Imaginile care au cistigat premiul Pulitzer

Iulian Comanescu a postat pe blogul sau lista premiilor Pulitzer.  La categoria „Reportaj Foto” a cistigat Renee C. Byer, de la The Sacramento Bee pentru imagini care descriu lupta pierduta in final a unei mame si a unui fiu, bolnav de cancer.

marți, 17 aprilie 2007, 2:43

Iulian Comanescu a postat pe blogul sau lista premiilor Pulitzer.  La categoria „Reportaj Foto” a cistigat Renee C. Byer, de la The Sacramento Bee pentru imagini care descriu lupta pierduta in final a unei mame si a unui fiu, bolnav de cancer.

Fotoreportajul se numeste „Calatoria unei mame”,  a fost realizat pe parcursul unui an, imaginile sint in alb-negru, le gasiti aici si va vor misca teribil.  


Comentarii (17)Adaugă comentariu

cosmin  •  17 aprilie 2007, 14:52

extraordinare poze!!!

bogdanlebu  •  17 aprilie 2007, 15:11

faine!

fotbal  •  17 aprilie 2007, 15:25

infiorator! si am vazut doar 5 din cele 20 de cadre. sunt imagini de nesuportat.

Cristi Roman  •  17 aprilie 2007, 16:02

Sint chiar de nesuportat. Sint imagini care-ti arunca lacrimi din trup si n-ai ce sa faci decit sa inceci sa te feresti de privirea colegilor.

Tesiu  •  17 aprilie 2007, 16:12

Multumesc Tolontan

ne`om  •  17 aprilie 2007, 16:29

Ce realitate crunta

dylow  •  17 aprilie 2007, 17:35

N=4;
w0=-5:5;
w1=-5:5;
for i=1:length(w0)
for j=1:length(w0)
J(i,j)=2+0.5*(w0(i)*w0(i)+w1(j)*w1(j))+w0(i)*w1(j)*cos(2*pi/N)+2*w1(j)*sin(2*pi/N);
g1(i,j)=w0(i)+w1(j)*cos(2*pi/N);
g2(i,j)=w1(j)+w0(i)*cos(2*pi/N)+2*sin(2*pi/N);
end;
end;

k=0;
W=zeros(2,100);
R=[1/2 cos(2*pi/N)/2; cos(2*pi/N)/2 1/2];
for i=1:100
g1=W(1,i)+W(2,i)*cos(2*pi/N);
g2=W(2,i)+W(1,i)*cos(2*pi/N)+2*sin(2*pi/N);
W(:,i+1)=W(:,i)-inv(R)*[g1;g2]/2;
end;
figure(1),contour(w0,w1,J), hold on,plot(W(2,:)’,’*’), hold off;

Vlad  •  17 aprilie 2007, 17:59

Mersi, Tolo, ca mi-ai sters comentariul. Esti tare!

Marius Carnuta  •  17 aprilie 2007, 18:50

infiorator
si altii isi bat asa de usor joc de viata…..
m’as bucura daca fiecare ar invata cate ceva privindu-le

Theo M.  •  17 aprilie 2007, 20:16

infiorator? pai si atunci ce a castigat? drama femeii sau pozele? Pulitzer este un fel de „dansez pentru tine”? castiga cel cu drama mai convingatoare?

substitute  •  18 aprilie 2007, 8:29

intr-adevar rascolitoare imaginile, si totusi pare atat de premeditat reportajul, pare ca a profitat de suferinta unor oameni, pare atat de facut pentru premiu…
si da, e groaznic sa iti vezi fiul, parintele, pritenul rapus de cancer…

GabiKoreanu  •  18 aprilie 2007, 9:38

Pe mine ma ingrjoreaza faptul ca in ultimii 20-30 de ani, daca nu mai bine, premiile Pulitzer se acorda unor subiecte ce au la baza nenorocirile, fie ca e vorba de boala, foamete, razboi, etc. Ma intriga faptul ca unii iau premii pe suferinta altora. E chiar revoltator, dar deh, tara arde si babele se piaptana.

Ionut  •  18 aprilie 2007, 12:04

Mai Tolo, da pozele unde sunt?

ics  •  18 aprilie 2007, 13:18

Cataline,
Imaginea care a castigat premiul pentru Breaking News Photography mi se pare puternica. Poate ca zece ani de externist isi spun cuvantul.
Intr’adevar, povestea care a obtinut premiul pentru fotoreportaj este impresionanta insa imi aminteste de ce am patit eu asta vara din cauza unui galez incuiat care dupa ce m’a rugat sa ii mediatizez binefacerile sale pentru bietii copii seropozitivi m’a amenintat ca ma da in judecata pentru ca am publicat OCHII unei fetite de aproape doi ani.
Nu vreau sa supun fotoreportajul castigator unei dezbateri despre etica & deontologie. Mai degraba revin la o fixa mai vechiuta de’a mea, reactivata cand cu recentele premii CRP: top-managementul redactiilor romanesti nu se implica suficient pentru promovarea imaginii oamenilor buni din dotare (exceptii fiind anumite personaje devenite „institutii” pe baza de gusturi ale audientei). Sunt convins (si ma gandesc la cateva imagini din catalogul si expozitia celor de la JN, de exemplu) ca si Romania ar putea da, cel putin la aceasta categorie, un Pulitzer Price winner. Si poate nu doar la foto!

ics  •  18 aprilie 2007, 13:19

@Ionut: click pe 2007-le din ultima linie si iti apar si categoriile!

Daniel  •  18 aprilie 2007, 13:51

Mi-ai stricat ziua cu imaginile astea. Dar…nu regret ca le-am vazut.

terminus6922  •  18 aprilie 2007, 20:57

Multumesc ,mi-ai amintit cat de norocoasa sunt ! Am un baietel de 6 ani si dupa ce am vazut pozele si am plans,m-am dus si l-am strans in brate.In alergatura asta de zi de zi ,uiatm cateodata sa nu bucuram de ce avem…Desi cuprind multa suferinta, sunt impresionante! Multumesc inca o data