Două extreme

Cătălin Iordan la OTV. Faţă de înger executat în direct cu participarea gramaticii şi a telespectatorilor. Tînărul de 21 de ani vorbeşte puţin şi într-o română aproximativă. Avocatul, versat şi loial clientului, îl prezintă drept „student şi viitor avocat”. Să trăim ca să-l vedem pe Tweety în robă! Tribunalele se vor transforma în săli de pantomimă, iar pledoariile se vor desfăşura în stil mess, prescurtat, rapid şi gîjîit.

vineri, 13 aprilie 2007, 4:36

Cătălin Iordan la OTV. Faţă de înger executat în direct cu participarea gramaticii şi a telespectatorilor. Tînărul de 21 de ani vorbeşte puţin şi într-o română aproximativă. Avocatul, versat şi loial clientului, îl prezintă drept „student şi viitor avocat”. Să trăim ca să-l vedem pe Tweety în robă! Tribunalele se vor transforma în săli de pantomimă, iar pledoariile se vor desfăşura în stil mess, prescurtat, rapid şi gîjîit.

Telefoanele produc surpriza. Publicul este net în defavoarea sa. În această emisiune unde s-au cauţionat criminali?!!! Ascultîndu-le patima, realizezi pericolele.

Puştiul are dreptul la un proces echilibrat, conform cu fapta, nu cu gravitatea socială a fenomenului pe care-l reprezintă. Iar curtea ar trebui să judece ceea ce a făcut el, nu ceea ce comit huliganii în general. Indiscutabil că e agresiv. Că a fost implicat în multe evenimente urîte. Numai cu poveştile lui poţi umple un sezon din „Lege şi Ordine”. Dar, pătrunsă în sala de judecată, emoţia publică produce inversul efectului pe care-şi fondează nobleţea.

Al doilea risc. Jandarmii, letargici în cazul cameramanului bătut, se vor simţi datori să-şi dovedească bărbăţia la meciurile ce vin. E rolul şefilor, principalii vinovaţi!, să aducă echilibru în acţiunile viitoare. De prea multe ori, trupele de ordine au oscilat între prostaţie şi brutalitate, între contemplarea infractorului şi caftirea la grămadă, ca o maşină care n-are decît punct mort şi viteza a cincea

De data aceasta, România privată a reacţionat prompt la televiolenţă. Avem o şansă! Presa, opinia publică şi cluburile de fotbal n-au mai stat cu mîinile în sîn. Ar fi păcat ca ţara bugetară, cea plătită ca să coaguleze instituţional schimbarea, cea unde există mulţi oameni oneşti, care-şi fac treaba, să o dea în bară.


Comentarii (147)Adaugă comentariu

NEUTRU  •  13 aprilie 2007, 21:47

Ma bucur pentru echipa nationala pentru ca “jucatoru” CHIVU nu a jucat ca altfel am fi pierdut cu siguranta..ma bucur ca Van Basten in “intelepciunea” lui nu l-a folosit pe Seedorf de la inceputul meciului ( aici totusi ii dau credit lui Van Basten care chiar construieste o echipa nationala folosind multi tineri care cu timpul vor fi cei mai buni din europa, parerea mea)…..

Anihilatorul anti Tweety  •  13 aprilie 2007, 22:05

Steaua locul 4 sau 5 ! Canarul la Puscarie !

Maccarone  •  13 aprilie 2007, 22:09

TOLO, CAND SUPORTERII ERAU CALCATI IN PICIOARE DE JANDARMI NU MAI FACEATI ATATA CAZ!!!! ACUM CA A FOST LOVIT UNUL DE-AL VOSTRU ATI DAT REDACTIILE PESTE CAP CA SA NE SCOATETI CAT MAI MONSTRI! DIN PACATE OPINIA PUBLICA POATE CITI NUMAI PARERILE VOASTRE SI POATE VEDEA IMAGINILE VOASTRE! MA INTREB CE S-AR FI INTAMPLAT DACA ATI FI FILMAT SI VOI SCENELE IN CARE SUPORTERII ERAU BATUTI CU BESTIALITATE LA DUBE DE CATRE JANDARMI, MULTI DINTRE EI FIIND LUATI LA INTAMPLARE!!! SCOATETI IN FATA NUMAI CE VA CONVINE VOUA, INSA ADEVARUL VA ESTE DESTUL DE STRAIN!!! PROBABIL LANTUL PESTE PICIOARE ESTE MULT MAI GRAV DECAT UN BOCANC IN PLINA FIGURA SAU DECAT UN BASTON LA RINICHI!!! PAREREA MEA CA SE FACE PREA MULT ZGOMOT! DACA NU ERA ZIARIST SUNT SIGUR CA NICI NU S-AR FI DAT LA TV!!! RUSINE ORICUM!

dinamovistu1-sighetu marmatiei  •  13 aprilie 2007, 22:13

bravoo tolo! ai articole excelente! bravoo!

