Tot echipa naţională, săraca

După-amiază, la Realitatea TV. Interviuri la Siliştea Gumeşti, după votul din Parlament. Reporterul ajunge cu microfonul în faţa unui bătrîn cam pe la 80 de ani. Poa’ să aibă şi 90, cu ei nu ştii niciodată.

joi, 19 aprilie 2007, 5:37

După-amiază, la Realitatea TV. Interviuri la Siliştea Gumeşti, după votul din Parlament. Reporterul ajunge cu microfonul în faţa unui bătrîn cam pe la 80 de ani. Poa’ să aibă şi 90, cu ei nu ştii niciodată.

Omul conduce o gospodărie ca lumea, e mulţumit pentru cei doi copii aşezaţi în Franţa… Brusc încep să-i curgă lacrimi. Reporterul încearcă să evite momentul patetic. „Păi, de ce plîngi, tataie?!”. „Plîng pentru că aşa plîng eu atunci cînd pierde echipa naţională un meci! Acu’ România a pierdut un meci, tată!”.

Legătura în Franţa. Dar nu la copiii bătrînului. Telefon în redacţie de la un prieten. „Ce se întîmplă acolo?”. „L-au suspendat pe Băsescu!”. „Nu, mă, lasă-mă cu asta! Ce se întîmplă la Steaua?”.

„Olăroiu a fos reconfirmat”. Oftează. Geme. Pufneşte. „Auzisem eu ceva, dar am crezut că nu e adevărat. Incredibil! Ce i-au făcut lui Gigi?! Cum îl păcălesc?!”.

Televizoarele urlă pe două voci în hala ziarului. Cacofonia politico-sportivă e în toi. Prietenul aude rumoarea. „Ce e?”. „Păi, cică Băsescu…”. „Termină cu astea! Ţara se salvează, echipa mai greu!”.


Comentarii (220)Adaugă comentariu

mihaiS  •  20 aprilie 2007, 10:42

PT NYC!
Bai pustiule!
Eu nu pot iesi in strada aici, am iesit de foarte multe ori, in perioada 1989-2001.
Voiam sa iti raspund pe aceeasi tema, dar nu ma pot cobori intr-atat. Nu a fots o obligatie, ci doar un indemn dorinta mea ca voi sa iesiti in strada, in rest, faci ce vrei, daca te lasa mamica! Dreptul de a spune orice il am, l-am castigat in decembrie, il pastrez pentru ca toata familia mea locuieste in tara si mai ales pentru ca un pusti ca tine nu poate gandi.
Faci si tu parte din acea categorie de frustrati care vede dusmani in cei care au putut sa plece. A pleca din tara e un act de curaj, copilule, un risc, lasitate e atunci cand vandalizezi un avion, conformandu-te spiritului de haita.
macar stii ce inseamna drogat?
Mi-e mila de tine, pur si simplu, si de cei asemeni tie.
Exista in viata mai multe etape de dezvoltare, ce pacat ca tu deja esti genetic si biologic blocat intr-un nivel inferior.
Nu am nevoie sa-mi dai dreptate, iesi in strada si lupta pentru tine, pentru principiile, convingerile si idealurile tale. Tensiunea de pe blog foloseste-o in ceva constructiv.
Apropo, vad ce iesti dinamovist: aveti voi ceva de sunteti atat de violenti, este cumva o conditie necesara de a deveni „caine” sau va da borcica drogul de dimineata?

Reddog Alex  •  20 aprilie 2007, 10:47

mihaiS

Ai fost chiar nesimtit.

