori din Liga I.
P.S. :Am vazut ca in transmisia CL era prezentata distanta alergata de jucatori. Ar fi interesant sa vedem cam pe unde sunt „vedetele” noastre. Daca nu exista posibilitatea grafica pt liga I s-ar putea sa faceti un articol comparativ pe aceasta tema?

Cătălin Tolontan  •  13 aprilie 2007, 13:14

Dorin: inteleg ca nu va mai accepta nici un post de secund. sa-l asteptam ca principal pe banca

lipy  •  13 aprilie 2007, 13:24

http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/3745

PCH  •  13 aprilie 2007, 13:35

cataline,
cum am cam stat pe blog zilele astea, am remarcat ca o multime de oameni au dat vina pe presa pentru incidentul cu tweety – evident o aberatie. insa parca prea uraste lumea jurnalistii. sigur ca tvr-istu n-a avut nici o vina, in opinia mea, insa jurnalistii au o imagine f proasta, si asta se rasfringe asupra celor de la „munca de jos”:cameramani, fotografi, care nici macar nu scriu articole de presa. de prea putine ori voi, jurnalistii, ati luat atitudine vehementa impotriva colegilor de breasla de care se stie fara indoiala ca iau spaga, ca mint, ca scriu din burta, ca nu au nici un mm de decenta, insa se dau mari moralisti – niste ipocriti (imi vine in minte ivanovici – cu care voi vad ca aveti o colaborare f. frumoasa) dar nu ma refer numai la presa de sport. aproape ca este adevarat ca va purtati ca taximetristii – va aparati colegul indiferent de situatie. lucrul asta se vede si supara – si poate fi o cauza in generarea incidentelor de genul astuia de simbata. nu incerc sa il scuz pe oligofrenul cu lantul, nu are nici o scuza, insa poate ar trebui sa faceti macar intre voi o dezbatere pe subiectul asta. poate gresiti si voi.

grekul  •  13 aprilie 2007, 13:55

da, intradevar, foarte buna miscare facuta de pro tv si tv sport. o parere avizata si pertinenta trebuia mai ales in faza asta a competitiilor europene. bravo balint, bravo vadim( vajeu ). radu naum si radu banciu kick ass in turul frantei. sunt de departe cel mai bun cuplu de comentatori. cel putin pe segmentul lor.

Affy  •  13 aprilie 2007, 14:08

sunteti „Probably the best…” nu va prea ajuta mediul; pana la ridicarea standardelor in gazetaria sportiva mai este mult; dar imi place ca tu chiar crezi in asta; idealism sportiv:)

Vladimir  •  13 aprilie 2007, 14:27

Daca si Vajeu e un jurnalist de valoare, atunci suntem la pamant cu reperele…

Sandu Paveliuc  •  13 aprilie 2007, 15:36

Excelent articolul. Se vede diferenta dintre Balint si Hagi (Hagi e mult mai aproape de Block Notes, din pacata, ca exprimare).

un oarecare  •  13 aprilie 2007, 16:39

„… comentator avizat şi un om de bun-simţ…”

EXACT CEEA CE TI-AR PLACE SI TIE SA FII DAR NU O SA DEVII NICIODATA!

The Coach  •  13 aprilie 2007, 17:22

Mi-e dor de un fotbalist ca Balint.

xzibit  •  10 septembrie 2007, 8:28

E adevarat ce zice Olaroiu?e balint gay?a fost prins cu un barbat in pat?;))