NEUTRU  •  13 aprilie 2007, 22:17

VOI, ASA ZISI GAZETARI, CUM VA PLACE SA VA „UMFLATI” SUNTETI SLUGI ALE BANULUI….
SE VINDE ZIARUL…SE UMPLE BUZUNARUL..LAS’ BA CA MERGE ASA…PIC DE RESCPECT PENTRU CUMPARATORI NU AVETI…..
IN LOC SA SCRIETI DESPRE CORUTIA DIN SPORT…DE LA CENTRELE DE COPII…DESPRE INFRASTRUCTURA CARE NU EXISTA IN SPORTUL NOSTRU…DESPRE JANDARMII CARE BAT OAMENI NEVINOVATI….DESPRE MECIURILE ARANJATE SI TRUCATE DIN SPORT…DESPRE ARBITRII CORUPTI…

bibicu_l  •  13 aprilie 2007, 22:48

fara indoiala k „tweety” merita pedepsit in conformitate cu faptele sale, si avand in vedere recidivele lui, ar trebui sa fie dat exemplu. de prea mult timp huliganii isi fac de cap pe stadioanele din romania, si din pricina lor avem cu totii de suferit, „cetateni” sau „ultras”. si pana la urma…mkr dak ar fi nijte ultrasi adevarati…dar sunt nijte sfrijiti…3 la kilogram…iq ce tinde catre 0…si kre actioneaza la adapostul turmei…sunt sigur k niciodata vreunu n-o sa aiba tupeu de unu singur sa-si strige ofurile.
respect tolo

CrisR  •  13 aprilie 2007, 22:57

bibicu_l esti unul dintre putinii care mai si gandesc pe blogurile astea, citesc de ceva timp cometariile voastre la articolele din ziar si nu inteleg sincer de ce totul trebuie sa se rezume la cat de „ultras” sunteti sau cat de mult iubiti o anumita echipa, oameni buni diferenta dintre a iti exprima o opinie si a urla una este exact aceea dintre a iti plimba cainele si a da cu lesa patrupedului peste botul vreunui ziarist.

RapidCringasi  •  13 aprilie 2007, 23:12

Mai lasati-l bai fratzilor in pace pe Tweety asta.
daca ar fi sa aplicam legea asa
cum trebuie si daca atzi fi la fel de „indignatzi” si in alte cazuri MULT MAI GRAVE, pai atunci cam 50% din tzara asta
este MAI vinovata decit Tweety.
Printre ei SI politicieni SI hoti
care au furat milioane de dolari (sau euro), si jandarmi… SI shefi si SUBshefi SI ziarishti…
Nu mai facetzi bah din tzintzar armasar, ca s-au intimplat pe stadioane si inafara lor lucruri MULT mai grave (la multe din ele actorii principali fiind jandarmii), dar voi „nu atzi avut timp” sa le vedetzi pentru ca nu era un kakanar de-al vostru „implicat”.

Stav’ar ziaristica in git.

newrazvan  •  13 aprilie 2007, 23:31

baietelul asta am impresia ca este si putin dus,de acord trebuie judecat si pedepsit dar,acum ceva timp o maimutica ce raspunde la numele de mm a lovit un suporter cu pumnul,asta nu trebuia retinut de politie pt 24 de ore cel putin??? unde este dreptatea in tara asta?????

ultrasur  •  13 aprilie 2007, 23:32

campanie mizera! sunteti niste imbecili de la cap la coada. cameramanu ala nu avea ce cauta acolo, i s-a strigat sa nu mai filmeze dar el a continuat. chiar daca nu-s de acord cu lovirea lui, el trebuia sanctionat. prea v-ati invatat gresit ca voi jurnalistii va puteti permite orice. de ex sa filmati si atunci cand cineva nu vrea sa fie filmat. care drept primeaza, al aluia sa-si faca abuziv meseria pe spatele altora, sau al intimitatii si inviolabilitatii spatiului privat? de cand decideti voi pt noi? si cu morala lasati-o mai usor.. voi si etica, ce gluma proasta