Un dinamovist  •  20 aprilie 2007, 10:53

@NYC
Unii suporteri stelisti se comporta conform asteptarilor de asta am spus ca pot fi „un dinamovist vesel”. Daca nu ar fi asa ne-am mai distra oare pe blog ? Nu e amuzant cand stii ca omul fierbe de furie si cauta tot felul de explicatii care mai de care mai amuzante in loc sa priveasca obiectiv si impartial fenomenul. Noi, cand nu a mers echipa nu am dat vina nici pe Becali, nici pe arbitrii, nici pe firele de iarba, nici pe vant, nici pe ploaie. Ne-am retras „in cusca”, „ne-am lins ranile”, am vazut care e buba si am remediat situatia. Sper ca cei de la Steaua sa ramana cat mai mult in timp in starea asta si sa nu caute adevaratele cauze. Astept in continuare mesaje despre cum i-a furat Corpodean, cum au stat alte echipe capra in fata lui Dinamo, ce palmares are Steaua in timp ce echipa lor „va juca la fel de bine” ca in acest an. Si nu-mi doresc pentru nimic in lume sa plece cumva MM sau Olaroiu.

mihaiS  •  20 aprilie 2007, 11:00

Pt. Reddog Alex!
Poate, putin, imi cer scuze pentru asta!

goanta  •  20 aprilie 2007, 11:00

Reddog Alex

Se pare ca e de rau pentru amandoua, cu diferenta ca de tara chiar imi pasa. Daca Romania cu Vacaroiu joaca trei luni ce-a jucat Olaroiu ultimele trei meciuri, retrogradam….Da’ din partea mea, Olaroiu sa ramana….

Reddog Alex  •  20 aprilie 2007, 11:14

Cum o sa ne vada „UEFA” dupa scandalu’ asta? De fapt nici nu-mi pasa. Cum o sa trecem noi peste mizeriile astea, asta is curios…

elle  •  20 aprilie 2007, 11:46

mihaiS Says:

April 20th, 2007 at 10:42 am
PT NYC!
Bai pustiule!
Eu nu pot iesi in strada aici, am iesit de foarte multe ori, in perioada 1989-2001.
Voiam sa iti raspund pe aceeasi tema, dar nu ma pot cobori intr-atat. Nu a fots o obligatie, ci doar un indemn dorinta mea ca voi sa iesiti in strada, in rest, faci ce vrei, daca te lasa mamica! Dreptul de a spune orice il am, l-am castigat in decembrie, il pastrez pentru ca toata familia mea locuieste in tara si mai ales pentru ca un pusti ca tine nu poate gandi.
Faci si tu parte din acea categorie de frustrati care vede dusmani in cei care au putut sa plece. A pleca din tara e un act de curaj, copilule, un risc, lasitate e atunci cand vandalizezi un avion, conformandu-te spiritului de haita.
macar stii ce inseamna drogat?
Mi-e mila de tine, pur si simplu, si de cei asemeni tie.
Exista in viata mai multe etape de dezvoltare, ce pacat ca tu deja esti genetic si biologic blocat intr-un nivel inferior.
Nu am nevoie sa-mi dai dreptate, iesi in strada si lupta pentru tine, pentru principiile, convingerile si idealurile tale. Tensiunea de pe blog foloseste-o in ceva constructiv.
Apropo, vad ce iesti dinamovist: aveti voi ceva de sunteti atat de violenti, este cumva o conditie necesara de a deveni “caine” sau va da borcica drogul de dimineata?

esti atat de departe de realitate !!!!!!!!!!!!!!!!!! 🙂 🙂

NYC  •  20 aprilie 2007, 13:12

mihaiS Says:

April 20th, 2007 at 10:42 am
PT NYC!
Bai pustiule!
Eu nu pot iesi in strada aici, am iesit de foarte multe ori, in perioada 1989-2001.
Voiam sa iti raspund pe aceeasi tema, dar nu ma pot cobori intr-atat. Nu a fots o obligatie, ci doar un indemn dorinta mea ca voi sa iesiti in strada, in rest, faci ce vrei, daca te lasa mamica! Dreptul de a spune orice il am, l-am castigat in decembrie, il pastrez pentru ca toata familia mea locuieste in tara si mai ales pentru ca un pusti ca tine nu poate gandi.
Faci si tu parte din acea categorie de frustrati care vede dusmani in cei care au putut sa plece. A pleca din tara e un act de curaj, copilule, un risc, lasitate e atunci cand vandalizezi un avion, conformandu-te spiritului de haita.
macar stii ce inseamna drogat?
Mi-e mila de tine, pur si simplu, si de cei asemeni tie.
Exista in viata mai multe etape de dezvoltare, ce pacat ca tu deja esti genetic si biologic blocat intr-un nivel inferior.
Nu am nevoie sa-mi dai dreptate, iesi in strada si lupta pentru tine, pentru principiile, convingerile si idealurile tale. Tensiunea de pe blog foloseste-o in ceva constructiv.
Apropo, vad ce iesti dinamovist: aveti voi ceva de sunteti atat de violenti, este cumva o conditie necesara de a deveni “caine” sau va da borcica drogul de dimineata?

