Aşa arată iadul microbiştilor

După ce a văzut un meci de dincolo de geamurile lojei, un ziarist a scris: „Minunat de comod şi-ţi dau şi mîncare! Dar e un fotbal cu prezervativ!”. În această etapă, microbiştii au făcut cunoştinţă cu sentimentul sănătos, dar fad, al fotbalului protejat. Protejat de huligani, ceea ce e bine. Dar protejat şi de murmurul tribunelor, protejat de spectatori, de emoţie, de ceea ce-i oferă sportului reprezentare şi sens.

duminică, 22 aprilie 2007, 10:59

După ce a văzut un meci de dincolo de geamurile lojei, un ziarist a scris: „Minunat de comod şi-ţi dau şi mîncare! Dar e un fotbal cu prezervativ!”. În această etapă, microbiştii au făcut cunoştinţă cu sentimentul sănătos, dar fad, al fotbalului protejat. Protejat de huligani, ceea ce e bine. Dar protejat şi de murmurul tribunelor, protejat de spectatori, de emoţie, de ceea ce-i oferă sportului reprezentare şi sens.

Între Steaua – Dinamo şi Rapid – Dinamo nu e nici o legătură. Tot startul inuman de bun al lui Dinamo, tot şuturile lui Claudiu Niculescu, tot erori de portar, e adevărat, de dimensiuni diferite. În rest însă, o distanţă de la cer la pămînt. Primul a fost un derby, cu intrigă, personaje şi deznodămînt dramatic, al doilea, o repetiţie într-un teatru gol, partidă străbătută de strigăte izolate, furate parcă de pe alt fond sonor.

Teoretic, e atît de interesant să auzi reacţiile antrenorilor! Practic, după 10 minute îţi dai seama că nu rămîi cu nimic din acest voyeurism în care sute de mii de oameni din faţa televizoarelor sînt puşi în faţa gemetelor jucătorilor şi ale indicaţiilor deloc sexy ale băncilor de rezerve.

Şi atunci ţi se face dor de tabloul indescifrabil şi colorat al tribunelor, de vuietul care te obligă să citeşti pe buze, o înjurătură, ce să fie!, şi-ţi zici că sexul cu prezervativ este o binefacere, plus că e necesar!, faţă de fotbalul fără spectatori. Aşa trebuie să arate iadul! Noi, separaţi de tot ceea ce iubim.


Comentarii (427)Adaugă comentariu

dinamovistde17ani  •  23 aprilie 2007, 16:19

stelistii astia tot nerecunoscatori…in loc sa zica mersi k i am batut pe rapid k sa i ajutam un pic ( desi tot degeaba k le da CFR-ul vreo 5 k fara dica steaua nu exista mai bine joak CF Braila k tot sunt brailean :P:P) ei critica arbitraju…frate la 2-0 nu mai zici k se skimba rezultatu a fost o greseala ce i drept da nu asa imensa…si in ghencea se tot comenteaza k ati avut 15 ocazii si k ati ratat…puii mei frate de de gol anulat degeaba danciulescu la 2-0, cristea si danciu singuri cu portaru ce mai zici? tot noi am avut okzii mai clare…nu k expiratii aia d thereau si obositu d badea…tot nu existati fara dica…dak pleak ala sunteti ekipa de divizia D…cu indulgentza hai bafta in intertoto la anu

FORZZA DINAMO

dinamovistde17ani  •  23 aprilie 2007, 16:23

dak vin bratu si vreo 2 mijlocasi d constructie in vara la dinamo facem figura frumoasa in CL veti vedea…cu conditia sa nu plece nici un titular…mai ales Lobby k el e sufletu…steaua oricum tot jalnica nu sufar ekipa asta as vrea sa se duca in cupa d ciocolata sa joace singura sis a termine pe locu II…:D las o dreaq trageti d timp cu iashiu aksa pt un 1-0 amarat lovin si cu radoi iesisera la pascut pe plaiurile mioritice din ghencea…nici un behait…GURA MICA…ANU ASTA DINAMO FACE LEGEA…

CAMPIONII

DanTe  •  23 aprilie 2007, 16:25

statistic steaua a avut mai multe ocazii clare decat dinamo…la meciul de care amintesti dinamo a jucat foarte eficient…pacat ca v-ati sudat pe langa fosti stelisti…tot cu resturile noastre faceti treaba buna…bine ca am scapat si de oprita…asta chiar ma exaspera!!! Forza Steaua

DanTe  •  23 aprilie 2007, 16:30

dinamovistde17ani…ia zi cati fosti dinamovisti sau fosti rapidisti sunt astazi la Steaua?? Cel putin noi incercam sa promovam noi jucatori sa riscam, chiar daca se mai greseste cu un transfer, voi nu faceti altceva decat sa reciclati jucatori!!!