Mihai  •  13 aprilie 2007, 23:37

Este clar ca baiatul asta a gresit si trebuie sa plateasca intr-un fel pentru ceea ce a facut, dar mediatizarea excesiva a acestui incident ma face sa cred ca de fapt se incearca abatera atentiei de la unele probleme mult mai grave. Nu imi aduc aminte ca presa sa fi facut atat valva cand dupa meciul tur Dinamo – Steaua, un suporter stelist desii cazut la pamant este lovit cu bestialitate de catre un jandarm ( exista imagini filmate domnilor ziaristi ) …ati facut ceva pentru ca acea bestie sa plateasca?…..NU…doar ati prezentat filmuletul. Acum ati sarit precum sacalii pe un om pentru ca a gresit fata de unul de al vostru. Nu exista grad de comparatie intre ce a facut acest baiat si ceea ce fac jandarmii in mod repetat. Daca asta este dreptatea pentru care luptati voi ( presa ) …..eu unul nu pot sa sustin o astfel de cauza.

Carnatul Kosher  •  14 aprilie 2007, 0:02

eeee, nu va fie frica! nu se intampla asta domnilor, nu suntem in congo! in ziua in care tweety va deveni avocat e ziua in care daniel sendres va scrie la gazeta sporturilor. sa fim seriosi, nu e chiar asa de rau.
sau ….

din peluza  •  14 aprilie 2007, 0:52

si voi mai ajungeti sa acuzati oameni? acum ii sariti in cap baiatului asta (nu sunt de acord nici eu cu lanturile in nici un caz, sa fie judecat, amendata si gata), voi ziaristii daca s’ar putea sa il si omorati, dar cand am fost aproape omorati la propriu in tur la Dinamo-Steaua nu a mai fost senzational, nu? intradevar e o lovitura extraordinara, sa ii amputeze piciorul daca tot se plange atat ca ii va trece durerea. va urez tuturor ziaristilor prefacuti sa traiti momentele traite de noi la precedentul derby, nimic mai mult, daa nu macar sa stati acasa si sa stiti ca o persoana iubita, cunoscuta este la meci si a trecut prin macelul ala.
nu va mai agitati voi asa, ca Dreptul nu este facultate gen Jurnalistica, vb asta in calitate de student la Drept si am o prietena f apropiata care este la Jurnalistica deci………..ciocu mic

reddog.constanta  •  14 aprilie 2007, 1:22

DINAMO CAMPIOANA!

impala  •  14 aprilie 2007, 2:07

baiatul are fatza de persoana violenta,se vede asta dupa trasaturi…Avocatul e doar un stupid in cautare de notorietate;sacalul,a simtit mirosul !

mircea enache  •  14 aprilie 2007, 2:09

avocatul are destula notorietate dupa ce a scos actiunile clubului steaua de sub sechestru si l-a facut pilaf pe sebastian bodu.

mircea enache  •  14 aprilie 2007, 2:10

nu a pierdut nici un proces la steaua, niciodata. daca e stupid… atunci inseamna ca instantele judecatoresti sunt… rau de tot.

RipensiaVenus  •  14 aprilie 2007, 2:22

Sure, you got me ! You can moderate me whenever you please.

RipensiaVenus  •  14 aprilie 2007, 2:43

So, I’m labelled as undesirable. What if I’m now requesting that the border between the two future Romanian states be relocated at Varciorova ? Still awaiting moderation ?

RipensiaVenus  •  14 aprilie 2007, 3:16

Long live Walachia, Moldova and Transylvania, three beautiful independent Romanian states !

Chaos  •  14 aprilie 2007, 5:32

esti praf …

arh.Gheorghe Petrescu  •  14 aprilie 2007, 5:54

Hai sa ne vedem de fotbal si sa lasam organele
de resort sa rezolve problema cu,….BAIATU.
Doresc ca si in Romania spectatorul sa aibe
garantata securitatea pe stadion. Stadionul,
sa fie deschis la orce meci programat. Politia,
sa-si faca datoria, si atunci jocul de fotbal v-a
fi apreciat si aplaudat. Hai Steaua, Hai Romania!

mimi  •  14 aprilie 2007, 8:04

:::. http://www.hotstop.ro .::

Boaja  •  14 aprilie 2007, 8:12

Foarte periculos o sa traiasca de acuma toti jurnalistii,cameramanii si alti desculti care au treaba cu asa ceva in Ghencea iar tu TONTOmarlane nu te’ai sinucis inca??…=))

romanasul  •  14 aprilie 2007, 8:46

Tweety asta avocat???? DOAMNE FERESTE!!!!!!!!!!!! Ar fi culmea. Asta e bun de inchis nu sa se mai faca avocat. Si ma rog ce ar face el acolo? Ar lua ciocanelul si ar juca popice cu el? Sa fim seriosi …>>

romanasul  •  14 aprilie 2007, 8:50

Bai Boaja mai bine te-ai apuca sa mai inveti limba romana decat sa-ti pierzi vremea jignind pe altii