ia sa vedem:

1. ai plecat de la o prezumtie total eronata: „pustiule”, „copilule”, „mamica”.
o sa spui ca ce si cum am scris te-a facut sa tragi concluzia ca as fi un „pusti”.
n-ai decat, sa fii sanatos!

2. pe 22 decembrie 1989 m-am urcat in tren la pitesti, am venit la bucuresti si am stat 3 nopti cu arma in mana in facultate, ca sa „apar revolutia”. (Doamne, ce naiv puteam fii!!!:))).
atat de fraies sunt, ca nu mi-am luat nici macar certificat de revolutionar!
asa ca scuteste-ma cu iesitul tau pe starzi in ’89-’01.

3. daca as fi putut sa plec si eu din tara, as fi plecat.
poate as pleca si acum, dar nu pot.
bravo celor care au putut sa plece si sa aiba o viata mai buna.
prin urmare, ai inteles exact pe dos.
normal, orbit de furie cum esti, vazand ca eu sunt dinamovist, nici macar n-ai incercat sa intelegi ce-am scris. sau poate nu poti!!!
dar, odata plecat, vezi-ti de treaba ta acolo…daca ai vreuna!

4. desi in raspunsul meu catre tine am facut doar consideratii de ordin social si politic, tu ai raspuns amestecandu-le pe cele din urma cu cele fotbalistice.
evident, pt motivul ca sunt dinamovist.
(sunt curios ce-ai fi raspuns daca as fi fost stelist).
prin urmare, ai facut un talmes balmes!

5. incearca macar sa fii original
daca am vorbit eu de droguri, nu ma copia si spune si tu tot despre droguri, ca nu dovedesti decat ca esti limitat.

prin urmare, ce sa zic…esti stelist. unul din aia multi! (din pacate pt tine)
n-am inteles niciodata de ce aia plecati nu mai pot de doru’ tarii. pai, ori nu mai pleci din start, ori, daca te freaca atat grija, te intorci.
sau, in cel mai rau caz, taci din gura, daca tot ai ales sa-ti traiesti viata in alta tara.

4.

neatza  •  20 aprilie 2007, 13:14

http://www.sandglass.uv.ro/funny_e.html

riki  •  20 aprilie 2007, 13:37

TREZITI-VA!!!!!!!!!! Says:

April 19th, 2007 at 6:31 pm
Hai mai terminatati cu steaua si problemele ei.
Steaua e de domeniul trecutului.De acum va fi o echipa de mijlocul clasamentului acolo unde ii este locul.

de ce este locul ei la mijlocul clasamentului????ce au facut Rapid si Dinamo in ultimii 16 ani in Europa???

riki  •  20 aprilie 2007, 13:57

riki Says:

April 20th, 2007 at 1:37 pm
TREZITI-VA!!!!!!!!!! Says:

April 19th, 2007 at 6:31 pm
Hai mai terminatati cu steaua si problemele ei.
Steaua e de domeniul trecutului.De acum va fi o echipa de mijlocul clasamentului acolo unde ii este locul.

ce siguranta ai u ca Dinamo, Rapid sau CFR vor face mai mult decat a facut Steaua in anii trecuti?Nu ai nici una.

vlad  •  20 aprilie 2007, 14:14

Catalin am o intrebare pe care te rog sa nu o ocolesti.In afara de lupta anticoruptie mai exista vreun motiv pt care tu l-ai votat pe Basescu iar acum ii iei apararea?

