Nu-mi place la Băsescu…

… că acţionează ca şi cum alegerile sînt singurul instrument democratic respectabil;

vineri, 20 aprilie 2007, 2:31

… că acţionează ca şi cum alegerile sînt singurul instrument democratic respectabil;

… că pare adversarul oricărei forme de „calibrare şi nuanţă”, după expresia lui Emil Hurezeanu, pe care-l găsesc cea mai lucidă voce a acestor zile;

… că nu s-a dus azi să deschidă Bursa ca formă de restaurare a încrederii publice;

… că nu a angajat sau nu a păstrat consilieri în stare să-i propună o asemenea idee, dacă el are un inapetit structural pentru mişcări „burgheze”;

… că, aproape fără excepţie, atunci cînd vorbeşte despre afaceri o face gîndindu-se la Patriciu, Voiculescu sau Copos, deşi economia e trasă înainte de sutele de mii de investitori mici şi medii, care constituie baza dinamică a electoratului său şi care resimt frustrarea de a nu se regăsi în discursul candidatului preferat;

… că nu se uită la West Wing;

… că nu realizează că, şi prin contribuţia lui, România lui 2007 este mult diferită de România lui 2004 şi că a cîştiga alegerile acum înseamnă a armoniza interesele unui mozaic uman în care prosperitatea nu e o culpă;

…că nu vorbeşte despre Internet, despre outsourcing, despre globalizare şi despre provocările pe care românii le vor avea de înfruntat pe piaţa internaţională a educaţiei şi a muncii.

… că în loc să-l parcurgă în rezumat pe Thomas Friedman îl citeşte in extenso pe Talpeş;

… că îl opune liberalului Haşoti pe democratul Marinescu, propunîndu-ne un joc lose – lose;

… că nu l-am auzit folosind cuvîntul „salariu” în faţa poliţiştilor, procurorilor sau judecătorilor, deşi ar trebui să ştie că sporirea calităţii serviciului public se face şi prin mărirea veniturilor funcţionarilor;

… că, deşi ne consideră, după propria expresie, un popor blestemat să aleagă din nevoie un fost comunist, de ce, din 2004 şi pînă azi, nu a adus un proiect naţional care să atragă şi alţi oameni pe scenă?

Cînd Băsescu va vorbi şi despre acestea, cînd va înceta să se adreseze cu preponderenţă României frustrate şi neîmplinirilor şi dorinţei de revanşă ale fiecăruia dintre noi, voi crede că are şi un viitor.

Deocamdată, mă simt solidar doar cu prezentul propus de el. Îl prefer, dar asta nu înseamnă că mă reprezintă pe cît aş dori.


Comentarii (210)Adaugă comentariu

Cătălin Tolontan  •  21 aprilie 2007, 21:42

Nicu Laita: Avem alte preferinte, e limpede, dar intr-un punct sint de acord cu tine. Referendumul ne ofera o sansa. De ce nu ne-a dat Parlamentul si sansa de a ne pronunta inclusiv cu privire la partide? 🙂

Cătălin Tolontan  •  21 aprilie 2007, 21:48

gilos: dezvolti un sofism. startul gresit este urmatorul: acesta e un blog, nu un site de sport. e definit ca un spatiu personal, nu putem discuta de afilieri la trusturi si asa mai departe. ma reprezinta pe mine, cu toate prostiile pe care le gindesc si le scriu. Dar da, ai dreptate: orice as scrie poate fi suspectat ca apara interesele lui voiculescu. De aceea si pentru ca am senzatia ca nu ai parcurs raspunsurile mele de mai sus, repet: voiculescu nu ma reprezinta ca om politic, il sustin pe basescu, dar nu-l idolatrizez. in calitate de roman si de bucurestean care l-am votat de trei ori pina acum, mi-as dori sa ridice nivelul mesajului sau. am voie?

Cătălin Tolontan  •  21 aprilie 2007, 21:51

cornel: n-am inteles exact ce inseamna umor urban suficient, dar dc veni vorba de urban, da, am senzatia ca basescu are datoria sa apere elitele urbane. ele sint cele care in 2004 au luptat pentru ca vocea lui sa se auda in conditiile cenzurii psd din presa si din aceste elite urbane fac parte oamenii care ai initiat miscarea aceea formidabila din ziua turului 2, cind avansul lui nastase a fost diminuat ora dupa ora, in marile orase

gilos  •  23 aprilie 2007, 8:35

Tolo,
apreciez ca mi-ai raspuns dar raman la parerea ca opiniile tale politice , exprimate aici, creeaza confuzie si dau nastere la interpretari

Bluemars  •  23 aprilie 2007, 12:41

Ma uit cu amuzament la miriada de comentarii… Si inca ma intreb cine mama naibii a avut tupeul sa spuna ca suntem un popor inteligent…

cora  •  23 aprilie 2007, 16:43

nici mie numi place si nici nu lam votat da se pare k actuala clasa politica vrea sa ne aduca in pragul cetateanului turmentat :”Eu cu cine votez?”;

efectiv nu ai cu cine vota;

k ii Basescu o Voiculescu tot un apa si un pamant;
tragic ce se intampla in tara — nu are de cat romanu sa iasa sa faca admosfera cu basescu –caterinca de duminica;

tre sa vina altii generatia tanara si actualii daca domnul ii bun ii va chema in curand la el — pt k numai lutu ii poate face sa dispara de pe scena politica k siar vinde si mama numa sa sara in fata si sa aibe ciolanu in mana;

salutari din italia

Tudor  •  23 aprilie 2007, 21:04

Bravo Catalin, sunt un sustinator al lui Basescu fara a fi un sustinator fanatic. Incerc sa nu te ling in fund 🙂 dar nu pot sa nu spun ca imi placi din ce in ce mai mult. Avem opinii atat de apropiate incat incep sa cred ca suntem frati (desi cu frate-meu am mai multe diferente de opinii). Respectul meu pentru faptul ca reusesti sa iti spui parerile chiar si in conditiile in care lucrezi pentru un om pe care arati ca nu il simpatizezi (era sa spun ca il detesti, dar cred ca ar suna prea dur). Si iti spun chestia asta cu toata sinceritatea si cu mult respect: tine-o tot asa, imi face placere sa citesc parerile obiective si lucide (cel putin asa le consider eu).
Hai ca ma opresc aici ca o sa incepa lumea sa me injure 😀

Tolontan fara sport : Blogu’ lui Beldie  •  9 mai 2007, 11:47

[…] extrem, extrem de greu. Asta in ciuda faptului ca nu de putine ori redactorul-sef al Gazetei a avut opinii politice bine gindite si exprimate, opinii cu nimic mai prejos decit cele publicate de ziaristii cunoscuti din presa […]

dan  •  19 mai 2007, 23:35

AI vazut ca degeaba ai scris gunoaie comandate politic??

Ce nu-si dau seama politicienii si ziaristii corupti sa-i pupe-n c.. e ca romanii s-au trezit si nu mai inghit toate tampeniile spuse de corupti si papagalii pe care i-au cumparat in mass-media.

Apropo, daca tot te-ai implicat in politica du-te si anunta-i pe Tariceanu si Geoana rezultatele referendului ca saracii dau declaratii dar n-au inteles ca li s-a terminat jocul..

culita tarata trita fanita  •  23 noiembrie 2009, 14:40

In principiu, de acord, cu o exceptie. Basescu este singurul politician de mare audienta care a vorbit despre internet, mai concret despre rolul „Google” in educatie, si a fost ironizat pe nedrept de diversi neanderthali politici. Asta ar fi unul din putinele momente bune ale sale din ultimul timp.