Adam Smith va vota pro sau contra Basescu?

Nu are grup parlamentar, dupa cum nici Papa nu avea prea multe divizii. Nu face parte din nici o coalitie. Dar, in aceste ore in care „se simte aer o confuzie si o radicalizarea neintilnite de la inceputul anilor ’90” (Emil Hurezeanu), politicienii ignora ca mai exista un votant, unul dintre cei mai importanti actori ai civilizatiei umane si ai democratiei.

joi, 19 aprilie 2007, 1:24

Nu are grup parlamentar, dupa cum nici Papa nu avea prea multe divizii. Nu face parte din nici o coalitie. Dar, in aceste ore in care „se simte aer o confuzie si o radicalizarea neintilnite de la inceputul anilor ’90” (Emil Hurezeanu), politicienii ignora ca mai exista un votant, unul dintre cei mai importanti actori ai civilizatiei umane si ai democratiei.

Scotianul cu ochii bulbucati, care-i contraria pe contemporani prin stilul sau imprastiat, a oferit lumii o teorie economica in stare sa stea in picioare si sa stirneasca dezbateri la fel de vibrante si acum, dupa 230 de ani! In „Avutia Natiunilor”,  Adam Smith a explicat ca Mina Invizibila a pietei regleaza cererea, oferta si consolideaza prosperitatea.

O piata lasata libera, in care fiecare lucreaza pentru propriul interes, este o piata care lucreaza, de fapt, in interesul tuturor. Statul, in conceptia lui Adam Smith, trebuie sa faca si sa aplice legi drepte si sa se dea la o parte din fata pietei.

Cu o fraza care a intrat in istoria gindirii, Smith ne anunta ca nu trebuie sa asteptam propria bunastare de la bunavointa brutarului, ci de la felul in care brutarul isi realizeaza propriul interes.

Asadar, pentru ca scotianul n-a avut drept de vot, intrebarea este: cum va reactiona piata si interesul fiecaruia dintre noi, fiecareia dintre firmele din Romania la votul din Parlament? Si pe cine va urechea la final Mina Invizibila?

UPDATE: Parlamentul a votat pentru suspendarea presedintelui. Urmeaza votul lui Adam Smith.

POANTA IN REDACTIA GSP: „S-a facut o incurcatura! Trebuia sa-l suspende pe Olaroiu si sa semneze Basescu un nou contract” (Oana Dusmanescu)


Comentarii (28)Adaugă comentariu

Andrei  •  19 aprilie 2007, 13:53

se vede ca inca suferim de pe urma celor 50 de ani de comunism. si mai avem mult pana ne trece

Cristi Roman  •  19 aprilie 2007, 14:09

Relevant cazul Cehiei. Acum un an si ceva, cind o perioada n-a existat guvern (ceva probleme asemanatoare), patronii, oamenii de afaceri si oamenii activi au remarcat ca lucrurile merg foarte bine :))

bogdanlebu  •  19 aprilie 2007, 14:42

bravo oana!

substitute  •  19 aprilie 2007, 14:44

cum e aia? o veste proasta nu vine niciodata singura, nu?
poate totusi tot raul spre bine, poate mina invizibila se va destepta, pentru ca dupa mult timp eu am inceput sa nu mai fiu indiferent fata de politiceni, a ajuns sa imi pese, si sa imi doresc sa ma implic si sa ii vad scosi din parlament, sa vreau vot uninominal, sa le pot cere socoteala, sa stiu pt cine si de ce votez… poate asa o sa se miste lucrurile si printre cei de seama mea destul de blazati si nepasatori pina acum…

tudor  •  19 aprilie 2007, 14:45

cehia este cu cel putin 20 de ani inaintea noastra , asa ca este nerelevant.
la noi prevad o perioada cu mult noroi din care toata lumea va iesi sifonata.
inclusiv adam smith 😀

trustman  •  19 aprilie 2007, 14:46

din pacate multi dintre oameni de afaceri mari din .ro nu stiu de adam smith si chiar daca stiu, au nevoie ca mana lui invizibila sa fie sustinuta de o mana ferma, a statului, pentru ca afacerile sa prospere. iar votul de azi este exact ce vor 🙁

tudor  •  19 aprilie 2007, 14:46

sigur, toata lumea doreste uninominal dar nimeni nu face nimic.

respect  •  19 aprilie 2007, 14:52

Oamenii astia trebuie un pic treziti la realitate! Ei nu-si dau seama ca nu ne pot pacali la infinit ?!?! Abia astept sa le vad fetele dupa ce Basescu va fi reales din primul tur, crd ca vor semana cu Stoica sau Borcea, dupa o infrangere a Stelei, respectiv a lui Dinamo!

hai basescu  •  19 aprilie 2007, 15:00

jos pupincuristii si javrele comuniste! HAI BASESCU

Alex  •  19 aprilie 2007, 15:36

Dragule,

Vad ca ma banezi, desi scriu absolut decent; in schimb, lasi mesaje de la retardati

Scriu totusi ce vroiam si te intreb: n-ai lesinat cand ai vazut ca Gigi i-a prelungit contractul lui Oli ?

