Bursa ii suspenda pe politicieni

Primul raspuns la intrebarea pe care am pus-o ieri despre cum va vota „partidul” lui Adam Smith, patriarhul pietei libere, este furnizat azi de Bursa.

vineri, 20 aprilie 2007, 12:09

Primul raspuns la intrebarea pe care am pus-o ieri despre cum va vota „partidul” lui Adam Smith, patriarhul pietei libere, este furnizat azi de Bursa.

Bursa de la Bucuresti este pe verde de azi dimineata, rezistind practic starii de confuzie din lumea politica.


Comentarii (14)Adaugă comentariu

Tudor  •  20 aprilie 2007, 12:25

Catalin, tu crezi in mod sincer ca ceea ce se intampla nu ne va afecta din punct de vedere economic?

Cătălin Tolontan  •  20 aprilie 2007, 12:31

Tudor: Depinde cit de departe se va merge. Dc vor incerca sa faca modificarea cf careia Basescu sa nu mai candideze, care, sincer, ar fi pina si in fotbal greu de facut (nici macar Sandu nu l-a blocat pe Popescu sa candideze), asadar dc vor face asta atunci va fi o problema reala. Cit timp raminem insa in regulile democratice cred ca economia va rezista asaltului politicii.
Si mai cred ca piata nu va putea fi recuperata de catre cei care o doresc inapoi, prin debarcarea lui Basescu.

Cristian  •  20 aprilie 2007, 12:40

in anii din urma, fluctuatiile de pe piata petrolului nu reverbera la bursa din bucuresti; ori e total atipica, ori e rupta

si, a propos de Mircea Sandu: cu ce tupeu deplange seful FRF starea precara a infrastructurii fotbalului si jalnicul nivel de civilizatie din jurul acestui sport; cine Dumnezeu l’o fi condus in ultimul deceniu si jumate???

Tudor  •  20 aprilie 2007, 12:41

Sper sa ai dreptate, mai ales in legatura cu partea referitoare la modificare. Dar sa stii ca ei pot oricand argumenta ca raman in cadrul regulilor democratice chiar daca fac modificarea respectiva. La fel cum si suspendarea a fost facuta in cadru democratic – faptul ca este un gest imoral nu a contat deloc. Vom trai si vom vedea, insa mi-e tare teama de aceste cateva luni cand vor putea face absolut orice vor ei…

Cătălin Tolontan  •  20 aprilie 2007, 13:20

tudor: nu vor putea face ceea ce vor. Democratia e cea mai puternica dintre inventiile fragile ale lumii

oligarhul  •  20 aprilie 2007, 13:29

pai corect ar fi fost „bursa il suspenda pe basescu” nu pe politicieni. N-a spus basescu ca suspendarea sa va duce romania in haos, investitiile vor fi stopate, economia va avea de suferit? bursa pe marele barbat il infirma, nu pe ticalosii de politicieni care l-au supendat, acum 24 de ore si cinci miunute.

GabiKoreanu  •  20 aprilie 2007, 13:49

Nici eu nu cred ca se va intampla mare lucru in bursa. Probabil ca vor fi ceva tentative de speculatii, insa fara efect. Daca criza politica se amplifica, atunci s-ar putea sa avem si ecouri in economie, atat in Bursa, cat si pe piata monetara.

Bogdan  •  20 aprilie 2007, 14:17

putin off topic: felicitari pt ca ati ramas cam singurul jurnalist obiectiv din trustul voiculescu (cel putin din cei pe care-i urmaresc cu regularitate);
ar fi bine sa ramaneti la fel si in continuare

fotbal  •  20 aprilie 2007, 14:25

reactie intarziata a investitorilor, poate. sa vedem ce se intampla de luni incolo.

