Mindruta cu bicicleta pina la Constanta

Doi jurnalisti isi deschid bloguri prin care vor sa-i motiveze pe romani sa faca sport si sa determine autoritatile sa investeasca in infrastructura.

marți, 24 aprilie 2007, 12:28

Doi jurnalisti isi deschid bloguri prin care vor sa-i motiveze pe romani sa faca sport si sa determine autoritatile sa investeasca in infrastructura.

Vedeta Antenei 1, Lucian Mindruta, va pleca in acest week-end la Constanta pe bicicleta. „Vreau sa demonstrez ca e timpul sa ne dam jos din masina si ca putem face asta si fara un antrenament riguros”, a explicat el. Mindruta va posta totul pe un video blog.

Emilian Isaila, responsabilul editiei de duminica  a Evenimentului Zilei, a inceput antrenamentele pentru a participa la maratonul de la Budapesta, din septembrie. El isi transcrie aventura pe blog si este consiliat de Gabi Szabo si Zsolt Gyongyossy.  


Comentarii (19)Adaugă comentariu

robbycutz  •  24 aprilie 2007, 13:01

este un exemplu care trebuie urmat de mai multi dintre noi. eu cred ca trebuie sa renuntam la masina in oras , in special pe distante scurte. pe termen lung viata noastra este in pericol pentru ca ne pandeste OBEZITATEA, DIABETUL SAU BOLILE DE INIMA….curaj romani, mersul pe jos nu face rau. vreti sa ajungeti ca americanii??

Neagrigore  •  24 aprilie 2007, 13:07

Imi aduc aminte de articolul lui Mandruta in care explica de ce nu isi face blog. Ma bucur ca s-a razgandit. Oricum e o chestie de finete, sa incepi cu un videoblog. As vrea si eu sa incerc experienta cu bicicleta pana la Constanta, dar fara blog.

Cristi Roman  •  24 aprilie 2007, 13:32

Acum citeva zile, la Budapesta, a avut loc o imensa manifestatie probiciclete, la care au participat 50.000 de biciclisti. La noi citi ar fi venit? Mindruta si alti 14 oameni :)). Bravo lui!

bogdanlebu  •  24 aprilie 2007, 13:49

frumos… da pana la constanta, fara antrenament… o sa se lase cu febra mare… si alte dureri!!!

Georgero  •  24 aprilie 2007, 14:10

@robbycutz

„vreti sa ajungeti ca americanii??”

Da.

Daniel  •  24 aprilie 2007, 14:12

Cristi pai da. Mandruta si alti 14 oameni, restul si-ar trimite doar bicicletele. Romanu e un om ocupat. 🙂

Mihai  •  24 aprilie 2007, 14:24

Acelasi Mandruta care spunea ca cei care au blog nu au un job adevarat?

dragos  •  24 aprilie 2007, 14:49

Daca ati face un mic research o sa ramaneti surprinsi de cati oameni se dau cu bicicleta prin Bucuresti si pe coclauri.

Si total intamplator Mandruta in weekendul care vine nu o sa fie singur spre Constanta, o sa mai fie si doi prieteni de-ai mei ce fac asta in mod traditional deja. Cota lui insa nu ii este prea favorabila, „daca ajunge LM pana la Constanta eu stau in cap” 😀 Well, that’s the chance to prove them wrong!

V. Petreanu  •  24 aprilie 2007, 15:30

Lucian e chiar hotarat sa ajunga pana la Constanta pe bicicleta – adica pedaland, na! 🙂 Eu anticipez ca pe la Fundulea trimitem o ambulanta sa-l aducem inapoi in redactie, hehehe.

Bravo lui, orisicat, important e sa participi, nu?

Simple  •  24 aprilie 2007, 16:44

Cristi (Roman), sa sti ca de Ziua Pamantului s-au organizat marsuri pe biciclete in multe orase. Chiar si eu am vazut una si crede-ma ca a fost impresionanta prin numarul de participanti, asa ca…se poate. Vointa sa fie numai, ca biciclete sunt cu duiumul 🙂

Lucian Mindruta  •  24 aprilie 2007, 22:02

As vrea sa precizez un lucru: tot nu-mi fac blog. Voi posta video-corespondente pe http://www.trilulilu.ro. Nu e site-ul meu si va fi doar pe perioada acestei incercari…

Pentru Petreanu: Vlad, la Fundulea (!) iti trimit poza cu… partea posterioara, sa vezi ca e intacta!