DanTe  •  23 aprilie 2007, 16:32

Nu aveti orgoliu!!!

DanTe  •  23 aprilie 2007, 16:33

sau demnitate…luati de unde puteti….rivala de moarte sau nu! ce conteaza fotbal sa fie..nu? Forza Steaua

dinamovistde17ani  •  23 aprilie 2007, 16:33

nu i kiar asa…danciu a venit d la dinamo la steaua asa k nu e cine stie ce…doar munteanu ar fi ceva…dar ce conteaza uita te in ekipa romaniei sa vezi cati din primu 11 n au jukt la dinamo sau joak? ;)…dupaia vbim si sa nu uitam k dinamo a promovat juktori k dumitrache raducioiu mutu k sa nu mai zic de lupu lupescu si altii…;)

DR DRE  •  23 aprilie 2007, 16:40

DanTe
faceti voi experimente cu andrey,saban,coman si multi altii si lasati-ne pe noi sa jucam in CL cu expirati ca munteanu sau danciu

dinamovistde17ani  •  23 aprilie 2007, 16:41

sau carlos…=)):))

DanTe  •  23 aprilie 2007, 16:42

oricum jucatorii de la dinamo imi par sa fie mercenari din cate imi dau seama…danciu pleaca de la dinamo la steaua si revine la dinamo…lobont revine la dinamo pentru un salariu mai mare…nu ca nu ar fi vrut si pe la rapid…munteanu revine la dinamo…ptr ca steaua nu-l mai vroia…denis serban vine la dinamo…la steaua nu era dorit…oprita vine la dinamo ptr bani mai multi…ganea pleaca la rapid ptr bani mai multi…mie imi suna a mercenari…tu ce zici?

un_rapidist  •  23 aprilie 2007, 16:43

@dinamovistde17ani Says: „GURA MICA…ANU ASTA DINAMO FACE LEGEA…”

ce urat suna…….! dar, complet adevarat, din pacate: ( pt mine!

dinamovistde17ani  •  23 aprilie 2007, 16:43

aveti grija k n intertoto am impresia k ttre sa ai peste 1,60 h…asa k puneti l pe elton pe un postament in teren…:))

DanTe  •  23 aprilie 2007, 16:45

plus ca antrenoru’ vostru a castigat campionatu cu rapid…si se gandea sa revina in giulesti, dar a gasit-o pe dinamo ptr bani buni si s-a razbunat pe rapid…echipa lui de suflet…dar nu ca dinamovist…ci ca rapidist ranit….deci imi pare si el mercenar!!! toti o trag cu profesionismul…scuza patetica ptr a justifica motivatia financiara…singura valabila in toate cazurile!! Forza Steaua

dinamovistde17ani  •  23 aprilie 2007, 16:47

ms sincer rapidistule io unu as vrea sa termine rapidu pe 2 pt k cluju n o sa fie cap d serie si o beleste repede se termina aventura europeana..asa k mai bn rapid k steaua nu mishca…ei sa joace cu poli iasi sa traga d timp dak e…sau in intertoto cu FC Vaduz…:P:P,…vdm c o fi oricum bafta cu cluju 😉

DanTe  •  23 aprilie 2007, 16:48

totusi nu poti sa nu recunosti ca elton este foarte tehnic…si a confirmat pana acum!

dinamovistde17ani  •  23 aprilie 2007, 16:49

este d c sa nu recunosc…si aseara n a fost roshu la c-tin si gol valabil la mazilu dar ala oricum a fost prea tarziu…sunt realist in general