Marius  •  20 aprilie 2007, 14:30

I. FC RAPID BUCUREŞTI ÎŞI VA ADJUDECA TROFEUL

Va ocupa locurile 1 sau 2

– FC U Politehnica Timişoara va intra în al doilea tur preliminar (ultimul), iar ocupanta locului 3 va juca în turul I

Va ocupa locul 3

– Rapid va juca în turul I, iar echipa clasată pe poziţia a 4-a va intra în al doilea tur preliminar

Va ocupa un loc inferior locului 3

– Rapid va juca în turul I, iar ocupanta locului 3 va merge în al doilea tur preliminar

II. FC U POLITEHNICA TIMIŞOARA VA CÂŞTIGA CUPA

– Timişorenii vor evolua în turul I, iar echipa clasată pe locul 3 va intra în al doilea tur preliminar

Cum e posibil ca dc Rapid ia trofeul si termina pe 3 sa joace turul 1 iar echipa de pe 4 – deci teoretic mai slaba sa joace din turul 2 e o anomalie care sper sa se corecteze;
in schimb dc Timisoara ia trofeul echipa de pe 3 joaca in turul I iar Timisoara in turul 2. Ce are Rapid – de nu joaca in turul 2 orice ar fi si trebuie sa mai joace un tur. Cred ca sunt greseli mari in textul asta. Dc va ocupa locul 3 sau un loc inferior locului 3 pare sa fie acelasi lucru pentru Rapid
– Rapid va juca în turul I, iar echipa clasată pe poziţia a 4-a va intra în al doilea tur preliminar

Va ocupa un loc inferior locului 3

– Rapid va juca în turul I, iar ocupanta locului 3 va merge în al doilea tur preliminar

Astept un raspuns.

Stiu ca e offtopic dar mi s-a parut mult prea bizar si nu am adresa d-vtra de mail (stiu ca raspundeti la toate mailurile – lucru de apreciat)

Cătălin Tolontan  •  20 aprilie 2007, 15:41

fotbal: sa vedem, ai dreptate, deocamdata bursa noastra a fost mai legata de dinamica burselor straine decit de evenimentele din bucuresti

Andrei N  •  20 aprilie 2007, 22:34

Haha, mi-a placut asa mult tema, ca n-am rezistat sa nu-ti bag o accesare…
Pai, Cata, normal ca e pe verde, azi, actiunile aveau in pret deja inclusa decizia de suspendare, intelegi? Efectul a fost resimtit in ultimele 3 zile, cu scaderi de 1,5, 2,6, 3.8, adica vreo 7-8 la suta, adica s-a resimtit bine, stai linistit…
Doi la mina, scaderile astea sunt oricum de neinteles, semne ale imaturitatii totale ale investitorilor romani. Strainii n-au vindut nimic, se sperie doar fraierii, care nu pricep ca daca se schimba un presedinte sau sunt alegeri anticipate, se schimba doar structura puterii, nu vine nimeni sa faca nationalizari, sau mai stiu eu ce revolutii… Iar pretul BCR, sau OMV sau BRD samd nu are nici o legatura cu asta, valoarea ramine aceeasi…
M-am lungit, gata, nu mai stau, ca poate-mi iau si-o amenda… :-))
Pt consultatii, nu ezita, am 13 la sfirsit… 🙂

Adrian Enache  •  20 aprilie 2007, 22:43

Cred că Bursa e mai degrabă în expectativă. Investitorii serioşi aşteaptă să vadă ce se întâmplă. Desigur, îşi pregătesc strategii pentru diferite scenarii. Şi vor acţiona în funcţie de evenimente şi de semnalele pe care le vor primi dinspre politică.

eftimie  •  21 aprilie 2007, 9:39

Pai presedintele nu are cum sa influenteze viata economica din Romania, nu are parghiile legale. noi nu suntem SUA, ca dovaada nici macar constitutia nu o stim.

Bursa paote fi destabilizata de toti „analistii” care spun ca e mega-giga criza in Romania pentru ca presedintele, printr-o procedura legala, a fost suspendat pe o periaoda de 30 de zile. Pana una alta nu e mare lucru, ce treba are bursa cu chestia asta?