Da’ sa nu ma dai la stiri!

P.S. Daca eu pot, atunci voi n-aveti nici o scuza! Daca nu pot, ok, aveti si ne intoarcem la masini, sa stam ca fraierii in trafic cu orele!

www.avatarele.info  •  24 aprilie 2007, 22:14

cele mai tari avatare ale tuturor
timpurilor doar pe avatarele.info , avatare cu vedete,fotbalisti…puteti downloada sau uploada si voi poze cu echipele voastre favorite si le puteti vota pentru a le mentine in top!

dor de duca | unde sa nu stai acasa  •  25 aprilie 2007, 8:12

Lucian Mandruta – pedaland spre tarm…

Nu pot decat saluta demersul sau, sperand sa se faca remarcat in randul publicului si eventual sa fie preluat si de alte personalitati publice. As fi preferat insa o saptamana de mers la munca cu bicicleta ca demonstratie a utilitatii bicicletei in tra…

Costin  •  25 aprilie 2007, 9:54

@ Lucian Mandruţă:
Sunt variante confortabile si fara sa stai ca fraierul in trafic. Scooterul :))

E putin mai lat ca bicicleta si poti merge si la costum fara sa il sifonezi. Daca vrei te secondez pana la Constanta pe scooter.

Lucian Mindruta  •  25 aprilie 2007, 18:49

Costin: stiu ce spui, am si eu scuter si il folosesc alternativ cu bicicleta (acum mai mult scuterul, ca ea e stricata si am comandat alta la un dealer). Dar si el scoate fum si te ajuta sa inghiti mai bine fumul altora. Daca am fi mai multi pe biciclete, ar fi ceva.

Dor de duca: colegii mei de pe unde am mai lucrat pot sa depuna marturie ca ani buni am venit cu bicicleta la slujba, asa ca stiu tot despre trafic si dispretul soferilor…fata de biciclist, oricine are sub el Ferrari!

Mihaela Nicola  •  25 aprilie 2007, 21:07

Depun marturie … Lucian foloseste alternativ scuterul (si avionul … fara instructor, doar culoar de zbor sa aiba, ca brevetul si l-a luat 🙂

daca ajungi nevatamat la constanta, data viitoare te insotesc pe rolle 🙂

si-n plus, chiar cred ca petreanu trebuie sa „te dea la stiri” … asa, ca sa stimuleze mimetismul
sa ai drum bun si parte de soferi civilizati!

Lucian Mindruta  •  26 aprilie 2007, 0:36

Mihaela?
Nicola?
Aici???

Onoarea e depasita doar de surpriza, iar surpriza doar de emisiunea cu acelasi nume!

Deci bloguiesti, la 9 seara!
Asta inseamna ca
a. altii lesina pentru tine la slujba
sau
b. ai lesinat tu si te-au trimis acasa…!

Din aceasta dilema nu putem iesi decit mincind.

Pamintul.

GeoBateSaua  •  3 mai 2007, 15:50

Salutari si Felicitari pentru Lucian!
Eu am fost plecat cateva zile prin Banat, cu inca 15 ciclo-turisti, dar la intoarcere mi-au spus niste amici despre marea aventura 🙂 Sunt si eu curios cum s-a terminat… mai ales ca aproape am terminat constructia unui asa-zis Popas PISCICLOTURISTIC la Lehliu, pe drumul spre mare… [motiv de odihna pentru cei care pleaca cu bicicletele la mare, la vara]. Daca stiam, l-ar fi asteptat cineva in fata curtii pe Lucian si echipa lui in satul Plevna, dupa Lehliu Gara, pe sosea, la km 83, casa cu nr. 418! 🙂 cu ceva intaritoare 🙂
Acolo, dupa ore intregi de pedalat, poti sa tragi pe dreapta pe malul unei balti si sa dai la peste :))

Daca doriti sa faceti loc bicicletelor pe sosele, va rog sa intrati la http://www.batesaua.ro si sa completati un chestionar acolo!
Bateti Saua, nu pierdeti vremea (buna)!

O aventură  •  13 mai 2007, 15:15

[…] experiențe povestite găsiți aici: 1, 2, 3, […]