DanTe  •  23 aprilie 2007, 16:52

sper sa batem cu cluju si sa terminam pe 2…lupta inca nu s-a decis, chiar daca steaua nu este in forma si joaca foarte slab in ultimul timp! Cu poli iasi nu a fost blat…ca mare echipa e poli iasi…pai asa trebuia sa facem blat si cu vaslui, ceahlaul, faru…nu este un rationament corect! Anu asta steaua se va califica cel putin in uefa…cfr a jucat patetic la vaslui si chiar a avut noroc ca a luat un punct

DanTe  •  23 aprilie 2007, 16:55

dar de meciul steaua dinamo nu zici nimik…sper sa fii si aici realist…rosu si eliminare atunci cand jucatorul dinamovist ridica piciorul la capul lui Goian, parca, si il loveste…si in plus offside-urile alea eronate????

DanTe  •  23 aprilie 2007, 16:56

si mi se pare ca era in careu la voi…deci si penalty!!

dinamovistde17ani  •  23 aprilie 2007, 16:58

obstructia e indirecta in careu amice…nu e penalty..;) in primu rand nu mi amintesc d faza aia da d gol anulat degeaba la danciu la 0-2 si cristea si danciu singuri cu portaqru nu zici nik?

un_rapidist  •  23 aprilie 2007, 16:58

nu arbitrajul este unica vina a infrangerii echipei mele de suflet

ce l-a impiedicat pe copos sa-l aduca pe ganea de la inceputul sezonului? in loc sa fi dat 14goluri la dinamo, putea sa le dea la rapid
de ce n-au acceptat arbitri straini? nu si-au dat seama k un arbitru roman inseamna paine de mankt pt gigi shi mm?
de ce steaua e smechera si-shi aduce arbitri din afara shi rapid nu e in stare de asta?
de ce au cerut sa joace pe un stadion gol? au spus k juktorii cunosc bine terenul……pai, ce, rednic este vreun strain in giulesti? a stat la rapid mai mult dekt razvanel si toata echipa actuala la un loc!
de ce dinamovistii au jukt pe 5.000 euro, iar rapidistii doar pe 1.500? cum sa alerge maftei mai mult dekt niculescu, cind ala primea 5.000?
dk te dai o mare echipa, o fortza a campionatului, de ce nu eshti in stare sa ai un arbitru de casa, al tau…o lupta de 34de etape se duce pe toate fronturile, cu toate armele…tre’ sa fi smecher, istetz, descurcaretz….altfel, nu pupi tu sa vezi real madrid sau barcelona la bucureshti ! ce a contat in toamna trecuta? ca steaua a furat titlul in sezonul trecut sau k a adus realul in ghencea? a mai comentat cineva de meciul cu vaslui? nu, s-a uitat shi asha shi trebuie!

conducerea rapidista habar n-are pe ce lume traieste! niste masochishti !

dinamovistde17ani  •  23 aprilie 2007, 17:03

:))…bv rapidistule corect…si ai dreptate arbitru a ajutat steaua aseara nu p dinamo…;)

un_rapidist  •  23 aprilie 2007, 17:13

din pacate, asta e realitatea clubului meu, Rapid!

Victor  •  23 aprilie 2007, 17:42

Imi pare rau despre tine NYC daca cainee este cel de la SUD pe care il stiu eu si cu care am mai vb. pe blog nu te vad bine sincer …Imi pare rau ca esti Dinamovist . Chiar esti ? Ma rog treaba ta ideia este ca omul este maseur si este ghitamai animalul ( genul ala de sportiv ) asa ca rezuma-te la doar la scris ( fi rau acolo unde esti ) ca nu este loc de intalnit cu el …plus cunoaste pe toata lumea ai fi o victima sigura !

Victor  •  23 aprilie 2007, 17:49

la*

un_rapidist  •  23 aprilie 2007, 17:50

@ Victor Says: plus cunoaste pe toata lumea ai fi o victima sigura !

asha…shi?
care „toata lumea”?

Victor  •  23 aprilie 2007, 17:53

Mai vb. despre DINAMO nu despre rapid …daca cunosti pe cineva de acolo putem discuta …dar care ar fi rostul sa discutam despre Dinamo cand tu esti rapidist ?