Antipaste  •  19 aprilie 2007, 16:07

In 45 de minute 7131 de oameni au votat o petitie pro Basescu.
Citeste si dai mai departe:

http://www.petitiononline.com/ProBase/petition.html

meme  •  19 aprilie 2007, 16:31

Mana invizibila a lui Adam Smith se misca ritmic in pantalonii institutiilor statului.

un_rapidist  •  19 aprilie 2007, 16:40

eu cred k se mishca in pantalonii lui

Reddog Alex  •  19 aprilie 2007, 17:56

Eu cred ca nu stiti cine e Adam Smith.

Reddog Alex  •  19 aprilie 2007, 17:56

😀

Reddog Alex  •  19 aprilie 2007, 18:05

Jenant Basescule, jenant.

Lucian86  •  19 aprilie 2007, 18:08

Gandirea lui Adam Smith numai este valabila in economie dupa falimentul liberismului din anii 30……….Tolontan, daca tot vrei sa lauzi un personaj al trecutului, lauda atunci pe Keynes….el sigur intelegea mai bine decat Smith cum stau lucrurile in economie

graeme  •  19 aprilie 2007, 18:33

Intotdeauna mi-au placut oamenii spontani si-mi pare rau ca nu pot fi si eu asa,altfel spus,poanta Oanei Dusmanescu e tare de tot:))

Cătălin Tolontan  •  19 aprilie 2007, 19:32

Lucian 86: Keynes este preferatul lui Iliescu, nu al meu 🙂 Il prefer pe Milton Friedman, pe ceilalti monetaristi si pe cei din scoala „teoriei asteptarii rationale”.

Vlad  •  19 aprilie 2007, 20:05

Cataline, hai ca nu e chiar keynesian tovarasul Iliescu. El l-a invocat de mai multe ori pe Galbraith ca model economic intelectual. De altfel, i-a si aplicat cu sarguinta teoria cu „under communism, man exploits man; under capitalism, it’s just the opposite”:)

Edson  •  19 aprilie 2007, 22:02

Catalin: o mica corectie – bunastarea depinde „de felul in care brutarul isi realizeaza propriul interes”, incercand insa, in acelasi timp, sa maximizeze interesele celorlalti. Daca ai vazut „A Beautiful Mind”, e o faza acolo care explica situatia…

bradut  •  20 aprilie 2007, 1:20

Sa nu fim aspri. Catalin incearca elegant targetul cu degetul.

Lucian86  •  20 aprilie 2007, 7:04

Keynes l-am studiat de mi-au iesit creierii……dar tre sa recunosc ca era inteligent tipul si ca a inteles foarte mult despre economie…..e singurul care a mediat interesele burgheze si cele muncitoresti………ceilalti sunt prea radicali

Daca Becali va castiga vreodata alegerile (sper tare ca nu) cred ca economistul la care se va inspira va di Isus Cristos :-))))

Cristian  •  20 aprilie 2007, 10:07

@Cristi Roman: mda, insa Cehia venea dupa o lunga epoca de guvernare libertariana (cu inerentele constrangeri europene de genul post 1848 si diversii monstri & monstruleti nascuti ulterior de acel an „revolutionar”) iar libertarianul sef, Vaclav Klaus, nu doar ca a convins natiunea ci a devenit si presedinte (ales, e drept, de Parlament, nu de popor dar poporul a trimis pe cine trebuie in Legislativ!).
@Lucian86: laissez faire, laissez passer – nu cred ca un astfel de indemn poate falimenta vreodata, indiferent cine il pronunta, daca de la enunt la practica nu va fi bruiat prea tare de context!
@Tolo.ro: Adam Smith & ceilalti founding fathers (de unde rezulta cu nu numai romanii se trag din Decbal & Traian ci si altii au doar tati) au jucat la Ripensia, Keynes – cred eu – e rapidist iar Friedman imi seamana cu Progresul de pe vremea lui Olaroiu! asta asa, pen’ca inca nu incepusera disputele. altfel: mana invizibila va vota dupa ecuatia rockfeller; adica: se afla inainte sau dupa primul milion!
btw: LOL @ Oana!

Lucian86  •  20 aprilie 2007, 14:42

Cristian dar tu crezi ca acum mai este valabila astazi teoria „laisez faire laissez passer” Statul este fara doar si poate un stalp ce mentine in echilibru economia nationala fara de care poate ajunge la o mare catastrofa si la o mare inegalitate……. Nu prea mai exista astazi state care adopta clasicul liberism, falimentat pentru totdeauna in anii 30…… Teoria cantitativa monetara de care vorbeste Friedman, care tre sa recunosc este foarte buna, nu poate fi aplicata decat de stat…….Economia fara ajutorul statului ne duce la apocalipsa….asta e realitatea

Oricum Blog » Arhiva » Suspendarea lui Basescu in blogosfera  •  21 aprilie 2007, 16:07

[…] edit: la Piticu gasiti transcriptul discursului basescian, Tolontan vorbeste de Adam Smith iar Bucurenci scrie in […]

shmeny  •  22 aprilie 2007, 15:52

am vazut si eu (eu fiind oana) cu trei zile intirziere ca am fost citata pe blogul lui tolo. deh! ce sa zic! spontaneitatea in povesti din astea se confunda cu hazul de necaz. stiu eu daca e bine? :))

Ecologie Umana  •  5 mai 2007, 18:58

PSD PLATFORMA PROGRAM 2007
cititi pe blog