PN  •  14 aprilie 2007, 8:56

felicitari!
ati prins cel mai mare criminal din istoria Romaniei.si asta numai cu ajutorul vostru, al presei…

Bwana  •  14 aprilie 2007, 9:10

Tweety a picat ca musca in lapte! E foarte adevarat ca era musca aia care bazaia enervant de mult pe langa pahar..d-aia o stiau cei de la jandarmerie. Din pacate este nevoie de exemple de retinut pe viitor contra violentei si Tweety va fi oferit „zeilor”. Nu spun ca nu merita dar va plati singur consumatia colectiva! Violenta este un fenomen global si chiar daca nu o sa se mai bata lumea in incinta stadioanelor sa nu uitam ca ramane repriza a 3-a unde de multe ori chiar arbitrul (jandarmeria) da coate in gura tuturor.
Nu putem sa le pretindem profesionalism, ar fi inutil, atata vreme cat exersatii politisti si carabinieri din insule si peninsule nu reusesc mare lucru.
Dar pentru gloria jandarmeriei romane ar fi un exercitiu de finetze pasul de la militieni la asiguratori de ordine. Totul este sa stim cum sa privim printre urechile cailor inainte.

Bwana  •  14 aprilie 2007, 9:27

Am uitat sa rog domnii ziaristi care prezinta metamorfozele tantzarului catre armasar, sa citeasca pentru o mai corecta informare a celor care le parcurg creatiile literare, si sa reciteasca macar de 3-4 ori motto-ul din „Experimentul Dosadi” al regretatului Frank Herbert.
Asta pentru ca nu esti ziarist toata ziua. Mai ai si celelalte momente ale zilei cand esti fie om, fie planta, fie rezultatul final al bolului alimentar..dupa posibilitatea fiecaruia.

gilos  •  14 aprilie 2007, 9:45

Cataline,

Nu cumva acel cameraman ( ziarist, jurnalist, ce-o fi) culegele roadele a ceea ce a semanat presa sportiva din Romania ?
Nu voi, jurnalistii sportivi, prezentati, de dragul ratingului, audientei sau ce mama naibi o fi, meciurile de fotbal, derby-urile, ca pe niste razboaie ?
Atunci cand voi incitati la violenta nu va ganditi cat sunteti de iresponsabili ? Daca nu era lovit unul de-al vostru mai faceati atata caz pe la televiziuni ?
Chiar mi-ar place sa va mai cotonogeasca, sa va mai sparga niste camere, ceva, poate va vine si voua mintea la cap !
Ar fi asa de greu ca in promo-ul unui meci derbi sa lipseaca cuvinte ca :
razboi, dusman de moarte, atac, razbunare, batalie pe viata si pe moarte…si atatea care nu imi vin in cap, dar care incita pe fata la violenta ?
Impresia mea este ca violenta si agresiunea din stadioane va convine, daca nu cumva chiar voi o intretineti si o provocati .

Bwana  •  14 aprilie 2007, 9:51

pentru gilos

fina si corecta observatia. Pai fara violenta si agresiune ar trebui sa reflecte doar la spectacolul sportiv si asta cere har care nu se poata prelua din patterns-uri

DeMaio  •  14 aprilie 2007, 11:44

Locul acelui individ este la zoo. Cat despre ce cauta cameramanul ala sa filmeze, este simplu, filma intr-un loc public, nu avea de ce sa nu faca asta, dar se pare ca aveti unele probleme in a intelege asa ceva. Nu era obligat sa se opreasca pentru ca niste animale au hotarat sa refuleze. Era meseria lui, asa cum meseria multor din cei ce calca gradenele stadionului este aceea de a face scandal. Asa cum este meseria lui Tweety ala, de a se bate si de a produce incidente. Locul lui este acolo unde trebuia sa ajunga de mult timp. Nu la facultate, nu la biroul agentiei imobiliare la care lucreaza, ci dupa gratii, pana se calmeaza, sau la spital, pentru analize ceva mai aprofundate. Cat despre jurnalisti, ei bine, nu sunt perfecti nici unul, dar nici nu pot fi inlocuiti de animale ca Tweety. Si nu pentru ca ar da cu lantul in aia pe care ii intervieveaza, ci pentru ca limba romana de care se foloseste este o drama. Cam atat. Sper sa ne trezim si sa ne dam seama ca libertatea inseamna mai ales sa respecti si drepturile celuilalt, nu sa le exacerbezi pe ale tale. Mai ales cand nu le ai. Nu de alta, dar nu imi aduc aminte ca in constitutie sa fie prevazut dreptul de a da cu lantul…

timi  •  14 aprilie 2007, 11:54

Fedayn Says:

April 13th, 2007 at 4:46 pm
ati facut dintr-un pusti batut in cap un caz national….most wanted criminal…ce penibil

hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor v hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor v hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor v hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor v hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor v hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor v hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor v hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor v hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor v hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor v hahalelelor

timi  •  14 aprilie 2007, 11:57

tweety…ai ajuns vedeta…..oleeeeee ….mi-e rusine mie de tine…de voi totzi….si acuma ma duc la meci …pe stadion….si sa vedem ce curajos mai sare la bataie ca data trecuta….un huligan de la Galati a sarit la bataie la fortele de ordine….si dup-asta si-a luat el bataie…dintr-aia urata ca in filme horror……dc a trebuit sa se intample??….avea smecherie in cap…gen tweety….la zoo mah hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor v hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor v hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor v hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor v hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor v hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor v hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor hahalelelor

Daniel Busuioc  •  14 aprilie 2007, 12:18

Asta avocat ,becali Presedinte si trebuie sa ne inpuscam in cap.

bibicu_l  •  14 aprilie 2007, 12:50

@RapidCrangasi: ai dreptate frate…dak ted bundy a omorat 50 de persoane si a fost pedepsit….yo as putea sa omor una si sa scap nu?

Jan  •  14 aprilie 2007, 13:07

al pacino

Realitate  •  14 aprilie 2007, 14:03

Nu mai incercati sa deformati realitatea!!!!Aratati adevarul asa cum e!

Bwana  •  14 aprilie 2007, 14:23

ptr. timi
citez din vocabularul dl. Becali :”hahalere”!
Pe asta se si mizeaza = dai un exemplu usturator si restul trec si pe la meditatie inainte sa mai ridice piatra. De data asta este ok pentru ca nu este Tweety nici Marie Magdalena nici vreun alt neprihanit ci o persoana cu un oarecare grad de inteligenta si responsabilitate care se canalizeaza spre antisocial. Poate o sa stea si in „facultate” cateva semestre si o sa vada cum e viata extrauterina.
Poate o sa-i vina mintea la cap..poate nu! Nu o sa mai intereseze pe nimeni! O sa ramana numai legenda primului huligan pedepsit! Mitul nu carnea!

corsykanu  •  14 aprilie 2007, 14:59

daca tu ai ajuns ziarist nu vad dece tweety nu ar ajunge avocat

bradut  •  14 aprilie 2007, 16:31

Dupa Gloria 2 Steaua 0: De ce il iubim noi pe Meme mai mult ca pe Olaroiu. Cititi pe blogul meu.

suporter  •  14 aprilie 2007, 16:42

Gloria – Steaua
http://www.reporterdeocazie.ro/index.php?page=stiri&id=22

amnesiac0210  •  14 aprilie 2007, 16:53

oriundeeee steaauaaaaaaa, numa in europa nu…
hehe, scuze nu m-am putut abtine
Viva la revolucion portugues de CFR

www.qoue.com  •  15 aprilie 2007, 3:53

TV & RADIO ONLINE – http://WWW.QOUE.COM

gsp.ro – din c-n-c mai rau… « iQ666  •  15 aprilie 2007, 15:42

[…] produs a carui strategie de lansare a fost destul de discutata-n blogosfera zilele astea.. gusti, tolo, stefan, imi spuneti careva daca am […]

chiotaru  •  15 aprilie 2007, 20:10

te-ai pisat leule. te-ai pisat

nume(cerut)  •  16 aprilie 2007, 17:09

E o problema complexa aici:
pe de-o parte, suporterul maniat ca se vede la tv si ca au de unde sa-l ia jandarii
pe de alta parte, jandarmii care bat fara discernamant tot ce prind
Daca o ganditi putin problema tinde sa intre intr-un cerc vicios, din care nu vad iesire.
-Batem presa ca ne toarna la jandarmi care vin si ne bat ca am batut presa- asta ar fi definitia suporterilor actuali.
Am vazut injuraturi, pareri pro si contra. NU am vazut insa vreo propunere constructiva pentru a se evita bataia generalizata care caracterizeaza suporterul actual.
Credeti ca sistemul de amenda+prezentare la politie cu o ora inainte de meci si parasirea sectiei la o ora dupa meci i-ar cuminti pe huligani?