cornelia  •  20 aprilie 2007, 14:20

Bravo Tolo!

http://dbjurnal.wordpress.com/

AlbAlbastru  •  20 aprilie 2007, 14:41

Cataline, ce faci ii lasi pe stelisti sa posteze toate aberatiile lor binecunoscute iar cind ceilalti vor sa le raspunda le „monitorizezi” posturile???
Sunt zeci de posturi de la zeci de bloggeri pe care nu le-ai afishat. Cum este posibil asa ceva?
Toata lumea stie ca esti in solda Stelei, dar ca jurnalist, macar o urma de inpartzialitate totusi ai putea sa arati. macar O URMA…
Nu esti OK. As putea sa te injur si sa te mascaresc si pe buna dreptate, dar ma abtin din rasputeri sa nu o fac.

AlbAlbastru  •  20 aprilie 2007, 14:52

Extraordinar!!! ca sa vezi „corectitudine” dom’le!!!
Mi-a aparut postul precedent. dar celelalte ale mele
si ale celorlalti… rapidisti, dinamovisti, polisti…
posturi care DEMONSTRAU ca Steaua NU ARE SUPORTERI are in cel mai bun caz niste cetateni care simpatizeaza cu aceasta echipa si care daca Steaua ar fi pe la mijlocul clasamentului vreo citiva ani, 99% din „suporterii” lor ar fi ai altei/altor echipe care merg mai bine, DE CE NU S-AU POSTAT? DE CE LE-ATI STERS SAU NU LE-ATI AFISAT DIN START???

Nu erau nici injuraturi, nici mascari, nici vorbe „grele”… erau doar niste FAPTE sustinute cu ARGUMENTE care dovedeau balonul de sapun
inventat in 1947 de catre stim noi cine si UMFLAT la maximum de unii ca tine. Si care in ROMANIA DE AZI prinde la pr_stime… Dovada , UNA DINTRE NENUMARATELE ca pina in anii ’80, Ghencea se umplea NUMAI CIND juca rapidul acolo MECIURI DE „B”. Nu, nu sunt rapidist, nici pe departe…..
Sun OLTEAN, CRAIOVEAN… dar stelistii astia sunt atit de aroganti, de p_osti… de needucati… de tzaranoi… incit enerveaza pe TOATA LUMEA, iar dupa aceea vin si spun ca ceilalti sunt „invidiosi” pe tutlurile si „cupele si florile” lor.
FALS. Ne-am mai k_ka in cupele lor… daca am fi avut „valorile” lor sociale, morale… am fi fost si noi „suporteri” ai Stelei…
Multumim, dar NU ne trebuie.

shmo  •  20 aprilie 2007, 15:19

ce ne facem daca incepe sa piarda si rapidul ? il suspendam pe vacaroiu!!!

osama  •  20 aprilie 2007, 18:18

ptr. Alex
Da asa este.
Celebrul Nourescu a pus pe butuci gimnastica romaneasca.
La fel fac cei ca Tolo (intr-o vreme era un ziarist bun) cu fotbalul romanesc.

molahul homar  •  20 aprilie 2007, 19:42

Ai dreptate cel plimbat nu cu daiile negr dar cu dubele in 90 am fost chiar eu

CL  •  20 aprilie 2007, 20:30

@AlbAlbastru Says:

Fratioare, cand ceva nu functioneaza e bine ca inainte sa pui mana pe par sa citesti instructiunile de folosire.
Data viitoare cand ti se intampla, verifica daca nu cumva ti-a cazut netu’…
Da’ tu esti „OLTEAN, CRAIOVEAN”, ceea ce explica multe.

„suparaaaat, suparat sunt Doamne iarasi…”

arh.Gheorghe Petrescu  •  21 aprilie 2007, 6:27

Steaua, se v-a ridica din nou, asa ca, nu va faceti
griji prea mari. Este in carti, deci, sa speram.
E posibil sa jucam in turul doi al Ligii Campionilor.
HAI STEAUA!